Silikon Meme Protezi Değiştirme (Yenileme), herhangi bir sebeple; daha önce meme protezi yaptırmış ama mevcut protezinden memnun olmayan ve meme görüntüsünü değiştirmek isteyen kişilerin başvurduğu, genel anestezi altında yapılan ve estetik cerrah tarafından gerçekleştirilen bir operasyondur.

Silikon Meme Protezi Değişimi Nedir?

Operasyonun amacı, kişinin, memnun olmadığı meme formundan kurtulmasını sağlamak, vücut yapısına göre en uygun ölçüde ve en ideal şekli verecek silikon meme protezi uygulanmasıyla birlikte, hastada meme görüntüsünün estetik açıdan oluşturduğu şikayeti gidermek ve memelere yeni bir form kazandırmaktır.

Meme implantı değişimi

Günümüz koşullarında; estetik cerrahi uygulamalarında alınan yeni sonuçların, teknolojide ve estetik cerrahi alanında sürekli olarak birbirini takip eden gelişmeler sayesinde, günden güne  eski zamanlarda yapılan operasyonlarla alınan neticelere göre, çok daha doğal ve başarılı görünümler kazandırdığı bilinmektedir. Meme implantı değişimi uygulaması, kişilerde standart ve yapay bir görüntü; naturel olmayan ya da fazla büyük, fazla küçük olan meme görünümünü güncellemek ve çok daha doğal bir forma kavuşturmak açısından başvurulan ve son derece başarılı sonuçlar alınan, bu yüzden de son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir cerrahi işlemdir.

Silikon Meme Protezinde Sorun Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Silikon Meme Protezinde sorun olduğunu anlayabilmek için, memelerde meydana gelebilecek değişiklikleri gözlemlemek ve herhangi bir problem olup olmadığını anlayabilmek için de estetik cerrahınıza muayene olmak ve gereken tetkik ve radyolojik kontrolleri yaptırmak büyük ölçüde önem taşır. Geçmiş zamanlarda oldukça popüler olan ve aşırı derecede büyük boyuta sahip implantlar, kişilerde naturellikten uzak bir görüntü oluşturabilmektedir. Vücut şekline göre olması gerektiğinden daha küçük boyuttaki protezler de tıpkı büyüklerde olduğu gibi yapay bir görünüm sergileyebilirler. Bazen meme implantı yapılan bölgede memeler, istenmeyen bir şekilde  birbirinden ayrık görünebilir, meme uçları içeri doğru bakabilir. Böyle bir görüntüye yol açan en büyük neden silikon kayması olarak tabir edilen durumdur. Bu problem, en çok meme derisinin  elastikiyetini kaybetmiş ve  fazla gevşek olduğu ya da göğüs kafesindeki kavisin normalden daha fazla olduğu durumlarda meydana gelebilmektedir.  Bu ve benzeri, sadece görünümle ilgili problemler dışında, enfeksiyon, kapsül oluşumu gibi durumlar da meme implantının akabininde oluşabilecek istenmeyen etkiler arasında yer almaktadır. Meme implantında sorun olduğu, memelerde  sonradan oluşabilecek herhangi bir şişlik, asimetrik bir görüntü, meme uçlarında içe dönme, sertleşme, ağrı, ısı artışı, aşırı hassasiyet gibi belirtiler mevcut olduğunda gözlemlenebilecek bir durumdur. Bu gibi problemlerde mutlaka hekime danışmak ve doğru tedavi programını tespit ederek harfi harfine uygulamak, eğer gerekiyorsa da implantı değiştirmek, kişinin  meme sağlığı açısından büyük  önem taşımaktadır.

Silikon Meme Protezi Komplikasyonları Nelerdir?

Silikon Meme Protezi komplikasyonları arasında, sessiz silikon yırtılması adı verilen,  tanımlanabilen bir nedene bağlı olmaksızın, meme protezlerinin kılıfının, bilinmeyen bir nedenden dolayı yırtılması ve hastada da herhangi bir şikayete yol açmadığından, hastanın kendisin de farkında olmadığı bir durum meydana gelebilmektedir. Kontroller ve radyolojik tetkikler sırasında ortaya çıkabilecek böyle bir durumda meme protezinin değiştirilmesi uygun olacaktır. Çok sık karşılaşılmayan, nadiren görülen bir yırtılma olmakla birlikte, meydana gelme olasılığına karşı önlem olarak, ortalama üç yılda bir MRI tetkiki yapılması ve rutin kontrollerin aksatılmaması yerinde olacaktır.

Bazı durumlarda da, insan vücudunun yabancı maddelere karşı geliştirdiği bir  koruma reaksiyonu olarak, meme protezinin etrafında bir zar oluşur ,  oluşan bu zara da kapsül adı verilir. Düşük bir ihtimal de olsa kapsülün kalınlaşması nedeniyle meme dokusu deforme olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya gellindiğinde ise kapsülü veya mevcut protezi çıkarmak ve değiştirip yenilemek gerekebilir.

Silikon Meme Protezi Yırtılması ( Silikon Patlaması ) Nasıl Anlaşılır?

