Lip lift, üst dudağının inceliğinden memnun olmayan ve üst dudağı ile burun mesafesi fazla olan kişilere uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde bir yandan üst dudak daha belirgin ve dikkat çekici hale gelirken diğer bir yandan da orantısız görünen burun ve dudak hattı yüzün geneli ile daha uyumlu hale getirilmektedir. 

Lip Lift Kimlere Uygulanır?

Lip Lift dr leyla arvas

Lip lift uygulaması, alt dudağının görünümünden memnun olan; ancak üst dudağını daha belirgin ve daha biçimli hale getirmek isteyen kişilere yapılmaktadır. Bunun dışında spesifik olarak lip lift uygulaması için uygun adaylar:

 • Doğuştan üst dudak ve burun arasındaki mesafenin uzun olduğu ve yaş ilerledikçe bu mesafenin daha da arttığı,
 • İnce görünümlü dudaklara sahip olan ve bu nedenle etkileyici bir yüz ifadesi ile estetik bir gülüşe sahip olamayan,
 • Sık sık dudak dolgusu yaptırmaktan sıkılmış ve onun yerine kalıcı bir çözüm arayan,
 • Hacimli ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyip bu nedenle üst dudağının daha büyük görünmesini arzu eden,
 • Dudak üst sınırının daha belirgin ve melek kanadı görünümünde olmasını isteyen,
 • 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış kişiler, genel sağlık durumları da uygun olduğu takdirde lip lift uygulaması için en uygun adaylardır. 

Lip Lift Neden Yapılır?

Lip lift uygulaması sayesinde:

 • Üst dudak sınırı daha biçimli ve belirgin hale gelir.
 • Orantısız duran üst dudak ve burun mesafesi kısaltılır. 
 • Üst dudak hafifçe yukarıya doğru kalkık hal alırken, dudağın pembe renkte olan vermillion hattının yukarıya çekilmesiyle dudak daha hacimli ve daha dolgun görünür.
 • Üst dudağın dikey uzunluğu, alt dudak ve çene arasındaki mesafeye oranlanarak daha uyumlu yüz hatları elde edilir. 
 • Gülündüğünde dudak kenarlarının yukarıya ve dışa doğru çekilmesini sağlayarak daha estetik bir gülüş yaratılmış olur. 
 • Dudaklardaki ve dudak çevresindeki kırışıklıkların görünümlerinde iyileşme sağlanır. 
 • Yüzdeki yorgun ifade giderilerek yüzün geneline daha genç, daha canlı ve daha kadınsı bir ifade katılır. 
 • Kalıcı etkiye sahip lip lift sayesinde dudaklara hacim kazandırma amacıyla yapılan dolgu uygulamasına olan ihtiyaç ortadan kalkar. 

Lip Lift Nasıl Yapılır?

Lip lift işleminin öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek işlem esnasında yapılması gereken değişikliklere karar verilir. Bu değişikliklerin belirlenmesinde kişinin mevcut üst dudak inceliği ile üst dudak ve burun mesafesinin uzunluğu önemli etkenlerdir. Hasta özelinde nihai kararın verilmesinin ardından öncelikle burun altından bir kesi yapılır ve üst dişlerin estetik duracak miktarda görünmesini sağlamak adına fazla cilt dokusu kesilerek alınır. Ardından üst dudağın tepe noktaları yeniden şekillendirilir ve daha belirgin hale getirilir. Burun ve üst dudak mesafesinin de istenilen ölçüde kısaltılmasının ardından işlemin başında burun tabanında açılmış olan kesiler dikilerek lip lift işlemi tamamlanmış olur. 

Lip Lift Etkisi Ne Kadar Sürer?

Lip lift işlemi, dudağın ihtiyacına göre ortalama 30-60 dakika içerisinde tamamlanmakta ve işlem sonrasında hafif yan etkilerin ortadan kalkmasıyla beraber sağlanan nihai dudak görünümü kalıcı olmaktadır. Bu nedenle tekrar edilen dolgu uygulamalarıyla üst dudağına hacim kazandırmak yerine kalıcı bir şekilde belirgin ve dolgun üst dudak görünümü tercih eden kişiler tarafından kısa bir işlem ve iyileşme sürecine sahip olan lip lift uygulaması talep edilmektedir.  

