Skar Revizyonu Ne Demek?

Skar revizyonu, vücudun muhtelif bölgelerinde;  geçmişte yaşanmış bir kaza, yaralanma, gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında ya da bunlara benzer nedenlerle meydana gelmiş bulunan yara izlerininin daha az görünür hale getirilmesi ve mümkün olabildiğince yok denilecek az seviyeye getirilmesi işlemine verilen isimdir.  Bazı kişilerde çok belirgin olarak fark edilen skar izleri; özellikle yüz bölgesinde ya da çok fazla gözününde bulunan kısımlarda bulunan yara izleri, sözkonusu kişilerin psikolojik ve sosyal yaşantılarına  negatif ölçüde  etki etmekte ve rahatsızlık vermektedir. İlerleyen teknolojik koşullarla, estetik cihazların güncellenmesi ve günden güne daha da gelişmesiyle birlikte yara izlerinin tedavisi daha eski dönemlere göre çok daha profesyonel bir şekilde yapılmakta, daha başarılı neticeler vermekte ve izler kolaylıkla  görünürlüğü çok daha az bir hale getirilebilmektedir. Böylece, hastalarımız skar izlerinden mümkün olabildiği ölçüde kurtulabilmekte ve tedaviden yüz güldürücü sonuçlar almaktadırlar.

Skar Revizyonu Ne Şekilde Yapılır?

Skar revizyonu tedavisi birkaç şekilde uygulanabilir; yara izinin boyutu, renk tonu, vücudun hangi bölgesinde bulunduğu göz önünde bulundurularak yapılan muayene neticesinde, nasıl bir tedavi uygulanacağı belirlenir. Basit skarlarda tek bir teknikle tedavi sağlanabilirken, bazı durumlarda da komplike bir tedavi aşaması gerekebilmektedir. Kimyasal peeling işlemi, baskı tedavisi, PRP,  lazerle yapılan tedavi usülleri, enjeksiyon yöntemi, dermabrazyon denilen zımparalama işlemi, steroid ile yapılan tedavii ya da estetik operasyon işlemi gibi birtakım yöntemlerle  skar revizyonu yapılabilmektedir. Skarın durumuna göre yapılacak tedavi şekli estetik cerrahınız tarafından belirlenecek ve size özel seans programınız oluşturularak skarınızın revizyonu konusunda en verimli sonucu almanız sağlanacaktır.

Skar Ameliyatı Nedir?

Skar ameliyatı, vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan skarın estetik cerrahi yöntemi ile tedavi edilmesidir. Böylece mevcut bulunan iz, cerrahi işlem sayesinde çıkartılarak daha estetik bir şekilde dikilmekte ve skarın görünürlüğü minimum seviyeye düşürülmektedir. Skarın durumuna göre, başka bir şekilde uygulanan yöntem ise, dermabrazyon, yani bir çeşit zımparalama tekniğidir. Bu teknik de skar revizyonu tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Başka bir yöntem ise, kişinin kendisinden alınan yağ dokusunun cildindeki yara izinin altına enjekte edilmesidir. Böylelikle, skarlı  bölge yumuşayarak yağ dokusunun yardımıyla rengi, cildin  orjinal rengine yakın bir hale gelmekte ve skar görüntüsü daha doğal bir hal almaktadır.

Skar Tedavisi Kaç Seans?

Skar tedavisinde; genellikle bu tedaviyi standart bir seans sayısı içine konumlandırmak mümkün olmayabilir. Çünkü skarlar, büyüklük, renk, mevcut bulunduğu yer, ırk, ten rengi, skarın derinliği,eski ya da yeni olması  gibi faktörlere bağlı olarak değişik yöntemlerle tedavi edilmektedir. Dolayısıyla kişiden kişiye farklılık gösterdiği için standart bir seans sayısı şeklinde genelleme yapmak uygun olmayacaktır. Skarın nasıl tedavi edileceği en sağlıklı şekilde kliniğimizde estetik cerrahlarımızın yapacağı muayene ile uygun yöntem belirlenerek kişiye özel bir seans programı oluşturarak belirlenir. Eğer estetik operasyon ile skar tedavisi yapılmayacaksa, diğer yöntemler için ortalama üç ya da beş seans tedavi görmek gerekecektir.

Yara İzi Tedavisi  (Skar Revizyonu) Kimlere Uygulanır?

Yara izi tedavisi, yüzünde ya da vücudunun herhangi bir yerinde bulunan yara izinden rahatsız olan ve yara izlerini hafifletmek isteyen her bireye uygulanabilen bir yöntemdir. Herhangi bir yaş sınırı ya da koşulu bulunmamaktadır. Önemli olan nokta;  kişinin tedaviyi alabilmesi için herhangi bir sağlık problemi bulunmaması ve genel bir hormon problemi mevcut olmamasıdır. Tedaviye engel teşkil edecek bir sağlık sorunu olmayan herkes skar revizyonu yaptırabilme imkânına sahiptir.

