Burun Ucu Kaldırma; burun ucu düşüklüğü, tüm burun görünümü ile burnun yüzün geneli ile olan orantısını bozabilecek düzeyde bir estetik sorunudur. Her ne kadar burnun genel görünümü güzel olsa da eğer burun ucunda bir düşüklük mevcutsa burnun genel görüntüsünde estetik bir duruş yakalanamamaktadır. Bu sorundan muzdarip olan kişilere çözüm olarak sunulan işlem ise burun ucu kaldırma estetiğidir. Bu işlem sayesinde genel burun görünümünde kusursuzluk sağlanır ve yüzde altın oran yakalanır.

Burun Ucu Nasıl Kaldırılır?

Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu kaldırmanın hem ameliyatsız hem de cerrahi çözümleri bulunmaktadır. Ameliyatsız burun ucu kaldırma işleminde hyalüronik asit içerikli dolgu malzemesi ilgili bölgeye enjekte edilerek kişinin burun ucunda geçici bir kaldırma sağlanırken, cerrahi olarak genel anestezi altında yapılan burun ucu ameliyatı sayesinde burun ucundaki deformasyonlar giderilip burna istenen şekil verilmektedir. Burun ucu ameliyatları aynı zamanda burun estetik ameliyatları (Rinoplasti) ve burun tıkanıklıklarının çözümü için yapılan ameliyatlarla kombine şekilde de yapılabilmektedir. Hasta özelinde doktor tarafından karar verildiği şekilde burun ucu ameliyatları açık veya kapalı ameliyat olarak yapılabilmektedir. Burun ucu ameliyatları, burun estetik ameliyatı ile kombine olarak yapılmadığı takdirde yalnızca burun düşüklüğü kaldırılmakta ve burun kemiğine herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Bunlara ek olarak burun ucu kaldırma ameliyatlarında burun ucundaki sarkıklık ve kalınlık giderilirken aynı zamanda burun deliklerindeki eşit olmayan görünüm ile geniş burun deliği görünümünde de düzeltme yapılabilmektedir. 

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Burun ucu kaldırma ameliyatı 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış tüm kadın ve erkeklere genel sağlık durumları da elverişli olduğu takdirde rahatlıkla yapılabilen bir ameliyattır. Bunun dışında:

 • Burun sırtında, kemik yapısında ve septum bölgesinde herhangi bir sorun bulunmayan,
 • Burunda eğriliğin düzeltilmesine ihtiyaç duymayan,
 • Geniş veya basık burun şekline sahip olmak yerine düzgün bir burun kontürü olan yalnızca burun ucunda problem yaşayan,
 • Mevcut burun ucunu güzelleştirerek kusursuz burun görünümüne kavuşmak isteyen kişiler burun ucu kaldırma ameliyatı için uygun adaylardır. 

Ayrıca hem yukarıdaki problemlere hem de burun ucu düşüklüğüne sahip olan kişilere ise burun ucu kaldırma ameliyatı diğer burun estetik ameliyatlarıyla beraber de uygulanabilmektedir. 

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Ameliyat öncesinde hasta genel sağlık durumu, kronik hastalıkları ve kullandığı ilaçlar ile ilgili doktorunu detaylı bir şekilde bilgilendirmek durumundadır. 
 • Operasyon öncesinde üst solunum yollarında tıkanıklık, grip, nezle veya enfeksiyon olması durumunda ameliyatın yapılması için hastanın iyileşmesi beklenmelidir. 
 • Burun ucu kaldırma ameliyatının en az bir hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanımına ve yine kanı sulandıran bitki çaylarının tüketimine ara verilmelidir. 
 • Ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini yavaşlatacağından dolayı ameliyattan 2-3 hafta önce sigara kullanımına ara verilmelidir. 

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatının Sonrasındaki İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Burun ucu kaldırma ameliyatının sonrasında burna verilen şeklin korunması ve burun ucunun desteklenmesi için bant ve tampon yerleşimi yapılabilmektedir. İşlemin ardından bir hafta geçmesiyle beraber bantlar yenileriyle değiştirilir ve ikinci haftanın tamamlanmasıyla beraber de tamamen çıkarılırlar.  
 • Ameliyat sonrasında burun ucunda ödem ve sertliğin oluşması oldukça normaldir. Ayrıca hasta bir süreliğine burun ucunun hissetmekte zorlanabilir. 
 • Burun ucu kaldırma operasyonu tek başına belirgin bir şişlik ve göz çevresinde morluğa neden olmazken, diğer burun estetikleriyle beraber kombinlenecek olursa bu hafif yan etkilerin oluşması mümkündür. Oluşan bu etkiler ise ortalama 7-10 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedirler. 
 • Ameliyat öncesinde kullanımına ara verilen kan sulandırıcı ilaçların kullanımına yeniden başlanmadan önce doktora bilgi verilmeli ve onun bilgisi dahilinde hareket edilmelidir. 
 • Burun ucu kaldırma operasyonunun yan etkilerinden olan sertlik 4-6 ay içerisinde geçerken, ödem ve diğer şikayetlerin tamamen geçmesi ortalama 6-12 ay kadar sürebilmektedir. 

