Kepçe kulak ameliyatı genel olarak genetik aktarımla geçen olması gerekenden daha geniş açıya sahip veya kulak kıvrımı belirgin oranda düz duran kişilere çözüm olarak uygulanan bir estetik ameliyattır. Otoplasti adı da verilen kepçe kulak ameliyatı sayesinde kişi simetrik ve olması gereken açıya sahip kulaklara kavuşurken kaybettiği özgüvenini de geri kazanmaktadır. Bu ameliyatla beraber kişinin yüz güzelliği sağlanmış ve ilk bakışta göze çarpan detaylar düzeltilmiş olur. 

Kepçe Kulak Nasıl Anlaşılır?

Kepçe kulak teşhisinin konulabilmesi için kafa ile kulak arasındaki mesafenin normalden daha geniş açıya sahip olması gerekmektedir. Bu şekilde geniş açılı bir kulak yapısına sahip olan ve toplumun yaklaşık %5’ini oluşturan bu kişilere karşıdan bakıldığında kulak kepçesi belirgin bir şekilde görülmektedir. Kepçe kulak görünümü her iki kulakta da olabildiği gibi tek taraflı olarak meydana gelmesi de mümkündür. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasty)
 • Kulakları olması gereken noktadan daha önde duran ve orantısız kıvrıma sahip olan,
 • Kulakta bulunan kıkırdakların gevşek olmasından dolayı kulak dokusunun dik duramadığı,
 • Kulak görünümünün yana doğru açık olduğu,
 • Kulağın üst bölgesindeki kıvrımların oluşmadığı,
 • Kulak kepçesinin normalden düz olduğu,
 • Genetik aktarım nedeniyle çocukluktan beri bu sorunu yaşayıp özgüveni zedelenmiş olan,
 • Sürekli uzun saçlarıyla kulaklarını gizlemek zorunda olduğundan saçlarını toplayamayan kadınlar ile kısa saç kullanmalarından dolayı kepçe kulak görünümü gizleyemeyen erkekler,
 • İşitme sorunu yaşanmasa da bu sorunun psikolojik etkisiyle baş etmek zorunda kalan,
 • En az 6 yaşını doldurarak kulakların gelişim sürecinin tamamlandığı,
 • Genel sağlık durumu açısından kepçe kulak ameliyatını olmasında herhangi bir engeli bulunmayan ve mevcut kulak şeklinden memnun olmayan tüm kadın ve erkekler bu ameliyat için uygun adaylardır. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek bu ameliyat için uygun aday olup olmadığına karar verilir. Ameliyat için hastanın uygun görülmesi halinde, ameliyat öncesinde yetişkin hastalara lokal anestezi yapılırken çocuk hastalara ise genel anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede işlem esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemekte, konforlu bir şekilde ameliyat tamamlanabilmektedir. Anestezi uygulamasının ardından kepçe kulağın arka bölümünde küçük bir kesi atılır. Ardından kıkırdak törpüsü yardımıyla bu bölümde incelme elde edilir ve atılan kesi yeri özel dikişlerle kapatılarak ameliyat tamamlanır. Ameliyat esnasında açılan kesi yerinin kulak arkasında kalması sayesinde ameliyat sonrasında karşıdan bakıldığında herhangi bir iz de görülmemektedir. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kepçe kulak ameliyatı hastanın yaşına göre değişmekle beraber genellikle lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur. Ortalama 1-1,5 saat içerisinde ameliyat tamamlanırken, otoplasti ameliyatının sonrasında herhangi bir komplikasyon oluşmaması ve hastanın kendisini iyi hissetmesi halinde aynı gün içerisinde taburcu olunmaktadır. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasındaki İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Hastanın yaşına bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılan kepçe kulak ameliyatının sonrasında hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedirler. 
 • Ameliyat esnasında atılan kesi yerleri mikrop kapmamaları adına ufak bir bandaj ile kapatılmıştır. Kontrol randevusuyla beraber iyileşme hızına bağlı olarak doktor bandajları çıkarmaktadır. 
 • Kepçe kulak ameliyatından sonraki yakın dönemde operasyonunun hafif yan etkisi olarak müdahale edilen bölgede geçici kızarıklık ve şişliğin oluşması normaldir. Ortalama bir hafta içerisinde bu hafif yan etkiler kendiliğinden geçmektedir. 
 • İyileşme süreci boyunca özellikle geceleri yatarken kulakların katlanmamasına dikkat edilmelidir. Bu sayede ameliyatla verilen şeklin korunması ve kalıcı düzelmenin sağlanması mümkün olmaktadır.
 • Otoplasti ameliyatının üzerinden yaklaşık bir ay geçmesiyle beraber kulaklarda bulunan şişlikler tamamen iner ve nihai görünüm meydana çıkmış olur. 
 • Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca ara ara kulaklarda hafif bir ağrının oluşma ihtimali vardır. Ancak bu ağrılar kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedirler. 
 • Ameliyattan sonra ilk haftanın tamamlanmasıyla beraber gözlük kullanımına başlanabilmektedir. Hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesi halinde gözlük kullanımının kulakların şekli açısından zararı bulunmamaktadır. 
 • Ameliyatla sağlanan olması gereken kulak görünümü kalıcıdır. Ameliyat esnasında açılan kesi yerlerinin kulağın arkasında kalması sayesinde de iyileşme süreci sonrasında önden bakıldığında belli olan herhangi bir iz oluşmamaktadır. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı en erken olarak kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaş itibariyle yapılabilmektedir. Özellikle okul hayatına başlanmadan önce yapılan kepçe kulak ameliyatı sayesinde çocuğun okulda dalga geçilerek özgüveninin zedelenmesinin ve kendisini dışlanmış hissetmesinin önüne geçilmiş olmaktadır. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Erişkinlere De Yapılır Mı?

