Yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı bölgelerden biri hiç şüphesiz göz çevresidir. Hem ince bir bölge olması hem de dış etkenlere yoğun olarak maruz kalması, göz çevresini yaşlanmayı hızlandırıcı etkenlere karşı daha açık hale getirmektedir.

Yüze ilk bakıldığında dikkati çeken noktalardan biri olan gözlerin çevresinde yaş almaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklık, ince çizgi ve göz kapağı düşüklüğü gibi değişimler de ne olarak görülen durumlardır. Kişinin olduğundan daha yaşlı, yorgun, uykusuz ve mutsuz görünmesine neden olmaktadırlar. Bu nedenle bu bölgede meydana gelen yaşlılık belirtileri kişileri oldukça rahatsız etmekte ve çözüm arayışına itmektedir. Bu amaca yönelik yapılan Göz Çevresi Gençleştirme uygulamalarına dair tüm detaylar bu yazıda. 

Göz Çevresinde Yaşlanmanın Nedeni Nedir?

 • Yaş almaya bağlı olarak göz çevresinde kırışıklık, torbalanma ve mor göz altları görünümü meydana gelmesi,
 • Göz çevresinin ince bir yapıya sahip olması nedeniyle yaşlanmaya neden olan dış faktörlere daha açık olması,
 • Kişinin cilt yapısının yaş almanın olumsuz etkilerine karşı zayıf olması,
 • Genetik faktörler nedeniyle olduğundan daha erken yaşlanan ve çevresel faktörlerden etkilenmeye daha çık göz çevresine sahip olması,
 • Düzensiz beslenme ve uyku,
 • Egzersizden uzak sağlıksız yaşam tarzı,
 • Sigara ve alkol tüketimi,
 • Göz çevresine gereken düzenli bakımın uygulanmaması bu bölgedeki yaşlanmanın nedenleri arasında sayılabilmektedir. 

Göz Çevresinde Gençleştirme Kimlere Yapılır?

Göz Çevresi Gençleştirme
 • Göz çevresinde kırışıklık ve ince çizgilerin meydana geldiği,
 • Yaş almaya bağlı olarak kaşların bulunması gereken seviyelerden aşağıya düştüğü ve yüz ile genel orantısının bozulduğu,
 • Zaman içerisinde yer çekimine bağlı olarak şakak bölgesinde düşme ve çökmelerin meydana geldiği,
 • Şakak bölgesi ve kaşların aşağıya doğru düşmesiyle beraber üst göz kapağında da düşüklük meydana gelen ve bu nedenle görüş açısının daralmasının yanı sıra arzu ettiği makyajı yapmakta zorluk yaşayan,
 • Orta yüz ve yanak bölgesinde yaş almaya bağlı olarak meydana gelen sarkmalar nedeniyle alt göz kapağında düşüklük sorunu yaşayan,
 • Göz altlarında torbalanma ve morarma sorunu yaşayan,
 • Göz çevresindeki yaşlanma belirtilerinden dolayı sürekli yorgun ve mutsuz bir ifadeye sahip olurken mevcut yaşından daha ileri bir yaşa sahip görünen,
 • Genellikle 35 yaş ve sonrasındaki kişilere yapılmakla beraber 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış tüm kadın ve erkeklere genel sağlık durumları da elverişli olduğu takdirde göz çevresi gençleştirme uygulamaları yapılmaktadır. 

Göz Çevresi Gençleştirme Amacıyla Neler Yapılır?

Göz çevresinin gençleştirilmesi amacıyla üst ve alt göz kapağı ile kaş çevresine müdahalede bulunulabilmektedir. Üst göz kapağı uygulamaları, buradaki düşüklüğün ortadan kaldırılmasını hedefleyen ve bu sayede de kişiyi hem görünüm açısından hem de görüş açısının genişletilmesi açısından rahat ettirmeyi sağlayan uygulamalardır. Alt göz kapağı uygulamalarında ise yanak ve orta yüzdeki sarkmalara bağlı olarak gelişen ve göz altlarında torbalanma ve morluklara neden olmasından dolayı kişiyi olduğundan yaşlı ve yorgun gösteren durumlara müdahale edilmektedir. Yine aynı şekilde kaş çevresini kaldırarak göz çevresindeki yaşlılık belirtilerinin giderilmesi ve yüze daha dinamik bir ifade katılması amaçlanmaktadır. 

Göz Çevresi Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Göz çevresi ince bir cilt yapısına sahip ve diğer bölgelere oranla çok daha hassas olduğu için özel ve dikkatle yapılan tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından yapılan ve göz çevresinde arzu edilen gençlik görünümünü sağlayan yöntemlerin başında botoks, dolgu, mezoterapi ve göz kapağı estetiği gelmektedir. 

