Pubis  Estetiği Nedir?

Pubis estetiği, “mons pubis” diye adlandırılan kasığın  alt bölgesindeki yüksek alandaki problemleri gidermek adına yapılan estetik operasyon çeşididir. Bazı kadınlarda yapısal olarak, bazılarında ise birtakım etkenler sonucunda oluşmuş ve rahatsız edici bir belirginlikte olan pubis üzerindeki üçgen şeklindeki tümsek kısım;  pantolon, özellikle mayo ve bikini  ya da tayt gibi vücuda yapışan kıyafetlerden öne doğru fazla çıkmış ve belirgin gözükmesinden kaynaklı olarak kişiyi rahatsız edebilir. Kişinin pubis bölgesinde hissettiği memnuniyetsiz görünüm, cinsel hayatına da olumsuz yönde yansıyacak ve özgüven eksikliğine neden olacaktır.  Bu gibi durumlarda pubis estetiği, yani “Monsplasti” den yararlanılarak kişideki şikayet edici görüntü ortadan kaldırılır. Sarkan cilt dokusu toparlanır, pubis bölgesi daha diri, daha düzgün ve daha estetik görünümlü bir hale getirilir. Fazla kabarık görünüm, mevcut bulunan yağlar çıkarıldığında  daha düz bir form kazanır ve kişi böylece, pubis görünümüyle barışık bir hale gelir.

Pubis  estetiği (Monsplasti)

Pubis Bölge Neresi?

Pubis estetiği , pubik kemiğin ön bölümünde yer alan ve  adına “venüs tepesi” de denilen, alt karın ile dış genital bölgenin arasında bulunan ve üstü tüylerle kaplı olan kısımdır. Bu bölgeye “mons pubis”  adı da verilmektedir,  halk arasında “bikini bölgesi” diye de adlandırılmaktadır. Pubis bölgesi denilen bölge, ergenlik döneminde yağlanmaya ve tüylenmeye meyilli olmakla birlikte, menopoz evresinde ise, tam aksine tüylenme ve yağlanma azalması ile duruma eşlik eden  sarkma, deformasyon  gibi problemler de meydana gelebilmektedir.

Pubis Nasıl Küçülür?

Pubis estetiği (Monsplasti) estetiği ile fazlalık olan kısım, estetik cerrah tarafından cilt altından çıkartılarak mons pubis estetiği operasyonu gerçekleştirir. Venüs tepesi bölgesinde çıkarılan doku genellikle yağ dokusudur. Baz durumlarda bir miktarda cilt dokusunun çıkarılması da  gerekebilir. İşlem Monsplasti tekniği ile ve gerekirse buna ilave olarak liposuction yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Operasyon; estetik cerrahın, yapılacak işlemin niteliğine göre uygun göreceği şekilde genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır, estetik cerrah tarafından, pubis bölgesinden, neşter yardımı ile fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır, ya da liposuction sayesinde ince kanüller vasıtasıyla fazla miktarda bulunan yağlar deri altından çekilerek, yaklaşık yarım saat gibi  kısa bir süre içinde operasyon tamamlanabilmektedir.

Mons Pubis Neden Büyük Olur?

Venüs tepesi,  kilo alımına bağlı olarak yağlanmaya oldukça elverişli olan bir bölgedir. Bunun dışında genetik yatkınlık, yapısal olarak mons pubis bölgesinin büyük olmasında çok önemli bir faktördür. Sezeryan gibi bir takım cerrahi operasyonlar ya da hormon değişikliği gibi etkenler de bölgenin yağlanmasında veya sarkmasında önemli rol oynamaktadırlar. Günümüz koşullarında ve ilerleyen tıbbi yöntemler sayesinde, bu gibi problemlerle karşılaşıldığında, kolaylıkla estetik cerrahi yöntemlere başvurularak sorunun giderilmesi ve kişinin şikayet duyduğu bölgede kazanacağı yeni görünüm sayesinde, kendisiyle  ve vücuduyla daha barışık ve özgüvenli hale gelmesi  mümkün olabilmektedir.

Pubis Bölgesi Nasıl Eritilir?

