Burun Estetiği ( Rinoplasti ) Nedir?

Burun estetiği (Rinoplasti), tıbbi adıyla Rinoplasti, çeşitli burun deformiteleri mevcut olan kişilerde gerçekleştirilen estetik cerrahi bir operasyon türüdür. Bazen doğuştan olan, bazen de sonradan meydana gelen kaza, yaralanma gibi etkenler nedeniyle burun şekli, kişiyi rahatsız edebilecek boyutta bir görüntüye sahip olabilir.

Burun Estetiği ( Rinoplasti )

Bu durum; hem kişi açısından olumsuz bir fiziksel görüntü oluşturması sebebiyle psikolojik ve sosyal alanda özgüven problemi yaratmakta ve bazen de burun kemiğindeki darlık veya anatomik başka nedenlerden kaynaklanan, koku ya da nefes almada yaşanabilecek sorunlar, kronik burun tıkanıklığı veya horlama gibi şikayetlere yol açmaktadır. Bu gibi problemleri gidermek amacıyla ve kişinin dış görünüşünden memnun olacağı ve kendini daha estetik ve daha güzel hissedeceği bir burun profiline sahip olması için Rinoplasti operasyonuna  ihtiyaç duyulmaktadır. Burun, yüzün görünüşünde başrol oynayan bir organ olarak  çok büyük önem taşımaktadır, yüzün tam orta kısmında bulunduğu için düzgün bir burun yapısı, yüzün genel görünüşünü dengeleyerek estetik açıdan güzel görünmesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Burun bölgesinde hoşnut olunmayan bir görüntü, yüzün diğer organlarında herhangi bir problem olmasa bile, temel olarak görünüşü negatif yönde etkileyebilir. Bu nedenle Rinoplasti,  estetik operasyonlar arasında en çok tercih edilen işlemlerden biri olarak oldukça revaçtadır ve gerçekleştirildiği bölgede kalıcı bir çözüm sağlaması açısından  sıklıkla tercih edilmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

  Burun estetiği, açık ya da kapalı şekilde olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılabilmektedir. Bu noktada estetik cerrahın, kişinin burun yapısına göre özel olarak teknik belirlemesi ve planlaması ile başlayan süreç, sıklıkla genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. 

 

Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?

Burun estetiği öncesinde, öncelikle istenilen burun şekli belirlenir ve yüz görünümüne göre en ideal  oranda olabilecek yeni burun şekli estetik cerrah ile hasta arasında planlanma aşaması gerçekleştikten sonra, hastanın psikolojik olarak en uygun olabileceği zaman tespit edilir ve operasyon için gerekli hazırlıklar yapılır. Hastanın Rinoplasti operasyonu olmasında sağlığı açısından tehdit edici bir durumun olup olmadığı kontrol edilir. Ameliyat için belirlenen tarihten ortalama iki hafta öncesine kadar, kan sulandırıcı ilaçlar ve sigara kullanımını bırakmak, başka herhangi bir ilaç kullanımı var ise doktorunuza bilgi vermek ve bırakıp bırakmayacağınızı belirlemek sağlıklı bir operasyon sürecine hazırlanmak açısından önem taşımaktadır.

Burun Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Burun estetiği tekniklerinin uygulanma biçimi, kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Açık ve kapalı teknik olmak üzere iki şekilde gerçekleştirebilen Rinoplasti operasyonu, kapalı teknikte iz bırakmayan bir netice sağlarken, açık işlem gerektiren Rinoplastide çok hafif bir iz kalabilmektedir. Hekiminiz sizin şikayetleriniz doğrultusunda en uygun olan tekniği  belirleyerek sağlıklı bir şekilde Rinoplasti işleminiz uygulanacak ve burnunuza görünüm ve fonksiyon açısından en uygun olan form kazandırılacaktır. 

Burun Estetiği( Rinoplasti ) Sonrası İyileşme Süreci 

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci, biraz uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Hastanın bu doğrultuda biraz sabırlı olması ve zaman içinde bunun yeni formunu kazanmasını beklemesi yerinde olacaktır. İyileşme süreci, ortalama altı ay ile iki yıl arasında bir zaman almaktadır. Rinoplasti operasyonu sonrasında bir gün gözetim altında istirahat ettikten sonra ertesi gün hastaneden taburcu olmanız mümkün olacaktır. oluşabilecek ağrı gibi etkiler, ağrı kesici tabletler sayesinde giderilmektedir, operasyon sonrasında birkaç gün dinlenmeniz iyileşmenizi hızlandıracak ve kanama gibi olası şikayetleri minimalize edecektir. Burun ve göz çevresinde şişlik ve morarmalar oluşması normaldir ve operasyon sonrası beklenen bir durumdur, soğuk uygulama ödemleri indirmek açısından fayda sağlayacaktır, üçüncü günden sonra önemli ölçüde şişlikler inmiş olacaktır. Süreç içinde burnu olabilecek travmalardan korumak, ağır sporlar gibi aktivitelerden kaçınmak, hijyen kurallarına dikkat etmek, rinoplasti sonrası iyileşme sürecinin sağlıklı geçmesi için çok önemli ve uyulması gereken kurallar arasında yer almaktadır.  

