Jawline Dolgu

Jawline (Çene) Dolgusu çenedeki deformasyonun giderilmesi ve kişiye en uygun çene hattının oluşturulması için yapılan bir işlemdir. Jawline dolgu çene hattı belirgin olmayan kişilere yapılarak kontürlü bir çene hattı oluşmasını sağlar. Yuvarlak yüz yapısına sahip olanlar jawline dolgu ile keskin, ince bir yüz yapısına kavuşurlar. Jawline (Çene) Dolgusu kolay uygulanabilirliği ve ameliyatsız bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Jawline (Çene) Dolgusu Nedir?

Jawline çene hattı demektir. Jawline dolgu uygulama alanı çene ucu ile kulak arasında kalan bölümdür. Burada yer alan mandebular kemik kimi kişilerde görünür değildir. Bu kişilerde çene hattı kaybolduğu için boyun ve yanaklar birleşmiş gibi bir görünüm oluşur. Böyle bir durum kişiyi olduğundan kilolu ve yaşlı göstermektedir. Jawline dolgu mandebular kemik alanına uygulanarak yüzdeki çene kontürünün belirginleşmesini, yüzün V şekli alarak ince ve formda görünmesini sağlar. 

Jawline (Çene) Dolgusu Nasıl Yapılır?

Jawline dolgu 2 şekilde yapılır. İlki Hyalüronik Asit içeren Dermal Dolgudur. Hyalüronik Asit insan vücudunda zaten bulunan su bazlı bir maddedir. Su tutma özelliğiyle uygulandığı alanda dolgunluk, dirilik oluşturur. Kırışıklık, çökme gibi etkiler kaybolarak canlı ve pürüzsüz bir görünüm sağlanır. Bir diğer dolgu çeşidi ise Yağ Enjeksiyonudur. Yağ dolgusunda kişinin kendi vücut yağı kullanılır. Eğer kişinin vücudunda fazla yağ bulunan bir bölgesi varsa Liposuction yöntemiyle buradaki fazla yağ dokusu alınır. İşlemden geçirilen yağ dolgu uygulamasına hazır hale getirilir. 

Dermal ve yağ dolgularının içerikleri farklı olsa da uygulanışı aynıdır. Her iki dolgu da enjektörle önceden uyuşturulan çene hattına aktarılır. Enjekte işlemi minik dokunuşlarla gerçekleştirilir. Aktarılan dolgu elle gerekli alana yayılır ve şekillendirilir. İşlem 15-20 dakika civarında sürmektedir.

Jawline (Çene) Dolgusu Kimlere Yapılır?

Jawline dolgu uygulanma şartları şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Alerjik hassasiyeti ya da kronik bir rahatsızlığı olmamak
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak
 • Ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat olmasında engel bulunan kişiler
 • Çene görünümünden memnun olmayan, belirgin çene görünümüne kavuşmak isteyen kişiler
 • Gıdı sarkması olan kişiler
 • Oval, kalp, V biçimli yüz görünümüne sahip olmak isteyen kişiler

Jawline Dolgu Kadınlara ve Erkeklere Aynı Şekilde Mi Uygulanır?

Jawline dolgunun uygulanış şekli kadın ve erkeklerde aynıdır fakat uygulanan noktalar yaratılmak istenen etkiye göre farklıdır. Yüzdeki Jawline hattı kadın ve erkeklerde farklı görünümdedir. Kadınların çene bölümü daha küçük, kalp biçimli, çene kontürü ince ve belirgin olmalıdır. Kadınlara uygulanan jawline dolgunun amacı yüzde V şeklin sağlanmasıdır. Erkeklerde ise çenenin büyük olması yüzü daha erkeksi gösterir. Bu nedenle Jawline Dolgu erkeklerde köşeli ve kemikli bir yüz hattı yaratacak şekilde uygulanır. Jawline dolgunun uygulanış tarzı uygulayan doktorun bakış açısı ve estetik görüşüyle ilgilidir. Bu nedenle dolgu sonrası nasıl bir görünümün oluşacağına dair ayrıntılı bilgi muayene sırasında edinilmelidir.

Jawline (Çene) Dolgusu Faydaları Nelerdir?

Jawline (Çene) Dolgusu kişide şu değişiklikleri sağlar:

 • Çene hattı belirgin hale gelir.
 • Yüz kişiye en yakışacak şekilde V, oval ya da kalp biçimi alır.
 • Çene ucu belirginleşir.
 • Çene bölgesindeki kırışıklık, çökme, çizgi etkileri giderilir. Pürüzsüz, hacimli ve aydınlık bir cilt oluşur.
 • Boyun, gıdı, çene arasında orantı ve uyum sağlanır.
 • Geride olan çene sorunu giderilir.
 • Gıdı bölgesindeki deformasyon giderilir.

Jawline dolgunun ameliyatsız bir uygulama olması ve genel anestezi alınmadan gerçekleşmesi en önemli avantajları arasındadır.

