Post Bariatrik Cerrahi obezite sorunu olan kişilerde kilo verme sonrası oluşan vücut deformasyon sorunlarını çözümlemektedir. Obezite sağlıksız beslenme, hareketsizlik, stres, genetik, geçirilen metabolik rahatsızlıklar gibi nedenlerle oluşan aşırı kilo alma sorunudur. Kişi obez olduğunda iş ve sosyal yaşamı kısıtlanır, sağlık sorunları oluşur, tedavi olmazsa temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Obezite sağlıklı beslenme, kişiye özel diyet programı, spor yapma ve tüp mide ameliyatı ile çözümlenmektedir. Obeziteden kurtularak hedeflenen kiloya ulaşıldığında kişileri başka bir sorun beklemektedir: vücutta oluşan sarkmalar. Bu süreçte vücudun çeşitli yerlerinde oluşan deformasyon sorunu Post Bariatrik Cerrahi ile giderilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Post Bariatrik Cerrahi

Obezite cerrahisi (Bariatrik Cerrahi) sağlıklarını tehdit edecek boyutta aşırı kilo sorunu olan kişilere uygulanan operasyondur. Post Bariatrik Cerrahi ise Bariatrik cerrahi geçirmiş ve istenen kiloya ulaşmış kişilerin vücutlarında oluşan sarkma, çökme gibi deformasyonları gidermeye yönelik operasyondur. Post Bariatrik Cerrahi kişinin dış görünüşüne estetik katkı sağlar. Bu sayede kişi vücudundaki sarkık deri görünümünden kurtularak fit, ince, genç bir cilt görünüme ulaşır. Kişinin kendine güveni gelir, sosyal ilişkileri gelişir ve mutlu hisseder. 

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Obezite Ameliyatı sonrası oluşan deformasyonların tespiti için kişi öncelikle muayene edilerek hangi bölgelerde Post Bariatrik Cerrahi gerektiği ve deformasyon derecesi belirlenir.  Post Bariatrik Cerrahi planlaması yapılarak ameliyatın büyüklüğü ve çıkarılacak deri miktarına bağlı olarak tek seferde ya da 2 seferde olmak üzere ameliyat planlanır. Post Bariatrik Cerrahi genel anestezi uygulanarak ameliyathane ortamında yapılır. Kişinin vücudundaki sarkık kısımlarda deri gerilerek fazla kısımlar kesilir. Vücut bölgesi şekillendirilerek dikiş atılır. 

Post Bariatrik Cerrahide kişinin ihtiyacına göre şu işlemler yapılmaktadır:

 • Karın germe (tam karın germe, mini karın germe)
 • Meme estetiği (meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme)
 • Kol germe
 • Bacak germe
 • Yüz germe
 • Bel, kalça germe
 • Sırt germe
 • Popo kaldırma

Post Bariatrik Cerrahi işlemleri uygulamanın büyüklüğüne göre 4-8 saat sürebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Hangi Alanlara Uygulanır?

Post Bariatrik Cerrahi uygulamasından önce ulaşılan ideal kilonun korunduğunun kanıtlanması için 1 sene beklenir. 1 sene içerisinde kişi mevcut kilosunu koruyarak sağlıklı beslenme, spor yapma gibi alışkanlıkları edinirse Post Bariatrik Cerrahi yapımına karar verilebilir. Post Bariatrik Cerrahi kişinin vücudunda neresi deformasyona uğramışsa o bölgeye göre planlanmaktadır. En sık sarkma görülen alanlar şunlardır:

 • Karın bölgesi
 • Meme bölgesi
 • Bacak ve kollar
 • Yüz ve boyun bölgesi
 • Kalça bölgesi
 • Bel bölgesi

Özellikle karın bölgesi kilonun en çabuk kendini gösterdiği yer olduğu için sıklıkla karın bölgesinde Post Bariatrik Cerrahi uygulanmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Yapılma Şartları Nelerdir?

Post Bariatrik Cerrahinin uygulanması için şu şartlar gerçekleştirilmelidir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Obez olmamak, kişinin vücut kitle endeksi 30’un altında olmalıdır.
 • Kişi ideal kilosuna ulaşmış ve bunu 1 yıl süreli koruyabilmiş olmalıdır.
 • Kişinin ameliyat ve anestezi için engel olacak sağlık sorunu olmamalıdır.
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak
 • Kişinin Post Bariatrik Cerrahi olmak için istekli ve psikolojik anlamda hazır olması gerekmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Post Bariatrik Cerrahi sonrasında genellikle 1 gece hastanede kalınır. Gerekli görülürse kan ve sıvı birikimini önleme amaçlı dren takılmaktadır. Drenler 3-4 gün sonra vücuttan çıkartılır. İyileşme süreci 3-4 hafta sürmektedir. Bu süreçte korse kullanımı zorunludur. Ameliyat sonrası uygulama alanında şişlik, morarma, ödem gibi etkiler görülmesi normaldir. Rahatlama sağlamak için buz kompres uygulanabilir. Ağrı hissedilirse doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Ağır aktiviteden kaçınılmalı, ameliyat bölgesi korunmalı, sıcak banyo yapılmamalıdır. Bol su tüketilmeli, sigara, alkol tüketiminden uzak durulmalıdır. Kişi ameliyat etkisini tam olarak 3 ay sonra görebilmektedir.  

