FUE saç ekimi, en sık kullanılan saç ekim tekniklerinden biridir. Sağlıklı saç köklerinin bulunduğu donör bölgeden alınan saç kökleri transfer bölgesine zaman geçirilmeden nakledilirler. Bu sayede kişi, daha gür, daha sağlıklı ve arzu ettiği doğal görünümlü saç görünümüne kavuşurken diğer bir yandan da kaybettiği özgüvenini geri kazanarak sosyal hayata rahatlıkla karışabilir hale gelmektedir. 

Fue Saç Ekimi

FUE Yöntemi Nedir?

FUE, son teknolojiye sahip ve oldukça tatmin edici sonuçlar sağlayan bir saç ekim tekniğidir. FUE tekniğinin uygulandığı saç ekim işlemlerinde saç kökleri tekli, ikili veya üçlü olarak alınıp ihtiyaç duyulan bölgeye nakledilmektedirler. Bu sayede işlem sonrasında donör bölgede herhangi bir iz kalma ihtimali de minimuma düşürülmüş olmaktadır. 

FUE Açılımı Nedir?

FUE saç ekim tekniğinin açılımı Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olarak geçmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber saç ekim işleminin konforlu olmasını ve sonrasında da herhangi bir iz kalmamasını sağlamaktadır. 

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE saç ekim tekniğinin uygulanmasına başlamadan önce hastanın baş bölgesi işlemi yapacak olan doktor tarafından detaylı bir şekilde muayene edilir. Mevcut saç köklerinin durumuna, ekime ihtiyaç duyulan greft miktarına, donör bölge ile transfer bölgelerinin nereleri olduğuna ve genişlikleri gibi pek çok faktöre bağlı olarak hasta özelinde en uygun olacak olan saç ekim tekniğine karar verilir. FUE tekniğine karar verilmesinin ardından işlem öncesinde öncelikle donör bölgedeki saçlar oldukça kısa olacak şekilde tıraş edilirler. Ardından işlem esnasında hastanın konforlu olup ağrı ve acı hissetmemesi için hastanın baş bölgesi lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulur. Bölgenin tamamen uyuşmasının ardından FUE tekniği ile saç ekim işlemine başlanır. FUT saç ekim tekniğinin aksine FUE tekniğinde saçlar donör bölgeden şerit halinde kesilerek alınmaz. FUE saç ekim tekniğinde donör bölgedeki saç kökleri tekli, ikili veya üçlü olarak alınmaktadır. Ardından ihtiyaç duyulan bölgeye tek tek transfer edilirler. FUE tekniğinin uygulandığı saç ekim işlemlerinde herhangi bir kesi yapılmaz. Bu sayede işlem sonrasında iz kalma ihtimali de minimuma indirilmiş olur. 

FUE Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

 • FUE saç ekim tekniği öncelikle genel sağlık durumu saç ekim işlemi için uygun olan, 
 • Donör bölgesinde ekim için yetecek düzeyde sağlıklı ve kaliteli saç köklerine sahip olan, 
 • Genetik, yapısal ve hormonal faktörler ile stres, kaza, ilaç yan etkisi veya çeşitli faktörler nedeniyle saç dökülmesi ve saç kaybı yaşayan,
 • Saçlarındaki seyrelme ve kelleşme nedeniyle psikolojisi bozulup kendisine olan güveni düşen,
 • 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış tüm erkek ve kadınlara FUE saç ekimi yapılabilmektedir.  

FUE Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

FUE saç ekimi her ne kadar alanında uzman kişiler tarafından yapıldığında risksiz bir işlem olsa da işlemin öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bunlardan bazıları;

 • Saç ekim işleminden en az 7 gün önce kan sulandırıcı ilaç kullanımı ve bitki çayı tüketimine ara verilmelidir. 
 • İyileşme sürecini geciktireceğinden dolayı yine işlemden en az bir hafta öncesinde sigara ve alkol tüketimi de durdurulmalıdır. 
 • Kahve ve yeşil çay gibi uyarıcı içeceklerin tüketimlerinin sınırlandırılmasında fayda vardır. 
 • Kronik şeker, kalp, tansiyon ve böbrek rahatsızlığı olanlar ile akut enfeksiyon veya başka bir nedenle tedavi gören hastaların tüm rahatsızlıklar ve ilgili ilaçlarla ilgili işlem kararı alınmadan önce doktoru bilgilendirmeleri gerekmektedir. 
 • İşlem gününde saça herhangi bir kozmetik ürün kullanımı yapılmamalı ve saçlar temiz olmalıdır. 

FUE Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

FUE saç ekim işleminin sağlıklı ve tatmin edici sonuçlar verebilmesi için ekim işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları;

