Karın Germe Nedir?

Karın germe ;  genellikle kadınlarda doğum sonrasında meydana gelebilecek deformasyonların giderilmesi amacıyla ve sıklıkla kilo alıp verme veya ilerleyen yaş gibi faktörler nedeniyle esnekliğini yitirmiş karın bölgesindeki elastikiyet kaybı ve sarkma gibi problemlerin yok edilmesi ya da diyet ve spor yaparak giderilemeyen yağlanmaların bertaraf edilmesi nedeniyle uygulanan estetik cerrahi bir operasyondur. Erkeklerde ve kadınlarda rahatlıkla uygulanabilen ve adına “abdominoplasti” de denilen bu işlem, karın bölgesindeki dokunun yeniden yapılandırılması açısından oldukça tercih edilen bir uygulamadır.

karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir operasyon olmakla birlikte, geniş kapsamda ya da mini abdominoplasti diye nitelendirilen ve sadece alt karın bölgesine uygulanan şekilde gerçekleştirilebilir.Bu konuda estetik cerrahınız sizi doğru şekilde yönlendirme konusunda yardımcı olacaktır. Ameliyat öncesinde gerekli tetkikler yapıldıktan ve ameliyat için engel oluşturacak herhangi bir sağlık problemi olmadığı tespit edildikten sonra, pubik bölgenin üzerinde ve iki kalça kemiği arasında açılan kesiler vasıtasıyla cilt dokusu gerginleştirlerek karın kasları yeniden şekillendirilir ve böylelikle hasta, yenilenmiş bir kas yapısı ve cilt dokusuna sahip olur. Daha küçük bir bölgeyi hedefleyen mini abdominoplasti operasyonlarında ise, lokal anestezi ile de işlem yapabilme imkanı bulunmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

 Karın germe ameliyatı, hastanın şikayetine göre ortalama 2-4 saat  gibi bir süre almaktadır. Karın bölgesinin geniş olduğu hastalarda ise süre biraz daha artabilir.

Karın Germe Ameliyatları Ağrılı Mıdır?

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatları, operasyon öncesinde anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir ağrı ya da acı hissine yol açmaz. Uygulama sonrasında  Özellikle ilk birkaç gün oluşabilecek ağrı ve acı şikayetleri için ağrı kesici ilaçlardan yardım alınabilir. Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı gerekli gördüğünde, doktorunuz antibiyotik tedavisi de uygulayacaktır.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi

Abdominoplasti  sonrası iyileşme süresi, kişinin metabolik yapısına veya karın bölgesinin genişliğine ya da yaş, genetik özellikler gibi kişiye özel faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat ortalama üç ve dört hafta gibi bir sürede sosyal hayata geri dönebilecek seviyede bir iyileşme söz konusu olacaktır. Karın üzerindeki dikişler yaklaşık bir hafta sonrasında alınarak, düzenli olarak  pansumanların değiştirilmesi ve hijyenik koşullara dikkat edilmesi konusundaki kurallara titizlikle uyulması gerekmektedir. Abdominoplasti ameliyatı sonrasında korse kullanılması, ağır kaldırılmaması ve iyileşme sürecinde sağlıklı beslenmek ve hafif yürüyüşler yapmak, hastanın süreyi daha konforlu ve rahat geçirmesine yardımcı olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Karın germe ameliyatı sonrasında oluşabilecek hamileliğin; operasyonun sonuçlarına etki edip etmeyeceği, sıklıkla merak edilen bir konudur, zira operasyon karında gerçekleştiği için ve gebelik esnasında karın bölgesi gerileceği ve büyüyeceği için problem olması beklenebilir, fakat karın germe ameliyatı sonrasında hasta tekrar gebe kalabilir; bunda herhangi bir sakınca yoktur. Gerekli durumlarda doğumdan belli bir süre sonra abdominoplasti revizyonu ya da mini karın germe işlemi yapılabilir. Hamilelik sırasında kilo kontrolü, sağlıklı beslenme, düzenli yürüyüşler yapmak gibi aktiviteler karın germe ameliyatı sonrasında alınan olumlu sonuçları ve vücut formunu  koruma açısından destek sağlayacaktır.

Karın Germe Riskli Mi?

Karın germe operasyonunun herhangi bir riski bulunmamaktadır fakat bütün estetik cerrahi ameliyatları sonrasında  oluşabilecek  enfeksiyon gibi durumlar meydana gelebilir. Doktorunuz herhangi bir enfeksiyon riskine karşı hijyen kurallarına uymanız konusunda size uyarılarda bulunacaktır ve gerektiğinde antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Herhangi bir operasyon geçirme konusunda bir tehlike arz eden durum olup olmadığı ameliyat öncesinde çeşitli tetkiklerle kontrol edilir ve abdominoplasti operasyonu için gerekli ön hazırlıklar yapıldıktan sonra işlem gerçekleştirieceğinden riskler mümkün olduğu kadar aza indirgenmekte ve hasta için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Karın Germe Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulabilecek sebepler arasında, karın deformasyonları, karın bölgesinde yağlanma, doğum sonrasında oluşabilen deformiteler, ya da ilerleyen yaş ile birlikte meydana gelebilecek sarkmalar sayılabilir. Genel olarak vücut orantılı olmakla birlikte, sadece karın bölgesinde birikmiş yağlanma gibi durumlar, hastayı fiziksel görünüm ve psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Daha fit ve daha düzgün bir karın görünümüne ihtiyaç duyan herkesin yaptırabileceği bir operasyon olmakla beraber, sonuçları da hastanın genel görünümüne ve kişisel  özgüvenine olumlu ölçüde destek sağlayacağından oldukça önemli bir estetik operasyon çeşididir.

