Çene İmplantı, zayıf ve girinti görünümü bulunan çene yapısının güçlendirilmesini ve bu sayede de yüzün geneli ile daha uyumlu ve daha çekici bir çene görünümüne sahip olunmasını sağlamaktadır. İşlem esnasında çene kemiğinin tam üzerine özel ve kişiye uygun protez yerleştirilerek çene ucuna yeniden şekil verilmekte ve çene yüzün bütünüyle uyumlu olacak şekilde büyütülmektedir. 

Çene Büyütme Ameliyatı Nedir?

Çene büyütme ameliyatı, çene hatlarını iyileştirip çeneyi yeniden şekillendirerek yüzün geneli ile daha uyumlu ve daha çekici bir çene görünümüne sahip olunmasını sağlamaktadır. Özellikle çene ucu burun ucunda geride duran kişiler, çene protezi için en uygun adaylardır ve çene kemiğinin etrafına yerleştirilen protez sayesinde kalıcı bir çözüm elde etmektedirler. Tüm bunlara ek olarak, çene implantı sayesinde burun, çene ve yüz orantısı sağlanırken mevcut gıdı görünümünde de iyileşme elde edilerek genel anlamda daha estetik ve daha dinamik bir görünüm elde edilmektedir. 

Çene İmplantı Hangi Durumlarda Kullanılır ve Kimler İçin Uygundur?

Özellikle girintili ve zayıf çene görünümü nedeniyle yüz hatlarında meydana gelen orantısızlığın giderilmesi için uygulanan çene implantı, kişiye istediği dengeli yüz görünümü sağlarken kaybolan özgüvenini de geri kazandırmaktadır. 

Çene implantı,

 • Zayıf ve girintili çene görünümünün düzeltilmesinde,
 • Çene ucunun burun ucundan geride olduğu durumlarda çeneye hacim kazandırarak daha orantılı bir profil görünümüne sahip olunmasında,
 • Çene görünümünün yüzün geneli ile daha uyumlu hale getirilmesinde,
 • Zayıf olan çene yapısının güçlendirilmesinde,
 • Bir yandan çene hattı büyütülürken diğer bir yandan da mevcut gıdı görünümünün yok edilmesinde sıklıkla uygulanmaktadır. 

Çene İmplantı Nasıl Uygulanır?

Çene implantı uygulamasının öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek işlem esnasında implantın hangi teknikle ve nereden yerleştirileceğine karar verilmektedir. Çeneye arzu edilen görünümü katacak olan protezin şekli ve materyali kişinin çene yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle çene implant uygulamaları kişiye özel tasarlanan operasyonlardandır. İşlem esnasında hastanın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemesi için işlem öncesinde genel anestezi veya sedasyon uygulaması yapılmaktadır. Anestezi uygulamasının ardından kişinin çene yapısına ve yerleştirilecek olan protezin şekline bağlı olarak çene altından veya ağız içinden küçük bir kesi açılır ve bu kesi aracılığıyla vücuda sokulan protez çene kemiğinin üzerine yerleştirilir.  Yine kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 45-60 dakika içerisinde tamamlanan çene implant uygulamasının ardından kesi yeri dikişlerle kapatılmaktadır. 

Çene İmplantları Hangi Materyalden Yapılmaktadır?

Çene implantları, genellikle silikon ve benzeri malzemelerden yapılmaktadır. Kişinin vücudu ile tamamen uyumludur. Bu nedenle herhangi bir alerjik duruma neden olmazlar. Ayrıca hasta özelinde kalıplandırılırlar ve kişinin çene kemiğine tam uygun olacak şekilde hazırlanırlar. Çene implantları, tamamen kişinin çene yapısına özel olarak uygulandıkları için şekil ve boyut olur birbirlerinden farklıdırlar. İmplant uygulamalarında önemli olan nokta, işlemin en doğal sonucu sağlaması ve implantın doğal çene kemiğine benzer bir his ve görünüme sahip olmasıdır. Bu nedenle çene implantlarının uygulanması alanında tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalı ve bu doğrultuda kişi için en doğal duracak olan implant, doktor tarafından belirlenmelidir. 