Burun Estetiği Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Burun estetiği sonrası, cilt bakımı için ekstra hassasiyet göstermek önem arz eder. Operasyondan sonra burun içine  uygulanacak tampon sayesinde  kanama engellenecek ve olabilecek küçük kanamalar ve akıntılar için önlem alınmış olacaktır. İhtiyaç halinde tamponun değiştirilmesi veya gerek kalmadığı takdirde çıkartılması önerilir. Ciltte meydana gelebilecek morarma ve şişlikler ve hassasiyet problemleri için hekiminizin tavsiye edeceği kremleri kullanmak ve aralıklı olarak soğuk uygulama yapmak fayda sağlayacaktır. En önemli kural enfeksiyona yol açacak faktörlere karşı önlem almak ve hijyen kurallarına dikkat etmektir.

Burun Estetiği Rinoplasti Fiyatları

Burun estetiği fiyatları, hastanın şikayetine göre uygulanacak teknik ya da teknikler doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir, dolayısıyla net bir fiyat bilgisine sahip olabilmek açısından iletişim hattımızdan randevu alarak muayene olmanız ve estetik cerrahı ile birlikte konuyla ilgili yapılacak işlemleri planlamanız gerekmektedir.

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Revizyon rinoplasti, daha önce rinoplasti operasyonu olmuş kişilerin elde ettiği neticeyi beğenmemesi, rinoplastiden sonra herhangi bir darbe yahut dışarıdan gelen bir etken neticesinde burun şeklinin bozulması gibi durumları düzeltmek için uygulanan estetik cerrahi operasyondur. Böylelikle mevcut burun şekli revize edilerek, hasta için ideal olan burun formu kazandırılır ve memnuniyetsizlik ya da şikayet yaratan durumlar giderilir.

Etnik Rinoplasti Nedir?

Etnik rinoplasti, hastanın tercihi doğrultusunda, ait olduğu ya da benzemek istediği ırkın genel ve etnik özelliklerini taşıyan burun yapısının, estetik operasyon yardımıyla hastanın burun formuna uygulanmasıdır. Bu operasyonda, klasik rinoplasti operasyonlarından farklı olarak, implant veya greft gibi yardımcı malzemelere ihtiyaç duyulabilir. Kişinin etnik özelliklerine ve yüz şekline uygun olan burun formunu elde etmek için uygulanan bir operasyon çeşididir ve başarılı bir şekilde uygulanması için bu konuda uzman ve işinin ehli cerrahlar tarafından yapılması, alınacak sonucun doğal ve etnik özellikleri yansıtması açısından önem taşır.

Rinoplasti Sonrası Ödem

Rinoplasti sonrası, estetik operasyonları takip eden süreçlerde görüldüğü üzere ödem oluşması beklenen bir etkidir. Ameliyat sonrasında oluşacak ve göz kenarlarına kadar yayılacak şişlik, ödem ve morluklar için belli aralıklarla buz uygulaması yapmak, bol sıvı tüketmek ve hekiminizin tavsiye edeceği şekilde istirahat etmek, ödemlerin hızlı bir şekilde inmesine ve şikayetlerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Rinoplasti Sonrası Sigara Kullanımı 

Rinoplasti operasyonu geçirecek kişiler için çok fazla merak edilen konulardan biri de sigara kullanımının ne kadar süre kısıtlanacağıdır. Süreç öncesinde yaklaşık onbeş gün gibi bir zaman zarfından itibaren sigara kullanımını ara verilmesi tavsiye edilir. Ameliyattan sonra ise bir ay gibi bir süre sigara kullanılmaması iyileşme sürecini konforlu ve sağlıklı  geçirmek açısından önem taşır.

Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Düşer mi?

Rinoplasti sonrası, burun ucu düşer mi sorusunun cevabı, işinin ehli kişiler tarafından yapılmayan operasyonlar ya da yanlış uygulamalar sonucunda evet düşebilir, olacaktır. Zira burun kıkırdak dokusunun yanlışlıkla fazla miktarda çıkarılması sonucu belli bir süre sonra burun ucu düşmesi gibi problemler yaşanabilmektedir. Bu problem, yanında ikinci bir defa revize ameliyatı yapılmasını gerektirme gibi bir zorunluluğu getirmektedir. Böyle bir duruma maruz kalmamak açısından, estetik cerrahınızın konusunda uzman ve ehil olmasına dikkat etmeniz, arzu ettiğiniz burun şekline kavuşmanız ve bu gibi problemlerle karşılaşmamanız için birinci koşul olmalıdır.

Burun estetiği (Rinoplasti), Quartz Klinik’te sıklıkla yapılan işlemlerden biridir. Burun estetiği (Rinoplasti), fiyatı, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri de yasal değildir. Bu sebeple Burun estetiği (Rinoplasti) hastalarımız 02122414624 numaralı telefondan kliniğimizi arayarak detaylı bilgi ve randevu alabilir.