Popo estetiği (BBL) kadınların vücutlarındaki orantısız görünümü gidererek vücudun kum saati görüntüsüne ulaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Popo estetiği BBL (Brazilian Butt Lift) ile poponun sarkık, çökük, küçük görüntüsü yok olur. Dolgun, orantılı, vücut ile uyumlu popo ve kalça şekli oluşur. Bu uygulama vücuttaki fazla yağın bel, karın gibi bölgelerden alınmasıyla gerçekleştiği için hem bu bölgelerde incelme sağlanır hem de alınan yağın popoya enjekte edilmesiyle poponun estetik görünmesi gerçekleştirilmiş olur. Popo estetiğinin kadınların dış görünümlerine sağladığı katkı ile kişinin kendine güveni artmakta, kıyafetleri daha güzel taşımakta, daha çekici olarak karşı cinsle ilişkisi gelişmektedir. 

Popo Estetiği (BBL) Nedir? 

Popo estetiği (BBL)

Popo estetiği (BBL) popo bölgesinde şekilsizlik sorunu yaşayan kişiler için işlevsel bir uygulamadır. Kişilerin genetik özellikler, yaş alma, geçirilen hastalık, kaza gibi çeşitli nedenlerle popo bölgesinde deformasyon görülebilir. Poponun küçük, sarkık, orantısız olması kişilerin dış görünüşünde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Poponun BBL tekniği ile şekillendirilmesi sayesinde kişi kalça ve popo bölgesindeki aşağıya sarkık, cılız görüntüden kurtularak dolgun, şekilli, kadınsı görünüme kavuşur. Bu teknik adını Brezilyalı kadınların dolgun, kıvrak popo görünümünden almıştır. Popo estetiğinde sıklıkla tercih edilen Brezilya tekniği, kişilerin Liposuction ile vücutlarındaki fazla yağın alınarak popo, kalça bölgesindeki gerekli yerlere enjekte edilmesidir. Bu teknik kolay, pratik ve risksiz bir uygulama olduğu için sıklıkla tercih edilmekte, memnuniyet verici sonuçlar sağlamaktadır. 

Popoya Yağ Enjeksiyonu Yapma Şartları Nelerdir?

Popoya yağ enjeksiyonu yapmak için gerekli şartlar şunlardır:

 • Popo bölgesindeki sarkık, hacimsiz görüntüden rahatsızlık duymak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak 
 • Liposuction işlemi için vücutta fazla yağın olması
 • Hamile, yeni doğum yapmış ya da emzirme döneminde olmamak
 • Obez olmamak, vücut kitle endeksinin 30’un altında olması
 • Popo estetiği için sakınca oluşturacak herhangi bir kronik rahatsızlığa sahip olmamak
 • Popo bölgesindeki sarkmanın ileri seviyede olmaması (ileri seviyedeki sarkmalar için popo ameliyatı ile çözüm sağlanabilmektedir.) 

Popo Estetiği (BBL) Nasıl Yapılır?

Popo estetiği (BBL) uygulaması çeşitli aşamalardan oluşur. İlk aşama kişinin vücudundaki fazla yağın Liposuctionla alınmasıdır. Liposuction genellikle bel, karın, bacak gibi bölgelere uygulanmaktadır. Vaser Liposuction tekniğiyle yapılan bu işlem genel anestezi ya da lokal anesteziyle yapılır. Uygulama alanına minik kesiler açılarak buralara yerleştirilen kanüllerle yağ kitlelerine ultrasonik ses dalgaları iletilir. Yağlar ses dalgaları aracılığıyla ısınarak erir. Eriyen yağlar kanüller aracılığıyla vücuttan dışarı alınır. Kesi yeri dikiş atılarak kapatılır. İkinci aşamada alınan yağlar işlemden geçirilerek enjekte edilmeye hazır hale getirilir. Üçüncü aşamada ise popo bölgesinin anestezik krem sürülerek uyuşturulmasından sonra yağ enjeksiyonuyla popo ve kalçada gerekli noktalara aktarım sağlanır.   

Brezilya Tekniği ile Popo Estetiği Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Popo estetiği (BBL) kişiye şu faydaları sağlamaktadır:

 • Kişinin popo ve kalça bölgesinin hacimli ve orantılı görünmesini sağlar.
 • Düz hatlara sahip kadınların kadınsı hatlara kavuşarak daha çekici görünmelerini sağlar.
 • Vücudun alt kısmı ile üst kısmının orantılı hale gelmesi sağlanır.
 • Kıyafetler vücutta daha güzel taşınır.
 • Vücuttaki inatçı, fazlalık yağlardan kurtularak vücudun Liposuction uygulanan bölgesinde incelme sağlanır.
 • İyileşme süreci oldukça kolay ve hızlıdır.

Popo Estetiği (BBL) Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Popo estetiği (BBL) sonrası kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Liposuction yapılan alanda ağrı ve şişlik oluşumu görülebilir. Buz kompres uygulanarak ve gerekli görülürse ağrı kesici kullanılarak rahatlama sağlanabilir. Liposuction ve popo bölgesinde korse kullanımı zorunludur. İyileşme sürecinin sona ermesi ve kişinin idealindeki popo görünümünün oluşması birkaç haftalık bir süreç içinde gerçekleşmektedir. Bu süreçte popo üzerine ağırlık vererek oturmamak, bol su tüketmek, sıcak banyo, hamam, sauna gibi yerlerden uzak durmak gerekmektedir. Yüz üstü uyunması, ağır aktiviteden kaçınılması yapılması gerekenler arasındadır.

