Gamze estetiği, bir diğer adıyla “dimpleplasty”, kişinin sempatik bir ifade ve zarif bir yüz görünümünü meydana getiren doğal gamzelerin elde edilmesini sağlayan bir estetik uygulamadır. Gamze estetiği sayesinde kişi hem çocukluktan beri hayalini kurduğu ve oldukça doğal duran gamzelere kavuşur hem de daha özellikle ve çekici yüz hatlarına sahip olmuş olur.  

gamze estetigi dr leyla arvas

Gamze Estetiği Nedir?

Gamze estetiği, özellikle gülme esnasında yanakta tek veya iki taraflı olarak oluşan hafif çukur görünümünün elde edilmesi ve bu sayede kişiye ekstra çekicilik, yumuşak yüz ifadesi ve güzellik katmayı hedefleyen bir operasyondur. Sıklıkla yüz bölgesine uygulanmakla beraber arzu eden kişiler için kalça ve bel gibi vücut bölgelerine de uygulanabilmektedir. Yanak gamzesi için yanağın iç kısmına müdahale edilirken, vücut gamzesi iççin liposuction yöntemiyle yağ dokuya müdahale edilmektedir. 

Gamze Estetiği Kimlere Yapılır?

 • Yüz veya vücut bölgesinde arzu ettiği gamzelere kavuşmak isteyen,
 • Yüz bölgesine uygulanan gamze estetiği sayesinde daha sevimli ve yumuşak yüz ifadesini elde etmek isteyen,
 • Zayıflama sürecinde olan kişiler için bu süreci tamamlamış ve nihai yüz formuna kavuşmuş,
 • 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış,
 • Genel sağlık durumu açısından gamze estetiği yaptırmasında herhangi bir engeli olmayan tüm kadın ve erkeklere gamze estetiği yapılmaktadır.

Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

Gamze estetiği öncesinde hasta muayene edilerek bu işlem için uygun olup olmadığına karar verilir. Uygun bulunması halinde ise işleme başlamadan önce lokal anestezi veya sedasyon uygulamasıyla hastanın acısız ve ağrısız bir şekilde işlemi tamamlaması sağlanır. Anestezi uygulamasının ardından ortalama 30 dakika kadar sürecek olan gamze estetiği operasyonuna başlanmaktadır. Bu işlem esnasında hastanın yüz bölgesinde dışarıdan görünecek şekilde herhangi bir kesi ya müdahale yapılmaz. Onun yerine yüz bölgesinde ağız içerisinden, vücut bölgesinde ise liposuction desteği ile uygulama bölgesine müdahale edilerek arzu edilen gamze görünümü yaratılmış olur. Gamze estetiği her ne kadar vücut bölgeleri için de talep edilse de en sık talep gören yanak gamze estetiğidir. Yanak gamze estetiğinde anestezi uygulamasının ardından biyopsi aleti hastanın ağız içinden iç yanak bölgesine yerleştirilir ve daire şeklinde bir kesi açılır. Ardından yanak bölgesindeki deriye müdahale edilmeden yalnızca dairesel olarak belirlenen bölgedeki doku dışarıya çıkarılır. Son olarak da kesi yerleri özel dikişlerle kapatılır ve gamze estetik operasyonu tamamlanmış olur.   

Gamze Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gamze estetiği kısa süreli bir operasyon olması ve uzun iyileşme sürecini beraberinde getirmediği için işlem öncesinde de detaylı bir hazırlık süreci bulunmamaktadır. Kişi gün ortasında bile lokal anestezi altında rahatlıkla yaptırabilmektedir. Yalnızca herhangi bir komplikasyon oluşmaması adına, işlemi yapacak olan doktora genel sağlık durumu ve kullanılan ilaçlarla ilgili detaylı bilgi verilmelidir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin doktorun belirteceği zamanda bu ilaçların kullanımına ara vermesi işlem esnasındaki kanama riskini ortadan kaldırmak için önemlidir. 

Gamze Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Operasyon esnasında lokal anestezi uygulaması yapıldığından dolayı işlem sonrasında genel anestezinin yan etkileri yaşanmamaktadır. 
 • Yine genel anestezi uygulanmadığından ve ortalama yarım saatlik kısa bir operasyon olduğundan dolayı işlemden sonra kendisini iyi hisseden hasta rahatlıkla evine gidebilmektedir. 
 • Hastanın hafif bir ağrısının olması normaldir. Ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla geçirilebilmektedir. 
 • İşlemden sonraki ilk gün yalnızca yumuşak besinler tüketilmeli ve yanağın içinde bulunan kesi yerleri zorlanmamalıdır. 
 • Operasyondan sonraki bir haftalık süre boyunca müdahale bölgesinde şişlik ve morluğun oluşması normaldir. Ancak bu hafif yan etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. 
 • İyileşme süreci boyunca ağız içi hijyenine dikkat edilmesi ve özellikle yemeklerden sonra gargara ile kesi yerlerinin olduğu bölgenin temiz tutulması oldukça önemlidir. 
 • Operasyon esnasında yanak bölgesine gamze görünümünün katılması için açılan kesi yerleri cilt yüzeyi yerine yanak içinden açıldığından dolayı işlem sonrasında herhangi bir iz kalmamakta ve operasyon geçirildiği dışarıdan anlaşılmamaktadır. 
 • İyileşme sürecinin ardından 1-2 hafta içerisinde nihai gamze görünümü ortaya çıkmaktadır. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber bazı kişilerde gülmeseler bile gamze görünümü oluşurken bazı kişilerde ise yalnızca güldükleri takdirde gamze görünümü meydana gelmektedir.  