Göz Çevresi Gençleştirme İçin Botoks

Göz çevresi gençleştirme yöntemlerinden biri olan botoks uygulaması göz kapağında ve kaşlarında düşüklük yaşayan kişilere sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Göz kapağındaki ve kaşlardaki düşüklük yaş almaya bağlı olarak oluşabileceği gibi genetik olarak erken yaşlarda da meydana gelebilmekte ve hem görsel açıdan hem de görüş açısının daraltarak sağlıksal açıdan sorun yaratmaktadır. Bu sorunu yaşayan kişilerin göz çevresine arzu edilen kalkıklığı sağlayacak şekilde botulinum enjeksiyonu yapılmakta ve sarkmalara neden olan kasların geçici süreli olarak felç edilmesiyle çözüm sunulmaktadır. İşlem sonrasında kişinin yorgun ve mutsuz yüz ifadesi yerini dinamik ve genç bir görünüme bırakmaktadır. Botoks ile göz çevresi gençleştirme işleminin kalıcılığı ortalama 6-12 ay kadardır. Bu süre içerisinde vücut tarafından eritilen botulinum içeriği etkisini yitirerek göz çevresi eski haline geri döner. Ancak arzu edildiği takdirde işlemin tekrarı her zaman mümkündür. 

Göz Çevresi Gençleştirme İçin Göz Altı Dolgusu

Göz çevresi gençleştirme yöntemlerinden bir diğeri ise göz altı dolgu uygulamalarıdır. Hyalüronik asit içerikli dolgu malzemesi göz altlarında yaş almaya ve yer çekimine bağlı olarak meydana gelen morluk ve çökmelerin giderilmesi için enjekte edilmektedir. Halihazırda insan vücudunda bulunan hyalüronik asit içeriği sayesinde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olunmadan kişiye arzu ettiği canlı göz altları ve göz çevresi görünümü sağlanmış olur. Göz altı dolgularının aynı zamanda göz çevresinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve peptitleri içermeleri sayesinde de bu bölgede bulunan ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünde de iyileşme sağlanmaktadır.  Göz altı dolgularının kalıcılığı ise kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 6-12 ay kadardır. Bu sürenin etkilenmesinde kişinin bünyesinin dolgu içeriğini eritme süresi, göz çevresine uyguladığı bakımlar ile beslenme ve uyku düzenine gösterilen özen önemli rol oynamaktadır. 

Göz Çevresi Gençleştirme İçin Göz Mezoterapisi

Göz çevresi gençleştirme yöntemlerinden biri olan göz mezoterapisi, göz çevresinde bulunan mor halka, ince çizgi, kırışıklık ve göz altı torbalarının giderilmesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Zaman içerisinde yaş almaya, yer çekiminin olumsuz etkilerine, beslenme ve uyku bozuklukları ile stres ve dolaşım sorunlarına bağlı olarak meydana gelen bu istenmeyen durumlar, göz mezoterapisi esnasında bölgeye özel olarak enjekte edilen vitamin, mineral, peptit ve hyalüronik asit içerikli karışım sayesinde hafifletilmektedir. Göz çevresine uygulanan mezoterapi sonrasında kişi, yaşlı ve yorgun görünümden kurtulmakta ve daha genç bir göz çevresine sahip olmaktadır. Göz mezoterapi uygulamasının kalıcılığı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama bir sene kadardır. Bu sürenin sonrasında arzu edilmesi halinde işlemin tekrarı mümkündür. 

Göz Çevresi Gençleştirme İçin Göz Kapağı Estetiği

Göz çevresi gençleştirme yöntemlerinden biri olan ve sağladığı uzun süreli sonuçlar ile tercih edilen göz kapağı estetiği, göz çevresinin yaşlı görünmesine neden olan göz kapağı düşüklüğü ile göz torbalarının giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. İşlem öncesinde lokal anestezi uygulaması yapılması sayesinde işlem esnasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemektedir. Uygulama bölgesinin tamamen uyuşmasının ardından kişinin göz kapaklarında sarkmaya neden olan fazla deri dokusu kesilerek çıkarılır. Ardından üst göz kapağı çizgisinin içerisinde kalacak ve sonrasında iz belli olmayacak şekilde gerilerek dikilir. Bu sayede göz kapağında ağırlık oluşturarak sarkmasına neden olan ve kişiyi olduğundan daha yaşlı daha yorgun görünmesine neden olan durum ortadan kaldırılmış olur. Göz çevresi gençleştirme için uygulanan göz kapağı estetiğinin işlem süresi kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 30-50 dakika kadar sürerken, kalıcılığı ise ortalama 8-10 yıl kadar sürmektedir. Yaş alma süreci durdurulamayan bir süreç olduğundan dolayı önüne geçilmesinin bir yolu olmasa da göz kapağı estetiği sayesinde kişi beslenme ve uyku düzenine dikkat ettiği takdirde yaşıtlarından her zaman yaklaşık 10 yaş daha genç göstermektedir. 

Göz Çevresi Gençleştirme Fiyatı Nedir?

Göz çevresi gençleştirme fiyatı uygulanacak olan yönteme, hastanın göz çevresinin mevcut ihtiyacına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle göz çevresindeki yaşlılık belirtilerinden rahatsız olup daha genç ve daha dinamik bir göz çevresine ve yüz ifadesine sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.