Meme Dikleştirme - Mastopeksi
Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) sarkan memeleri dik forma kavuşturmayı amaçlayan bir ameliyattır. Meme sarkması her meme boyutunda ve her yetişkinde görülebilecek bir durumdur. Yerçekimi etkisi, genetik faktörler, yaş alma, emzirme, kilo alıp verme gibi çeşitli nedenlerle memeler eski formunu yitirip gevşeme ve sarkma gösterebilirler. Bu durum estetik olarak oldukça rahatsız edicidir. Meme Dikleştirme sayesinde dik, dolgun, formda memelere kavuşmak oldukça kolaydır.

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme görünümü kadınlar için oldukça önemlidir. Kişinin kendini kadınsı hissetmesi, giyilen giysinin güzel taşınması, çekicilik, karşı cins tarafından beğenilme, özgüven duyma meme görünümü ile yakından ilgilidir. Küçük ve büyük memelerin ortak sorunu çeşitli nedenlerle sarkma oluşmasıdır. Genellikle emzirme ya da sık kilo alıp verme nedeniyle oluşan bu sarkmada meme hacmi azalmasıyla cilt kalitesi bozulur. Deride sarkma oluşmasıyla birlikte meme başı da aşağıya iner. Bu olumsuz görünümü gidermenin tek yolu Meme Dikleştirme ameliyatıdır. 

Meme Dikleştirme Kimlere Yapılır?

Meme Dikleştirme ameliyatı için öncelikle muayene olarak memedeki sarkma durumu incelenmeli ve sarkma oranı tespit edilmelidir. Memede sarkma olup olmadığı gözlemlenerek anlaşılabilir. Bunun kıstası meme başının meme alt katlantı çizgisinden aşağıda olup olmadığıdır. Meme başı meme alt katlantı çizgisinin altındaysa meme sarkması durumundan söz edilebilir. Meme Dikleştirme için uygun aday olma şartları şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak (emzirme dönemi bittikten en az 6 ay sonra ameliyat yapılabilir)
 • Obez olmamak, vücut kitle endeksinin 30’un altında olması (tüp mide ameliyatı olunduysa ideal kiloya geldikten 1 yıl sonra ameliyat yapılabilir)
 • Kalp, diyabet, tansiyon hastası olmamak
 • Alerjik reaksiyon gösterme riski taşımamak
 • Kanser riski olmamak (tüm hastalardan güncel mamografi istenmektedir)

Meme Dikleştirme Ameliyatsız Yöntemlerle Gerçekleşir Mi?

Meme dikleştirmek için piyasada çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Kremler, çeşitli kozmetikler, masaj uygulamaları, egzersizler, dik gösteren sütyenler gibi farklı çözüm yolları mevcuttur. Fakat bu çözümler kalıcı çözüm sağlamamaktadır. Üstelik kozmetik, krem gibi malzemeler sağlık sorunları oluşturabilir. Spor ve egzersizle dik memelere sahip olmak için erken yaşta başlayarak düzenli olarak spor yapmak gerekir. Meme Dikleştirmek için kalıcı, garantili, risksiz tek çözüm Meme Dikleştirme ameliyatıdır.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme Dikleştirme genel anestezi ile uygulanır. Öncesinde kişinin meme deformasyonu ve sarkma derecesine göre ameliyat planı belirlenir. Memeye yağ enjeksiyonu ya da meme protezi yöntemleri ile memeye hacim verilerek memenin yeniden dik ve dolgun görünmesi sağlanabilir. Bu yöntemler küçük boyutlu memelerde sıklıkla tercih edilen yöntemlerdir. Meme hacmi yeterli kişilerde sadece dikleştirme işlemi yapılmaktadır. Bu kişilerde memedeki fazla kısım çıkartılıp meme başı yukarıya taşınır. Memeler dik ve ideal boyuta getirilir. Ameliyat ortalama 2-4 saat sürmektedir.   

Meme Dikleştirmede Yağ Enjeksiyonunun Etkisi Nedir?

Memeye yağ enjeksiyonu yapılarak memenin dik görünümü sağlanabilir. Bunun için kişinin vücudunda fazla yağ olmalıdır. Memeye yağ enjeksiyonu Vaser Liposuction yöntemiyle vücudun fazla yağlarının alınarak enjektör yardımıyla memenin gerekli noktalarına aktarılmasıdır. Bu sayede hacimli ve dik meme görüntüsüne kavuşulabilir. Bu yöntem kişinin kendi vücut yağı kullanıldığı için hiçbir zararlı etki taşımamaktadır. 1,5 yıla dek kalıcılık sağlamaktadır.

Meme Dikleştirmede Protezin Etkisi Nedir?

Meme dikleştirme yöntemlerinden biri de meme protezi (meme implantı) uygulamasıdır. Memenin gerekli bölümüne içi koheziv jel, dışı silikon kaplama meme protezi yerleştirilerek memenin dik ve dolgun görünmesi sağlanır. Meme hacmi yeterli olmayan kişilerde tercih edilmektedir. Meme protezi risksiz, yan etkisiz ve kalıcı bir yöntemdir. 

