Fokuslu Ultrason (HIFU)

Fokuslu ultrason (HIFU), kontrollü bir şekilde doku hasarı yaratma amacıyla yüksek yoğunluktaki ses dalgalarından yararlanan, cilt alt tabakalarındaki tam olarak hedeflenen doku üzerine yüksek ısının uygulandığı cerrahi olmayan medikal bir uygulamadır. Fokuslu ultrason olarak adlandırılmasının nedeni de hedeflenen doku üzerinde yapılan bir uygulama olmasıdır. 

Ameliyatsız olarak yüz germede en sık tercih edilen uygulamalardan biri olan fokuslu ultrason uygulaması ile cilt altında derin katmanlardaki dokuların üzerinde ölçülü, milimetrik aralıklarla oluşturulan yanık alanlarının onarılması için harekete geçen hücreler kolajen üretmeye başlar. Kolajen cildin kendini onarması için kullanılan bir protein olduğu için bu uygulama sayesinde ciltte kolajen üretimi artar ve yaş aldıkça oluşan kolajen üretiminin azalmasının önüne geçilebilir. Kolajen azalmasına bağlı olarak derin dokuda başlayan yaşlanma, zamanla cildin yüzeyinde gevşemeler, sarkmalar, kırışıklıklar, solgun ve mat bir cilt rengi, lekeler olarak kendini göstermeye başlar. 

Fokuslu ultrason (HIFU) FDA tarafından onaylı bir teknolojidir ve yaşlanma etkilerini tersine çeviren bir süreç başlatarak cildi güvenli bir şekilde gerginleştirmek ve sıkılaştırmak için kullanılır. Çoğunlukla yüz ve dekolte bölgesindeki çizgilerin tedavisi için kullanılmaktadır. Cerrahi bir müdahale olmayan fokuslu ultrasonun pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tüm cilt tiplerine, tüm ten renklerine uygulanabilir bir işlemdir ve kişi hızlıca gündelik yaşamına dönebilir.
 • Farklı derinlik kartuşları ile farklı cilt katmanlarında direkt olarak hedeflenen dokulara müdahale etme olanağı sağlar.
 • Anesteziye ihtiyaç duymayan ağrısız bir uygulamadır.
 • Her mevsimde uygulanabilir, yaz aylarını da kapsar.
 • Tek seanslık bir tedavidir.
 • İyileşmek için zaman gerekmez.
 • Deride yara veya zarar oluşturmadan etki eder bu sayede iz kalmaz, renk değişikliği oluşmaz ve enfeksiyon riski yoktur.
 • Doğal bir sonuç vererek mimik kaybına sebep olmaz.

Fokus ultrason uygulamasının cilt üzerindeki etkileri ise şu şekildedir:

 • Kolajen üretimini tetikleyen bir süreç başlatarak cilt yaşını gençleştirmeyi sağlar.
 • Bağ dokuda onarım yapması ile cildin elastikiyet yeteneği artış gösterir.
 • Cildi gerginleştirir ve sıkılaştırır, daha canlı ve ışıltılı bir görünüme kavuşmayı sağlar.
 • Kan dolaşımını rahatlatması ile ten rengi daha canlı gözükür.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Nasıl Uygulanır ve Nasıl Etki Eder?

Anestezi uygulamasına gerek olmadan işlem yapılabilir. Temizlenen cilt üzerine bu işlem için kullanılan bir jel sürülür ve cihazın gerekli ayarlarının yapılması ile işleme başlanır. Cihazın 3 farklı derinlikte uygulamaya imkân sunan başlıklarından öncelikle 4.5mm’lik başlığı ile cildin derin katmanlarına atışlar yapılır. 3mm’lik başlığı ile daha yüzeye yakın, 1.5mm’lik başlığı ile de en yüzeysel katmanlarda gerekli bölgelere atışlar yapılarak işlem tamamlanır. Bu sayede cildin üç farklı katmanında iyileşme sağlama olanağı sunar. Vücudun diğer yerlerinde ise farklı kalınlıklardaki başlıkların kullanılması ile aynı etkilerin sağlanması mümkündür.

Bu işlemlerin yapıldığı esnada cilt yüzeyinde hiçbir şekilde bir kesi atılmaz ve cilt zarar görmez. Yapılan atışlarla cildin farklı katmanlarında kontrollü doku hasarları oluşturulur ve bu sayede o bölgedeki hücreler yenilemeyi sağlamak için kolajen üretimine başlar. Yeni kolajen üretimi ile ciltte gerginleşme ve sıkılaşma görülür. 

