Cosmelan Dermamelan Maske , özellikle koyu cilt lekelerinde sıklıkla tercih edilen ve yüz güldürücü sonuçlar sağlayan bir leke tedavisidir. Çeşitli asit karışımlarını içeren ve bir peeling maskesi olan Cosmelan’ın uygulanmasıyla kişinin istemediği lekelerin görünümlerinde açılmanın gerçekleşmesiyle beraber daha parlak, daha canlı ve daha sağlıklı bir cilt görünümü meydana çıkmış olur. Cosmelan nedir, nasıl yapılır ve kimler için uygun bir işlemdir gibi pek çok detay bu yazıda. 

Cosmelan Dermamelan Nedir?

cosmelan

Cosmelan Dermamelan , bir enzim peeling uygulamasıdır. Özellikle ciltteki kahverengi koyu lekelerin tedavisinde tercih edilmektedir. Uygulama esnasında içeriğinde fitik asit, azelaik asit, kojik asit ve C vitamini bulunan peeling karışımı cilde uygulanarak cilt yüzeyinde lekeyi oluşturan melaninin yok edilmesi hedeflenir. 

Cosmelan Dermamelan İşlemi Nasıl Yapılır?

Cosmelan Dermamelan uygulaması iki aşamadan oluşmaktadır. Ağrılı ve acılı bir işlem olmadığından dolayı öncesinde herhangi bir anestezi uygulamasına gerek duyulmaz. İşlem öncesinde detaylı bir muayenenin ardından işleme karar verilecek olursa, öncelikle cilt tüm kir ve yağ kalıntılarından temizlenir. Ardından Cosmelan maske, göz ve dudak çevresi hariç her yeri kaplayacak şekilde tüm yüze uygulanır. Maskenin yüzde ne kadar süre ile kalacağı kişinin cilt yapısına ve cildindeki soruna göre değişmekle beraber ortalama 8-12 saat aralığında maske ciltte bekletilir. Bekleme süresi boyunca kişinin klinikte kalmasına gerek yoktur. Yalnızca doktorun belirteceği zamana dikkat ederek vakit dolduğunda maskenin yıkanarak ciltten temizlenmesi gerekmektedir. Ilık su ile yüz yıkandıktan sonra Cosmelan işleminin ikinci aşamasına geçiş yapılır. Kişinin kendisinin kolayca evinde uygulayabileceği bu aşamada ise doktorun verdiği krem işlemin yapıldığı bölgeye düzenli olarak sürülür. Yine kremin sürüleceği miktar ve zaman aralığı hasta özelinde doktor tarafından belirlenerek hasta ile paylaşılmaktadır. Cosmelan uygulamasının ilk aşamasında lekelerin renginin açılması için belirtilen süre boyunca maskenin ciltte kalıyor olması önemliyken, ikinci aşamasında ise belirtilen aralıklarla ve doğru miktarlarda krem uygulamasının yapılıyor olması önemlidir.

Cosmelan Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Cosmelan işleminin ardından ilk etkiler birinci hafta itibariyle görülmeye başlanır. Tam etkinin alınıp istenen sonuçların elde edilmesi kişiden kişiye göre değişmekle beraber, genellikle işlemin ardından 2-3 hafta geçmesiyle beraber fark edilir değişimler gözlenirken, 4-6 haftanın dolmasıyla beraber de arzu edilen nihai sonuç yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. 

Cosmelan Dermamelan Kimlere Yapılır?

Cosmelan leke tedavisi cildinde herhangi bir enfeksiyon, yara veya işlemin yapılmasına engel olacak sağlık sorunu bulunmayan tüm kadın ve erkeklere cilt analizi sonrasında uygulanmaktadır. Cosmelan tedavisinin özellikle etkili olduğu kişiler ise;

 • Yüzünde yaşlanmaya veya güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaya bağlı olarak leke oluşumunun meydana geldiği, 
 • Kazar ve yaralanmalar sonucunda yüz bölgesinde lekelerin oluştuğu, 
 • Akne, sivilce ve siyah noktalara bağlı olarak oluşan cilt lekelerine sahip, 
 • Hamilelik ve emzirme süreçlerindeki hormonal değişimler nedeniyle lekelenme sorunu yaşayan kişilerdir. 

Cosmelan Dermamelan Hangi Aylarda Yapılır?

Cosmelan leke tedavisi, oldukça ağrısız ve kolay bir işlemdir. Herhangi bir iğne kullanımı veya işlem sonrasında yara oluşması söz konusu değildir. Bu nedenle iyileşme ve pansuman süreçleri de bulunmadığından dolayı her cilt tipine 4 mevsim boyunca uygulanabilmektedir. 

Cosmelan Dermamelan Hangi Lekelerde Etkilidir?

Cosmelan genellikle koyu renkli ve kahverengi lekeler için uygulanmakla beraber akne ve sivilce lekeleri, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri ve melazma lekelerinde etkili olan bir işlemdir. 

Cosmelan Dermamelan Hangi Vücut Bölgelerine Uygulanmaktadır?

Cosmelan leke tedavisi genellikle yüz bölgesindeki lekeler için tercih edilen bir uygulamadır. Buna ek olarak;

 • Boyun ve dekolte bölgesindeki lekeler,
 • El üstündeki lekeler,
 • Bacak ve kol bölgesindeki lekeler
 • Genital bölgedeki lekeler 
 • Göbek çevresindeki lekeler için de uygulanmaktadır.

Cosmelan Dermamelan Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Ortalama bir aylık bir süre içerisinde tedaviden yanıt alınmaya başlanır. 
 • Çok hassas ciltli kişiler hariç tüm cilt tiplerine rahatlıkla uygulanabilmektedir. 
 • Cilt lekelerinden kurtulmanın yanı sıra cildin daha parlak ve daha canlı olması için fayda sağlar. 
 • Cilt, daha sıkı ve daha genç bir görünüme kavuşur. 
 • Ağrısız ve acısız bir uygulamadır. 
 • Herhangi bir ciddi yan etkisi ve riski bulunmamaktadır. 
 • Hem kadın hem de erkekler için 4 mevsim uygulanabilen bir işlemdir.

Cosmelan Dermamelan Riskli Bir İşlem Mi?

Cosmelan leke tedavisi, alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı takdirde oldukça güvenli ve risksiz bir işlemken, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde tecrübesiz kişiler tarafından yapıldığında geri dönüşümsüz cilt yanıklarına ve kalıcı lekelere neden olabilmektedir. Etken asitleri barındıran bu maske uygulaması doğru şekilde yapılmadığında, cilde olması gerekenden fazla miktarda sürüldüğünde veya durması gerekenden daha uzun süre boyunca ciltte tutulduğunda çeşitli riskleri yine beraberinde getirmektedir. Bu nedenle güvenli bir şekilde hayal edilen sonuçlara ulaşabilmek için yalnızca işin uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. 

Cosmelan Dermamelan Leke Tedavisi Sonrasında İz Kalır Mı?

Cosmelan leke tedavisinin ardından, uygulama bölgesinde yalnızca hafif kızarıklık, morarma ve ödem görülebilmektedir. Bu hafif yan etkiler de doktorun belirttiği aralıklarla evde kullanılması için verilen krem düzenli şekilde uygulandıkça 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçerler. Devamında, yine her zaman olduğu gibi, düzenli güneş kremi kullanımı lekesiz bir cilt için oldukça önemlidir. 

Cosmelan Dermamelan Leke Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Cosmelan leke tedavisinden sonraki aşamada doktorun belirteceği süre dolduğunda maskenin temizlenmesi ve devamında yine doktorun belirteceği rutine birebir uyacak şekilde verilen kremin uygulanmasına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. 
 • İşlemin ardından 3-4 saat aralıklarla güneş kreminin uygulanması ve güneşin zararlı ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan kaçınılması gerekmektedir. 
 • Epilasyon uygulaması cildi hassaslaştıracağından dolayı tedavi süresince uzak durulmalıdır.
 • Cosmelan leke tedavisine ek olarak cildi yoracak başka bir bakım yapılmamalı, doktorun bilgisi olmadan kesinlikle müdahalede bulunulmamalıdır. 
 • Cildi yıpratacak kese ve peeling gibi uygulamalardan yine uzak durulmalıdır. 
 • Devam kreminin düzenli olarak uygulandığı tedavinin ikinci aşaması tamamlanmadan makyaj yapılmaya başlanmamalı ve kozmetik ürün kullanımından uzak durulmalıdır.

Cosmelan Dermamelan Leke Tedavisi Kalıcı Mı?

Cosmelan leke tedavisi özellikle kahverengi lekeler ile sivilce, akne, yaşlılık, güneş ve melazma lekelerinde etkili bir işlemdir. Alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde de oldukça tatmin edici sonuçlar sağlamaktadır. İşlemin sonrasında ise yeni lekelerin oluşmaması için cildin güneş ışınlarından iyice korunulması gerekmektedir. Eğer lekeler hamilelik, hormonal sebepler ve buna benzer diğer sağlık sorunları nedeniyle oluşuyorsa, Cosmelan işleminin ardından tekrar oluşma ihtimalleri söz konusu olabilmektedir. 

Cosmelan Dermamelan Leke Tedavisinin Fiyatı Nedir?

Cosmelan Dermamelan leke tedavisi, Quartz Klinik’te sıklıkla yapılan uygulamalardan biridir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Ayrıca Cosmelan uygulamasının fiyatı kişinin cildinin ihtiyacına, belirlenen seans sayısına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle Cosmelan uygulaması yaptırarak kahverengi cilt lekeleri ile sivilce, güneş ve yaşlılık lekelerinden kurtulup yerine daha sağlıklı, daha canlı ve daha aydınlık bir cilt görünümü isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.