Burun Ucu Kaldırma Kaç Yaşında Yapılır?

Tüm diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi, özel durumların haricinde, burun ucu kaldırma operasyonunu olabilmek için kişinin 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. 

Burun Ucu Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun ucu ameliyatının süresi uygulanan tekniğe ve başka bir burun estetik ameliyatı ile beraber kombinlenip kombinlenmeyeceğine göre kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Genellikle sedasyon veya lokal anestezi altında yapılan standart burun ucu kaldırma ameliyatları 30-60 dakika arasında sürmektedir. 

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Zor Mu?

Burun ucu kaldırma ameliyatı, diğer burun estetik ameliyatlarıyla kıyaslandırıldığında çok daha kolay ve çok hızlı iyileşme sürecine sahip bir ameliyattır. Kişi, kısa süreli iyileşme sürecinden sonra gündelik yaşamına rahatlıkla geri dönebilmektedir. Kolay ve kısa süreli bir ameliyat olmasına rağmen burun ucu kaldırma ameliyatının sonuçları ise oldukça tatmin edici ve kalıcıdır. 

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Sonrasında Koku Almada Zorluk Olur Mu?

Burun ucu ameliyatlarında müdahale edilen bölge burnun koku alma işlevini gerçekleştirdiği kısımdan oldukça uzaktır ve o alana herhangi bir şekilde kesi vb. işlemler uygulanmamaktadır. Alanında uzman ve tecrübeli doktorlar burnun anatomik yapısına hakim olduklarından ve bilinçli bir şekilde hareket ettiklerinden dolayı yanlış bir noktaya uygulama yapma ihtimalleri de bulunmamaktadır. Bu nedenle doğru kişiler tarafından yapılan burun ucu kaldırma ameliyatının sonrasında koku almada bir kayıp yaşanmamaktadır. 

Burun Ucu Masajla Kalkar Mı?

Burun ucu kaldırma için her ne kadar masaj ve çeşitli hareketlerin olduğuna dair bilgiler bulunsa da bu bilgiler ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır. Masaj eşliğinde burun kemiğinde ve etinde değişimin yakalanması mümkün değildir. Evde kişinin kendi kendine yapacağı uygulamalarla burun görünümünde düzelme sağlanamamaktadır. Burun ucunun kaldırılmasının tek yolu burun ucu dolgusu veya burun ucu ameliyatı gibi alanında uzman kişiler tarafından yapılan estetik uygulamaların yapılmasıdır. 

Ameliyatsız Burun Ucu Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

Yalnızca burun ucunu kaldırmaya yönelik işlem yaptırmak isteyen ve cerrahi bir operasyon geçirmek istemeyen kişilere burun dolgusu ve iple burun ucunu kaldırma işlemleri çözüm olarak sunulmaktadır. Hyalüronik asit içerikli dolgunun burnun belirlenen bölgesine enjekte edilmesiyle burun ucunda hafif oranda ve geçici bir süreliğine kalkıklığın sağlanması mümkündür. Yine aynı şekilde vücutta herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmayan ve zaman içerisinde kendiliğinden eriyerek etkisini yitiren özel iplerin kullanıldığı teknik sayesinde burun ucu düşük olan kişilerde istenen kalkık görünüm sağlanabilmektedir. Yalnızca cerrahi olmayan burun ucu kaldırma işlemlerinin etkilerinin geçici olduğu ve elde edilen görünümün devamlılığı için işlemin tekrarının gerekli olduğu akılda bulunmalıdır. 

Burun Ucu Kaldırma Fiyatı Nedir?

Burun ucu işlemi, Quartz Klinik’te alanında uzman kişiler tarafından sıklıkla yapılan ve tatmin edici sonuçlar sağlayan bir uygulamadır. Haber ve internet sitelerinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış merkezler tarafından fiyat açıklaması yapılması yasaktır.Aynı zamanda burun ucu kaldırma işleminin fiyatı hastanın ihtiyacına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut burun ucundaki düşüklükten rahatsız olan ve daha kalkık bir burun görünümüne kavuşmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.