Meme Dikleştirme İle Nasıl Bir Etki Yaratılır?

Meme Dikleştirme ile memeler dik, orantılı, şekilli bir görünüm alır. Hacimli, vücut ile uyumlu meme görünümü sayesinde kişinin özgüveni yerine gelir. Daha genç gösterir. Sosyal ve karşı cinsle ilişkileri gelişir. İstediği gibi giyinebilir. Kadınsılık ve seksapalite artar. Kişi kendini daha çok sever, mutlu hisseder.

Meme Dikleştirme Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Meme Dikleştirme ameliyatından sonra 1 gece hastanede kalınır. Taburcu olduktan sonra bir miktar ağrı duyulabilir. Dren takıldıysa 1-2 gün içinde çıkartılır. Bu süreçte ağrı kesici kullanmak, buz kompres uygulamak rahatlatıcı etki sağlar. Şişlik, ödem, morluk oluşumları görülebilir. 1 hafta içerisinde ağrı, morluk, şişlik gibi tüm olumsuz etkiler sona erer. 1 ay düzenli olarak özel sütyenli korse kullanılması gerekir. Meme dikleştirme etkisi tam olarak 1,5-2 ay içerisinde oluşmaktadır.   

Meme Dikleştirme Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Meme Dikleştirme ameliyatından sonra şunlara dikkat edilmelidir:

 • Meme bölgesi darbelerden korunmalıdır. Sırtüstü yatılmalıdır.
 • Sıcak banyo yapılmamalı, buharlı yerlerde bulunulmamalıdır.
 • Ağır kaldırılmamalı, yorucu faaliyetlerde bulunulmamalıdır.
 • Pansumanlar aksatılmamalı, meme bölgesi hijyen tutulmalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Denize ya da havuza girilmemelidir. Güneşte kalınmamalıdır.

Meme Dikleştirme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme Dikleştirme ameliyatında açılan kesi yerine göre iz oluşmaktadır. Kesi yeri her yöntem için farklı alandan belirlenir. Meme başı çevresi, meme başı çevresi ve altı, meme altı gibi alanlarda kesi izi oluşmaktadır. İzin büyüklüğü ve ciltte kalıcı olup olmaması kişiden kişiye değişmektedir. Kimi kişilerde ameliyat izi 1 yıl içerisinde silikleşirken kimi kişilerde belirgin kalmaktadır. Meme Dikleştirme ameliyatı kesi izi nerede açılırsa açılsın iç çamaşırı alanında kalmaktadır. İz görünümünden rahatsız olan kişilere lazerle iz silme işlemi yapılabilir.

Meme Dikleştirme Sonrası Korseli Sütyen Kullanımı Neden Gerekir?

Meme Dikleştirme sonrasında düzenli olarak 1 ay korseli sütyen kullanılır. Korseli sütyen bu tür ameliyatlar için özel üretilmiş malzemelerdir. Meme bölgesinin korunmasına ve şeklini oluşturmasına yardımcı olur. Şişlik, ödem gibi etkilerin azalmasında da etkilidir. 

Meme Dikleştirme Sonrası Emzirme Yapılır Mı?

Meme Dikleştirme ile meme küçültme de yapıldıysa ve kişinin büyük oranda meme dokusunun alınması gerektiyse süt kanalları bu durumdan etkilenebilir. Bu durum muayene sırasında belirlenir ve hastaya iletilir. Bu durum haricinde meme protezi, memeye yağ enjeksiyonu ya da sadece dikleştirme işlemlerinde süt kanalları etkilenmemektedir.

Meme Dikleştirme Kalıcı Mıdır?

Meme Dikleştirme operasyonunun kalıcılığı kişinin sağlığına ve vücuduna gösterdiği özene bağlıdır. Ameliyat sonrasında dengeli beslenen, düzenli spor yapan, zararlı alışkanlıkları yaşamından uzak tutan kişilerde meme sarkması oluşmamaktadır ve ideal kilonun korunmasıyla ameliyat etkisi bir ömür kalıcı olmaktadır.

Meme Dikleştirme Hangi İşlemlerle Kombine Edilebilir?

Meme Dikleştirme ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi meme küçültme, meme büyütme, meme ucu estetiği, karın germe, popo estetiği, liposuction, annelik estetiği gibi ameliyatlarla kombine edilerek de uygulanabilmektedir. Kişide hangi ameliyatların kombine olarak gerçekleştirilebileceği doktorun onayıyla planlanmaktadır. 

Meme Dikleştirme Fiyatları Nasıldır?

Meme Dikleştirme fiyatları değişkenlik göstermektedir. Memedeki sarkma durumu, hangi yöntemlerin kullanılacağı, başka işlemlerle kombine edilip edilemeyeceği, doktorun deneyimi, kullanılacak malzemeler gibi çeşitli faktörler fiyatı etkilemektedir. Bu nedenle en doğru bilgi yapılacak muayene neticesinde edinilebilir.