Vaser Liposuction istenmeyen, inatçı, fazlalık yağların vücuttan alınması işlemidir. Yağ alma işlemi vücudun yağ fazlası olan her yerine uygulanabilir. Liposuction kişinin ihtiyacına göre son teknolojiyle geliştirilmiş farklı cihaz ve yöntemlerle yapılabilmektedir. Liposuction sonrasında kişi sıkı, formda, genç bir cilt görünümüne kavuşur. 

Vaser Liposuction Nedir?

Liposuction

Vücuttan yağ almak, çekmek anlamına gelen Liposuction çeşitli cihaz ve tekniklerle vücuttaki fazla yağın alınmasıdır. Liposuction ihtiyacı genetik, yaş alma, aşırı kilo alma, hareketsizlik, doğum yapma gibi pek çok nedenden oluşabilir. Bu nedenlerle vücutta oluşan yağlar kişiyi kilolu, yaşlı, sağlıksız gösterir. Kilo verilmesine rağmen vücuttaki fazla yağlar inatçı özellik göstererek bir türlü atılamaz. Liposuction burada devreye girerek kişiyi fazla yağlardan kurtarıp sağlıklı ve formda görüntüsüne kavuşturur. Liposuction işlemi zayıflama amacıyla değil de vücuttaki yağlı görünümün giderilerek sıkı, toparlanmış, fit görüntüye ulaşma amaçlı yapılır.

Vaser Liposuction Nasıl Uygulanır?

Vaser Liposuction uygulaması genel ya da lokal anesteziyle yapılır. Uygulama alanında minik kesiler açılarak bu noktalara kanüller yerleştirilir. Kanüller aracılığıyla iletilen ultrasonik ses dalgaları yağları parçalar ve sıvı hale getirir. Sıvılaşan yağlar kanüller aracılığıyla vücuttan alınır. Vaser Liposuctionun avantajı hem başka dokulara dokunmadan sadece yağ dokularını hedef alması hem de sonrasında şişlik, morluk oluşmamasıdır. Uygulama sonrasında iyileşme süreci de bu nedenle daha hızlı olmaktadır. 

Vaser Liposuction Kimlere Yapılır?

Liposuction her isteyene yapılamayan bir işlemdir. Liposuction yapabilmek için kişide bölgesel yağlanma (belirli bölgelerde yağ birikimi) görülmesi gerekir. Sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve ideal kiloda olmaya rağmen hala direnen yağlar varsa Liposuctionla bu yağlar alınabilir. Liposuction uygulanması için gerekli şartlar şunlardır:

 • Kişinin obez olmaması, ideal kilosunda olması. Vücut kitle endeksinin 30’un altında olması.
 • 18 yaşının üstünde olmak, 65 yaşını geçmemiş olmak
 • Hamile, yeni doğum yapmış ya da emzirme döneminde olmamak
 • Ameliyat için kronik rahatsızlık ya da sağlık engelinin bulunmaması

Vaser Liposuction Hangi Bölgelere Yapılır?

Genetik özelliklere göre kişilerin yağ birikimi bölgeleri farklıdır. En sık Liposuctiona gerek duyulan alanlar şunlardır:

 • Karın, bel bölgesi
 • Kol ve bacak bölgesi
 • Kalça, basen bölgesi
 • Gıdı bölgesi
 • Göğüs bölgesi

En sık Vaser Liposuction uygulanan bölge karın bölgesidir. Vücudun ilk göze çarpan yerinde yer aldığı için bu bölgede biriken inatçı yağlar kişiyi olduğundan kilolu, yaşlı gösterir. Liposuction uygulanan tüm alanlar Liposuction yöntemleriyle fit, genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. 

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction farklı cihazlarla ve tekniklerle uygulanan bir operasyondur. Kişiye hangi Liposuction yönteminin uygulanacağı yapılacak muayene sonucunda kişinin yağ ve cilt dokusuna bağlı olarak belirlenir. En sık uygulanan yöntem Vaser Liposuction’dur. Lazer Liposuction ve Güç Destekli Liposuction da ihtiyaca göre uygulanmaktadır. Her Liposuction tekniğinin kendine özel cihazı bulunmaktadır. 

Lazer Liposuction Nasıl Uygulanır?

Lazer Lipoliz de denilen Lazer Liposuction lokal anesteziyle uygulanabilen bir işlemdir. Uygulama alanına minik kesiler açılarak kanüller yerleştirilir. Cilt altına kanüller yardımıyla yüksek ısıda lazer ışınları gönderilir. Lazer Liposuctionun Vaser Liposuctiondan farklı Vaser Liposuctonda sadece yağ dokuları etkilenirken Lazer Lipolizde her dokunun etkilenmesidir. Doku ayrıştırması yapılmaz. Yağ dokularıyla birlikte bağ doku, sinirler, damarlar da yanar. Lazer Liposuctionun avantajı cildin gevşek olduğu yerlerde bağ dokunun yanıp kısalmasıyla germe etkisinin daha kuvvetli görülmesidir.  

Vaser Liposuction’un Faydaları Nelerdir?

