Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu yüze ideal formunu kazandırmak, yaşlılık etkilerini gidererek canlı ve yenilenmiş bir cilt yaratmak için yapılır. Yanak Dolgusunun doğal içeriği ile yanaklardaki hacim kaybı ve sarkıklık telafi edilir. Genç, parıltılı, hacimli, diri bir yüze kavuşulur. Kolay uygulanması ve hızlı etkisiyle ameliyatsız bir çözüm sunan Yanak Dolgusu risksiz bir işlemdir.

Yanak Dolgusu Nedir?

Yaş alma, aşırı kilo alıp verme, genetik özellikler, geçirilen hastalıklar gibi nedenlerle yanak bölgesinde çeşitli deformasyonlar oluşabilir. Kırışıklık, çizgilenme, hacim kaybı, çökme, kuruluk gibi olumsuz etkiler kişiyi yaşlı ve yorgun göstermektedir. Yanak Dolgusu bu sorunların üstesinden gelmeyi sağlayan medikal bir işlemdir. Cilt altına uygulanan dolgu ile kolajen artırımı sağlanarak genç, pürüzsüz, pırıltılı bir cilt görünümü oluşur.  

Yanak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Yanak Dolgusu 2 çeşittir. İlki Dermal Dolgu denilen Hyalüronik Asit etken maddesinden oluşan dolgudur. Hyalüronik Asit cilt altında kayba uğrayarak cildin çökmesine neden olan kolajenin eksikliğini tamamlayarak cilde hacim ve parıltı kazandırır. Su bazlı bir madde olan Hyalüronik Asit tamamen doğal ve zararsız bir maddedir. Bir diğer Yanak Dolgusu çeşidi ise Yağ Enjeksiyonudur. Yağ Enjeksiyonu kişinin kendi vücudundan alınan fazla yağın dolgu işleminde kullanılmasıdır. Bu işlem için kişinin bölgesel fazla yağı olmalı ve Liposuction ameliyatı için engeli olmamalıdır. Önce Liposuctionla yağ alımı yapılır. Sonrasında dolgu için hazır hale getirilen bu yağlar yanak bölgesinde kullanılır. 

Dermal Dolgu ve Yağ Enjeksiyonunun uygulanışı tamamen aynıdır. Her ikisi de ince uçlu enjektörle yanak bölgesindeki gerekli bölümlere aktarılır. Uygulama öncesinde yanak bölgesi anestezik krem sürülerek uyuşturulur. İşlem sırasında ağrı duyulmaz. Dolgunun uygulama alanına aktarılması tek hamlede değil azar azar olmaktadır. Tüm dolgu bu şekilde enjekte edildikten sonra yanak bölgesi elle şekillendirilir. Yanak Dolgusu her iki yanağa ya da ihtiyaca göre tek yanağa da uygulanabilir. İşlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

Yanak Dolgusu Kimlere Yapılır?

Yanak Dolgusu yanak bölgesinden memnun olmayan kadın, erkek herkese uygulanabilir. Yanak Dolgusunun uygulanma şartları şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Hamile veya emzirme döneminde olmamak
 • Alerjik reaksiyona ya da kronik hastalığa sahip olmamak
 • Ameliyat olunmasında risk bulunma ya da ameliyat olmak istememek
 • Yanak bölgesinde kırışıklık, sarkma, çökme gibi etkiler bulunma
 • Yanak bölgesinde cildin kuru olması
 • Yanak bölgesinde sıska ve kemikli bir görünümün olması

İdeal Yanak Nasıl Olmalıdır?

İdeal yanak kişinin yüzü incelenerek yüzün şekli, göz, burun, ağız oranının belirlenerek yanak bölgesine gerekli hacmin kazandırılmasıyla elde edilir. Yüze uygulanan Altın Oran tekniğinde yüzün uzunluğu ile genişliği arasındaki oran hesaplanır. Bu oran 1,618 civarında olmalıdır. Bu ölçüye göre ideal yanak boyutu ve hacmi tespit edilerek yanağın ne kadar dolgu ile destekleneceği belirlenir. 

Yanak Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Yanak Dolgusu kişiye şu faydaları sağlamaktadır:

 • Yanak bölgesi altın oran ölçüsüne uygun hale getirilir. Kişinin yüzü estetik ve güzel bir hal alır.
 • Sıska ve kemikli yüzlerde elmacık kemikleri belirgin, yanak bölgesi ideal hacimde olacak şekilde yanak yapısı oluşturulur.
 • Yanaklardaki kırışıklık, çökme, çukurluk gibi etkiler kaybolur cilt pürüzsüz, genç bir yapıya kavuşur.
 • Kurumuş, pul pul dökülen yanak yapısı giderilerek nemli, ışıltılı bir cilt elde edilir.
 • Genel anestezi almadan, kesi açılmadan yapılır.
 • Yanak Dolgusu kolay uygulanan ve hızlı etki sağlanan bir işlemdir.
 • Yanak bölgesinde yapılan ameliyatlara göre Yanak Dolgusunun fiyatı oldukça uygundur.