Kepçe kulak ameliyatının çocukluk çağında ekonomik zorluklar veya farklı sebeplerden dolayı yapılamaması halinde yetişkinlik çağında da yapılması mümkündür. İlerleyen yaşlarda yapılıyor olması kepçe kulak görünümünün düzeltilmesinde herhangi bir negatif etki yaratmazken, erken yaşlarda yapılıyor olması hastanın alay konusu olarak psikolojisinin bozulmasının ve özgüveninin zarar görmesinin önlenmesi açısından önemli olmaktadır. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Kolay Mı?

Kepçe kulak ameliyatı, özellikle genel anestezi yerine lokal anestezi uygulamasıyla beraber yapılırsa oldukça basit bir ameliyattır. Hasta işlemden sonra aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Operasyon sonrası iyileşme süreci de oldukça kısadır. Kepçe kulak ameliyatının hafif yan etkileri olarak ortaya çıkan şişlik ve kızarıklık oldukça normal olurken, bu yan etkilerin kendiliğinden geçmesiyle beraber ortalama 1-2 hafta içerisinde iyileşme süreci tamamlanarak kişi rahatlıkla günlük yaşamına devam eder hale gelmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Mi?

Kepçe kulak ameliyatı oldukça kolay ve risksiz bir ameliyat olmasına rağmen tıpkı diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi mutlaka alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Ameliyat sonrasında müdahale bölgesinin enfeksiyon kapmaması ve hematom oluşumunun gelişmemesi için ise mutlaka doktorun direktiflerine uyulmalı, ameliyat bölgesi zorlanmamalı, doktor kontrolü olmadan bandajlar açılmamalı ve önerilen tedaviye birebir uyulmalıdır. Bu şartlar gerçekleştirilmediği takdirde hastanın kulağının enfeksiyon kapması, kesi yerlerinin zorlanması, hematom gelişmesi, iki kulak arasında asimetrik görünümün oluşması ve kulakların kafaya olması gerekenden daha fazla yakınlaştırılması gibi riskleri mevcut olabilmektedir. 

Ameliyatsız Kepçe Kulak Nasıl Düzeltilir?

Kepçe kulak sorununun tek ve kalıcı çözümü kepçe kulak ameliyatı (otoplasty) yapılmasıdır. Diğer yöntemlerle kalıcı bir şekilde bu soruna çözüm bulunması ne yazık ki mümkün değildir. Yalnızca doğumdan sonraki ilk 6 hafta içerisinde bandaj ve özel kalıplar kullanılarak kulak kepçesine şekil verilmesi başarı şansı az olmakla beraber mümkündür. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı, Quartz Klinik’te alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezler, haber ve internet sitelerinde fiyat belirtemezler, çünkü bu yasal değildir. Bu bilgiler, merkezlerin resmi web sitelerinde veya doktorların kliniklerinde doğrudan talep edilebilir. 

Aynı zamanda kepçe kulak ameliyatının fiyatı ameliyatın tek taraflı mı yoksa çift taraflı mı uygulanacağına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kulaklarındaki kepçe görünümünden rahatsız olan ve daha düzgün görünümlü kulaklara kavuşarak özgüvenini yükseltmek isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.