Şakak Germe, yaş almaya bağlı olarak yüz bölgesinde meydana gelen sarkma ve deformasyonları gidermek amacıyla şakak ve alın bölgesinin gerildiği bir estetik operasyondur. İşlem sonrasında kişi daha genç ve daha dinamik bir yüz görünümüne sahip olmakta ve yaşlanma belirtilerinin oluşması nedeniyle kaybettiği özgüvenini geri kazanmaktadır. 

Şakak Germe Nedir?

Şakak Germe, günümüzde sıklıkla tercih edilen ve şakak bölgesinin gerilmesiyle kişinin daha genç ve daha çekici yüz ifadesine kavuşmasını sağlayan bir estetik operasyondur. Ortalama 30-60 dakika içerisinde tamamlanan bu operasyon, botoks ve dolgu gibi geçici çözümler sunan uygulamaların aksine kişiye kalıcı, kırışıksız ve sarkmaların giderildiği bir görünüm sağlamaktadır. 

Kimlere Şakak Germe Yapılır?

Temporal Lift (Şakak Germe)
 • Yaş alma ve yer çekiminin negatif etkilerinden dolayı yüzünde kırışıklık, sarkma ve deformasyonların meydana geldiği,
 • Yine yaş alma, yer çekimi ve genetik faktörler nedeniyle kaş düşüklüğü sorunu yaşayan,
 • Gözler ile kaşların arasındaki mesafeyi arttırarak arzu ettiği makyajı rahatlıkla yaptırmak isteyen,
 • Üst göz kapağı gözünün üstüne düştüğünden dolayı görüş açısı daralan ve bu sebeple olduğundan daha yaşlı görünen,
 • Yüz genelindeki elastikiyet kaybı ve deformasyonlara ek olarak kaz ayaklarının görünümünden de gittikçe rahatsız olan,
 • İnce çizgilerin zaman içerisinde yerlerini derin kırışıklıklara bıraktığı,
 • Kaş arasında meydana gelen derin çizgiler nedeniyle sürekli yorgun ve kızgın görünen,
 • Bir yandan kısa süreli bir işlemle günlük rutinine kolaylıkla dönüş yapmak isteyen ve bir diğer yandan da yüzündeki yaşlanma belirtileri için kalıcı çözüm arayışında olan,
 • Genel sağlık durumu açısından operasyon olmasında herhangi bir engeli bulunmayan,
 • Çoğunlukla 35 yaş üstü kişilere uygulanmakla beraber 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış tüm kadın ve erkeklere temporal lift uygulaması yapılabilmektedir. 

Şakak Germe Nasıl Yapılır?

Şakak Germe ameliyatının öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek bu işlem için uygun kişi olup olmadığına bakılır. Hastanın uygun görülmesi ve beklentilerinin bu operasyonla karşılanacağına dair karar verilmesinin ardından temporal lift işlemine başlanır. Operasyon esnasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi için anestezi uygulaması yapılır. Bu sayede tüm işlem konforlu bir şekilde tamamlanmaktadır. Uyutulan hastanın yüzünde saç ve derinin birleştiği noktalardan mini kesiler atılır. Ardından bu kesiler aracılığıyla yüze arzu edilen görünüm sağlanıp sarkmalar ve deforme olmuş deri fazlalığı toparlanana kadar gerdirme işlemi uygulanır. Gerektiği takdirde fazla olan deri dokusunun kesilerek çıkarılması da mümkündür. Bu sayede yüz bölgesinde istenmeyen kırışıklık ve derin çizgiler de giderilmiş olur. Ortalama 30-60 dakika içerisinde tamamlanan temporal lift ameliyatı, yüz bölgesinde yaşlanma belirtilerinin yoğun olarak görüldüğü kişilerde biraz daha uzun sürebilmektedir. İşlem esnasında derinin gerilmesi amacıyla açılan kesiler saç diplerinde ve oldukça küçük olduklarından dolayı, iyileşme sürecinin sonrasında kişinin yüzünde herhangi bir iz kalmamaktadır. 

Şakak Germe Ameliyatının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 • Alın ve yüz bölgesindeki kırışıklıklar ile derin çizgilerin görünümünde iyileşme sağlanır. 
 • Yaş alma, yer çekiminin negatif etkileri, kilo verme ve genetik faktörler nedeniyle yüz bölgesinde meydana gelen sarkma ve deformasyon görünümü toparlanmış olur. 
 • Üst göz kapaklarında düşüklük yaşadığından dolayı hem görme hem de kozmetik sorun yaşayan kişilerin görüş açıları genişler ve arzu ettikleri şekilde makyaj yapabilir hale gelirler. 
 • Kaz ayakları ve göz çevresindeki kırışıklıkların görünümünde düzelme sağlanır. 
 • Sık mimik yapmak ve kaş çatmak nedeniyle meydana gelen sinirli ve yorgun yüz ifadesi ortadan kaldırılır.
 • Kişi daha genç ve daha dinamik bir yüz ifadesine kavuşmuş olur.  