 • Yeni saç ekiminin yapıldığı bölgenin korunması ve henüz yeni ekimi yapılan köklerin zarar görmemeleri için bilinçsiz davranışlardan kaçınılmalı, doktorun söylediklerine harfi harfine uyulmalıdır. 
 • İlk yıkama oldukça önemlidir. Mümkünse işlemin yapıldığı klinikte uzman kişiler tarafından yapılması çok daha doğru olmaktadır. Eğer mümkün değilse, ilk saç yıkama işlemi mutlaka doktorun önereceği kozmetik ürünlerle ve yine doktorun önereceği şekilde yapılmalıdır. 
 • İlk yıkamanın ardından günlük yaşamına yavaş yavaş dönüş yapan hasta, saçlarına doktorun bilgisi dahilinde olmayan hiçbir ürünü kullanmamalı ve yoğun sıcak hava ile kurutma yapmamalıdır. 
 • İlk yıkama işleminin öncesinde yağmurlu havalarda dışarı çıkılması gerekirse saç köklerine zarar vermeyecek şemsiye vb. gerekli önlemler alınarak saçlara su değmemesi sağlanmalıdır. 
 • İyileşme döneminde hastaların 45 derecelik açı oluşturacak şekilde yastıkla destekleyerek uyumaları, ekimi yapılan saç köklerinin korunması için önemlidir. 
 • Saç ekiminin ardından meydana gelen kabuklanmalar koparılmamalı, kaşınmamalı ve bu süreçte mümkün olduğunca eller baş bölgesine götürülmemelidir. Bilinçsizce yapılan herhangi bir hareket saç köklerine zarar verebilmektedir. 
 • İşlemin ardından 10-14 gün içerisinde tüm kabuklanmaların dökülmesiyle beraber yaralı görünüm ortadan kalkmakta ve hastalar daha rahat hareket edebilir hale gelmektedirler.

FUE Tekniği Mi FUT Tekniği Mi?

FUE ve FUT saç ekim teknikleri tamamen kişinin mevcut saç durumuna, donör bölgedeki sağlıklı saç köklerinin miktarına ve transfer edilecek bölgedeki ihtiyaca göre hasta özelinde karar verilmektedir. FUE tekniğinde donör bölgeden tekli, ikili ve üçlü olarak alınan saç kökleri transfer bölgeye yine tek tek ekilirler. Bu sayede işlem sonrasında herhangi bir iz kalmamakla beraber, bu işlemin uygulanabilmesi için ekim öncesinde saçların kısa tıraş edilmeleri gerekmektedir. FUT tekniği ile yapılan saç ekimlerin de ise saçların kısaltılmasına gerek olmadan saçlı bölüm şeritler halinde kesilip küçük parçalara ayrıldıktan sonra ihtiyaç duyulan bölgeye transfer edilirler. Ancak bu teknikte de şerit halinde kesim yapıldığı için ekim işlemi sonrasında iz kalma ihtimali olmaktadır.

FUE Saç Ekimi Yan Etki ve Riskleri Nelerdir?

FUE saç ekim uygulaması tecrübeli estetik ve plastik cerrahlar tarafından hijyenik koşullarda yapıldığı takdirde ciddi bir riski bulunmamakla beraber, aksi durumlar söz konusu olduğunda donör bölgeden yanlış ve olması gerekenden fazla sayıda saç kökünün alınması halinde saçlı bölgede açıklığın meydana gelmesine ve kalıcı kelliğe neden olabilmekte veya hijyenik olmayan koşullarda yapıldığı takdirde ciddi enfeksiyon riskini beraberinde getirebilmektedir. FUE saç ekiminin yan etkileri ise işlem sonrasında meydana gelebilen hafif morarma, kızarıklık, hassasiyet, sıcaklık hissi ve kabuklanmadır. Ancak tüm bu hafif yan etkiler iyileşme süresi içerisinde kendiliğinden geçmektedir. 

FUE Yönteminin Avantajları Nelerdir?

 • İşlem öncesinde lokal anestezi uygulandığından dolayı hastalar acısız ve ağrısız bir şekilde işlemi tamamlamaktadırlar. 
 • Sonuçları kalıcıdır. İşlem sonrasındaki süreçte doktorun tavsiyelerine birebir uyan hastalar, iyileşme sürecinin sonrasında kalıcı ve doğal görünümlü sağlıklı saçlarına kavuşmaktadır. 
 • İşlem esnasında herhangi bir kesi ve dikiş yapılmadığından dolayı işlem sonrasında iz kalma ihtimali minimum orandadır. 
 • Saç kökleri tekli, ikili ve üçlü olarak alınıp donör bölgede açıklığa neden olmadığı için hem kadın hem de erkek hastalara uygulanabilen bir işlemdir. 

FUE Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

 • İşlem esnasında saç kökleri tekli, ikili veya üçlü olarak alındığından dolayı diğer saç ekim tekniklerine oranla işlem süresi biraz daha uzundur. 
 • Donör bölgede yeteri kadar sağlıklı saç kökü bulunmayan kişilere uygulanamamaktadır. 
 • İşlem öncesinde saçların kısa bir şekilde tıraş edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle saçlarını kısaltmak istemeyen hastalar için uygun bir saç ekim tekniği değildir. 
 • Saç transferinin yapılacağı bölge geniş bir alan ise, tüm köklerin tek tek transfer edileceği FUE tekniği yerine saçların şeritler halinde kesilip transfer edildiği FUT tekniği daha uygun olabilmektedir. 

FUE Fiyatı Nedir?

FUE saç ekim tekniği, Quartz Klinik’te sıklıkla uygulanan saç ekim tekniklerinden biridir. FUE işleminin fiyatı, hastanın mevcut saç durumuna, ihtiyaç duyulan ekim miktarına, seans sayısına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri de yasal değildir. Bu sebeple farklı faktörler nedeniyle yaş aldıkça kelleşme veya saçlarındaki seyrelme sorunuyla mücadele eden ve bu sorununa çözüm bulmak isteyen hastalarımız 02122414624 numaralı telefondan kliniğimizi arayarak detaylı bilgi ve randevu alabilir.