Bişektomi, yanak bölgesindeki yağları alarak kişiyi daha ince ve daha çekici yüz hatlarına kavuşturan bir estetik işlemdir. İşlem esnasında yanaklarda biriken yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılarak daha çıkık elmacık kemikleri elde edilip yuvarlak bir yüz yerine daha dikkat çekici yüz hatları meydana getirilmektedir.

Bişektomi Nedir?

Bişektomi, kişiyi olduğundan daha kilolu gösteren yuvarlak hatlara sahip yanak bölgesinin inceltilmesini hedef alan bir estetik ameliyattır. Yüzün daha yuvarlak görünmesine neden olan yağ fazlalıkları yanaklardan alınır ve bu sayede elmacık kemikleri ile çene hattı daha belirgin hale gelir. 

Bişektomi Kimlere Uygulanır?

Bişektomi ameliyatı genellikle ideal kiloda olunmasına rağmen yapısal olarak tombul yanaklara sahip olan kişilere yapılmaktadır. Bu kişilerin yanak bölgeleri genetik ve yapısal olarak yuvarlak hatlara sahip olduğu için, kilo verilse bile kişi yüzünde istediği ölçüde bir incelme yaşamaz. 

Bisektomi dr leyla arvas
 • Yanak içlerindeki yağ yastıkları genişse,
 • Yanaklardaki yağ dokusu normalden daha fazlaysa,
 • İdeal kilosuna düşmesine rağmen yanaklarda istenen incelme sağlanmadıysa,
 • Yuvarlak ve sempatik yüz hatları yerine ince ve çekici yüz hatlarına sahip olunmak isteniyorsa,
 • Elmacık kemiklerinin ve çene hattının daha belirgin olması arzu ediliyorsa,
 • 18 yaşını doldurmuş ve genel sağlık durumu açısından da herhangi bir engeli bulunmayan herkese bişektomi operasyonu yapılabilmektedir. 

Bişektomi Kimlere Uygulanmaz?

Bişektomi her ne kadar basit bir operasyon olsa da yapılabilmesi için kişinin bazı şartları beraberinde taşıması gerekmektedir. 

 • 18 yaşından küçük olan ve 55 yaş üzeri olana kişilere,
 • Hamilelik ve emzirme sürecinde olanlara,
 • Halihazırda kilo verme sürecinde olan aşırı kilolu veya obezite sorunu yaşayan kişilere,
 • Genel sağlık durumu açısından operasyonun yapılması uygun olmayanlara bişektomi ameliyatı yapılamamaktadır. 

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatı öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek işlem için uygun kişi olup olmadığına bakılır. Ardından bişektomi ameliyatına karar verilmesi halinde işlem esnasında kişinin acı ve ağrı hissetmemesi için lokal anestezi veya sedasyon uygulaması yapılmaktadır. Uyuşmanın gerçekleşmesinin ardından işleme başlanmaktadır. Öncelikle yanak bölgesinden yağların çekilebilmesi için yaklaşık 1 cm genişliğinde bir kesi açılır. Bu kesi aracılığıyla cilt altı dokusuna giriş yapılarak fazla olan yanak ve yağ dokusu dışarı çıkarılır. Ardından diğer yanak için de sırasıyla aynı işlemler uygulanarak iki yanak görünümü arasında eşitlik sağlanır. 

Bişektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bişektomi ameliyatı oldukça kısa süreli bir ameliyattır. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber yanak inceltme işlemleri ortalama 30-35 dakika kadar sürerken, tüm bişektomi ameliyat süreci anestezi uygulaması dahil olmak üzere genellikle 45-50 dakika kadar sürmektedir. İşlem sonrasında hastanede kalınmasına gerek yoktur. Kişi kendisini iyi hissediyorsa operasyon bittikten sonra beklemeden taburcu olabilmektedir. 

Bişektomi Ameliyatı Ne İşe Yarar?

 • Yanak bölgesindeki fazla doku ve yağlardan kurtulunmasını sağlar. 
 • Yanaklarda incelme elde edilirken elmacık kemikleri ve çene hattı belirgin hale getirilmiş olur. 
 • Yüze V şeklini verir. 
 • Daha çekici yüz hatları meydana gelirken, kişinin yüzünde altın oran da sağlanmış olur. 

Bişektomi Ameliyatı Kombine Olarak Uygulanır Mı?

Bişektomi ameliyatının temel amacı fazla olan yanak bölgesini incelterek yüzün geneli ile uyumlu hale getirmek ve sonuç olarak da kişinin daha dikkat çekici yüz hatlarına sahip olmasını sağlamaktır. Bu nedenle benzer amaçla yapılan çene estetiği, çene dolgusu ve jawline dolgusu gibi işlemlerle kombine olarak uygulanabilmekte ve kusursuz görünüm elde edilebilmektedir. 

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl?