Mini Karın Germe Mi? Tam Karın Germe Mi?

Hastanın ihtiyacına göre genel olarak bir karın germe işlemine gerek duyuluyorsa tam karın germe operasyonu tavsiye edilir. Fakat sadece alt karın bölgesinde yağlanma varsa doktorunuz mini karın germe işlemini de önerebilecektir. Bu konuda net bir fikre sahip olabilmek için hastanın muayene edilmesi ve şikayetlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi ise alanında uzman ve yetkin kişiler tarafından operasyonun gerçekleştirilmesine önem göstermektir.

Karın Germe Ameliyatı Çatlaklar İçin Yapılabilir Mi?

Karın germe ameliyatı sırasında mevcut bulunan çatlaklar, çıkartılacak deri fazlalığı üzerinde ise zaten deforme olmuş kısım yerinden çıkarıldığında çatlaklar doğal olarak yok olacaktır. Fakat eğer çatlak olan kısımlar çıkarılacak deri üzerinde mevcut değilse kaybolmazlar, bu konuda farklı tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir. Deri gerdirileceği ve fazla olan kısımlar çıkarılacağı için çatlakların yerleri değişecektir. Karın germe ameliyatından sonra, eğer gerekiyorsa, çatlak tedavisi için de doktorunuz sizi bilgilendirecek ve gereken önerileri yapacaktır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Karın germe ( abdominoplasti ) operasyonu sırasında, karın kısmının alt bölgesinde, iç çamaşırının altında kalan kısımda küçük bir kesi izi olacaktır. Yaklaşık bir sene içinde bu ameliyat skarının rengi açılacak ve solacaktır. Dolayısıyla karın bölgesinde büyük ve rahatsız edici, göze batan  bir iz kalması mümkün değildir.

Abdominoplasti  Ameliyatlarında Göbek Deliğine Ne Olur?

Abdominoplasti ameliyatlarında; göbek deliği, eğer büyük ölçüde bir operasyon gerçekleşiyorsa yeri değişeceğinden yeniden düzeltilerek uygun bir konuma getirilir. Daha küçük ölçüde bir operasyon yapılıyorsa göbek deliğinin yeri değişmez. Böyle bir durumda herhangi bir müdahale yapmaya gerek yoktur.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Kez Yapılır?

Karın germe ameliyatı genellikle bir kez yapılması tavsiye edilen bir operasyondur. Ameliyat olduktan sonra hastalar, karın bölgesine yapılan uygulamadan sonra elde edilen sonucu korumak için sağlıklı beslenme ve spor yapmaya özen göstermeli ve tekrar karın yağlanmasına neden olabilecek şekilde fast food  yiyecekler ve hareketsiz bir yaşantı gibi kilo alımına neden olabilecek  durumlardan kaçınmalıdırlar. Eğer gerekiyor ise operasyon gerçekleştikten sonra üzerinden bir yıl geçmesi koşuluyla ikinci bir defa abdinamoplasti operasyonu yapılabilmektedir, fakat bu ameliyatta ilkindeki kadar kapsamlı işlem yapmak mümkün olmayacaktır. Yağ aldırma konusunda daha sınırlı bir hareket kabiliyeti olacaktır.

Karın Germe Ameliyatlarının Sonucu Kalıcı Mıdır?

Karın germe ameliyatlarının sonucunun kalıcı olabilmesi için, hastanın yaşam biçimine sağlıklı beslenme ve düzenli hareket etme gibi aktiviteleri yerleştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde karın bölgesinde tekrar yağlanma oluşması kaçınılmazdır. Genel anlamda karın bölgesi yağ birikmesine müsait bir bölge olduğundan, ameliyat olduktan sonra da mevcut durumu koruyabilmek adına hastanın kendi yaşantısında beslenmesine, sporuna ve yaşam kalitesine dikkat etmesi büyük ölçüde önem taşımaktadır

Karın Germe Sonrası Korse Ne Kadar Kullanılır?

Karın germe operasyonundan sonra belli bir süre bölgeyi dış etkenlere karşı korumak ve düz durmasını sağlamak adına korse  kullanılması şarttır. Ortalama üç hafta boyunca gece gündüz olmak üzere aralık vermeden korse takılması iyileşme sürecine katkı sağlayacağından son derece önemlidir. Üçüncü haftadan itibaren yalnızca gündüz korse takmak yeterli olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatı, operasyonun gerçekleştirileceği alanın büyüklüğüne ve genel bir karın germe mi yoksa mini bir karın germe işlemi mi yapılacak, bu gibi etkenlere göre farklılık gösterecektir.

En sağlıklı bilgiyi almak adına iletişim hattımızdan 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilir; randevunuzu oluşturup muayenenizi olarak net bir fiyat alma imkanına sahip olabilirsiniz.