Zaman içerisinde yaş almaya bağlı olarak ilk etkilenen yüz bölümlerinden birisi de göz kapağı ve göz çevresidir. Düşük göz kapakları kişinin olduğundan çok daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olurken aynı zamanda her aynaya baktığında psikolojisini de bozmaktadır. Bu durumun çözümü ise göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) olmaktadır. Küçük bir dokunuşla adeta tüm yüz ifadesinin dinamik ve canlı olmasını sağlayan bu işlem oldukça talep gören ve tatmin edici sonuçlar sağlayan estetik uygulamaların başında gelmektedir. 

Göz kapağı Estetiği – Op.Dr.Leyla ARVAS

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği, göz kapağı düşüklüğü ve göz torbalarının ilerleyen görünümleri için uygulanan bir estetik işlemdir. Bu işlem sayesinde, zaman içerisinde yer çekiminin negatif etkileri ve göz kaslarının zayıflaması sonucunda göz kapaklarında ve göz altlarında birikmeye başlayan yağ torbalarının alınarak bir yandan yüze daha genç ve daha canlı bir görünüm katılırken, bir diğer yandan da artan yağ miktarı nedeniyle ağırlaşan göz kapaklarının aşağıya doğru düşmesine ve görüş açısının daralmasına neden olan durumun düzeltilmesi hedeflenmektedir. 

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılır?

Göz kapağı estetiği, göz kapaklarındaki derinin sarkmasından, yağ birikimi, görüş açısının daralması ve göz çevresindeki yorgun ifadeden memnun olmayıp kurtulmak isteyen, genellikle 30 yaş üzeri kişilere yapılmakla beraber 18 yaşını doldurmuş tüm kadın ve erkeklere genel sağlık durumları da elverdiği takdirde rahatlıkla yapılabilen bir operasyondur. Göz kapağının başlıca sarkma nedenleri ise:

 • Yaş alma ve yer çekiminin olumsuz etkileri
 • Genetik, yapısal ve çevresel faktörler
 • Düzensiz uyku
 • Sağlıksız beslenme
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Güneşin zararlı ışınlarına yoğun şekilde maruz kalma
 • Yoğun çalışma yaşamı, stres ve yorgunluk
 • Bilgisayar ve telefon ekranına uzun süreler boyunca bakma

Göz Kapağı Estetiğinin Amacı Nedir?

Göz kapağı estetiği, kişinin göz kapağında biriken ve ağrılık yaparak görüş açısının daralmasına neden olan fazla deri ve yağ miktarının alınmasını hedeflerken, aynı zamanda işlem sonrasında kişi daha genç, daha az kırışık ve göz torbalarının olmadığı pürüzsüz bir göz çevresi ile daha dinamik bir yüz ifadesine kavuşmuş olmaktadır. 

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetik işlemine karar verilmeden önce hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek operasyondan beklentileri dinlenir. Ardından genel sağlık durumu açısından da işlemin yapılmasına dair bir sorun bulunmuyorsa göz kapağı estetiği için karar verilir. İşlem öncesinde uygulama bölgesi lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulur. Bu işlem esnasında danışan herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Uygulamanın bölgesinin tamamen uyuşmasının ardından estetik işlemine başlanır. Kişinin göz kapaklarında sarkmaya neden olan fazla deri miktarı kesilir ve yeniden şekillendirilerek gergin bir şekilde dikilir. Fazla derinin çıkarılması için uygulanan kesi ve dikiş yerleri üst göz kapağı çizgisinin üzerindedir. Bu sayede işlemden sonra düşük bir ihtimalle iz kalsa bile göz kapağı çizgisi ile birleşerek oldukça doğal bir görünüm yaratılmış olur. Sarkan göz kapağı derisine ek olarak yağ birikiminin de mevcut olduğu göz kapaklarından bu birikmiş yağlar da işlem esnasında alınmaktadır. Bu sayede göz kapaklarının üzerinde hissedilen yük kalkar ve daha fazla açılan göz kapakları sayesinde de kişinin görüş açısı genişlemiş olur. Tüm bu işlemler kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 30-50 dakika içerisinde tamamlanırken, daha kusursuz bir görünüm için göz kapağı estetiği ile botoks ve cilt yenileme işlemleri kombine bir şekilde de yapılabilmektedir. 

