Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer cildi yenileyici etkiye sahip en gelişmiş lazer teknolojisidir. Bu teknoloji ile yara izi, sivilce izi, kırışıklık, sarkma, renk tonu farklılığı gibi çeşitli cilt deformasyonları giderilir. Fraksiyonel Lazerin etkisi sayesinde genç, yaşlı, kadın, erkek tüm cilt türlerinde iyileşme, gençleşme, pürüzsüzlük etkisi oluşur. Ameliyatsız bir yöntem olan Fraksiyonel Lazer kolay uygulanması ve hızlı etki sağlaması ile oldukça başarılı sonuçlar alınan bir estetik işlemdir.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel Lazer (Fraxel Lazer); fraksiyonel dalga boyundan yararlanarak cildi gençleştirmeye / onarmaya yönelik yapılan lazer işlemidir. Fraksiyonel Lazerde 2 farklı dalga boyu kullanılır. İlki cildi soyarak işlem yapan lazerdir: Bu uygulamada 10600 nm CO2, 2940 nm erbium lazerden yararlanılır. Karbondioksit fraksiyonel Lazer de denilen bu uygulamanın işlevi cildin üst derisini soyarak alt tabakalarda yenileşme gerçekleştirmektir. Cildi soymadan işlem yapan diğer lazer 1550 nm, 1440 nm, 1540 nm dalga boylarında çalışır. Thulium lazer denilen bu uygulama ile cildin üst derisinde oluşan deformasyonlar kolay ve etkili şekilde giderilir. Bazı cilt deformasyonlarında her iki dalga boyu bir arada aynı başlıkla çalıştırılıp tedavi uygulanabilmektedir. İkili bu uygulama ile hem yüzeysel hem de derin deformasyonlarda iyileşme sağlanmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Kimlere Uygulanır?

Fraksiyonel Lazer uygulamasına doktorun muayenesi sonucunda karar verilir. Fraksiyonel Lazer için cilt deformasyonunun giderilme ihtiyacının yanında şu şartlar da aranmaktadır:

 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak
 • Kanser hastası olmamak, kanser tedavisi bittikten sonra 1 yıl geçmiş olması
 • Ciltte enfeksiyon olmaması
 • Alerjik reaksiyon oluşma riski bulunmamak
 • Sedef, vitiligo gibi cilt hastalığı olmamak

Fraksiyonel Lazer her yaş grubuna doktorun uygun görmesi durumunda uygulanabilir.

Fraksiyonel Lazer Nereye Uygulanır?

Fraksiyonel Lazer vücudun tüm bölümlerine uygulanabilir. Sıklıkla uygulama yapılan bölgeler şunlardır:

 • Yüz
 • Boyun
 • Karın
 • Kol
 • Bacak
 • Göğüs
 • El 

Uygulanan bölgelerde ciltte aydınlık, pürüzsüzlük etkisi oluşur. Leke ve izler giderilir. Yaşlanma etkileri kaybolur. Fraxel Lazer ihtiyaç durumunda birden fazla bölgeye aynı seansta uygulanabilir.

Fraksiyonel Lazer Nasıl Uygulanır?

Uygulama alanı temizlendikten sonra anestezik kremle uyuşturulur. Cildin deformasyonuna göre dalga boyu ve cihaz modu seçimi yapılır. Seçilen dalga boyuna göre lazer ışınları cildin alt katmanlarında kolajen, kan damarları gibi çeşitli dokuları hasara uğratır ya da sadece cildin yüzeyindeki deformasyonda doku yenilemesi yapar. Aynı anda iki dalga boyuyla çalışmak da mümkündür. Bu sayede cilt yüzeyindeki leke, iz görünümleri giderilir, cilt kolajen dokunun aktiflenmesiyle kırışıklık, sarkma, gevşeme gibi etkilerden kurtulur. Fraksiyonel Lazer uygulanan alana göre 20 dakika ile 1 saat arası sürmektedir.

Fraksiyonel Lazer Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Fraksiyonel Lazer ciltte pek çok onarım ve iyileştirme gerçekleştirmektedir. Fraxel Lazerin başlıca işlevleri şunlardır:

 • Akne, sivilce izi tedavisi
 • Yara izi (skar), kesici alet izi, yanık izi tedavisi 
 • Kırışıklıkların giderilmesi
 • Sarkmanın ve çatlakların giderilmesi
 • Cilt tonundaki farklılığı düzeltme
 • Geniş gözeneklerin küçültülmesi
 • Koltuk altı beyazlatma

Fraksiyonel Lazer Kaç Seans Uygulanır?