Yanak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yanak Dolgusu sonrasında kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Dolgu sonrasında doktor tavsiyelerine uymak dolgunun etkisini oluşturması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle;

 • Yanak bölgesi darbelerden korunmalıdır.
 • Bol su tüketilmeli, yorucu aktivitelerde bulunulmamalıdır.
 • Uygulama alanı ovuşturulmamalı, kaşınmamalı, masaj yapılmamalıdır.
 • Şişlik, ödem gibi etkiler oluşursa soğuk kompres uygulanabilir.
 • Sıcak banyo yapılmamalı, hamam, sauna gibi yüksek ısı ve buharlı ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Güneşte kalınmamalı, denize ve havuza girilmemelidir.
 • Uygulama alanına kozmetik uygulanmamalıdır.
 • Yüzüstü ya da yan yatılmamalıdır. Sırt üstü uyunmalıdır. 

Yanak Dolgusu Fiyatları

Yanak Dolgusu fiyatları kullanılan dolgu çeşidi, dolgu miktarı, uygulayan doktorun deneyimi gibi faktörler tarafından oluşmaktadır. Kişiye fiyat bilgisi verebilmek için yanak bölgesindeki deformasyon incelenmeli ve hangi dolgunun uygulanacağı belirlenmelidir. Yanak ameliyatlarına oranla Yanak Dolgusu fiyatları oldukça ekonomiktir.

Yanak Dolgusu Ne Zaman Etki Eder?

Yanak Dolgusu uygulandıktan hemen sonra etki etmektedir. Fakat yanak bölgesinde şişlik, ödem, kızarıklık gibi oluşumlar nedeniyle etkisi tam olarak görülmez. Bu etkilerin kaybolması ve dolgunun yüze oturması 1 hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Yanak Dolgusu Yüzü Kaldırır Mı?

Yanak Dolgusu sarkan ve aşağıya inen yüzlerde oldukça etkilidir. Hyalüronik Asit ve Yağ Enjeksiyonu sayesinde yanak bölgesi toparlanarak hacim kazanır. Elmacık kemikleri belirginleşerek yüz yukarıya doğru kalkar.  

Yanak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Yanak Dolgusunun kalıcılığı kişiden kişiye değişmektedir. Metabolizma çalışma hızı, genetik nedenler, yüze gösterilen özen, beslenme ve uyku düzeni gibi pek çok neden dolgunun etki süresini değiştirmektedir. Ortalama olarak yanak bölgesine yapılan Dermal Dolgu 1-1,5 yıl, Yağ Dolgusu ise 2-3 yıl kalıcılık göstermektedir. Dolgu etkisi yitirildiğinde yanak görünümü önceki görünümüne döner. Kişi isterse yeniden dolgu yaptırarak kalıcılık süresini uzatabilir.

Yanak Dolgusu Kişiyi Şişman Gösterir Mi?

Yanak Dolgusunun kişiye gereken dozda uygulanması estetik bir yüz görünümü için oldukça önemlidir. Deneyimli Plastik Cerrah ya da Dermatolog tarafından yapılan dolgularda yüz-yanak orantısına dikkat edilmekte, kişiye en yakışacak şekilde dolgu uygulaması yapılmaktadır. Profesyonel kişilerce uygulanan dolguların kişiyi şişman, toplu göstermesi söz konusu değildir.

Yanak Dolgusu Sonrası Ağrı Olur Mu?

Yanak Dolgusu lokal anesteziyle yapılan bir işlemdir. Uygulama sırasında ağrı hissedilmez. Dolgu uygulandıktan sonra yanak bölgesinde uyuşma, karıncalanma, kaşınma gibi etkiler hissedilebilir. Bu etkiler iğne yapılan noktalardan kaynaklanmaktadır. Birkaç gün içerisinde yok olur. Dolgu uygulandıktan sonra ağrı ya da acı oluşmaz. Bu nedenle ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur.

Yanak Dolgusu Riskli Midir?

Yanak Dolgusu sırasında oluşabilecek riskler muayene sırasında doktor tarafından belirlenir. Riskli bulunan kişilere Yanak Dolgusu uygulanmaz. Riskli bulunmayan ve dolgu yapımı için uygun bulunan kişiler için Yanak Dolgusunun hiçbir zararı yoktur. Dolgu malzemeleri FDA onaylı olduğu için insan sağlığı için risk oluşturmaz. Kansere, tümör veya ur oluşuma yol açmaz. 

Yanak Dolgusu Erkeklere De Yapılır Mı?

Yanak Dolgusu erkeklerden de artan oranda talep görmektedir. Erkeklere uygulanan Yanak Dolgusunun şekillendirilmesi ve uygulama noktaları kadınlara uygulanandan farklıdır. Erkeklerde yüz ve yanak hattının daha erkeksi, köşeli olması amaçlanır. Dolgu uygulaması ve şekillendirme bu kıstasa göre yapılır. 

Yanak Dolgusu Nerede Yaptırılır?

Yanak Dolgusunun olumsuz estetik görünümler oluşturmaması ve sağlık sorunlarına yol açmaması için uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Yanak Dolgusu yapmaya yetkili kişiler Plastik Cerrah ve Dermatologlardır. Bu nedenle doktor olmayan kişilere yaptırılmaması gerekir. Dolgu malzemelerinin FDA onaylı olup olmadığına ve Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarda uygulanmasına dikkat edilmesi gerekir.