Saç ekimi, zaman içerisinde yaş almaya, genetik ve yapısal faktörler ile hormonal değişiklik ve stres gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen saçlardaki seyrelme ve kelleşme durumlarına kalıcı çözüm sunmayı hedefleyen bir uygulamadır. Ekimi gerçekleştirilen saçların zaman içerisinde çıkıp uzamasıyla beraber kişiyi hayalini kurduğu saç görünümüne ve kaybettiği özgüvenine kavuşturan saç ekimi işlemine dair Saç Ekimi Nedir, Saç Ekim Teknikleri Nelerdir, Kimlere Saç Ekimi Yapılır gibi merak edilen tüm soruların cevapları yazının devamında. 

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle donör bölgeden alınıp ihtiyaç duyulan seyrelme ve kelleşmenin olduğu bölgeye transfer edilerek kalıcı çözüm sunmayı amaçlayan bir işlemdir. Kişiye özel planlanan saç ekim işlemi esnasında kişinin kendi sağlıklı saç köklerinin kullanılmasıyla nakli gerçekleştirilen saçlar yeniden çıkıp uzadıklarında oldukça doğal bir görünüm elde edilir. 

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

saç ekimi
  • Hormonal, genetik ve yapısal faktörler ile stres, sağlıksız beslenme ve çeşitli ilaçların kullanımı nedeniyle saç dökülmesi yaşayan,
  • Saçlarında seyrelme ve kelleşme problemlerinin başladığı,
  • Sağlıklı saç köklerinin alınıp ihtiyaç duyulan bölgeye transferlerinin gerçekleştirilmesi için yeterli miktarda sağlıklı saç köküne sahip,
  • Saçlarındaki dökülme ve kelleşme nedeniyle psikolojisi bozulup sosyal yaşamından geri duran ve bu duruma kalıcı bir çözüm bulmak isteyen,
  • Genel sağlık durumu açısından saç ekim işleminin yapılmasına engel olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan,
  • 18 yaşını ve hatta mümkünse 25 yaşını doldurarak fiziksel değişimini tamamlamış tüm kadın ve erkekler saç ekim işlemi için uygun adaylardır. 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekim işlemi esnasında kişinin ihtiyacı doğrultusunda belirlenen birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu tekniklerden en sık kullanılanlarından biri FUT Tekniği, diğeri ise FUE Tekniğidir. 

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) Tekniği esnasında genellikle sağlıklı saç köklerinin çoğunlukla bulunduğu ense bölgesi donör bölge olarak kullanılmaktadır. İşlem öncesinde donör bölge ve nakil bölgesi lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulur. Bu sayede hasta işlem esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Uygulama bölgesinin uyuşmasının ardından öncelikle donör bölgeden şerit şeklinde kesilen saçlar cerrahi operasyonlar alınır ve seyrelme ile kelleşmenin olduğu bölgelere yerleştirilebilmeleri için küçük parçalara ayrılırlar. Ardından zaman kaybetmeden transfer edilecek bölgeye yerleştirilirler. Özellikle saçlarını kısaltmaktan çekinen veya donör bölgede yeterli sayıda sağlıklı saç kökü bulunmayan kişilere saç ekimi işlemi için önerilen bu yöntemin riski ise donör bölgeden saçların şerit şeklinde kesilmesi nedeniyle bu bölgede işlem sonrasında az da olsa iz kalma ihtimalinin olmasıdır. FUT tekniği ile saç ekimi yaptıran kişiler ortalama 15 gün kadar ense bölgelerinde gerginlik hissedebilirler. 

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Tekniği esnasında ise donör bölge olarak kullanılan bölgeden saç kökleri FUT tekniğinden olduğu gibi şerit şeklinde değil de tekli, ikili veya üçlü olarak alınmaktadır. İşlem öncesinde yine donör bölge olarak genellikle kullanılan ense bölgesi ile seyrelme ve kelleşmenin olduğu transfer bölgesi lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulur ve işlem esnasında h-kişi bu sayede herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeden oldukça konforlu bir şekilde saç ekim işlemini tamamlamaktadır. Hem donör hem de transfer bölgesinin tamamen uyuşmasının ardından saç ekim işlemine başlanır. FUE tekniği ile yapılan saç ekim işlemlerinde tek seansta ortalama 2.000-5.000 arasında greft alınabilmekte ve tekli, ikili veya üçlü olarak ekimleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu teknik esnasında saç kökleri şerit şeklinde kesilip alınmadığından dolayı FUT tekniği ile kıyaslandığında işlem sonrasında iz kalması açısından daha risksiz bir tekniktir. Hem FUE hem de FUT tekniği ile alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından ekimi gerçekleştirilen saçların ömürleri ise gerekli olan tüm kurallara uyulduğu takdirde kalıcı olmaktadır. 

Saç Ekimi Tehlikeli Mi?

