botoks

Botoks , yüz ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklar için en sık tercih edilen kozmetik bir tedavidir. Alın, göz çevresi ve ağız kenarlarındaki kırışıklıklarda oldukça etkili olan Botoks, dünya çapında pek çok hastaya uygulanan FDA onaylı bir uygulamadır. 

Botoks Nedir, Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta yaşadığımız pek çok olaya karşı tepkilerimize mimikler eşlik eder. Fazla mimik kullanımı ise belli bir yaştan sonra vücuttaki kolajenin azalmasının etkisi ile ciltte ince çizgiler oluşturur. İnce çizgilerin zamanla derinleşmesi de bakıldığında rahatsızlık duyulabilecek kırışıklıkları meydana getirir. Botoks uygulamaları da tam bu noktada devreye girerek kırışıklık görüntüsünü gidermeye yardımcı olur. 

Botoks, etken maddesi “clostridium botulinum” olarak adlandırılan bir bakteri ile yapılan botilinum toksini olan bir nörotoksindir. Bu toksin sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını önleyen bir toksindir ve bu sayede yüzdeki kasların bazılarının kasılmasını engeller. Uygulanan toksin sayesinde kasılması ile kırışıklığa neden olan kaslar bir süreliğine işlemini yapamaz duruma gelirler. 

Alın ve göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasını önleyerek yüzde genç ve canlı bir görünüm oluşmasını sağlayan Botoks ile yaşlanma sürecindeki problemler bir süreliğine giderilebilir. Aynı zamanda eller, ayaklar gibi çok fazla terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla da kullanılabilir. Migren gibi birçok rahatsızlığın da tedavisinde sıklıkla kullanılan Botoks son derece kolay, rahat ve acısız bir estetik işlemdir ve uygulama sonrası yüzde herhangi bir iz bırakmaz. Ancak farklı amaçlarla kullanılan Botoksun uygulama biçimi de kullanılacağı amaca göre değişiklik göstermektedir.

Yüzde uygulanan Botoks uygulaması kırışıklıklar için kesin bir çözüm olmayan geçici bir uygulamadır bu sebeple istek ve ihtiyaca göre belli periyotlarda yenilenmesi gerekir. Bu periyot da kişiden kişiye değişebilmekle ortalama 4-6 aydır.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoksun kullanım amacı temelde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki tedavi amaçlı Botoks diğeri ise estetik amaçlı Botokstur. Tedavi amaçlı Botoks vücudun pek çok bölgesinde şu durumlarda kullanılabilir:

 • Boyun bantlarının ve kasların gevşetilmesi
 • Tembel göz problemi
 • Bazı nörolojik durumlar
 • Eller ve ayaklar gibi bölgelerdeki aşırı terleme
 • Kronik migren rahatsızlığı
 • İdrar kaçırma problemi
 • İstemsiz çene kasılmaları
 • Göz seğirmesi

Estetik amaçlı Botoks ise yüz ve boyunda yaş alma ile meydana gelen kırışıklıkların önlenmesi veya giderilmesinde kullanılır. Özellikle henüz derinleşmemiş çizgilerde uygulandığında son derece başarılı sonuçlar veren bir uygulamadır. Yüzdeki uygulama alanları ise genellikle şu şekildedir:

 • Alındaki yatay çizgiler
 • İki kaş arasındaki çizgiler
 • Göz çevresi çizgileri
 • Ağız çevresindeki çizgiler
 • Boyun çizgileri 

Hem kadın hem de erkekler tarafından tercih edilebilecek uygulamanın estetik amaçlı yapılması için kişinin 18 yaşından büyük olması gereklidir. Bununla birlikte Botoks uygulamasına engel olabilecek bir sağlık problemine sahip kişilerde de Botoks uygulaması yapılamamaktadır. 

Botoks Nasıl Uygulanır?

Enjeksiyon şeklinde uygulanan Botoks kırışıklıkların giderilmesi, aşırı terlemenin önlenmesi, migren gibi farklı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Vücudun farklı bölgelerine uygulanan Botoks farklı şekillerde ve dozlarda uygulanır. Tedavinin ihtiyaç duyulduğu bölgelerde ne kadar botulinum toksinin enjekte edileceği özel olarak belirlenmelidir. 

Kırışıklık tedavisindeki Botoks uygulamasından önce kişi ve doktor arasında detaylı bir değerlendirme görüşmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirme ile öncelikle kişinin cildinin Botoks uygulamasına uygun olup olmadığı belirlenir. Sonrasında kişinin isteklerine ve doktorun yönlendirmelerine göre bir tedavi planı çıkartılarak süreç devam eder.