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları 

Post Bariatrik Cerrahi fiyatları için net bir şey söylemek imkansızdır. Çünkü her kişinin gereksindiği ameliyat farklıdır. Kimi kişilerde tek ameliyat yapılırken kimi kişilerde 2-3 bölgede kombine ameliyatlar yapılmaktadır. Sarkmanın derecesi, kullanılan malzeme, doktor deneyimi, ameliyat yapılacak hastane gibi faktörler de fiyatı etkilemektedir. En sağlıklı bilgi yapılacak muayene sonrası edinilebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrasında Korse Kullanılması Önemli Midir?

Post Bariatrik Cerrahi vücuttaki sarkmaların giderilmesi için yapıldığından her germe ameliyatı sonrasında korse kullanımı mecburidir. Korse ameliyat bölgesindeki şişlikleri azaltmakta ve o bölgenin şeklini alıp, korunmasına yardımcı olmaktadır. Gelişen medikal teknolojiyle birlikte her ameliyat bölgesine özel, konforlu korseler üretilmiştir. Bölgeye özel korselerin (boyun korsesi, karın korsesi, kol korsesi gibi) kullanımı oldukça rahattır. Genellikle 3 hafta daimi olarak (gece-gündüz), 3 hafta yarı zamanlı olarak (sadece geceleri) kullanım önerilmektedir. Küçük olan ameliyatlar için korse kullanım süresi de kısalmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Kalıcı Mıdır?

Post Bariatrik Cerrahi kişinin ameliyat sonrası kilosunu koruması, sağlıklı yaşam tarzını (dengeli beslenme, spor yapma) benimsemesi gibi faktörlere bağlı olarak kalıcıdır. Kişi Post Bariatrik Cerrahi sonrasında aşırı kilo alırsa veya hamilelik yaşarsa vücutta yeniden sarkmalar görülebilir. Böyle bir durum yaşandığında yeniden ameliyatın tekrarı gerekmektedir. Bu durumlar haricinde Post Bariatrik Cerrahi etkisi ömür boyu süren bir operasyondur.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrasında İz Kalır Mı?

Post Bariatrik Cerrahi kesi izleri her ameliyatta kişinin ameliyat bölgesinin büyüklüğüne bağlı olarak farklı büyüklük ve yerlerde oluşturulmaktadır. Ameliyatların tümünde izler görünmeyecek şekilde (kol altı, meme altı, iç çamaşırı bölgesi, kulak arkası, sezaryen izi üstü gibi) oluşturulur. Ameliyat sonrasında izin cilt üzerindeki belirginliği kişinin sigara kullanımı, koyu tenli olması, genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları gibi faktörlere bağlıdır. İz normal şartlar altında giderek silikleşir. İz görünümünden rahatsız olan kişiler sonraki süreçte lazerle iz silme işlemi yaptırarak iz görünümünden kurtulabilirler.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Ağrı Yaşanır Mı?

Post Bariatrik Cerrahi sonrasında ilk hafta bir miktar ağrı olması normaldir. Bu süreçte buz kompres uygulayarak ve doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanarak ağrıdan kurtulmak mümkündür.

Post Bariatrik Cerrahide Kaç Kez Ameliyat Yapılır?

Post Bariatrik Cerrahi uygulaması kişinin vücut gereksinmeleri, bünyesi, ameliyat gereken yerlerdeki deformasyon oranı incelenerek planlanır. Bu nedenle herkeste farklı yapılmaktadır. Kimi kişilerde tek operasyonla (360 derece vücut germe) tüm vücutta germe yapılırken kimi kişilerde bir süreç içerisinde tek tek ameliyatlar planlanmaktadır. Tüm ameliyatlarda dikkat edilmesi gereken nokta Bariatrik Cerrahi sonrası 1 yıl kilonun korunması ve vücut kitle endeksinin 30’un altında olmasıdır.

Post Bariatrik Cerrahinin Riski Var Mıdır?

Post Bariatrik Cerrahi deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde hiçbir riski olmayan bir operasyondur. Oluşabilecek riskler ameliyat öncesi doktor tarafından belirlenerek ya yok edilir ya da ameliyat yapılmaz. Hem sağlığın korunması hem de estetik olarak iyi sonuçlar alabilmek adına Post Bariatrik Cerrahinin deneyimli bir plastik cerrah tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı bir kurumda ameliyat ortamında yapılması oldukça önemlidir.