meme küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı meme boyutunun büyük olmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi için yapılan bir ameliyattır. Meme büyüklüğü görsel olarak olumsuz bir imaj oluşturmanın yanı sıra pek çok sağlık sorunları da oluşturmaktadır. Sırt ağrısı, duruş bozuklukları, terleme, hareket sıkıntıları gibi pek çok sorun Meme Küçültme ameliyatı ile çözümlenir. Meme Küçültme ameliyatı kişilere rahat hareket etme, estetik görünme gibi katkıların yanı sıra özgüvenin yükselmesi ve daha dik durarak omurganın hafiflemesi etkisi de sağlamaktadır.

Meme Küçültme Nedir?

Memenin aşırı büyük olması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Genetik özellikler, yaş alma, hormon bozuklukları, hamilelik, emzirme, aşırı kilo alma gibi pek çok neden meme boyutunda büyüme oluşturur. Meme büyüklüğü kişilerin estetik açıdan kötü görünmelerine ve istedikleri gibi giyinememelerine yol açar. Zamanla yerçekiminin de etkisiyle omurgaya yapılan baskıdan dolayı sırt, omuz, bel ağrıları oluşur. Vücut aşağıya doğru çekilir. Kişi kamburlaşır. Karşı cinsle yakınlaşmada sıkıntılar oluşur. Hareket kabiliyeti kısıtlanır. Meme bölgesinde pişik oluşumu, terleme gibi nedenlerle hijyenik sorunlar meydana gelir. Meme Küçültme ameliyatı tüm bu sorunları gidererek kişinin günlük yaşamını kolaylaştırır, sağlık sorunlarını çözümler. 

Meme Küçültme memenin ideal boyuta getirilmesi, dik ve biçimli bir görünüm sağlanması için yapılan ameliyattır.

Meme Küçültme Kimlere Yapılır?

Meme Küçültme ameliyatı için şu şartlar oluşmalıdır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Hamile veya emzirme döneminde olmamak (emzirme dönemi bittikten 6 ay sonra Meme Küçültme yapılabilir)
 • Alerjik reaksiyon ya da kronik hastalığa sahip olmamak
 • Genel anestezi almak için bir engelin olmaması
 • Obez olmamak, vücut kitle endeksinin 30’un altında olması

Meme Küçültme ameliyatı cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın, erkek herkese uygulanabilir. 

Meme Küçültme Faydaları Nelerdir?

Meme Küçültme kişiye şu faydaları sağlamaktadır:

 • Memeler ideal boyuta kavuşur. Estetik olarak tüm vücutla uyumlu bir görsellik sağlanır.
 • Memelerdeki sarkma giderilir, diri ve kalkık meme görünümü oluşur.
 • Her iki meme eşit boyut ve simetriye kavuşur.
 • Kişinin kısıtlı hareket kabiliyeti genişler, koşma, spor yapma gibi faaliyetlerde bulunabilir.
 • Sırt, omuz, bel ağrısı gibi sorunlar giderilir.
 • Kişi istediği kıyafeti giyebilir, uygun beden bulabilir.
 • Kişi ideal meme boyutuna kavuştuğu için şişman görünümden kurtulur.
 • Kişinin morali yerine gelir, özgüveni artar.
 • Karşı cinsle ilişkisinde daha rahat ve özgüvenli olur.
 • Terleme, pişik gibi sorunlar yok olur. Hijyen ve sağlıklı meme yapısına kavuşulur.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme Küçültme ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Meme Küçültme her iki memeye de uygulanabileceği gibi tek memeye de yapılabilir. Ameliyat sonrasında her iki memenin simetrik ve aynı boy olması hedeflenir. Kişinin ihtiyacına göre meme bez dokusu, yağ doku, meme derisi, meme başı küçültülmektedir. Meme Küçültmede kesinin yapıldığı yere göre 3 farklı teknik uygulanmaktadır. Kişiye en uygun teknik kişinin meme büyüklüğü, meme yapısı, nasıl bir meme oluşturulmak istendiği, yaş gibi unsurlar gözetilerek belirlenir. Bu teknikler şunlardır:

 • Lolipop Tekniği: Kesi izi meme başı çevresinde tam tur ve meme başının altından uzanan dik çizgi halinde oluşturulur. En sık kullanılan tekniktir. 
 • Donut Tekniği: Kesi izinin meme başı çevresinde tam tur olarak açıldığı tekniktir.
 • Çapa Tekniği: Kesi izi meme başı çevresinde tam tur ve aşağıya doğru dik bir çizgi ve ona yatay bir çizgi (ters T) olarak açılır. 

