El dolgusu ellerde oluşan kırışıklık, kuruma, çökme, renk değişimi gibi deformasyonları gidermede etkili bir yöntemdir. Ameliyatsız bir uygulama olan El Dolgusu kolay uygulanan ve hızlı sonuç alınan medikal bir işlemdir. El dolgusu ile ellerin dış yüzü yenilenerek genç, canlı, pürüzsüz bir el görünümü oluşur. 

El Dolgusu Nedir?

El dolgusu

Eller vücudun en çok kullanılan bu nedenle de en çabuk yıpranan organıdır. Genetik özellikler, yaşlanma, geçirilen kaza veya hastalıklar, güneşe maruz kalma, ellerin suda fazla kalması gibi çeşitli nedenlerle ellerde kırışıklık, kuruma, pul pul dökülme, çökme, renk değişimi gibi olumsuz etkiler görülebilir. Ellerde görülen bu deformasyonlar ameliyatsız bir yöntem olan El Dolgusu ile genç, pürüzsüz, nemli bir yapıya kavuşur. 

El Dolgusu iki yöntemle uygulanmaktadır. İlki cildi besleyici ve yararlı doğal maddelerden oluşan Dermal Dolgudur. Hyalüronik Asit başta olmak üzere çeşitli vitamin, aminoasit, peptitlerden oluşan Dermal Dolgu derinin altına uygulanarak kolajen üretimini arttırır. Bir diğer dolgu yöntemi ise Yağ Enjeksiyonudur. Yağ Enjeksiyonu için kişinin vücudundaki fazla yağ Liposuctionla alınarak belirli işlemlerden geçirilir. Dolgu işlemi için hazır hale gelen yağ El Dolgusu olarak kullanılır.   

El Dolgusu Nasıl Yapılır?

El Dolgusunun uygulanışı hem Dermal Dolguda hem de Yağ Dolgusunda aynı şekildedir. Uygulama öncesinde anestezik kremle el bölgesi uyuşturulur. Dolgu maddesi enjektör yardımıyla azar azar elin gerekli noktalarına aktarılır. Bu işlemde kullanılan enjektör derinin hasar görmemesi için ve dolgunun az miktarda aktarılması için ince uçludur. El Dolgusu işlemi her iki ele ya da ihtiyaca göre tek ele uygulanır. Uygulama 15-20 dakikada tamamlanmaktadır. Dolgu sonrasında kişi günlük yaşamına hemen dönebilir.

Ellerde Oluşan Deformasyonlar Nelerdir?

Ellerde çeşitli nedenlerle farklı deformasyonlar oluşmaktadır. En sık oluşan deformasyonlar şunlardır:

 • El sırtında kırışıklık, çizgi oluşumu
 • El üstü derisinin incelmesi, kemiklerin meydana çıkması
 • El üstündeki damarların görünür olması
 • El hacminin kaybolması, çökme
 • Ellerde pul pul dökülme, kuruma oluşması
 • Ellerde renk değişimi olması, kahverengi lekeler görülmesi
 • Ellerde cansızlık, soluklaşma

Ellerde oluşan tüm bu deformasyonlar El Dolgusu ile giderilebilmektedir.

El Dolgusu Kimlere Yapılır?

El Dolgusu şu kişilere yapılmaktadır:

 • 18 yaşını doldurmuş olan kişiler
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmayan kişiler
 • Alerji hassasiyeti ya da kronik rahatsızlığı olmayan kişiler
 • Yağ Enjeksiyonu yapılacaksa vücudunda fazla yağ dokusu olan kişiler
 • Ellerin görünümünden rahatsızlık duyan, El Estetiği olmak isteyen kişiler
 • Ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat olmasında engel olan kişiler

El Dolgusunun Sağladığı Faydalar Nelerdir?

El Dolgusunun Kişiye sağladığı faydalar şunlardır:

 • El Dolgusu ile ellerde oluşan kırışıklık, çizgi oluşumu giderilir. Eller pürüzsüz, aydınlık, canlı bir görünüme kavuşturulur. 
 • Ellerdeki hacimsizlik giderilerek ellerde gençlik formu elde edilir. 
 • Ellerde görülen lekelenme giderilerek cilt olması gereken renge kavuşturulur. 
 • El Dolgusu ile kuruma, pullanma gibi etkiler giderilerek nemli, yumuşak bir cilde kavuşulur. 
 • El Dolgusu ile eller güzel ve estetik bir görünüme kavuşur. Kişilerin özgüveni yerine gelir.
 • El Dolgusu kolay ve pratik bir uygulamadır. Hızlı sonuç alınır.
 • El Dolgusunun zararlı bir etkisi yoktur. Hem Dermal Dolgu hem de Yağ Enjeksiyonu tamamen doğal içerikten oluşur.
 • Genel anestezi almadan ve kesi açılmadan yapılan bir işlem olması El Dolgusunun sağladığı faydalar arasındadır. 

El Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

El Dolgusu sonrasında ellerde şişlik, ödem ve kızarıklık oluşması normaldir. Bu oluşumlar birkaç gün içerisinde yok olur. Soğuk kompres uygulanması şişlik ve kızarıklığın giderilmesinde etkili olmaktadır. El Dolgusu sonrasında bol su tüketmek, yorucu aktivitelerde bulunmamak, sıcak banyo yapmamak, hamam, sauna gibi buharlı ortamlara gitmemek ve el üzerinde kozmetik kullanmamak gerekir. Ele masaj uygulanmaması da dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.

El Dolgusu Fiyatı

El Dolgusu fiyatı kullanılan dolgu çeşidi, ne kadar dolgu kullanılacağı, malzeme kalitesi, uygulayan doktorun deneyimi gibi çeşitli faktörlerle belirlenmektedir. El Dolgusu fiyatları ameliyatlı işlemlere göre ve ellerde sağlanan fayda düşünüldüğünde uygun fiyatlı bir işlemdir. Kişiye özel fiyat bilgisi muayene sonrasında ellerdeki deformasyon ve ihtiyaç duyulan dolgu miktarına göre belirlenebilir.

El Dolgusu Ne Zaman Etki Eder?

El Dolgusu dolgu uygulamasının ardından fark edilir derecede etkisini göstermektedir. Fakat ellerde enjektör nedeniyle oluşan şişlik, ödem gibi etkilerin kaybolması ve dolgunun tam olarak oturması 1 hafta içerisinde gerçekleşmektedir. 1 hafta sonrasında kişi pürüzsüz ve ideal el görüntüsüne kavuşabilir.

El Dolgusu Kalıcı Mıdır?

El Dolgusu tüm sağlıklı dolgu uygulamaları gibi kalıcı değildir. Dolgunun uygulanan bölgede kalıcılık süresi çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Kişinin metabolizma hızı, uygulanan bölgenin hareketi, genetik nedenler, yaş gibi nedenlerle dolgu her kişide farklı süre etkili olmaktadır. Ortalama olarak Dermal Dolgular 1-1,5 yıla, Yağ Enjeksiyonu ise 2-3 yıla dek kalıcılık göstermektedir. Dolgunun eriyerek vücuttan atılmasıyla istenirse yeniden dolgu uygulanabilir. Yeniden dolgu yapılması dolgu kalıcılığını hem uzatacak hem de uygulama bölgesinde daha etkili olmasını sağlayacaktır.

El Dolgusunun Riski Var Mıdır?

Hem Dermal Dolgu hem de Yağ Dolgusu deneyimli bir Plastik Cerrah ya da Dermatolog tarafından uygulandığında kesinlikle risk içermez. Dolgunun kişi için risk oluşturup oluşturmayacağı muayene sırasında belirlenir. Sakınca bulunan kişilere dolgu uygulaması yapılmaz. Kişiye ne kadar dolgu uygulanacağı ve hangi noktalara uygulama gerektiği yine muayene sırasında belirlenmekte ve sağlığa zararlı bir durum oluşması engellenmektedir. Uzman ve deneyimli doktorlara dolgu uygulamaları rahatlıkla yaptırılabilir.

El Dolgusu Sadece Kadınlara Mı Uygulanır?

Ellere daha çok özen gösteren ve el güzelliğini önemseyen sadece kadınlar gibi gözükse de aslında erkekler de el bakımına ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle elleriyle çalışan erkekler ellerinin estetik görünümünü önemsemekte ve deformasyonları gidermenin yollarını aramaktadırlar. El Dolgusunun erkeklere uygulanışında daha erkeksi, kemikli el oluşumuna dikkat edilmekte ve kadınlara uygulanandan farklı biçimde şekillendirme yapılmaktadır.

Avuç İçine Dolgu Uygulanır Mı?

El Dolgusu genellikle elin sırt bölümüne yani dış taraftaki kısma uygulanmaktadır. Avuç içine sıklıkla terleme sorununun giderilmesi için botoks yapılmaktadır. Avuç içinde oluşan hacim kaybı, çökme gibi durumlar için dolgu uygulaması yapılabilir. Sık rastlanan bir durum olmadığı için hangi dolgunun kişi için işlevsel olduğu ve ne kadar uygulanacağı muayene sonrasında belirlenebilir. 

El Dolgusu Sonrasında Ağrı Olur Mu?

El Dolgusu lokal anestezi ile yapıldığı için ağrı, acı hissedilmez. İşlem sonrasında ellerde karıncalanma, kaşınma, hissizleşme oluşabilir. Bu etkiler birkaç gün içinde yok olur. El Dolgusu sonrasında ağrı kesici almayı gerektirecek derecede ağrı yaşanmaz.

El Dolgusu Hangi Doktora Yaptırılır?

El Dolgusu uygulaması Plastik Cerrah ve Dermatologların uzmanlık alanıdır. Doktor olmayan kişilerce uygulanması doğru değildir. Sağlık için tehdit oluşturan ve estetik olmayan sonuçlar yaşamamak için El Dolgusu işleminin Sağlık Bakanlığı onaylı klinik, muayenehane, hastane gibi kurumlarda yaptırılması gerekmektedir.