Liposuction vücutta bir türlü giderilemeyen fazla yağların alınarak kişinin forma girmesini sağlar. Uygulanan bölge şekilli, fit, genç bir görünüme kavuşur. Liposuctionla alınan yağlar vücudun ihtiyaç duyulan başka alanlarında (meme, yüz, popo gibi) yağ enjeksiyonu olarak kullanılabilir. Liposuction kolay uygulanan ve hızlı iyileşme sağlayan bir uygulamadır. Kişiyi sağlıklı hale getirme, estetik görünme gibi faydalar sağlamanın yanı sıra psikolojik ve moral olarak da olumlu katkı yaratmaktadır.

Vaser Liposuction Fiyatları

Vaser Liposuction fiyatı uygulanacak alanın büyüklüğü, alınacak yağ oranı, kullanılacak cihaz, malzemeler, doktorun deneyimi, uygulama yeri gibi pek çok faktöre bağlı oluşmaktadır. Vaser Liposuction genellikle farklı işlemlerle kombineli olarak da uygulanmaktadır (yağ enjeksiyonu, germe ameliyatı gibi). Kombineli uygulanması durumunda fiyat açısından daha uygun olmaktadır. Liposuction fiyatı plastik cerrah tarafından yapılacak muayene sonucunda kesin olarak belirlenebilir. 

Power-Assisted Liposuction (PAL) Yöntemi

Power-Assisted Liposuction genel anesteziyle uygulanmaktadır. Uygulama alanına kesiler açılarak buralara yerleştirilen kanüllerle yağlara titreşim iletilir. Cihazın ilettiği titreşim kanülleri ileri geri hareket ettirerek yağ dokularının parçalanması ve vücuttan alınması sağlanır. Büyük oranda yağ alımlarında bu yöntem avantaj sağlamaktadır.  

 • PAL, titreşimli kanüller kullanarak yağ dokusunu parçalar ve çıkarır.
 • Titreşimli kanüller, yağın daha kolay bir şekilde emilmesini ve daha az travmaya yol açar.
 • PAL, büyük yağ hacimlerini hedefleyen işlemlerde yaygın olarak kullanılır ve hızlı yağ alma sağlar.

Vaser Liposuction Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Liposuction iyileşme süreci uygulanan tekniğe ve kişinin bünyesine göre farklılık göstermektedir. Kişinin durumuna göre 1 gece hastanede kalması gerekebilir. Uygulama alanında şişlik, ödem, morarma gibi etkiler görülebilir. Bazı kişilerde ağrı hissedilebilir. Uygulama alanının korunması ve şeklinin oluşması için korse kullanımı zorunludur. Liposuction sonrasında taburcu olunan gün kişi günlük yaşamına dönebilir. Ortalama 1,5 aylık bir sürede kişi ameliyat etkisini tam olarak görebilmektedir.

Vaser Liposuction Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Liposuction sonrasında iyileşme sürecinde yapılması gerekenler şunlardır:

 • Korse kullanımı doktorun önerdiği şekilde aksatılmadan yapılmalıdır.
 • Ağrı oluşması durumunda doktorun verdiği ağrı kesici kullanılmalıdır.
 • Şişlik ve ödem için buz kompres uygulanmalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Sıcak banyo, hamam, sauna, solaryum gibi yerlerden uzak durulmalıdır.
 • Güneşte kalınmamalı, denize, havuza gidilmemelidir.
 • Uygulama alanının üzerine yatılmamalıdır.
 • Ağır aktivite, spor yapılmamalıdır. 

Vaser Liposuction Sonrasında Korse Kullanımı Gerekir Mi?

Liposuction sonrasında ilk 3 hafta sürekli (gece gündüz) sonraki 3 hafta sadece yarı zamanlı (gece) korse kullanılmalıdır. Korse her uygulama bölgesi için özel üretilmiştir ve kullanımı oldukça konforludur. Korsenin işlevi uygulama alanını hem darbelerden koruması hem de şeklini oluşturmasını sağlamasıdır. Şişlik ve ödem gibi etkilerin giderilmesini de sağlamaktadır.

Liposuction Sonrasında Yeniden Yağlanma Olur Mu?

Liposuction sonrasında sağlıklı beslenme, spor yapma gibi alışkanlıklar yaşam biçimi haline dönüşürse Liposuction etkisi ömür boyu sürmektedir. Kişi aşırı kilo alırsa, doğum yapılırsa yeniden yağ oluşumu görülebilir. Böyle bir durumda yeniden Liposuction yapılarak fit ve sağlıklı görünüme yeniden kavuşulabilir.

Vaser Liposuction Sonrasında İz Kalır Mı?

Liposuction yapmak için minimal boyutta kesiler açılmaktadır. Kesiler çok minik olduğu için işlem sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. İyileşme süreci sona erdiğinde vücutta Liposuction yapıldığına dair iz, işaret oluşumu görünmemektedir.

Vaser Liposuction’un Riski Var Mıdır?

Liposuction da kesiyle yapılan her ameliyat gibi bazı riskler barındırmaktadır. Bu işlemin deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılması kişinin risklerden muaf olmasını sağlayacaktır. Muayene ve tetkikler esnasında Liposuction sırasında oluşabilecek kişiye özel riskler belirlenir ve bu konuda önlem alınır. Eğer riskli bir durum varsa Liposuction uygulanmaz. Bu nedenle işlemin FDA onaylı cihazlarla, deneyimli bir plastik cerrah ve Sağlık Bakanlığı onaylı bir kurumda uygulanması oldukça önemlidir.