Meme Küçültme ameliyatında önce memedeki fazla doku işaretlenir. Gerekli kısım kesilerek küçültülür, meme başı yukarı taşınır. Memeye şekil verilerek eriyen dikişle dikilir. Dik, orantılı, şekilli memeler oluşturulur. Meme Küçültme ameliyatı ortalama 2-4 saat sürmektedir.

Meme Küçültme Fiyatları

Meme Küçültme fiyatları ameliyat bölgesinin büyüklüğü, kullanılan teknik, malzeme kalitesi, doktorun deneyimi, ameliyat yapılan hastane gibi pek çok etkene bağlıdır. Bu nedenle muayene olmadan fiyat vermek mümkün değildir. Meme Küçültme sağladığı fayda ve dış görünüşte yaratılan etki düşünüldüğünde oldukça uygun fiyatlı bir ameliyattır. 

Meme Küçültme Kalıcı Mıdır?

Meme Küçültme kalıcı bir işlemdir. Fakat kalıcılığın ömür boyu sürmesi için kişinin aşırı kilo almaması, hamilelik yaşamaması gerekir. Bu nedenle ameliyat sonrasında dengeli beslenmek, spor yapmak oldukça önemlidir. İleriye dönük hamilelik planı varsa Meme Küçültme ameliyatı hamilelik sonrasına bırakılabilir. Eğer bu kriterlere dikkat etmeyip memede tekrar büyüme olursa yeniden ameliyat olunarak ideal meme boyutuna kavuşulabilir.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Meme Küçültme ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekir. İlk 3-4 gün evde dinlenilmelidir. Ameliyat sonrasında 3-4 gün süreli dren kullanımı gerekebilir. Meme bölgesinde şişlik, morarma, ödem oluşumu görülebilir. Soğuk kompres uygulanarak 3-4 gün içerisinde bu etkiler kaybolur. Meme Küçültme sonrasında şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Meme bölgesi darbelerden korunmalıdır. Yorucu aktivitelerde bulunulmamalıdır.
 • Korseli sporcu sütyeni 1 ay boyunca aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Çok sıcak olmayan ılık duş alınabilir.
 • Pansuman ve kontroller aksatılmamalı, doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Göğüs bölgesine masaj yapılmamalı, kaşınmamalıdır.

Meme Küçültme sonrası memelerin ideal şeklini alması 6 ay ile 1 yıl arasında gerçekleşmektedir.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme Küçültme ameliyatında kesi izi iç çamaşırı içinde kalacak şekilde meme başı bölgesinde oluşturulur. İzler seçilen tekniğe göre meme başı çevresi ve altında T, L, I şekillerinde oluşmaktadır. Kişinin sağlığına gösterdiği özene, sigara kullanma alışkanlığına, genetik özelliklerine göre ameliyat izi silikleşebilir veya aynı kalabilir. Kişi bu izden rahatsızlık duyarsa lazerle iz silme ile kesi izi yok edilebilir. 

Meme Küçültme Operasyonu Ağrılı Mıdır?

Meme Küçültme genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Anestezi etkisi kaybolduğunda bir miktar ağrı duyulabilir. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılarak ve soğuk kompres uygulayarak rahatlama sağlanabilir. 1-2 hafta içerisinde rahatsız edici etkiler yok olacaktır.

Meme Küçültme Sonrası Emzirme Yapılır Mı?

Meme Küçültme sonrasında emzirmeye engel bir durumun oluşup oluşmayacağı muayene sırasında belirlenmektedir. Ameliyat sonrasında emzirmeye engel bir durum memenin büyüklüğü, kişinin yaşı, memedeki sarkma gibi etkilere göre oluşmaktadır. Memede büyük oranda bir küçültme yapılmak isteniyorsa süt kanallarını etkileyen bir durum oluşabilir.

Meme Küçültme Sonrası Kaç Beden Küçülme Olur?

Meme Küçültme ile memede oluşacak küçülme meme büyüklüğüne ve meme dokusunun yoğunluğuna göre değişir. Meme dokusu yoğun olan kişilerde bir ameliyatta en fazla 2 beden küçülme olmaktadır. Hastanın daha fazla küçülme ihtiyacı varsa başka bir ameliyat düzenlenerek işlemlere 2. seansta devam edilir. Eğer meme dokusu yoğun değilse, sarkma veya yağ doku yoğun ise tek ameliyatta işlem tamamlanır. Meme Küçültme ameliyatında ihtiyaca göre en az 2 beden küçülme olmaktadır.

Meme Küçültme Sonrası Neden Korse Kullanılır?

Meme Küçültme sonrasında korseli sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Korse meme bölgesini hem dış darbelerden korumakta hem de şeklini almasını sağlamaktadır. Korse ile şişlik, ödem gibi etkiler de giderilmiş olur. Bu nedenle ameliyat sonrasında 1 ay sürekli olarak (gece-gündüz) korse kullanımı zorunludur.