Fokuslu Ultrason (HIFU) Fiyatları

Fokuslu Ultrason (HIFU) fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Fokuslu ultrason işleminde fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan biri uygulamanın yapılacağı alanın büyüklüğüdür. Bunun haricinde doktorun tecrübesi, işlemin yapıldığı kliniğin donanımı, daha önce bu uygulamayı yaptıran kişilerin memnuniyetleri de fiyatı etkileyen diğer unsurlardır.  Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek Sağlık Bakanlığına göre yasal olmayan bir durumdur. En doğru fiyat bilgisi için estetik işlemin yaptırılacağı kliniğe gidilerek doktora muayene olmak gereklidir. Yapılan bu muayene sonucunda kişide yapılacak olan işlemler belirlenerek yapılacak işleme göre en doğru fiyat bilgisi çıkartılır. 

Fokuslu ultrason uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir ve kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar fokuslu ultrason hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha genç görünen bir cilt görünümüne kavuşmak ve daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet vermekteyiz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak fokuslu ultrason fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Uygulamasından Kimler Yararlanabilir?

Yüzünde zaman içerisinde yaş almayla gevşeme ve sarkmalar olan, cerrahi bir işlem gerektirmeden genel olarak gerginleşme, sıkılaşma, toparlama isteyen kişiler için fokuslu ultrason uygulaması uygundur. Hem kadın hem de erkeklerde uygulanabilir fakat her cinsiyet için farklı yaklaşımlar göz önünde bulundurularak uygulama planlanır ve yapılır. 

Fokuslu Ultrason (HIFU) Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Fokuslu ultrason (HIFU) uygulaması;

 • Kol ve bacaklarda meydana gelen sarkmalarda,
 • Yüz, boyun ve gıdı bölgesindeki gevşeme ve sarkmalarda,
 • Kaş ve göz çevresinde oluşan kırışıklarda,
 • Genellikle yüz bölgesinde yaş almayla birlikte kalan sarkmalarda ve kırışıklıklarda oldukça etkili bir uygulamadır. 

Ayrıca yanak sarkması için en sık tercih edilen ve en etkili çözüm olarak görülmektedir.

Uygulama Sırasında Neler Hissedilir?

Fokuslu ultrason uygulamasında hissedilenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir fakat hissedilen acı genel olarak ufak iğne batmaları olarak tarif edilebilir. 

Fokuslu Ultrason (HIFU) Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

FDA onaylı ve oldukça güvenilir bir uygulama olan fokuslu ultrason uygulaması sonrasında ciltte geçici olarak kızarıklık ve şişlik görülebilir. Hassas cilt yapısına sahip bazı kişilerin ciltlerinde ise nadir de olsa tahriş görülebilmektedir. Sürecin bir parçası olan normal ve geçici bu etkilerin dışında başka bir yan etki görülmez.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Ne Kadar Sürer ve Kaç Seans Gerekir?

Uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğü, kişinin cilt durumu ve tedavi planına göre atış sayısı ve tedavi süresi 30-60 dakika arasında değişkenlik gösterebilir. Fokuslu ultrason uygulaması çoğu ameliyatsız germe işlemi gibi tek seans olarak uygulanan bir işlemdir. Hafif ve orta derecede sarkmaların olduğu kişilerde uygulanan bu tek seans yeterlidir fakat daha ileri derecede sarkmalara ve deri fazlalığına sahip olan kişiler için cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Uygulamasının Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Fokuslu Ultrason (HIFU) uygulamasından sonra başta ciltte gerginleşme ve sıkılaşma etkileri görülebilir. Ancak kolajen üretimini başlatması hedeflenen bir süreç olduğundan nihai sonuçların görülmesi vücudun kolajen üretimini yapması ile yani 2-3 ay içinde olacaktır. Kolajen üretiminin tamamlanmasıyla 2-6 ay arasında tam sonuçlar görülebilmektedir.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Uygulamasının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Fokuslu ultrason uygulamasının etkisi uzun süre boyunca devam eder. Tek seans olarak uygulanan ve tam sonuçları yaklaşık olarak 6 ayda görülen uygulamanın kalıcılığı ortalama 2 yıl kadar sürmektedir. Fakat yaşlanma sürekli olarak devam eden bir süreçtir ve 2 yıldan sonra kişinin ameliyatsız işleme uygunluğuna göre tekrardan fokuslu ultrason uygulaması yapılması gerekebilir. Kişiye bağlı olarak ve sigara kullanımı, uyku düzensizliği, sağlıksız ve yetersiz beslenme alışkanlığı gibi olumsuz etkiler ile kalıcılık seviyeleri değişiklik göstermektedir.