Silikon Meme Protezi Yırtılması; halk arasında tabir edilen şekliyle, silikon patlaması denilen durum, meme bölgesinde hissedilen ağrı, ele gelen sertlik, meme formunda meydana gelen değişiklik, iki meme arasında asimetrik görüntü, buna eşlik eden ya da ayrı olarak hissedilebilecek hassasiyet ve ısı farkı gibi etkilerle kendini belli eder. Estetik cerrahınızın operasyon sonrası tavsiye edeceği şekilde düzenli olarak kontrolleri aksatmamak ve karşılaşılabilecek herhangi bir problemde vakit kaybetmeden hekiminize danışmak önem taşımaktadır. Meme implantı yırtılması durumunda, implantın değişmesi gerekeceğinden, hekiminize başvurmanız ve tedavi programınızı oluşturmanız yerinde olur. Cerrahınız operasyon esnasında daha önce kesilen yerlerden, deforme olan ve yırtılan protezleri çıkararak, yerine yenilerini yerleştirecek ve meydana gelen problem operasyon sayesinde giderilerek memelere yeni ve sağlıklı bir form kazandırılacaktır. 

Silikonlu Memede Şişlik Neden Olur?

Normal şartlarda, meme implantı operasyonu geçirdikten ve operasyon sonrası oluşabilecek ödem ve şişlik gibi  etkiler yok olduktan sonra, silikonlu memede şişlik oluşması beklenen bir durum değildir. Meme implantı yırtılması,  implant etrafında kapsül oluşması, enfeksiyon gibi durumlar, silikonlu memede şişlik oluşmasına neden olabilecek faktörler arasında sayılabilmektedir. Silikonlu memelerde meydana gelebilecek şişlik ve ödem gibi durumlarda vakit kaybetmeden hekiminize müracaat etmeniz, sorunu tespit ve tedavi etmek açısından önem taşımaktadır. Hekiminiz şişliğin nedenini, yapacağı muayene ve radyolojik tetkikler sonrasında teşhis edecek ve enfeksiyon gibi bir durum var ise uygun antibiyotik yardımıyla tedavi edecek, yahut kapsül çıkarılması ya da meme implantı değiştirilmesi gibi işlemler gerekiyorsa uygun operasyon yöntemi ile sorunun giderilmesi konusunda yardımcı olacaktır. 

Silikonlu Memede Ağrı Neden Olur?

Silikonlu memelerde meydana gelebilecek herhangi bir ağrı, enfeksiyon kaynaklı olabilmekle birlikte, kapsül oluşumu, meme implantı yırtılması gibi sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Hormonal değişiklikler, memelerde mevcut olabilecek fibrokistik oluşumlar da silikonsuz memelerde ağrı hissedilmesine yol açtığı gibi, silikonlu memelerde de hissedilebilmektedir. Ağrının nedeninin tespit edilmesi, oluşabilecek herhangi bir probleme karşı önlem alınması açısından önemlidir, memelerde ağrı şikayeti gibi bir durumla karşılaşıldığında hekiminize  müracaat etmeniz ve gerekli kontrolleri yaptırmanız, sorunun giderilmesi açısından faydalı olacaktır.

Silikon Meme Protezi Ne Kadardır?

Silikon Meme Protezi ömrü, daha önceki yıllarda yapılan ameliyatlarda kullanılan protez malzemesinin niteliğine  göre on veya onbeş yıl arasında hesaplanabilmekteyken, günümüz koşullarında uygulanan meme implantları hastanın vücudunda herhangi bir problem yaşanmaması koşuluyla ömür boyu kalabilmekte ve bir daha değişmesine gerek duyulmamaktadır. Eğer hasta çok aşırı derecede kilo alırsa, alınan kilolar meme dokusunda değişikliğe yol açacağından, implantların değiştirilmesi gerekebilir. Hasta çok fazla kilo kaybederse de meme dokusu değişikliğe uğrayacağından, protezler eskiye oranla büyük kalabilmektedir.  Hastada herhangi bir komplikasyon gelişmemesi koşuluyla ve  ortalama kilosu stabil kaldığı sürece, meme implantı, ömür boyu hastanın vücudunda kalabilmektedir, bir daha değiştirilmesine gerek duyulmamaktadır.

Silikon Meme Protezi Değiştirme Fiyatları

Meme implantı değişimi fiyatları, kişinin istediği meme protezine bağlı olarak ve  yapılacak işlemin detayı göz önüne alınarak hesaplanmaktadır, bu nedenle kişinin ihtiyacını karşılayacak operasyona ilave edilecek ek operasyonlara göre de kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. İletişim hattımızdan kliniğimizi arayıp randevu oluşturarak kliniğimize geldiğinizde, hekiminizin muayenesi sonucunda yapılması gereken işlemler belirlenerek tedavi planınız hazırlandıktan sonra net ve sağlıklı bir fiyat bilgisi edinmeniz mümkün olacaktır. Konu ile ilgili başka sorularınız var ise, ekibimiz sizi aydınlatma ve bilgi verme konusunda her zaman yardıma hazırdır.