 • Bişektomi ameliyatının sonrasında hasta kendisini iyi hissediyorsa aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olabilmektedir. 
 • Müdahale edilen yanak bölgesinde hafif ödemin olması oldukça normaldir. Oluşan bu ödem kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. 
 • Bişektomi ameliyatının yapıldığı gün, yanak bölgesindeki kesi yerlerine ve dikişlere zarar verilmemesi adına yalnızca sıvı beslenme yapılması ve çok sıcak gıdalar tüketilmemesi önemlidir. Devamındaki günlerde herhangi bir kısıtlama olmadan bölgeyi zorlamayacak şekilde yeme içme serbest olmaktadır. 
 • İşlem esnasında fazla yanak ve yağ dokusunun dışarıya çıkarılabilmesi için açılan kesi yerlerine dikkat edilmelidir. Özellikle bir şey yendikten sonra dişler nazikçe fırçalanmalı ve ağız gargarası kullanılmalıdır. Bu sayede enfeksiyon riski ortadan kaldırılmaktadır. 
 • Bişektomi ameliyatında açılan kesi yerlerinin iyileşmesi yaklaşık bir hafta kadar sürerken, yanak ve ağız çevresinde oluşan ödemin tamamen geçmesi ise ortalama 2-3 hafta kadar sürmektedir. Bu sürenin sonunda yaklaşık birinci ay tamamlandığında nihai yanak görünümü ortaya çıkar. 

Bişektomi Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • İdeal kiloya düşülmesine rağmen incelmeyen yanak bölgesindeki inatçı yağlardan ve fazla dokudan kurtulunmasını sağlar. 
 • Oldukça kısa süreli bir işlemdir. Uzun iyileşme süreçlerine ve ciddi yan etkilere de sahip değildir. 
 • Kişi, hastanede kalmasına gerek olmadan aynı gün içerisinde evine gidebilmektedir. 
 • Nihai sonucun ortaya çok uzun zaman almaz. Genellikle ortalama bir ay içerisinde kalıcı yanak görünümü belli olmaktadır. 
 • Arzu edildiği takdirde bişektomi işlemi esnasında alınan yağlar elmacık kemiklerinin daha belirgin olmalarını sağlamak için ilgili bölgeye enjekte edilebilirler. Kişinin kendi yağ dokusunun enjekte edilmesi sayesinde herhangi bir alerjik reaksiyon da ortaya çıkmamaktadır. 
 • Kalıcı sonuçlar sağlayan bişektomi ameliyatı, kusursuz yüz hatlarına kavuşulmasını sağlayan çene estetiği, çene ve jawline dolgusu gibi estetik işlemlerle kombine olarak uygulanmaya müsaittir. 

Bişektomi Ameliyatı Riskli Mi?

Bişektomi ameliyatı alanında tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı takdirde ortalama 45 dakika kadar süren, acısız ve risksiz bir ameliyattır. Uzun iyileşme ve pansuman süreçleri de bulunmamaktadır. Aksi halde ameliyathane koşullarında yapılmayan bişektomi operasyonu nedeniyle enfeksiyon kapma riski ile bölgenin anatomisine hakim olmayan tecrübesiz doktorlar tarafından yapıldığı takdirde iki yanak arasında görünüm farkı veya fazla yağ dokusu çıkarılması nedeniyle çökmelerin oluşması gibi riskleri beraberinde taşıyabilmektedir. Bu nedenle tüm diğer medikal ve estetik uygulamalarda olduğu gibi, bişektomi ameliyatında da doktor seçimi oldukça önemlidir. 

Bişektomi Ameliyatının Sonuçları Kalıcı Mı?

Bişektomi ameliyatı esnasında kişinin yanak bölgesinde bulunan fazla doku ve yağlar dışarı çıkarılarak kalıcı bir şekilde vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Yalnızca ilerleyen zamanlarda kişi eğer aşırı kilo alacak olursa yanak bölgesi de yağlanacağından dolayı tekrar yuvarlak ve tombul yüz görünümü meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bişektomi ameliyatı ile yüze verilen keskin hatlı görünümün korunması için işlemden sonra kişinin kilo almamaya özen göstermesi önemlidir. 

Bişektomi Ameliyatı Erkekler İçin Uygun Mu?

Bişektomi ameliyatı 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış, yuvarlak yüz hatları yerine daha belirgin ve keskin yüz hatlarına kavuşmak isteyen erkek hastalara da genel sağlık durumları elverdiği sürece rahatlıkla yapılabilen bir operasyondur. 

Bişektomi Fiyatı Nedir?

Bişektomi uygulaması Quartz Klinik’te alanında uzman kişiler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı merkezler, haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmek yasaktır. Aynı zamanda bişektomi işleminin fiyatı doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yüzündeki yağlardan kurtularak daha ince ve daha çekici bir yüz görünümüne kavuşmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.