Popo Estetiği (BBL) Fiyatları 

Popo estetiği fiyatları kullanılacak yağ oranı, malzeme kalitesi, uygulayan doktorun tecrübesi ve işlemin yapılacağı hastane gibi faktörler tarafından belirlenmektedir. Kişinin net bir fiyat bilgisi edinebilmesi için muayene olması şarttır. 

Popo Estetiği Sonrası Korse Kullanımı Gerekli Midir?

Popo estetiği (BBL) sonrasında korse kullanımı hem Liposuction uygulanan bölgede hem de popo bölgesinde gereklidir. Korse bu alanları dış etkenlerden koruyarak şeklin oluşmasını ve şişlik, ödem gibi etkilerin giderilmesini sağlar. Korse kullanımı doktorun önerdiği sürede (2 hafta ya da 3 hafta süreyle) sürekli olarak (gece-gündüz) kullanılır. Bu süre sonunda 2 hafta ya da 3 hafta sadece geceleri olacak şekilde kullanılmalıdır. Korseler her bölge için özel olarak üretilen konforlu ve sağlıklı (FDA onaylı) malzemelerdir. Bu nedenle kullanım sırasında kişide korse kaynaklı bir rahatsızlık oluşmamaktadır.

Brezilya Tekniği İle Popo Kaldırma Kalıcı Mıdır?

BBL tekniğiyle yapılan popoya yağ enjeksiyonu sonrasında enjekte edilen yağın bir kısmı hemen vücut tarafından atılır. Bu nedenle vücut tarafından hemen atılacak yağ (%30 civarı) fazla olarak vücuda enjekte edilmektedir. Kişi alınan bu önlemle ilk etapta yaşanan yağ kaybından olumsuz etkilenmez. Zamanla kişi kilo verirse vücudun bu bölgesine aktarılan yağ enjeksiyonunda da azalma olacaktır. Popoya yağ enjeksiyonunun kalıcılığı ömür boyu sürse de kişinin kilo alma vermelerinden etkilenerek bir miktar kayba uğrayabilir. Böyle durumlarda yeniden yaptırılarak istenen popo görünümüne kavuşulabilir.

Popo Estetiği (BBL) Tekrarlanabilir Mi?

BBL tekniğiyle yapılan popoya yağ enjeksiyonu sonrasında kişide zaman içerisinde yağ kaybı oluşursa ya da kişi popo görünümünü beğenmeyerek ilave yağ enjeksiyonu isterse yeniden yağ enjeksiyonu yapılabilir. Bunun için kişinin vücudunda alınabilecek fazla yağın olması gerekir. Her kişiye 2-3 kez popoya yağ enjeksiyonu yapılabilir. 

Popoya Yağ Enjeksiyonu Geri Alınabilir Mi?  

Popoya yağ enjeksiyonundan kişi memnun kalmazsa ya da vazgeçerse popo bölgesindeki yağın eritme yöntemiyle alınması gerçekleşebilir. Böyle işlemler yeniden Liposuction yapılmasını gerektirmektedir. Kişinin bu zahmete yeniden girmemesi için popo estetiği işlemlerinin sadece deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir. Doktor olmayan, uzmanlığı plastik cerrahi olmayan kişilere ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunmayan yerlerde popo estetiği işlemlerinin kesinlikle yaptırılmaması gerekmektedir.

Popoya Yağ Enjeksiyonu Başka İşlemlerle Kombine Edilir Mi?

Kişinin vücudundan alınan yağ oranının yeterli olması durumunda poponun yanı sıra vücudun başka yerlerinde ihtiyaç duyulan alanlara yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Ayrıca popo estetiği (BBL); karın germe, meme küçültme, kol germe, bacak germe gibi pek çok ameliyatla kombine olarak da uygulanabilir. 

Popo Estetiğinde (BBL) Ağrı Duyulur Mu?

Popoya yağ enjeksiyonu işleminin ilk aşaması olan Liposuction işlemi genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan Liposuctiondan sonra popo bölgesine anestezik krem sürülerek enjeksiyon sırasında ağrı duyulması engellenir. Ameliyat sonrasında ağrı duyulması halinde doktor onayıyla ağrı kesici kullanılarak rahatlama sağlanabilir. Ağrı hissi 3-4 gün içerisinde yok olmaktadır.

Popoya Yağ Enjeksiyonu Erkeklere de Yapılır Mı?

Popoya yağ enjeksiyonu genellikle kadınlara yapılan bir işlem olsa da erkekler tarafından da talep edilmektedir. Bazı erkeklerin popo bölgesi vücuduyla orantısız, sarkık ve küçüktür. Bu durum genetik, yaşlanma gibi nedenlerin yanı sıra geçirilen kaza, hastalık gibi nedenlerle de oluşabilir. Böyle durumlarda erkeklere erkeksi vücut hatlarıyla orantılı olacak şekilde kadınlardan farklı bir şekillendirme yapılarak popoya yağ enjeksiyonu yapılır.