Yara İzi Tedavisi Sonuçları Kalıcı mıdır?

Yara izi tedavisi sonuçları kalıcıdır ve uygulanan tedavi yöntemlerinden sonra görüntüsü hafifleyen ve düzelen  skarın tekrar değişmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken hususlara uyulduğu sürece, skar tedavisi doğru yöntem belirlenerek uygulanan hastalarımızda oldukça başarılı sonuçlar veren bir işlemdir. Özellikle  yaz aylarında tedavi esnasında skarın bulunduğu bölgeyi güneşten korumak, hekiminizin önereceğiniz kremleri kullanmak oldukça önemlidir ve tedavinizin gerektirdiği koşullara uyum sağladığınız sürece yara izinizin görüntüsü zaman içinde hafifleyecek, böylelikle  ömür boyu kalıcı olarak daha az görünür hale gelecektir. Tekrar tekrar lazer işlemi yahut diğer tedavi yöntemlerini uygulamaya gerek kalmadan tek seferlik uygun skar tedavisi yapıldıktan sonra alacağınız netice kalıcı ve memnun edici olacaktır.

Yara İzi Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

Yara izi estetiği için, yara oluştuktan hemen sonra operasyon ya da diğer uygulamaları yapmak uygun olmayacaktır. Çünkü skarın son şeklini alması için üzerinden belli bir zaman dilimi geçmesi gerekmektedir. Bu süre de yaranın bulunduğu bölgeye, derinliğine, rengine ve kendine has özelliklerine göre değişeceği için kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Eğer eskiden kalma bir yara izi ise, muayene esnasında hekiminiz uygun tedavi yöntemini belirleyerek seans paketinizi  ya da operasyon programınızı oluşturacaktır. Yeni oluşmuş skarlarda ise  tedaviye başlamak için ne kadar beklemeniz gerektiğini yine doktorunuza muayene olarak öğrenebilirsiniz. Yara izi estetiğinin sonrasında skarı yoğun güneş ışıklarından korunmak adına, sonbahar ve kış aylarında tedavi olmanız tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak güneş koruyucu ve doktorunuzun önereceği kremleri kullanmanız ve cildinizi direkt olarak güneş ışıklarına maruz bırakmamanız koşulu ile yaz aylarında da işlem yaptırmanız uygun olacaktır, tedavinin kurallara uyulduğu taktirde herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Yara İzi Lazerle Geçer mi?

Yara izi, estetik operasyon gerektirmeyecek kadar derin değilse, lazer yöntemi  ile tedavisi mümkündür. Tabii buna kesin olarak karar verebilmek için, hekiminizin yara izini muayene etmesi ve ona göre uygun tedavi yöntemini  belirlemesi gerekmektedir. Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde lazer tedavisiyle hafifleyecek bir skar mevcut olduğu tespit edilirse, yara izinin tedavisi ortalama üç ila beş seans arasında uygulanan lazer yöntemi ile başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır. Bir çok danışanımızda başarıyla uyguladığımız ve güzel sonuçlar aldığımız ve genellikle uygulama kolaylığı ve konforu açısından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri de lazer ile yara izi tedavisidir. Kesin olarak kaç seansta verim alacağınızı muayene olduktan sonra doktorunuz size önerecek ve size uygun seans programınızı oluşturacaktır. Böylece sizi rahatsız eden görüntüden kolaylıkla kurtulmanız ve mevcut yara izinizi en az görünecek şekile indirgemeniz mümkün olacaktır.

Skar Revizyonu Fiyatları

Skar revizyonu fiyatları; yara izinin boyutu, derinliği, rengi, kabarıklığı, eski veya yeni oluşu, bulunduğu bölge  gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Tedavi şekli ise herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir… Bazen operasyonla birlikte yardımcı tedavi yöntemleri de birlikte uygulanabilmektedir. Böylece kısa sürede etkili ve verimli bir tedavi programı gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda ise operasyona gerek kalmadan sadece lazer ile ya da tavsiye edeceğimiz başka tedavi yöntemleri ile skar revizyonu uygulamasını tamamlayabilirsiniz. Dolayısıyla skarın durumu ve uygulanacak tedavi yöntemi, fiyatın değişkenlik  göstermesine neden olacaktır. Kliniğimizden randevu alıp muayene olmanız tedavi şeklinizi ve ücretlendirmeyi netleştirecektir. Daha detaylı bilgi ve randevu için iletişim hattımızdan bizlere ulaşabilir ve ekibimizden destek alabilirsiniz.