Sakal bıyık ekimi, genetik veya yapısal olarak arzu ettiği sakal ve bıyık gürlüğüne sahip olamamış ya da stres, hormonal sebepler veya ilaç kullanımı nedeniyle sakal ve bıyık bölgesinde dökülmeler nedeniyle boşluklar oluşan erkeklere çözüm olarak uygulanan işlemlerden biridir. Sakal bıyık ekimi sayesinde arzu ettiği görünüme kavuşan kişinin kaybettiği özgüveni de yerine gelerek sosyal hayata daha rahat karışabilir hale gelmektedir. Doğal ve tatmin edici sonuçlar sağlaması nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilen sakal bıyık ekimine dair tüm detaylar yazının devamında. 

Sakal Bıyık Ekimi

Sakal Bıyık Ekimi Nedir?

Sakal bıyık ekimi kişinin vücudunda bulunan sağlıklı kıl köklerinden alınarak ihtiyaç duyulan sakal ve bıyık bölgesine transfer edilme işlemidir. Kişiye özel olarak değişmekle beraber genellikle FUE ekim tekniği kullanılarak yapılır. İşlem sonrasında kişi hayalini kurduğu gür sakal ve bıyık görünümüne kalıcı bir şekilde kavuşmuş olurken aynı zamanda şeklini beğenmediği sakal ve bıyık bölgesine yeniden şekil verilmesi de mümkün olmaktadır. 

Sakal Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal bıyık ekiminin öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. Bu muayene esnasında donör bölgenin neresi olacağına ve transfer bölgenin ihtiyaç duyduğu sağlıklı kök miktarına karar verilir. Ardından kişinin genel sağlık durumu da uygun bulunursa sakal bıyık ekimine başlanabilir. İşlem öncesinde uygulama bölgesi lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulur. Bu sayede işlem esnasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Uyuşmanın tamamen gerçekleşmesinin ardından ise donör bölgeden FUE tekniği ile tek tek alınan sağlıklı kökler, ekim işlemi gerçekleşene kadar canlılıklarını koruyabilmeleri için özel bir solüsyonun içerisinde bekletilirler. İhtiyaç duyulan kadar kök alımı gerçekleştikten sonra ise yine tek tek kişinin sakal ve bıyık bölgesine transfer edilirler. İşlem sonrasındaki iyileşme sürecinin de tamamlanmasıyla beraber kişinin yüz hatlarına en uygun şekilde ve en doğal duracak olan gür sakal bıyık görünümü elde edilmiş olur. 

Sakal Bıyık Ekimi İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

 • İstediği gür sakal ve bıyık görünümüne genetik, yapısal ve hormonal faktörler nedeniyle sahip olamamış,
 • Mevcut sakal be bıyık görünümünde stres, yanık ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak meydana gelen dökülme sonucunda boşlukların oluştuğu,
 • Yüzün geneli ile uyumlu farklı bir sakal ve bıyık şekline sahip olmak isteyen ancak bölgesel olarak kıl çıkışının olmaması nedeniyle istediği tarz sakal ve bıyığa sahip olamayan,
 • Sakal ve bıyıklarının görünümünden dolayı özgüveni azalıp sosyal yaşamından geri duran,
 • Transfer edilmek üzere yeteri kadar sağlıklı kıl köküne sahip donör bölge bulunan,
 • Genel sağlık durumu açısından sakal bıyık ekimi için herhangi bir engeli bulunmayan 18 yaşını doldurmuş tüm erkeklere bu işlem yapılabilmektedir. 

Sakal Bıyık Ekim İşleminin Avantajları Nelerdir?

 • Kişinin, kalıcı ve gür sakal bıyık görünümüne kavuşmasını sağlar
 • Sakal ve bıyık bölgesine arzu edilen şekil verilebilir
 • İşlem öncesinde lokal anestezi uygulanması sayesinde ağrısız ve acısız bir işlemdir.
 • İşlem sonrasında günlük hayata hemen dönüş yapılabilmektedir. 
 • Kaybedilen özgüven geri kazanılırken sosyal çevreye katılım da artar. 
 • İyileşme süreci oldukça kısadır. Ardından kişi arzu ettiği şekilde tıraş olup sakal ve bıyıklarına şekil verebilir. 
 • Daha erkeksi bir görünüme kavuşmak isteyenler, kaza nedeniyle sakal ve bıyık bölgesindeki kılları kaybedenler veya çeşitli sebeplerle dökülmeler yaşayıp sakal ve bıyık bölgesinde boşluklara neden olduğu kişiler için çözüm olmaktadır. 
 • Yüz bölgesindeki damarlar ve kan akışı yoğun olduğundan dolayı arzu edilen sonuç kısa zaman içerisinde elde edilmektedir. 

Sakal Bıyık Ekimi Kaç Seansta Biter?

