IPL lazer leke tedavisi, yoğun titreşimli ışıklara sahip IPL cihazının kullanıldığı ve ciltte oluşan hamilelik, doğum ve güneş lekesi gibi kahverengi lekelerin giderilmesini hedefleyen bir lazer tedavisidir. IPL lazer leke tedavisi esnasında cilde uygulanan son teknolojiye sahip filtreli ışıklarla lekeli bölgenin pigmentleri tekrar düzenlenir ve lekelerin renginde açılmanın elde edilmesi hedeflenir. IPL (Intense Pulse Light) lazer leke tedavisine yönelik tüm detaylar bu yazıda. 

IPL Nedir?

IPL Lazer Leke Tedavisi 

IPL (Intense Pulse Light) yani yoğun titreşimli ışık, başta leke tedavisi olmak üzere pek çok cilt sorununda yararlanılan, cilt yenilemeden kılcal damar gidermeye, iz ve çatlak tedavisinden epilasyon işlemlerine kadar pek çok kullanım alanı mevcut olan özel bir cihazdır.  400-1100 nanometre arasında bir ışık gücüne sahiptir ve uygulanacak tedaviye yönelik olarak dalga boylarının uyarlanmasına imkan tanır. IPL cihazı sayesinde filtrelenmiş olan ışık, cihazın kristal safir başlığı aracılığıyla cilt altı dokusuna gönderilir. Bu sayede rahatsızlık duyulan cilt sorunlarında iyileşme ve lekelerin renklerinde açılma sağlanması amaçlanır. 

IPL Lazer Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

IPL lazer leke tedavisi öncesinde kişinin rahatsız olduğu lekeler ve mevcut cilt yapısı detaylı bir şekilde analiz edilir. Eğer mevcut lekelerin renkleri, büyüklükleri ve diğer özellikleri IPL işlemi için uygun görülürse işlem yapılır. Öncesinde uygulama bölgesine soğuk bir jel sürülür ve cihazın safir başlığı cilde değdirilerek ilgili bölgede gezdirilir. Oldukça acısız ve ağrısız bir işlem olan IPL leke tedavisi esnasında uygulamanın yapıldığı bölgede yalnızca hafif oranda pembeleşme oluşabilmektedir. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 1-5 seanslık IPL uygulamasıyla lekelerin görünümünde istenen hafifleme sağlanabilmektedir. 

IPL Lazer Leke Tedavisi Hangi Lekeler İçin Uygulanır?

IPL lazer leke tedavisi hem tek başına hem de diğer leke tedavileriyle kombine olacak şekilde uygulanabilmektedir. Genellikle kahverengi güneş, hamilelik ve yaşlılık lekeleri için kullanılmakla beraber bunların dışında;

 • Çiller
 • Hamilelik döneminde oluşan lekeler
 • Doğumdan itibaren var olan lekeler
 • Melazma türü siyah ve koyu kahverengi lekeler için de cilt yenileme ve lekelerin renginin açılması amacıyla uygulanmaktadır. 

IPL Lazer Leke Tedavisi Hangi Bölgeler İçin Uygulanır?

IPL lazer leke tedavisi ihtiyaç duyulan pek çok yüz ve vücut bölgesine uygulanabilir olmakla beraber sıklıkla uygulandığı bölgeler;

 • Yüz bölgesi
 • Boyun ve dekolte bölgesi
 • El üstleri
 • Ameliyat veya yara izleri için genel vücut bölgeleridir. 

IPL Lazer Leke Tedavisi Seansı Ne Kadar Sürer?

IPL lazer leke tedavisinin seans süresi uygulanan bölgeye, lekenin rengine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 10-15 dakika kadar süren seanslar, yüz ve boyun bölgesi gibi lekelerin daha yoğun olduğu bölgelerde ise ortalama 20 dakika kadar sürmektedir. 

IPL Lazer Leke Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

IPL lazer leke tedavisi, alanında uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde oldukça risksiz ve önemli yan etkileri olmayan bir işlem olmasıyla beraber lekenin bulunduğu bölgede herhangi bir cilt sorunu, yara veya enfeksiyon mevcutsa bu durumlar geçene kadar ne yazık ki yapılamamaktadır. 

