Tübüler Meme (Keçi Memesi) bir diğer adıyla tüberöz meme olarak geçen durum, ergenlik çağında gelişimsel sorunlardan meydana gelen ve memenin bir tüp halini alarak keçi memesine benzer bir görünümde olmasına verilen isimdir. Tübüler meme bir estetik sorunu olmakla beraber zaman içerisinde kişinin özgüvenini kırarak psikolojik bir sorun haline de gelmektedir. Tübüler meme sorununa ait detaylar ve düzeltme yöntemlerine ait tüm açıklamaları yazının devamında bulabilirsiniz. 

Tübüler Meme (Tüberöz Meme) Nedir? 

Tübüler meme keçi memesi
Gögüs Deformitesi (Tübüler Meme )

Tübüler meme, kız çocuklarında ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluktur. Ergenlik çağında memede yeterli büyüme sağlanamayıp meme başı normal boyutlarından büyük olurken meme tabanı olması gerekenden dar olursa, karşıdan bakıldığından keçi memesini andıran bir görünüme neden olmaktadır. Genellikle 10-11 yaş itibariyle kendini belli etmeye başlayan tübüler meme durumu, toplumdaki kız çocuklarının %7-%25’inde görülmektedir. Kimi kız çocuklarındaki memedeki deformasyon daha az olup belli belirsiz bir tübüler meme görünümü bulunurken, kimi kız çocuklarında ise ileri seviyede deformasyon bulunabilmektedir. Estetik açıdan sorun oluşturan bu durum, kız çocuğu büyüdükçe arzu ettiği gibi giyinememesine, özgüveninin kırılmasına ve içe kapanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yalnızca görsel açıdan değil, psikolojik sonuçları açısından da düzeltilmesi gerekmektedir. 

Tübüler Meme Neden Olur? 

Tübüler meme, bir gelişim bozukluğudur. Genetik aktarımla oluştuğuna dair ise henüz yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle aileden bağımsız olarak meydana geldiği kabul edilmektedir. Ergenlik çağında memelerin büyümesi esnasında meydana gelir. Bazı kız çocuklarında bu dönemde meme olması gereken şekilde büyümez. Büyüme çağı tamamlanana kadar memelerde şekil bozukluğu, meme altı darlığı, meme başı büyüklüğü, asimetri ve sonucunda da keçi memesine benzer bir görünüm meydana gelir. 

Tübüler Meme Nasıl Anlaşılır?

Tübüler memenin fark edilmesinde deformasyon miktarı önemlidir. Genel tübüler meme görünümünde memenin alt ve üst genişliği birbirine yakın olur ve alt tarafında büzülme ile meme başında olması gerekenden daha fazla bir büyüme gerçekleşmiştir. Ayrıca memeler ulaşması gereken dolgunluğa erişemediklerinden dolayı iki meme arasında hem asimetri hem de fazlaca ayrık görünüm mevcut olabilmektedir. Tübüler meme durumlarında deformasyon hafif dereceli ise bazen bu durum gözden kaçabilmektedir. Genellikle bu kişilerin küçük memelere sahip olduğu düşünülür ve anormalite fark edilemez. Ancak ileri seviyede deformasyonun bulunduğu memelerde ise belirgin şekil bozuklukları, karşıdan bakıldığında keçi memesine benzer bariz görünüm, memenin kahverengi ucunda dikkat çeken büyüklük ve alt kısmında ise darlığın yanı sıra büzülme göze çarpmaktadır. Bu nedenle ileri seviye tübüler memeler ilk bakışta bile rahatlıkla fark edilirler. 

Tübüler Meme Nasıl Düzelir?

Tübüler meme görünümünün iyileştirilmesinin tek yolu cerrahi müdahaledir. Tüberöz memenin deformasyon miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterecek şekilde operasyonda kullanılacak olan en uygun teknik belirlenir. Tübüler meme ameliyatları sayesinde meme tabanında büzüşük ve dar görüntüye neden olan halka gevşetilirken, aynı zamanda normalden daha büyük olan meme başı da olması gereken boyutlara getirilerek memede doğal bir görünüm yakalanmaya çalışılır. Tübüler meme ameliyatının öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilir ve deforme görünümün ortadan kaldırılması için hastanın meme bölgesine yerleştirilmesi gereken protez şekli ve boyutları belirlenir. Operasyon esnasında ise belirlenen bu protezler hastanın meme bölgesine yerleştirilerek kişiye özel olacak çözüm sunulmuş olmaktadır.  

Tübüler meme (Tüberöz Meme) ameliyatı sayesinde;

 • Memelerin tabanındaki daralma ve büzülme genişletilerek alt meme görünümü olması gereken hale getirilir. 
 • Olması gereken daha büyük ebatlara sahip olan kahverengi meme başı küçültülerek doğal görünümüne kavuşturulur. 
 • İki meme arasındaki ayrık görünüm ortadan kaldırılır. 
 • Memelerdeki deformasyona bağlı olarak sarkıklık meydana gelmişse, yerleştirilen özel protez sayesinde bu görünümün iyileştirilmesi amaçlanır. 
 • Sağ ve sol meme arasında asimetrik görünüm mevcut ise bu durum giderilir. 
 • Memeler olması gereken dolgunluğa ve büyüklüğe kavuşturulur. 
 • Kişi doğal görünümlü ve deformasyonun giderildiği göğüslere kavuşarak hem fiziksel hem psikolojik açıdan iyileşir. İstediğini özgürce giyer hale gelir ve kendine olan güvenini geri kazanır. 