Fraksiyonel Lazer deformasyon durumu, cildin tedaviye verdiği yanıt, yaş, izin oluşma süresinin eskiliği gibi etmenlerle farklı seans sayılarında başarıya ulaşmaktadır. Yüz bölgesinde olan deformasyonlarla vücutta olan deformasyonların tedaviye yanıt verme süreleri de birbirinden farklıdır. Genellikle 3-5 seans ciltte istenen etkiyi sağlamak için yeterli olmaktadır. Her seansın arasında minimum 1 ay ara verilir. Kimi durumlarda yüzeysel cilt sorunlarında tek seansta da tedavi sağlanabilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Fraksiyonel Lazer sonrasında ciltte yanma, kızarıklık, şişlik görülebilir. 2-3 gün içerisinde bu etkiler yok olur. Ciltte kabuk oluştuysa kabuklar kendiliğinden düşerek 3-4 gün içerisinde kaybolur. Bu süreçte şunlara dikkat edilmelidir:

 • Güneşte kalınmamalı, açık havada güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 • Solaryuma gidilmemeli, kozmetik kullanımı doktora danışılarak yapılmalıdır.
 • 24 saat su değdirilmemeli, sonraki 1 hafta boyunca sıcak banyo yapılmamalıdır.
 • Uygulama bölgesi darbelerden korunmalı, kaşınmamalı, kabuklar koparılmamalıdır.

Fraksiyonel Lazer 1 hafta içerisinde iyileşme sağlar. Etkisini ise 3 ay içerisinde göstermektedir.

Fraksiyonel Lazer Kalıcı Mıdır?

Fraksiyonel Lazer cilt yüzeyinde yapılan işlemlerde (iz silme, akne tedavisi, leke tedavisi gibi) kalıcı sonuç sağlamaktadır. Cildin derin katmanlarına uygulanan, kolajeni aktiflemeye yönelik işlemlerde (kırışıklık, sarkma, cilt tonu dengeleme, çatlak tedavisi) 3-5 yıl kalıcılık göstermektedir. Ameliyatsız uygulamalar arasında kalıcılık süresi uzun olan uygulamalardan biridir.

Fraksiyonel Lazer Sonrasında İz Kalır Mı?

Fraksiyonel Lazer sonrası ciltte iz kalmaz. Bu tedavi iz silme uygulaması olduğu için ilk birkaç gün ciltte oluşan geçici kızarıklık haricinde hiçbir kalıcı iz oluşmamaktadır.

Fraksiyonel Lazer Güvenilir Midir?

Fraksiyonel Lazer cihazı FDA onaylı bir cihazdır. Ciltte istenmeyen tahribata yol açmaz. Kansere neden olmaz. Tedavinin uygun dalga boyunda ve kişinin cilt özellikleri göz önünde bulundurularak yapılması gerekir. Bu nedenle Fraxel Lazer sadece uzman doktor denetiminde uygulanmalıdır.   

Fraksiyonel Lazer Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Fraksiyonel Lazer sonrasında anestezi etkisi kaybolduğunda hassas ciltli kişilerde bir miktar ağrı hissedilebilir. Bu etki yanma şeklinde olacaktır. Doktora danışılarak ağrı kesici kullanılabilir. Uygulama alanına soğuk kompres uygulayarak da rahatlama sağlanabilir.

Fraksiyonel Lazerin Cilt Lekeleri Üzerindeki Etkisi Nasıldır? 

Fraksiyonel Lazer akne izi, ameliyat izi ve cilt lekelerinde oldukça başarılı bir uygulamadır. Skarlar cilt yüzeyinde olduğu için 1550 nm dalga boyu etkili tedavi için yeterli olmaktadır. Pratik ve hızlı uygulama sayesinde seans süresi kısa sürer. Skarların durumuna göre tek ya da birkaç seans Fraxel Lazer uygulanmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Sarkmalara Nasıl Etki Eder?

Vücudun çeşitli bölgelerinde görülen sarkma, gevşeme, çatlama etkileri eğer başlangıç aşamasındaysa Fraksiyonel Lazerle olumlu sonuç alınabilir. Özellikle karın, göğüs, kol ve bacak bölgelerindeki sarkmaların giderilip pürüzsüz, sıkı, formda bir cilt oluşumu sağlanmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Kombine İşlemlerle Uygulanır Mı?

Fraksiyonel Lazer çok derin akne izi tedavilerinde cildin gereksinimine göre Altın İğne, Radyofrekans tedavisi gibi uygulamalarla kombine edilebilir. Kombine işlemlerle tedavi süreci kısalmakta ve hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Nerede Yapılır?

Fraksiyonel Lazer uygulaması mutlaka Dermatolog ya da Plastik Cerrah tarafından uygulanmalıdır. Uygulamanın barındırdığı risklerin tespiti ve önlenmesi, doğru tanının konarak doğru tedavi yönteminin belirlenmesi oldukça önemlidir. Hem sağlık açısından riske girmemek hem de estetik olarak olumsuzluk yaşamamak adına Fraxel Lazer Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarda, uzman doktorlarca yapılmalıdır.

Fraksiyonel Lazer Fiyatları

Fraksiyonel Lazer ameliyatsız uygulanan bir işlemdir. Uygulama bölgesinin büyüklüğü, seçilen dalga boyu, kaç seans uygulanacağı, kullanılan malzemeler, başka işlemlerle kombine edilip edilmeyeceği gibi ayrıntılar Fraxel Lazer fiyatlarını belirlemektedir. Fraksiyonel Lazer fiyatları cildinize yapılacak muayene sonrasında öğrenilebilir.