Şakak Germe Sonrasındaki İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Şakak Germe, anestezi altında ortalama 30-60 dakika içerisinde tamamlanan bir operasyondur. Operasyonun ardından 3 saat geçmesiyle beraber hasta ayağa kalkabilir ve yemek yiyebilir. 6.saatin tamamlanmasıyla beraber ise hasta kendisini iyi hissediyorsa taburcu olabilmektedir. 
 • İşlemden sonra müdahale bölgesinde hafif bir ağrının olması oldukça normaldir. Doktorun önereceği ağrı kesici ilaçlarla bu süreç kolaylıkla kontrol altına alınmaktadır. 
 • Şakak Germe ameliyatının sonrasında kişi yüzünü uyuşuk ve şiş hissedebilir. Bu hafif yan etkiler ortalama 2 haftalık bir süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Yine aynı şekilde yüz bölgesinde meydana gelen morarmalar da bu süre içerisinde tamamen geçer. 
 • İşlemden sonraki en az 3 boyunca güneşin zararlı ışınlarına direkt olarak maruz kalınmaktan kaçınılmalı, yüz bölgesine sık sık güneş koruyucu uygulaması yapılmalıdır. 
 • Şakak Germe işleminin nihai sonuçlarının görülmesi kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kalın cilt yapısına sahip kişilerde sonuçlar biraz daha geç görülürken, ince cilt yapısına sahip kişiler ortalama 3 ayın tamamlanmasıyla beraber şakak germe operasyonun yüzde yarattığı gençlik etkisini fark etmeye başlamaktadır. 

Şakak Germe Sonrasında Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Operasyon sonrasında ortaya çıkan morluk, şişme ve uyuşukluk gibi geçici yan etkiler ortalama 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Bu iyileşme süreci tamamlanana kadar müdahale bölgesinin mikrop kapmasını önlemek adına ellenmemeli ve kaşınmamalıdır.
 • İşlem sonrasında müdahale bölgesini zorlayacak mimik ve hareketlerin yapılmasından uzak durulmalıdır.
 • En az 3 ay boyunca hastanın yüz bölgesi güneş ışınlarına maruz bırakılmamalı, güneş koruyucu olmadan kesinlikle dışarı çıkılmamalıdır. 
 • Dışarı çıkıldığında mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalı, güneş nedeniyle gözlerin ve göz kenarlarının kısılarak bakılmasından uzak durulmalıdır. Yine aynı şekilde gözlüksüz okuyamayan kişiler, gözlerini kısarak herhangi bir yazıyı okumaya kalkmamalılardır. 
 • Operasyondan sonra en az 3 ay boyunca yüz bölgesinde ödem oluşmasına neden olacağından dolayı sauna, hamam ve spa gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. 

Şakak Germe Riskli Mi?

Şakak Germe, alanında uzman doktorlar tarafından hijyenik ameliyathane koşulları altında yapıldığı takdirde kısa süreli, risksiz ve oldukça tatmin edici sonuçlar sağlayan bir operasyondur. İşlemden sonra meydana gelen hafif morarma, şişlik ve uyuşukluk dışında herhangi bir ciddi yan etkisi de bulunmamaktadır. Bu yan etkiler de ortalama 2 hafta içerisinde tamamen geçerler. Ancak tüm bu gerekli şartlar sağlanmadan yapılan Şakak Germe operasyonlarında maalesef müdahale bölgesinin enfeksiyon kapmasından yüzde asimetriye neden olunmasına kadar pek çok riski bulunabilmektedir. Bu nedenle diğer tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi temporal lift operasyonunda da doktor seçimi tatmin edici sonuçların ve mevcut risklerin ortadan kaldırılması için oldukça önemlidir. 

Şakak Germe Kalıcı Mı?

Temporal lift uygulamasıyla yüz bölgesinde sağlanan kırışıksız, sarkmaların giderildiği ve gençlik etkisi diğer botoks ve ip askı yöntemlerinin aksine kalıcı sonuçlara sahip olmaktadır. Her ne kadar yaşlanma etkilerini durdurmak mümkün olmadığından dolayı yaş almaya ve yer çekimine bağlı olarak yıllar içinde hafif oranda sarkmalar meydana gelse bile kişi yaşıtlarından yaklaşık 10 yaş kadar genç göstermektedir. 

Şakak Germe Fiyatı Nedir?

Temporal Lift uygulamaları Quartz Klinik’te alanında uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtme yasal olarak yasaktır.Aynı zamanda temporal lift uygulamasının fiyatı hastanın ihtiyacına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Şakak ve alın bölgesinde germe uygulaması yaptırarak yüzündeki yaşlılık belirtilerinden kurtulmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.