Gamze Estetiğinden Memnun Kalınmazsa Düzeltilebilir Mi?

Gamze estetiği sayesinde kişi gülümsemediği zamanlar da bile hep hayalini kurduğu gamze görünümüne sahip olmaktadır. Ancak bazen zaman içerisinde gamze görünümünden hoşlanmaz, tahmin ettiğinden daha derin bir çukurluk oluşur, zayıflamaya bağlı olarak hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar veya doğru doktorlar tarafından yapılmadığından dolayı istenilen sonuç elde edilemezse gamze estetik prosedürü tersine çevirilebilmektedir. 

Gamze Estetiği Dışarıdan Anlaşılır Mı?

Gamze estetiği esnasında açılan kesi yerleri ağız içinden açıldığından dolayı dışarıdan herhangi bir iz olmamaktadır. Yalnızca ilk 7-10 gün içerisinde gamze çukuru derin olduğundan dolayı az da olsa doğal görünümden uzak olabilmektedir. Devamında gamzelerde biraz açılma meydana gelir ve doğal görünüm oluşur. Bu sayede dışarıdan bakıldığında gamze estetiği olunduğu anlaşılmaz. 

Gamze Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Gamze estetiği, diğer tüm medikal ve estetik uygulamalar gibi, 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimlerini tamamlamış olan kişilere uygulanabilir. Belirlenen bu yaştan önce yapılması halinde, gelişim süreci beraberinde kişinin yüz şekli değişip oturdukça operasyondan elde edilen sonuç beğenilememekte ve sağlıklı sonuçlar veremeyebilmektedir.  

Gamze Estetiği Ağrılı Bir İşlem Mi?

Gamze estetiği öncesinde uygulama bölgesinin lokal anestezi ile uyuşturulması sağlanmaktadır. Bu sayede işlem esnasında hasta herhangi bir acı ya ağrı hissetmez. Yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanan tüm operasyon süresince hasta oldukça konforludur. İşlemden sonra ise müdahale edilen bölgede hafif bir ağrının oluşması oldukça normaldir. Ancak bu ağrı da doktor tarafından verilen hafif ağrı kesicilerle kolaylıkla geçebilmektedir. 

Gamze Estetiği Zararlı Mı?

Gamze estetiği lokal anestezi altında ve yarım saat içerisinde tamamlanabilen oldukça basit bir operasyondur. Ancak alanında uzman kişiler tarafından hijyenik koşullar altında yapılıyor olması oldukça önemlidir. Bu şartlar yerine getirilmeden yapılan gamze estetiğinin gereğinden fazla çukur görünümüne neden olmasından enfeksiyon kapılmasına ve kanama gerçekleşmesine kadar pek çok riski mevcut olmaktadır. Tüm bu istenmeyen risk ve yan etkilerden korunmak için doktor ve klinik seçiminde titiz davranılması oldukça önemlidir. 

Gamze Estetiği Ne Kadar Kalıcı? 

Gamze estetiği, kişiye arzu ettiği gamze görünümünü kalıcı şekilde sunan bir operasyondur. Yalnızca çok nadir olmakla beraber, özellikle yanak bölgesi dolgun olan kişilerde zaman içerisinde gamzede açılmalar meydana gelebilmektedir. Gamze estetiğinin kişide kalıcı olup olmayacağına işlem öncesi yapılan muayene esnasında uzman doktor karar vermekte ve gerekirse gamze görünümünde açılmanın ön görüldüğü hastalara Hollywood yanağı işlemini de tavsiye edebilmektedir.

Gamze Estetiğinin Fiyatı Nedir?

Gamze estetiği, Quartz Klinik’te alanında uzman kişiler tarafından sıklıkla yapılan işlemlerden biridir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezler, haber ve internet sitelerinde fiyat belirtemezler, çünkü bu yasal değildir. Bu bilgiler, merkezlerin resmi web sitelerinde veya doktorların kliniklerinde doğrudan talep edilebilir.Bu nedenle çocukluktan beri hayalini kurduğu gamze görünümüne ve daha özellikli yüz görünümüne kavuşmak için gamze estetiği yaptırmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.