Pubis bölgesini, bölgesel olarak ayrı bir spor yöntemiyle eritme gibi bir olanak olmamakla birlikte; kişi, vücutsal olarak diyet ya da spor gibi yöntemler vasıtasıyla genel bir kilo kaybettiğinde venüs tepesindeki yağ miktarı da aynı oranda azalacaktır. Fakat bu sefer de, kilo verme sonucunda pubis bölgesinde meydana gelebilecek sarkma ve gevşeme gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.  Dolayısıyla pubis bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun cerrahi işlem yöntemiyle çıkarılması, hasta açısından en sağlıklı ve kalıcı yöntem olarak, tatmin edici bir sonuç sağlayacaktır.

Pubis Kaldırma Ameliyatı

Pubis  kaldırma ameliyatında, sezeryan, aşırı kilo verme, hormonal değişiklikler veya  buna benzeyen başka birtakım nedenler yüzünden sarkan fazla deri ve varsa fazla yağ dokusunun çıkarılması  sayesinde pubis bölgesindeki doku gerdirilerek hastanın şikayetçi olduğu durumun giderilmesi ve venüs tepesi dediğimiz bölgenin daha estetik görünmesi hedeflenir. Böylece hasta bu alanda daha sıkı, daha gergin ve daha düz bir doku elde ederek istediği kıyafeti giyme konusunda daha özgür ve cinsel olarak da partnerine karşı daha özgüvenli olacaktır.

Mons Pubis Germe Ameliyatı İz Bırakır mı?

Mons pubis germe ameliyatında, çok küçük küçük kesiler ile işlem yapıldığı için, operasyon sonrasında meydana gelecek izler çok küçük olmakla birlikte zaman içinde de solacaklar ve görünürlüğünü kaybedeceklerdir. İlave olarak;  liposuction ile yağ çekme gibi bir işlem de yapılacaksa, ince kanüllerin girdiği alanlardaki izlerin de yine operasyon sonrasında belirli bir zaman içinde görünümleri hafifleyecek ve  ilerleyen sürede iyice belirsiz hale geleceklerdir. Monsplasti operasyonu, korkulacak derecede belirgin iz bırakan bir işlem değildir.

Pubis  Estetiği Diğer Genital Estetiklerle Birleştirilebilir mi?

Pubis estetiği (Monsplasti) estetiği, diğer genital estetik operasyon çeşitleri ile birlikte uygulanabilen bir yöntemdir. Estetik cerrahının yönlendirmesi sayesinde, genital bölgede yapılabilecek düzeltmeler ve tüm operasyonlar pubis estetiği ile birleştirilebilir, karın germe operasyonu ile birlikte kombine bir işlem de yapılabilmektedir. Sağlık durumunuzun işlem yaptırmaya elverişli olması koşuluyla, herhangi bir risk ya da  problem yaşamanız söz konusu olmayacaktır. Zaten operasyon öncesinde genel kontroller ve tetkikler yapılarak ameliyat için geçerli bir engel olup olmadığı tespit edilecek, herhangi bir engel olmaması halinde, hekiminiz tarafından planlanan estetik operasyonlar birarada olarak gerçekleştirilecektir.

Pubis  Estetiği Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Pubis estetiği (Monsplasti) estetiği ameliyatından sonra, özellikle hijyen kurallarına dikkat etmek, doktorunuzun tavsiyesine göre belirtilen sürede bölgeye özel korse kullanmak ve olası ödem ve şişlikler için yağ ve doku fazlası alınan bölgeye uygulanan pansumanın  48 saat boyunca kalmasına özen göstermek , enfeksiyon riskini engellemek için reçete edilecek antibiyotik ve gerekli olması halinde ağrı kesici tabletleri kullanmak yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrasında kanama olmamasına dikkat edilmeli, ani ve ağır hareketlerden kaçınılmalıdır. Mons pubis operasyonu sonrasında genellikle hasta, belirli bir süre gözetim altında tutularak aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir. Genel olarak iyileşme, ortalama bir hafta gibi bir süre içinde gerçekleşecektir fakat operasyonu takip eden  bir- birbuçuk ay gibi bir süre boyunca ağır hareketlerden ve kendinizi yoracak fiziksel aktivitelerden kaçınmanız gerekmektedir.

Ödem ve şişliklerinin kısa sürede toparlaması için bol sıvı alımına özen gösterilmeli, operasyon öncesinde ve sonrasında kan akımını yavaşlatıcı etkisi olduğundan sigara kullanımından kaçınmalı, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Operasyon sonrasında pubis bölgesi yeni şekline kavuşacak, fakat asıl görünümünün tam olarak oturmasını gözlemlemek için aşağı yukarı altı ay beklemek gerekmektedir.