Sakal bıyık ekim süreci kişi özelinde planlanmaktadır; ancak ihtiyaç duyulan sağlıklı kök ekim sayısı genellikle tek seansta ekilebilecek sayıda olduğundan dolayı çok nadir durumlar dışında tek seans içerisinde tüm ekim işlemi tamamlanmaktadır. 

Sakal Bıyık Ekiminin Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sakal bıyık ekimi alanında tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı takdirde oldukça risksiz bir işlem olup sonrasında meydana gelen hafif yan etkiler rahatlıkla tolere edilebilen ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçen yan etkilerdir. Bu hafif yan etkiler; 

 • Hafif kızarıklık
 • Artan hassasiyet
 • Rahatsızlık hissi
 • Kabuklanma
 • Çok hassas ciltli kişilerde morarma ve şişme

Sakal Bıyık Ekim İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sakal bıyık ekim işleminin sonrasında bilinçsizce yapılan herhangi bir hareket henüz yeni ekimi yapılan kıl köklerinin zarar görmesine ve işlemden arzu edilen sonucun elde edilememesine neden olabilmektedir. Bu nedenle sakal bıyık ekimi sonrasında hastaların dikkat etmeleri gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlardan bazıları:

 • Sakal bıyık ekim işleminin ardından ilk 24 saat boyunca bölgeye su değmemelidir. Bu süre içerisinde sakal ve bıyık bölgesi koyu kırmızı görülebilmekte; ancak ilk yıkamanın ardından görünüm normale dönmektedir. 
 • Ekim işleminin hafif yan etkileri olarak uygulama bölgesinde kızarıklık ve kabuklanma yaşanabilir. Ancak bu hafif yan etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden geçerler ve iyileşme sürecinde sağlıklı köklere zarar verilmemesi adına kabuklar kesinlikle ellenmemeli, el ile koparılmaya çalışılmamalıdır. Kendiliğinden dökülmeleri beklenmelidir. 
 • İşlemden sonraki özellikle 2-3 gün içerisinde sivilce tarzında küçük kırmızılıklar görülebilir. Bu görünüm 1-2 hafta içerisinde tamamen geçer.
 • Kontrol muayenesine ve doktordan onay gelene kadar, ortalama 10-14 gün boyunca uygulama bölgesine herhangi bir kozmetik ürün kullanımı yapılmamalı, losyon vb bakım ürünleri sürülmemelidir. Yalnızca doktorun önereceği ürünlerin kullanımı serbesttir. 
 • Özellikle işlemden sonraki 3-4 gün boyunca yeni ekimi yapılan sakal ve bıyık köklerinin zarar görmemeleri adına sırt üstü yatılması gerekmektedir. Yan ya da yüz üstü yatıldığı takdirde kökler zarar görerek istenen sağlıklı kıl çıkışı sağlanamayabilmektedir. 
 • Sakal bıyık ekiminin üzerinden 15 gün geçmesiyle beraber arzu edilirse makasla kısaltma yapılabilir. İlk tıraş için ise en az bir ay beklenmesi gerekmektedir. 
 • Tıpkı saç ekim işlemlerinin sonrasında olduğu gibi, sakal bıyık ekim işleminin sonrasında da ikinci haftadan itibaren yeni ekimi yapılan kıllarda dökülmeler yaşanır ve ardından kalıcı kıllar ortaya çıkmaya başlar. Bu süreç oldukça normaldir. Yine bu dönemde herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. 
 •  İyileşme süresi boyunca doktor ile sık iletişimde olunmalı ve bilgisi dahilinde olmadan hiçbir şey yapılmamalıdır. 
 • Kişiden kişiye göre değişmekle beraber sakal bıyık ekim işleminin üzerinden ortalama 4-8 ay geçmesiyle beraber nihai sakal ve bıyık bölgesi ortaya çıkmış olmaktadır. Kıl köklerindeki büyüme ve artış ise ortalama 2 yıl kadar devam etmektedir. 

Sakal Bıyık Ekiminin Fiyatı Nedir?

Sakal bıyık ekiminin fiyatı, hastanın mevcut sakal ve bıyık durumuna, bu bölgeler için ihtiyaç duyulan ekim miktarına, seans sayısına, ekim işlemi esnasında kullanılacak olan tekniğe, doktorun tecrübesine ve kliniğin donanımına göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri de yasal değildir. Bu sebeple genetik veya hormonal faktörler nedeniyle istediği gür sakal bıyık görünümüne hiç kavuşmamış olan veya mevcut sakalı ile bıyığında dökülmeler yaşayarak boşluklar ortaya çıkan hastalarımız bu sorunlarına çözüm bulmak için 02122414624 numaralı telefondan kliniğimizi arayarak detaylı bilgi ve randevu alabilir.