Tübüler Meme Ameliyatlarında Yerleştirilen Protezlerin Özellikleri Nelerdir?

Tübüler meme ameliyatlarında yerleştirilen protezler meme büyütme ameliyatlarından farklı olarak kişinin ihtiyaçlarını bire bir karşılamak üzere daha kişiye özel olarak tasarlanmaktadır. Bu ameliyatlarda genellikle pütürlü yüzeye sahip yuvarlak silikon protezler kullanılırken, anatomik protezler pek fazla tercih edilmezler. Tübüler meme ameliyatlarında silikon protezlerin hastanın göğüs bölgesine yerleştirildiği kısım mevcut memenin ihtiyacına göre belirlenmektedir. Meme büyütme ameliyatlarında olduğu gibi standart kas altı veya kas üstü yerleşimler, tübüler meme durumlarında arzu edilen görünümü sağlayamayabileceğinden dolayı kişinin mevcut meme yapısına göre tasarlanan şekilde yerleşimleri yapılmaktadır. Tüberöz meme operasyonlarında silikon protezlerin vücuda sokulmaları için açılan kesi yerleri meme büyütme ameliyatlarında olduğu gibi hasta özelinde belirlenecek şekilde meme altından, koltuk altından veya meme başından olmaktadır. Tübüler meme ameliyatları, meme büyütme ameliyatlarına oranla çok daha özel ameliyatlar olduklarından dolayı bu alanda uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Ancak bu sayede arzu edilen doğal görünümlü memelere kavuşulması mümkündür. 

Tübüler Meme Ameliyatı Sonrasında Hastayı Neler Bekler?

 • Tübüler meme ameliyatları genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır ve ameliyat sonrasında silikon protezlerin yerleştirildiği bölgeye bağlı olarak kişinin ağrısı olabilmektedir. Hastanede kalınan ilk gece boyunca doktor tarafından önerilen ağrı kesici kullanımıyla beraber hastanın rahat etmesi sağlanır.
 • Tübüler meme ameliyatlarının sonrasında kanamanın gerçekleşme riski ön görülürse hastanın meme bölgesine dren yerleştirilebilir. 
 • Operasyon sonrasında yan etki olarak meydana gelebilecek ödeminin minimumda tutulması için operasyonu gerçekleştiren doktor tarafından belirlenecek süre boyunca özel sporcu sütyeni takılarak hem göğüs bölgesine verilen şeklin korunması hem de gerçekleşebilecek olan ödemin minimumda tutulması sağlanmış olur. 
 • Operasyonun ardından 2-4 gün geçmesiyle beraber kişi günlük işlerini kendi başına yapar hale gelir. Genellikle 48-72 saat sonrasında duş yapılmasına izin verilmektedir. 
 • Ameliyat esnasında hastanın göğüs bölgesine silikon protezlerin yerleştirilmesi için açılan kesi yerleri estetik dikişlerle kapatılmaktadır. Dikiş izleri ise ilk 6 ay boyunca daha kırmızı ve belirgin halde olmaktadırlar. Devamında ise iyileşme süreciyle beraber dikiş izlerinin de rengi solmakta ve daha az belirgin hale gelmektedirler.
 • Tüberöz meme ameliyatı sonrasında kişinin spor ve egzersiz rutinine geri dönüş zamanı iyileşme hızına bağlı olarak kişi özelinde karar verilmekle beraber ortalama 3-4 hafta kadar sürebilmektedir. 
 • Ameliyatın ardından ortalama bir senenin geçmesiyle beraber meme bölgesindeki tüm ödem normale döner, izler giderek soluklaşır ve memeler arzu edilen nihai görünümüne kavuşmuş olur. 

Tübüler Meme Ameliyatı Riskli Mi?

Tübüler meme ameliyatı, alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı takdirde önemli bir risk taşımamaktadır. Ancak meme anatomisine ve özellikle de tübüler memeli kişilerin anatomisine dair tecrübesi bulunmayan kişiler tarafından yapılan tübüler meme ameliyatları nedeniyle süt kanalları zarar görebilmekte, ileride emzirme sorunları yaşanabilmekte, ameliyat sonrası kalıcı his kaybı oluşabilmekte, iki meme arası asimetrik görünüm meydana gelebilmekte veya arzu edilen doğal meme görünümü elde edilemeyebilmektedir. Tüm bu risklerin ortadan kaldırılması için bu ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların doktor seçiminde ekstra özenli davranmaları gerekmektedir.  

Tübüler Meme (Keçi Memesi) Ameliyatının Fiyatı Nedir?

Tübüler meme bir diğer adıyla keçi memesi ameliyatı Quartz Klinik’te alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olmuş onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda tübüler meme ameliyatının fiyatı hastanın mevcut memesinin ihtiyacına, tübüler meme probleminin yol açtığı deformasyonun seviyesine, yerleştirilecek olan protezin hasta özelinde belirlenen niteliklerine, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle gelişme çağında yaşanan sorunlar nedeniyle keçi meme görünümüne sahip olan ve hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar yaşadığından dolayı bu duruma bir çözüm bulmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilir.