Yaş almaya bağlı olarak zaman içerisinde yer çekiminin de negatif etkisiyle beraber ciltte sarkma ve deformasyonlar meydana gelmektedir. Özellikle daima göz önünde olan yüz bölgesindeki bu deforme olmuş ve yaşlı görünüm hem kadın hem de erkekleri rahatsız ederek özgüvenlerinin azalmasına ve sosyal hayata katılmaktan kaçınmalarına neden olabilmektedir. Bu sorunun çözümü yüz germe işlemlerinde yatarken özellikle büyük bir cerrahi operasyon geçirmek ve uzun iyileşme süreçleri yaşamak istemeyen kişilere ise mini yüz germe işlemi sıklıkla önerilmektedir. Geleneksel yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha kolay olan ve kişinin günlük yaşamına çok daha kısa sürede dönüş yapabildiği mini yüz germe gelişen teknolojinin ışığında ve uzman doktorlar tarafından yapıldığında oldukça yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. 

Mini Yüz Germe Nedir?

Mini yüz germe, yaş alma, yer çekimi, genetik faktörler ve daha pek çok farklı sebebe bağlı olarak yüz bölgesinde az ve orta dereceli sarkmaların meydana geldiği kişilere uygulanan bir lifting işlemidir. Bu işlem sayesinde kişi daha gergin, daha genç ve daha çekici yüz hatlarına kavuşmaktadır. Mini yüz germe uygulaması esnasında yüzdeki kas ve sinir dokuları gerilerek toparlanmaktadır. Yalnızca yüzün alt bölgesinde sarkma sorunu yaşayan kişiler için uygulanan mini alt yüz germe ameliyatı mevcut olduğu gibi, bu ameliyatlarda aynı zamanda boyun bölgesindeki sarkma ve deformasyonların giderilerek daha sıkı bir boyun bölgesine kavuşulması da sağlanmaktadır. 

Mini yüz germe

Mini Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanmaktadır?

Zaman içerisinde yaş alma, yer çekiminin etkisi, kilo verilmesi, düzensiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, genetik faktörler, stres ve uyku düzensizliği gibi pek çok farklı sebebe bağlı olarak meydana gelen yüz bölgesinde deformasyon ve sarkmalar için uygulanan mini yüz germe ameliyatı, yüzünde sarkma ve deformasyon sorunu yaşayıp bu soruna çözüm bulmak isteyen ve genel sağlık durumu açısından herhangi bir engeli bulunmayan tüm kadın ve erkeklere rahatlıkla uygulanabilmektedir. 

Mini yüz germe ameliyatı kimler için uygundur:

 • Yüz ve boyun bölgesinde sarkma, deformasyon ve elastikiyet kaybı bulunan,
 • Yüzdeki sarkmaya bağlı olarak çene hattının keskinliğini kaybettiği ve ağız çevresinin sarkarak yüzde mutsuz bir ifadeye neden olduğu,
 • Dudak ve göz kenarı çevresindeki kırışıklıkların derinleşmeye ve yer etmeye başladığı,
 • Yüzündeki yaşlılık belirtilerinden rahatsız olan, 
 • Daha genç ve daha dinamik bir yüz ifadesine kavuşmak isteyen,
 • Kaybettiği özgüvenini geri kazanmayı arzu eden,
 • Kısa süreli çözümler yerine daha uzun süreli ve fark yaratan çözüm arayışında olan, 
 • Genel sağlık durumu açısından işlemin yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmayan,
 • Genellikle 40 yaşını geçkin olup klasik yüz germe ameliyatlarına alternatif çözüm arayan tüm kadın ve erkekler mini yüz germe ameliyatı için uygun adaylardır. 

Mini Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Mini yüz germe operasyonunun öncesinde hastanın yüz bölgesi detaylı olarak muayene edilir ve işlem için uygun aday olup olmadığına karar verilir. Genellikle 40 yaşın altında olup yüz bölgesinde sınırlı ölçüde sorun yaşayan kişilere dolgu ve botoks gibi geçici işlemler uygulanırken, 40 yaşını geçkin ve yüzünde sarkmaların başladığı kişilere uygulanan mini yüz germe ameliyatının öncesinde hastaya anestezi uygulaması yapılarak işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemesi sağlanmaktadır. Ardından kulak memesinin önünden başlayıp saçlı derinin içerisine gizlenecek şekilde 5-7 cm uzunluğunda bir kesi açılmaktadır. Bu kesi aracılığıyla belirlenen bölgedeki yüz derisi kaldırılıp yukarıya doğru çekilmektedir. Bu sayede yüz ifadesinde istenen genç ve çekici görünüm elde edilirken ortaya çıkan sonuçlar oldukça doğal olmaktadır. 