IPL Lazer Leke Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

IPL lazer leke tedavisi, bir yandan cilt dokusunu yenilerken diğer bir yandan da cilt lekelerini azaltarak cilt genelindeki renk eşitsizliklerini gidermeyi hedefler. IPL tedavisinin etkisi kişinin bakımına, beslenmesine, spor düzenine, stres seviyesine ve daha pek çok faktöre göre değişken olmakla beraber ortalama 6-12 ay kadardır. Bu nedenle canlı ve sağlıklı tutarak yaşlanmanın negatif etkilerini geciktirmek için senede bir defa kür şeklinde uygulanması oldukça fayda sağlamaktadır. IPL uygulaması aynı zamanda cilt yapısında halihazırda bulunan, cildin nem tutma kapasitesini arttıran; ancak yaş almaya bağlı olarak gittikçe azalan hyalüronik asit miktarında da artışın sağlanması hedeflemektedir. Bu sayede nemli olan cilt, elastikiyetini ve sıkılığını koruyarak daha geç yaşlanmaktadır. 

IPL Lazer Leke Tedavisinde Seans Sayısı Kaç Olmalı?

IPL lazer leke tedavisindeki seans sayısı kişinin cildinin mevcut durumuna, ihtiyacına, lekelerin derinliği ile cinsine ve rengine bağlı olarak kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama bir seans sayısından bahsetmek gerekirse, 3-4 hafta aralıklarla yapılan 2-6 seanslık IPL lazer leke tedavisi lekelerin renginin açılmasında yeterli olmaktadır. 

IPL Lazer Leke Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Öncesinde herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmaz. 
 • Ağrısız, acısız ve güvenilir bir uygulamadır. 
 • İşlem sonrasında kişi günlük yaşamına kolaylıkla geri dönebilir. 
 • Herhangi bir kesi ya da iğne yapılmadığından dolayı pansuman ve iyileşme sürecine de ihtiyaç duyulmaz. Hafif morarma ve kızarıklık dışında önemli bir yan etkisi yoktur. Hafif yan etkiler ise kısa süre içerisinde kendiliğinden geçerler. 
 • İşlem sonrasında ciltteki lekelerin açılması ve daha parlak cilt görünümünün meydana çıkmasıyla beraber tatmin edici sonuçlar sağlanmış olur. 
 • Kısa süre içerisinde tamamlanan bir işlem olması sayesinde öğle molasında bile yapılmasına imkan tanır. Kişinin sosyal ve iş yaşamından uzak durmasına gerek yoktur. 

IPL Lazer Leke Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • IPL lazer leke tedavisi oldukça konforlu bir uygulamadır ve kişi işlemin ardından günlük rutinine rahatlıkla geri dönebilmektedir. 
 • İşlemin ardından ortalama bir hafta boyunca lekelerin renginde koyuluğun meydana gelmesi normaldir. Bu koyuluk kabuklanmadan dolayı oluşur ve kabukların kendiliğinden düşmeleriyle beraber ortadan kalkar. 
 • İlk bir haftalık süreçte lekelerin koyulaşmasından rahatsız olan kişiler, dilerlerse makyaj malzemeleri yardımıyla bu koyulukları kapatabilirler. 
 • Cildin her zaman güneşim zararlı ışınlarından korunması gerekliliğinin yanı sıra, bu süreçte cilt daha hassas ve dışarıdan gelenlere daha açık olacağından dolayı güneş ile direkt temastan kaçınılmalı ve güneş kremi kullanımına ekstra özen gösterilmelidir. 

IPL Lazer Leke Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

IPL lazer leke tedavisi oldukça yan etkisiz ve konforlu bir işlemdir. Hafif yan etkiler ise kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bu hafif yan etkiler şu şekildedir;

 • Ciltte kızarıklık,
 • Hafif morarma,
 • Kabuklanma ve bu sebeple lekelerin daha koyu renkli görülmesi

IPL Lazer Leke Tedavisi Sonucunda Lekeler Tamamen Kaybolur Mu?

IPL lazer leke tedavisi güneş, yaşlılık, hamilelik ve daha pek çok farklı sebep nedeniyle meydana gelen kahverengi lekelerin çözümü olarak uygulanan bir tedavidir. IPL lazer tedavisi ile lekelerin tamamen kaybolup kaybolmayacağı ise lekenin derinliğine, ne kadar süre önce oluştuğuna, koyuluğuna ve büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. 

IPL Lazer Leke Tedavisinin Fiyatı Nedir?

IPL lazer leke tedavisi, Quartz Klinik’te uygulanan ve kişiyi rahatsız olduğu cilt lekelerinden kurtarmayı amaçlayan bir işlemdir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Ayrıca IPL lazer leke tedavisinin fiyatı kişinin cildinin ihtiyacına, belirlenen seans sayısına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle IPL lazer leke tedavisi yaptırarak kahverengi cilt lekeleri ile sivilce, güneş ve yaşlılık lekelerinden kurtulup yerine daha sağlıklı, daha aydınlık ve renk eşitsizliklerinin giderildiği bir cilt görünümü isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.