Jawline Dolgu İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Jawline (Çene) Dolgusu işlemi sonrası kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Uygulamadan sonra çene bölgesinde şişlik, ödem oluşumu görülebilir. İğne etkisiyle oluşan bu şişlik ve ödem buz kompres uygulanarak birkaç gün içinde kaybolur. Kişi Jawline dolgu etkisini 1 hafta içinde görebilir. Yağ Enjeksiyonu ile uygulanan dolguda Liposuction işlemi yapıldığı için yağ alınan bölgenin iyileşme süreci 2 haftadır. 

Jawline dolgu iyileşme sürecinde bol su tüketmek, dolgu alanını darbelerden korumak, sıcak banyo yapmamak, yüksek ısı ve buharlı ortamlardan (hamam, sauna) uzak durmak gerekir. Güneş altında kalmamak, uygulama bölgesini kaşımamak, makyaj ve masaj yapmamak da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Jawline (Çene) Dolgusu Fiyatları

Jawline (Çene) Dolgusu fiyatları kişiden kişiye değişmektedir. Çene bölgesindeki deformasyon, ne kadar doz dolgu uygulanacağı, dolgu çeşidi, kullanılan malzeme kalitesi, uygulayan doktorun deneyimi gibi faktörler jawline dolgu fiyatını belirlemektedir. En sağlıklı fiyat bilgisi plastik cerrah ya da dermatolog tarafından yapılacak muayene sonucunda belirlenebilir. 

Jawline Dolgu Kalıcı Mıdır?

Jawline (Çene) Dolgusu kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin metabolizma hızı, genetik nedenler, vücuda ve uygulama alanına gösterilen özen, dolgu yapılan alanın hareketi, dolgu çeşidi gibi pek çok faktör kalıcılık süresini etkilemektedir. Ortalama olarak dermal dolgu 1-1,5 yıla dek, yağ dolgusu 2-3 yıla dek uygulanan yerde kalmaktadır. Dolgunun kalıcılığı kaybolduğunda yeniden yaptırılması etki süresini uzatmaktadır. 

Jawline Dolgu Kaç Ml Uygulanır?

Jawline (Çene) Dolgusu uygulama dozu ortalama 1-3 ml’dir. Kişinin ihtiyacına göre bu oran azalabilir ya da artabilir. Dolgu işlemlerinde kişinin ihtiyacı olan dolgudan bir miktar fazlası uygulanmaktadır. Bunun nedeni dolgu yapıldıktan sonra kısa sürede dolgunun bir kısmının eriyerek kayba uğramasıdır. Bu kaybı telafi etmek ve dolgudan hemen sonra olumsuz bir görünüm oluşmaması için fazla doz kullanılmaktadır. Kişiye uygulama öncesinde ne kadar ml dolgu kullanılacağı doktor tarafından belirtilmektedir. 

Jawline Dolgu Riskli Midir?

Jawline (Çene) Dolgusu işlemi risk ya da zararlı bir etki oluşturmamaktadır. Kullanılan dolgular tamamen doğal, yan etkisiz maddelerdir. Uygulama öncesinde sağlık açısından dolgu kullanılmasında sakınca bulunan kişilere bu işlem uygulanmaz. İstenmeyen sağlık sorunlarının oluşmaması için jawline dolgu işleminin deneyimli plastik cerrah ya da dermatolog tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı klinik, muayenehane, hastane ortamında uygulanması gerekir.

Jawline Dolgu Kayar Mı?

Jawline (Çene) Dolgusu kişiye gereken dozda uygulandığında, kaliteli bir marka kullanıldığında ve kişi doktor talimatlarına uyduğunda kayma, yer değiştirme gibi durumlar yaşanmaz. Dolgunun yer değiştirmesi genellikle doktor olmayan kişilerin uygulamalarında, aşırı doz dolgu kullanıldığında, kalitesiz marka seçiminde olmaktadır. Dolgu sonrasında kişinin gereken özeni göstermemesi ve doktor talimatlarına uymaması da dolgunun yer değiştirmesine neden olabilmektedir.

Jawline Dolgu Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Jawline (Çene) Dolgusu uygulamasında çene bölgesi anestezik kremle uyuşturulur. Bu nedenle işlem sırasında ağrı, acı duyulmaz. İşlemden sonra anestezinin etkisi kaybolduğunda kesi olmadığı için ağrı yaşanmamaktadır. Kişi uygulama alanında iğne yapılan yerlerde karıncalanma, kaşınma hissedebilir. Jawline dolgu sonrasında ağrı kesici kullanmayı gerektirecek bir durum olmamaktadır.

Jawline Dolgu İstenildiğinde Çıkartılır Mı?

Jawline dolgu olarak Dermal Dolgu kullanıldıysa Hyalüronidaz uygulanarak dermal dolgunun hızlıca erimesi sağlanır. Hyalüronidazın uygulanışı Hyalüronik Asitle aynıdır. Uygulama öncesinde çene bölgesi anestezik kremle uyuşturulur. Enjektörle gerekli noktalara içerik enjekte edilir. 15-20 dakika süren bu işlem ile Hyalüronik Asit içeriğinin erimesi hızlandırılır. Eriyen içerik vücuttan doğal yollarla atılır. Kişi isterse daha sonra yeniden dolgu yaptırabilir ya da ameliyatlı bir yöntem tercih edebilir.