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağının dışında alt göz kapağında da torbalanma ve yağ birikiminin meydana geldiği durumlarda alt göz kapağı estetiği yapılarak bu görünümden kurtulmak mümkündür. İşlem esnasında alt kirpik diplerinden veya alt göz kapağının içinden açılan kesiler aracılığıyla fazla deriler çıkarılmaktadır. Yalnızca yağ torbasının alınacağı operasyonlarda göz kapağı içinden açılan kesi uygun olurken hem yağ torbasının hem de deri fazlalığının çıkarılacağı operasyonlarda ise alt kirpik diplerinden kesinin açılması daha uygun olmaktadır. Bu sayede işlem sonrasında herhangi bir iz kalmazken, ortalama 40-50 dakika arasında süren bu işlem lokal anestezi altında yapıldığından dolayı işlem esnasında acı ya da ağrı da hissedilmemektedir. 

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İşlem sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişme ihtimaline karşı kişi 2-3 saat kadar gözlem altında tutulur ve ardından günlük hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir. 
 • Göz kapağı estetiği sonrasında oluşabilecek olan ödemi minimumda tutmak için işlemden sonraki 24 saat boyunca göz kapaklarına buz kompres uygulamasının yapılmasında fayda vardır. 
 • Yine ilk 24 saat boyunca göz kapaklarına su değmemesine özen gösterilmelidir. 
 • İşlemin ardından ilk günler hafif bir ağrının olması normaldir ve bu ağrı, düşük dozdaki ağrı kesici ilaçlarla geçirilebilecek seviyededir. 
 • İşlemin sonrasında müdahale edilen bölgede hafif kızarıklık, morluk ve şişliğin oluşması oldukça normaldir. Bu hafif yan etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden geçerler. 
 • İşlemin devamındaki ortalama 3-4 gün boyunca yine oluşabilecek ödemi minimumda tutmak ve uygulamanın yapıldığı göz kapaklarına zarar vermemek için uyurken başı mümkün olduğunda yukarıda tutmak fayda sağlamaktadır. 
 • İyileşme süreci boyunca enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için havuz ve denize girilmekten uzak durulmalıdır. 
 • Yine iyileşme süreci boyunca göz kapaklarını ve göz çevresini dışarıdan gelebilecek darbelerden korumak adına ağır spor ve egzersiz yapılmamalı ve göz çevresi mümkün olduğunca sakınılmalıdır. 

Göz Kapağı Estetiğinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı estetiğinin etkisi yaş alınmaya, yer çekiminin negatif etkilerine, genetik ve çevresel faktörler ile beslenme ve uyku düzeni gibi pek çok değişkene bağlı olarak kişiden kişiye göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 8-10 yıl kadar devam etmektedir. Bu sürenin sonrasında göz kapakları eski görünümüne dönmeye başladığında arzu edilirse işlemin tekrarı mümkündür. 

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Göz kapağı estetiği esnasında fazla olan göz kapağı derisinin toparlanması için açılan kesi ve dikiş yeri üst göz kapağı çizgisinin üzerinde yer almaktadır. Yani atılan dikişler göz kapağının kıvrımları arasına gizlenmektedir. Bu sayede estetik uygulama sonrasında iz kalsa bile belli olmayacak şekildedir. Eğer göz kapağı estetiği alt göz kapakları için de uygulanacak olursa, bu durumda dikiş yerleri alt kirpik diplerine yapılacağından dolayı yine işlem sonrasında belirgin bir iz kalmamaktadır. 

Göz Kapağı Estetiği Riskli Mi?

Göz kapağı estetik operasyonları alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından hijyenik koşullar altında yapıldığı takdirde herhangi bir risk taşımamaktadır. Kısa süre içerisinde tamamlanan ve 2-3 saatlik istirahat sürecinin sonrasında kişinin günlük hayatına rahatlıkla devam edebildiği göz kapağı estetiği ehil ellerde ve hijyen şartlarına uyulmadan yapıldığı takdirde ise iki göz kapağı arasında asimetrik görünümünden enfeksiyon kapılmasına kadar çeşitli ve ciddi risklere sahip olabilmektedir. 

Göz Kapağı Estetiği Fiyatı Nedir?

Göz kapağı estetik İşlemleri Quartz Klinik’te sıklıkla yapılan işlemler arasında bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda göz kapağı estetik işleminin fiyatı kişinin ihtiyacına, uygulanacak olan yönteme, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut göz kapaklarının görünümünden mutlu olmayıp yüzünün daha dinamik, canlı ve gen bir ifadeye kavuşmasını arzu eden hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.