Çene İmplantı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Çene implant uygulamasının ardından kişi aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. 
 • İşlem sonrasında çene bölgesinde hafif bir ağrı, uyuşukluk ve rahatsızlık hissinin olması oldukça normaldir. Ağrı kesici ilaçlar yardımıyla bu süreç kolaylıkla atlatılırken, işlem sonrasında görülen hafif yan etkiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadırlar. 
 • Müdahalenin olduğu bölgeye düzenli şekilde uygulanan buz kompres uygulaması kişinin rahatlamasını ve sağlarken oluşabilecek olan ödemi de minimumda tutmaktadır. 
 • İşlem esnasında implantın çene bölgesine yerleştirilmesi için açılan kesinin ağız içinden açılması durumunda, dikişlerin temiz kalması ve enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması için her yemekten sonra gargara ile bölgenin nazikçe temizlenmesi gerekmektedir. 
 • Çene implantı sonrasında ortalama bir hafta içerisinde kişi günlük hayatına geri dönebilmektedir.
 • İşlemden sonraki özellikle 14 gün boyunca oluşabilecek olan ödemi minimumda tutmak ve kesi yerlerini korumak için sırtüstü ve 45 derecelik açıyla yatılması tavsiye edilmektedir. 
 • Çene implantı sonrasında en az 3-4 haftalık süre boyunca ağır egzersiz ve spor yapılmasından uzak durulması gerekmektedir. 
 • İmplant uygulamasının üzerinden ortalama bir ay geçmesiyle beraber ödemler inip çene hattı görünümü ortaya çıkmaya başlarken, nihai çene görünümü ise 3 ay içerisinde belirli olmaktadır. 

Çene İmplantı Kaç Günde İyileşir?

Çene implant uygulamasının ardından ortalama 7 gün içerisinde kişi günlük yaşamına geri dönebilirken, işlem esnasında atılan dikişler iyileşme hızına bağlı olarak ortalama 7-10 gün içerisinde alınmaktadır. İmplant uygulamasının sonrasında müdahale edilen bölgede meydana gelen ödem yaklaşık bir ay içerisinde belirgin ölçüde azalır; ancak nihai çene hattının ortaya çıkması yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir. Çene implantı ile beraber kombine olarak başka bir işlem daha yapılacak olursa, iyileşme süreci diğer işlemin ne olduğuna ve kapsamına göre değişkenlik göstermektedir.  

Çene İmplantı Uygulamasının Sonuçları Kalıcı Mı?

Çene implantları oldukça dayanıklı ve güçlü malzemelerden yapılmışlardır. Bu sayede işlem sonrasında kişinin yüzüyle uyumlu olan çene görünümü elde edilirken, kişiyi tatmin eden sonucun kalıcı olması da sağlanmaktadır. Bu sayede kişi yaş aldıkça yüzünde sarkma ve deformasyonlar meydana gelirken çene görünümü sabit kalmaktadır. 

Çene İmplantının Riskleri Nelerdir?

Tıpkı diğer medikal ve estetik uygulamalar için olduğu gibi çene implant uygulamasının da alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından ameliyathane koşulları altında yapılması halinde oluşabilecek olan riskler minimuma indirilmiş olmaktadır. Bu şartlar gerçekleştirilmeden yapılan çene implant uygulamasının sonrasında ise kişinin yüzüyle uyumlu olmayan çene görünümünün ortaya çıkmasından enfeksiyon ve implantta kayma sorunlarına kadar pek çok ciddi riski bulunabilmektedir. 

Çene İmplantı Zararlı Mı?

Çene implantı, genellikle silikon veya benzeri materyallerden yapılmaktadır ve insan vücudu ile uyumludur. Bu nedenle işin uzmanı tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir zararı olmamaktadır. Ancak merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapılan taklit implantların zamanla çene kemiğinde sorun yaratması ve vücut tarafından reddedilerek enfeksiyona neden olması mümkün olmaktadır. 

Çene İmplantı İle Kombine Olarak Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Çene implantı ile beraberinde yapılan profil ve yüzün genel görünümü etkileyecek işlemler kusursuz sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Bu işlemlerden bazıları:

Rinoplasti, özellikle çene implantı ile beraber yapıldığından kusursuz bir profil görünümü sağlayan işlemlerdendir. Bir yandan çene implantı ile burun ucundan geride duran çene ucu düzeltilirken, diğer bir yandan da yüzün bütünüyle uyumlu duracak burun şekli verilerek çekici yüz görünümü sağlanmaktadır. 

Boyun bölgesine uygulanan liposuction uygulaması ile kombine olarak yapılan çene implantında bir yandan keskin ve belirgin çene görünümü elde edilirken, diğer bir yandan da boyun bölgesine uygulanan liposuction işlemiyle çene altındaki fazla yağlar vücuttan uzaklaştırılmış ve kusursuz boyun görünümü elde edilmiş olmaktadır.  

Çene İmplantı Fiyatı Nedir?

Çene implantı uygulaması Quartz Klinik’te alanında uzman doktorlar tarafından yapılmakta ve oldukça tatmin edici sonuçlar sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olan onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat bilgisi belirtmeleri yasal değildir. Ayrıca çene implantının fiyatı implantın çeşidi ile şekline, başka bir işlemle kombine olarak uygulanıp uygulanmadığına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut çene zayıflığından ve girintili halinden memnun olmayıp yüzün geneli ile daha uyumlu bir çene görünümüne sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.