Mini Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Diğer estetik işlemlerle kombine edilmediği takdirde genellikle lokal anestezi altında uygulanan mini yüz germe ameliyatlarının sonrasında hasta bir gece hastanede kalır. Bu süreçte meydana gelebilecek hafif ağrı, doktor tarafından verilecek olan ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla geçirilmektedir. 
 • İşlem esnasında yüz bölgesinde sağlanan sıkı ve gergin görünümün korunması için işlemden sonraki 3-4 gün boyunca yüz bölgesinde doktorun önereceği özel bandaj kullanılmaktadır. 
 • İlk 24 saat boyunca uygulama bölgesine su değdirilmezken, ikinci gün itibariyle kişinin duş yapması mümkündür. 
 • Mini yüz germe ameliyatının hafif yan etkilerinden olan şişlik ve morarmalar oldukça normaldir. Yaklaşık bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedirler. 
 • İşlemden sonra bir haftanın dolmasıyla beraber kişi günlük yaşantısına kolaylıkla geri dönebilmektedir. 
 • Kişinin yüz bölgesini en az iki ay boyunca güneşin zararlı ışınlarına direkt maruz kalmaktan koruması ve güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmaması gerekmektedir.  

Mini Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Mini yüz germe ameliyatı esnasında ciltteki sarkmaların toparlanması için açılan kesi yerleri saçlı derinin içerisine gizlendiğinden dolayı ameliyat sonrasında iz kalsa bile gözle görülür şekilde belli olmamaktadır. Ayrıca mini yüz germe ameliyatlarına açılan kesiler, klasik yüz germe ameliyatlarında açılan kesi yerlerine oranla çok daha küçük olmaktadır. İşlem esnasında yüz bölgesindeki kaslara da herhangi bir müdahalede bulunulmadığından dolayı işlem sonrasında kişinin rahatsız olacağı bir görünüm oluşmamaktadır. 

Mini Yüz Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Mini yüz germe ameliyatları, yapılacak olan müdahalenin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında yapılmaktadır. Bu sayede işlem esnasında kişi herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. İşlem sonrasında ise meydana gelebilecek olan ağrı, klasik yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha az olmaktadır. Meydana gelen bu hafif ağrı, hastanede kalınan ilk gece boyunca düşük dozlu ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınmaktadır. Sonuç olarak, mini yüz germe ameliyatları oldukça konforlu, ağrısız ve hızlı iyileşme sürecine sahip ameliyatlardır. 

Mini Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Kalıcı?

Mini yüz germe ameliyatı esnasında yüz bölgesindeki sarkma ve deformasyonların giderilmesiyle elde edilen nihai görünüm kalıcı olurken, zaman içerisinde yaş almaya, yer çekimine, düzensiz beslenme, stres, sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak yeniden sarkmaların ve elastikiyet kaybının meydana gelmesi mümkün olabilmektedir. Ancak bu süre kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 10 yıl kadar sürmektedir. Zaman geçtikçe her ne kadar yeniden sarkma görünümü başlasa da mini yüz germe ameliyatı olan kişiler dikkat ettikleri takdirde genellikle yaşıtlarından 10 yaş daha genç göstermektedirler. 

Mini Yüz Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Klasik yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha kısa sürede tamamlanırken, iyileşme süreci de çok daha hızlı olmaktadır. 
 • Operasyon sonrasında meydana gelebilecek olan ağrı, klasik yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha azdır. 
 • Yine işlemin olağan yan etkilerinden olan şişme ve morluklar, klasik yüz germe ameliyatına göre çok daha azdır. Bu sayede kişi, günlük yaşamına daha kısa sürede dönüş yapabilmektedir. 

Mini Yüz Germe Fiyatı Nedir?

Mini yüz germe işlemi Quartz Klinik’te alanında uzman kişiler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Haber ve internet sitelerinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış merkezler tarafından fiyat açıklaması yapılması yasaktır. Aynı zamanda mini yüz germe işleminin fiyatı doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yüzündeki sarkma ve deformasyonlardan kurtularak daha dinamik ve daha çekici bir yüz görünümüne kavuşmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.