Labioplasti

Labioplasti genital bölgede iç ve dış dudaklardaki deformasyonun giderilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Kadınların genital bölgelerinde iç ve dış dudakta oluşan hem görsel hem de sağlık açısından olumsuz durum nedeniyle Labioplastiye gerek duyulmaktadır. Bu ameliyat ile iç ve dış dudakların görünümü estetik olarak düzelmekte, koku, hijyen sıkıntılar giderilmekte ve cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı yok olarak rahatlama sağlanmaktadır.  

Labioplasti Nedir?

Vajina bölgesinde dış bölgede yer alan dış dudaklar (labia majoralar) ve dış dudakların içinde konumlanan iç dudaklar (labia minoralar) çeşitli nedenlerle şekil bozukluğuna uğrayabilir. Bu nedenler genetik, yaş alma, normal doğum yapma gibi durumlardır. Kişi iç ve dış dudaklarda oluşan deformasyon nedeniyle görsel rahatsızlık yaşayabilir. Dar kıyafetler giyemez, mayo, tayt gibi giysiler giyildiğinde genital bölgede oluşan potluktan rahatsızlık duyar. Görsel sıkıntının yanı sıra koku oluşumu, terleme, mantar enfeksiyonu, cinsel ilişki sırasında acı gibi rahatsızlıklar da yaşayabilir. Bu durum zaman içerisinde tedavi olunmazsa ciddi tıbbi sorunlara da yol açabilmektedir. Labioplasti ameliyatı iç ve dış dudaklardaki sarkma, deformasyon, orantısızlık sorunlarını gidererek kişilerin sağlıklı ve özgüvenli olmalarını sağlamaktadır.   

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı genital bölgedeki deformasyonun büyüklüğüne göre genel anestezi, lokal anestezi ya da sedasyon ile yapılabilir. Ameliyat ortalama 45-60 dakika civarında sürmektedir. Labioplasti ameliyatında sarkma yaşanan bölgedeki fazla deri kesilerek çıkartılır. Dudaklar küçültülerek gergin, canlı bir yapıya kavuşturulur. Çökme sorunu varsa yağ enjeksiyonu yöntemiyle yağ enjekte edilerek dudaklara hacim kazandırılır. Ameliyat bölgesi eriyen dikişlerle kapatılır. 

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti hem estetik olarak rahatsızlık duyan hem de tıbbi açıdan gereklilik oluşan kişilere uygulanmaktadır. Labioplasti ameliyatı olma şartları şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Ameliyat ve anestezi almak için engel oluşturacak bir sağlık sorunu yaşamamak
 • Hamile, yeni doğum yapmış ya da emzirme döneminde olmamak
 • Obez olmamak, vücut kitle endeksinin 30’un altında olması
 • Aşırı sigara kullanımının olmaması

Labioplasti Hangi Sorunları Yaşayanlara Uygulanır?

Labioplasti ameliyatıyla çözümlenen sorunlar şunlardır:

 • Genital bölgede iç ve dış dudak görünümünden rahatsızlık duymak (sarkma, orantısızlık, aşırı büyük ya da küçük olması)
 • İç ve dış dudaklarda renk değişimi, koyulaşma görülmesi
 • İç dudak arasında mantar oluşumu
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması
 • Uzun süre oturma durumunda rahatsızlık ve ağrı oluşması
 • Genital bölgede koku oluşumu
 • Kişinin genital bölgede yaşadığı sorunlar nedeniyle özgüven kaybına uğraması, istediği kıyafeti giyememesi, karşı cinsle ilişkide çekinik olunması ve psikolojik sorunlar

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Labioplasti sonrasında 1 gece hastanede kalmak gerekmektedir. Kişi ertesi gün taburcu olduğunda günlük yaşamına dönüş yapabilir. Ameliyat sonrası ilk 1 hafta ağrı, şişlik gibi etkiler gözlenebilir. Doktorun verdiği ağrı kesicilerin kullanılması, buz kompres uygulanması ameliyat alanında rahatlama sağlayabilir. Ameliyat etkisinin daha hızlı oluşması ve şişliğin azalması için korse, sıkı iç çamaşırı ya da tayt giyilmesi önerilir. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrasında 1 hafta süre geçince doktor muayenesi yapılarak ameliyat alanı kontrol edilir. İyileşme sürecinin tamamlanması ve ameliyat alanının son şeklini alması 1-2 hafta içinde gerçekleşmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Labioplasti Ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İlk 2 hafta sıcak banyo yapılmamalı, hamam, sauna, solaryum gibi yerlerden uzak durulmalıdır.
 • Güneşte kalınmamalı, havuza, denize gidilmemelidir.
 • Ağır aktivite ve spordan kaçınılmalıdır.
 • Genital bölge steril tutulmalıdır. Özellikle ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir.
 • 1,5 ay cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
 • 1 ay boyunca bacak hareketleri, pilates yapılmamalıdır.