Lip Lift Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Lip lift işlemi oldukça kısa süre içerisinde tamamlanan ve geçici hafif yan etkilere sahip bir uygulamadır. 
 • İşlem sonrasında müdahale edilen üst dudak bölgesinde hafif bir şişliğin oluşması oldukça normaldir. Kişinin hassasiyetine göre değişmekle beraber ortalama bir hafta içerisinde bu şişlik kendiliğinden geçmektedir. 
 • Lip lift uygulamasının ardından ilk bir haftalık süre boyunca düzenli olarak yapılacak olan buz kompres uygulaması sayesinde dudaklardaki şişliğin minimumda tutulması ve dudakların rahatlatılması sağlanmaktadır. 
 • Dudakların tamamen nihai görünüme kavuşması ise ortalama 4-6 hafta kadar sürmektedir. 

Lip Lift Uygulamasının Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Üst dudağa daha belirgin ve daha estetik bir görünüm katan lip lift uygulamasının sonuçları ameliyattan sonra görülmeye başlanmaktadır. Ameliyatın hemen ardından üst dudak yukarıya doğru kalkık ve dolgun bir haldedir. Ancak aynı anda işlemin hafif yan etkisi olarak oluşan ödemin de dahil olmasıyla beraber dudaklar henüz nihai görünümünde değildir. İlk bir hafta içerisinde düzenli buz kompres uygulamasıyla beraber ödem önemli ölçüde azalmakta ve dudak şekli ortaya çıkmaktadır. Geriye kalan çok hafif orandaki minimal şişliklerin tamamen geçmesi ve dudağın son görünümüne gelmiş olması ise ortalama 4-6 hafta kadar sürmektedir.

Lip Lift Sonrasında İz Kalır Mı?

Lip lift işlemi sonrasında iz kalıp kalmayacağı işlem esnasında uygulanan dudak kaldırma tekniğine bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber işlem esnasında açılan kesi yerine göre üst dudağın vermillion bölümünün üzerinde, dudak kenarlarında ve burun tabanında hafif kırmızı bir iz oluşabilmektedir. Erken iyileşme döneminde, oluşan bu iz daha kırmızı bir renkteyken zaman içerisinde gittikçe solarak kişinin ten rengine yakın hale gelmektedir. İşlem sonrasında iz oluşumunda bir diğer etken ise kişinin ten rengidir. Açık ten rengine sahip hastalarda iz neredeyse belli belirsiz olurken, daha koyu tenli ve esmer kişilerde oluşan kırmızı iz renginin solması biraz daha uzun zaman alabilmektedir. 

Lip Lift İle Dudak Dolgusunun Farkı Nedir?

Hem lip lift hem de dudak dolgu uygulaması kişinin daha belirgin ve dolgun dudaklara sahip olmasını sağlarken, iki uygulama arasında bazı farklar bulunmaktadır. 

 • Lip lift uygulaması kalıcı etkilere sahiptir ve tek bir sefer yapılması istenen görünümün sağlanması için yeterlidir. Dudak dolgusu ise kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 12-18 aylık bir zaman dilimi içerisinde vücut tarafından eritildiğinden dolayı arzu edilen hacimli dudak görünümünün korunması için düzenli aralıklarla işlemin tekrarının yapılması gerekmektedir. 
 • Lip lift uygulamasında asıl amaç üst dudağa kalkık bir görünüm vererek dudağı daha dolgun gösterirken üst dudak ve burun mesafesini de kısaltmakken, dudak dolgusunda asıl amaç ise dolgu maddesi enjekte edilerek dudağı yeniden şekillendirmek ve istenen görünümü kazandırmaktır. 
 • Lip lift uygulamasında fazla derinin alınarak burun ve dudak mesafesinin daraltılması için küçük de olsa bir kesi açılması gerekirken, dudak dolgu uygulamasında herhangi bir kesi ya da dikiş bulunmamaktadır. 
 • Lip lift uygulamasıyla sağlanan burun dudak orantısı, dudak dolgusu uygulamasında üst dudağa enjekte edilen dolgu malzemesinin hacim kazandırması sayesinde kısmen sağlanırken lip lift uygulamasının esas amaçlarından biri bu orantıyı kalıcı bir şekilde sağlamaktır. 

Lip Lift Fiyatı Nedir?

Lip lift uygulaması Quartz Klinik’te alanında uzman kişiler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Haber ve internet sitelerinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış merkezler tarafından fiyat açıklaması yapılması yasaktır. Aynı zamanda lip lift işleminin fiyatı doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle üst dudağının ince görünümünden rahatsız olup lip lift yaptırarak dolgun dudaklar ile belirgin dudak hattına kavuşmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.