Saç ekiminin alanında tecrübeli kişiler tarafından hasta için en uygun yöntemle ve hijyenik koşullar altında yapıldığı takdirde herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Sağlıklı saç köklerinin donör bölgeden alınması esnasında son teknolojiye sahip modern yöntemler kullanılır ve enfeksiyon riskine karşı oldukça hızlı ve dikkatli hareket edilir. 

Saç Ekimi Kimlere Olmaz?

Saç ekimi genel sağlık durumu elverişli olan kadın ve erkeklere rahatlıkla uygulanabilen bir işlem olmakla beraber kalp ve şeker hastalarına, böbrek ve karaciğer yetmezliği bulunanlara, tansiyon hastalarına ve diğer ciddi rahatsızlığı bulunan kişilere saç ekimi yapılması tavsiye edilmemektedir. 

Saç Ekimi Can Acıtır Mı?

Saç ekim işlemi öncesinde hem sağlıklı saç köklerinin alınacağı donör bölgeye hem de seyrelmenin ve kelleşmenin bulunduğu transfer işleminin yapılacağı ekim bölgesine lokal anestezi uygulaması yapıldığı için işlem esnasında kişi herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. 

Saç Ekimi Kaç Seans Sürer?

Saç ekim işleminin kaç seans süreceği uygulanan saç ekim tekniğine, kişinin yaşadığı seyrelme ve kelleşme sorununun miktarına, yaşına, saçlarının kalınlığı ile saç yapısına ve saçların düz ya da kıvırcık olması gibi pek çok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle ortalama bir saç dökülmesinin varlığında 2-3 seans olarak yapılan saç ekim işlemi yeterli olabilmektedir. 

Saç Ekimi Başarısız Olur Mu?

Saç ekiminin başarısız olmasının birkaç farklı nedeni olabilmektedir. Öncelikle alanında tecrübeli kişiler tarafından en uygun teknik ile yapılmayan saç ekim işlemleri başarısız olabildiği gibi, işlem sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken detaylara dikkat etmemesi halinde de ekimi gerçekleştirilen saç kökleri zarar görüp saç ekim işleminden arzu edilen sonucun elde edilememesi söz konusu olabilmektedir. Örneğin, saç derisinde kabuklanmaların meydana geldiği evrede hasta bu kabukları kaşırsa, saçlarını yanlış yöntemle yıkarsa veya yanlış kozmetik ürün kullanımı ile aşırı sıcak uygulaması gibi durumlara maruz bırakırsa saç kökleri ekilen alana tutunamayabildikleri gibi çok nadir de olsa enfeksiyon ihtimali de gelişebilmektedir. 

Saç Ekimi Yaz Mı Kış Mı?

Saç ekimi için özel bir dönem bulunmamaktadır. İşlem sonrasında doktor tarafından belirtilen tüm detaylara dikkat edildiği takdirde saç ekiminin 12 ay boyunca rahatlıkla yapılması mümkündür. 

Saç Ekimi Var Olan Saçları Döker Mi?

Saç ekim işlemi esnasında alınan saç kökleri dökülmeye dayanıklı ve saç köklerinin yoğun olarak bulunduğu bölgeden alındığından dolayı donör bölgede yeni saç çıkışı gerçekleşirken, transfer bölgesinde de ekimi yapılan saçların şok dökülme sonrasında yeni ve sağlıklı saçların çıkmasıyla beraber saçsızlık sorunu yaşanmamaktadır. 

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Uyunmalı?

Saç ekim işleminin ardından ekimi henüz yeni gerçekleştirilen ve hassas durumda olan saç köklerinin zarar görmemesi için sırt üstü, 45 derecelik açıyla ve sırt bölgesi yastıkla desteklenerek uyunması saç ekiminin yapıldığı bölgenin korunması için en sağlıklı uyuma şeklidir. Ayrıca bu şekilde yatıldığı takdirde uygulama bölgesinde meydana gelebilecek ödem riskini de minimumda tutmaktadır. 

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmaz?

Saç ekimi sonrasında en az 2 hafta boyunca ekimin yapıldığı alan elenmemeli, ilk yıkama mümkünse işlemin yapıldığı klinikte uzmanlar tarafından yapılmalı, doktorun belirteceği süre boyunca yoğun terlemeye neden olacak spor faaliyetlerinden uzak durulmalı, solaryum, sauna ve hamam gibi sıcak ortamlara girilmemeli ve saç köklerine zarar verecek şekilde fön vs gibi işlemler yaptırılmamalıdır. 

Saç Ekimi Fiyatı Nedir?

Saç ekimi, Quartz Klinik’te alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından sıklıkla yapılan işlemler arasındadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Ayrıca saç ekiminin fiyatı kişinin ihtiyacına, ekim yapılacak olan bölgenin genişliğine, bölgedeki mevcut saç yoğunluğuna, uygulanacak olan tekniğe, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle saç ekimi yaptırarak daha gür ve daha sağlıklı saçlara sahip olarak seyrelme ve kelleşme görünümünden kurtulmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.