Uygulamaya geçilmeden önce uygulama yapılacak bölgenin temizlenmesi enfeksiyon oluşmaması adına özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Temizlenen bölgeye lokal anestezi anestezik bir kremle yapılır ve bölge uyuşturulur. Uyuştuğundan emin olunan bölgeye sulandırılarak inceltilen ilacın bir kısmı kırışıklığa sebep olan kasların olduğu bölgelere çok az miktarda ve yavaş yavaş olacak şekilde enjekte edilir. Uygulama sonrasındaki en az 4 saat dik bir pozisyonda durulması uygulamanın başarılı bir sonuç vermesi adına önem verilmesi gereken bir durumdur. Bu sayede ilaç enjekte edildiği noktada tutunur ve sonuç başarılı olur. 

Enjekte edilen toksin sayesinde kaslar kasılmayı bırakır ve bu şekilde çizgiler ve kırışıklıkların oluşumu bir süreliğine engellenmiş olur. Uygulama sonucunda kişinin cildi daha pürüzsüz ve kırışıksız bir görünüme ulaşır. 

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Botoks işleminde fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan biri kullanılan malzemenin kalitesi ve miktarıdır. Bunun haricinde doktorun tecrübesi, işlemin yapıldığı kliniğin donanımı, daha önce bu uygulamayı yaptıran kişilerin memnuniyetleri de fiyatı etkileyen diğer unsurlardır.  Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek Sağlık Bakanlığına göre yasal olmayan bir durumdur. En doğru fiyat bilgisi için estetik işlemin yaptırılacağı kliniğe gidilerek doktora muayene olmak gereklidir. Yapılan bu muayene sonucunda kişide yapılacak olan işlemler belirlenerek yapılacak işleme göre en doğru fiyat bilgisi çıkartılır. 

Botoks uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir ve kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar Botoks hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha genç görünen bir cilt görünümüne kavuşmak ve daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet vermekteyiz. Polikliniğimizi arayarak, botoks fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Lütfen telefon numarası olarak: 0212 241 46 24’ü kullanın.

Botoks Çeşitleri Nelerdir?

Baby Botoks

Baby Botoks yüzün donuk görünmesini engelleyen, kırışıkları azaltan ve mimiklerin hareket etmesine olanak sağlayan Botoks yöntemidir. Bu yöntemde uygulanan miktar azdır. Az miktar enjeksiyon sayesinde mimiklerin hareketi kısıtlanmaz, doğal bir şekilde hareket edebilecek kadar canlı kalır ama aynı zamanda cildin kırışması da engellenir. Yaklaşık olarak 15 dakika süren bir uygulamadır. 

Minimal Botoks

Minimal Botoks kişiye özel olarak tasarlanan ve hazırlanan bir Botoks yöntemine verilen isimdir. Kişinin yaşı, mimik yapısı, cildin durumu dikkate alınarak hazırlanır. 

Önleyici Botoks

Önleyici Botoks yaşlanmaya karşı cildin koruma altına alındığı bir yöntemdir. Nispeten daha erken ama Botoks için uygun yaşlardan itibaren yapılan Botoks uygulamaları yaşlanma ile oluşan kırışıklıkların önlenmesi için önemlidir. Önleyici Botoks süreci ile kırışıklıklar derinleşmeden cilt koruma altına alınmış olur. Minimal dozlarda uygulanan enjeksiyon herhangi bir mimik kaybına neden olmaz. 

Masseter Botoks

Masseter Botoks yüzün alt kısmında bulunan kaslar üzerinde etki göstermesi amacıyla uygulanan Botokstur, çene Botoksu olarak da bilinmektedir. Zamanla masseter kasının gelişmesiyle şekil bozuklukları oluşabilir veya geçmişten gelen bir şekil bozukluğuna sahip olunabilir. Bu bozukluklar sürekli aynı taraf ile çiğneme yapılması ve geceleri diş sıkması ile meydana gelen istemsiz çene kasılmalarından kaynaklanan şekil bozuklukları olabilir. Masseter Botoks bu durumlar için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Şekil bozukluklarının giderilmesiyle özellikle kare yüz şekline sahip kişilerde daha orantılı ve belirgin hatlara sahip bir yüz şekli elde edilebilir. 

Nefertiti Botoks

Çene ve boyun hattında meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde gençleştirici bir etkiye sahip olan nefertiti Botoks, çenenin yeniden şekillendirilmesi ve boyun çizgilerinin yumuşatılması için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Sarkmaların olduğu cilt derisinin yukarı doğru çekilmesi ve sıkıştırılmasıyla gerçekleştirilir.

Botoks Uygulaması Ne Kadar Sürer ve Ne Kadar Süre Etki Eder?

Botoks uygulaması yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürer ve yüzde iz bırakmaz. İğnenin uygulandığı kısımlara uygulama sonrası soğuk kompres yapılabilir. Botoks etkisi uygulamayı takip eden 3-4 günde başlayarak ilk hafta içerisinde tam olarak oturur ve etkisi ortalama olarak 4-6 ay sürer. İstek ve ihtiyaca göre belli periyotlarda yenilenebilir ve bu periyot da kişiden kişiye değişebilir.