Labioplasti Fiyatları

Labioplasti ameliyatı fiyatı genital bölgedeki deformasyon derecesi, alınacak anestezi çeşidi, ameliyatın uzunluğu, kullanılacak malzeme, doktorun deneyimi ve ameliyatın yapıldığı hastane gibi faktörler tarafından belirlenmektedir. Labioplasti ameliyatı için kesin fiyat bilgisi ancak plastik cerrah tarafından yapılacak muayene sonucunda net olarak belirlenebilir. 

Labioplasti Başka Ameliyatlarla Kombine Yapılır Mı?

Labioplasti ameliyatı kişinin ihtiyacına göre başka operasyonlarla kombineli yapılabilir. Annelik estetiği denilen kombine ameliyatlar (meme estetiği, karın germe gibi) içine dahil edilebilir. Labioplasti genital bölgeye yağ enjeksiyonu gerektiriyorsa kişiye Liposuctionla birlikte kombineli uygulanabilir. Ayrıca vajina daraltma ameliyatı ile de sıklıkla kombine edilmektedir.

Labioplastinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Labioplasti ameliyatı kişilere şu faydaları sağlamaktadır:

 • Genital bölgede iç ve dış dudakların estetik görünümü sağlanır. Büyük, sarkık iç ve dış dudak görünümü yerine genç, pürüzsüz bir etki oluşur. Dudaklardaki renk koyuluğu giderilerek sağlıklı bir görünüme kavuşulur.
 • Ameliyat sonrası dar kıyafetler rahatlıkla giyilebilir. Giysinin üzerinde oluşan rahatsız edici görüntü ortadan kaybolur. 
 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı giderilir. Kişi cinsel ilişkiden daha fazla haz alır.
 • Kişi kendini daha rahat ve güzel hissettiği için özgüveni yerine gelir.
 • Genital bölgedeki ıslaklık ve kötü koku yok olur.
 • Genital bölgede yaşanabilecek enfeksiyon ve hastalık riskleri ortadan kaldırılmış olur.

Labioplasti Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Labioplasti ameliyatı vajinanın dış tarafında yer alan dış dudak ve iç dudaklar üzerinde yapıldığı için kızlık zarıyla bir bağlantısı yoktur. Kızlık zarı ve ameliyat alanı arasındaki mesafe 4-5cm aralığındadır. Bu nedenle kızlık zarına zarar verme durumu söz konusu değildir.

Labioplasti Kalıcı Mıdır?

Labioplasti ameliyatı genital bölge hijyen tutulduğu, aşırı kilo alınmadığı, doğum yapılmadığı sürece kalıcı bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında gerekli özeni göstermemek, hijyen koşulları ihmal etmek, normal doğum yapmak bu bölgenin yeniden deformasyona uğramasına neden olabilir. Böyle bir durumda ameliyat yeniden yapılarak genital bölgedeki deformasyon giderilebilir.

Labioplasti Ameliyatı Ağrılı Geçer Mi?

Labioplasti kısa ve kolay geçen bir ameliyattır. Çoğu zaman genel anesteziye gerek duyulmadan lokal anestezi ya da sedasyon ile yapılmaktadır. İşlem sonrasında anestezi etkisi kaybolduğunda kişide bir miktar ağrı oluşabilir. Ağrı ameliyat sonrası için normal bir durumdur. Bu durumda kişi ağrı kesici ve soğuk kompres ile rahatlama sağlayabilir. 1 hafta içerisinde ağrı ve rahatsızlık hisleri tamamen yok olacaktır.

Labioplasti Sonrası Korse Kullanılır Mı?

Labioplasti ameliyatında germe ve küçültme işlemleri yapıldığı için bölgenin toparlanması, korunması ve şeklinin oluşması için sıkı bir iç çamaşırı, tayt ya da özel korse giyilmesi gerekir. Bu tip giysiler hem o bölgedeki şişliği azaltmakta hem de şeklinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. 

Labioplasti Riskli Midir?

Kesiyle ve anesteziyle yapılan tüm ameliyatlar gibi Labioplasti de risk içermektedir. Fakat deneyimli bir plastik cerrah tarafından uygulandığında Labioplasti sırasında oluşabilecek riskler önceden tespit edilerek kişinin bu risklerden muaf olması sağlanmaktadır. Bu nedenle Labioplasti ameliyatında deneyimli bir plastik cerrahın ve Sağlık Bakanlığı onaylı bir kurumun tercih edilmesi gerekmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Labioplasti ameliyatı çok minik bir kesi ile yapıldığı için ameliyat izi belli olmamaktadır. İç ve dış dudaklarda ameliyat yapıldığına dair bir iz kalmamaktadır. Bu nedenle kişinin ya da partnerinin ameliyat olunduğuna dair işarete rastlaması mümkün değildir.