Gençlik Aşıları

Gençlik aşısı ile yaşlanmanın olumsuz etkilerini gidermek, ciltteki deformasyonu onararak genç, pürüzsüz bir cilt yapısına ulaşmak mümkündür. Ameliyatsız gençleşme uygulamaları arasında yer alan Gençlik Aşısı ile ciltte zaman içerisinde oluşan kırışıklık, sarkma, yıpranma gibi olumsuz etkiler giderilir. Cilt kolay ve hızlı şekilde parlak, pürüzsüz bir yapıya kavuşturularak yenilenir.

Gençlik Aşısı (IAL Sistem) Nedir?

Geçen zamanla birlikte vücuttaki kolajen ve yağ dokusu azalır. Bu eksikliklerden kaynaklı ciltte kırışıklık, buruşma, lekelenme, kuruluk gibi etkiler oluşur. Kimi kişilerde genetik, sigara kullanımı, güneşte aşırı kalma gibi nedenlerle bu etki daha da erken yaşlarda görülebilir. Gençlik aşısı cildin eksiklerini gidererek cildi yeniden eski günlerine döndürür. İçerdiği Hyalüronik Asit cildin gereksinimi olan elastikiyeti, parlaklığı ve nemi sağlamakta kolajen üretimini tetiklemektedir. 

Gençlik Aşısının İçeriğinde Neler Vardır?

Gençlik aşısının temel maddesi Hyalüronik Asittir. Hyalüronik asit su bazlı, tamamen doğal bir maddedir. Cilde sağladığı fayda haricinde hiçbir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle aşı, serum, dolgu, krem gibi ameliyatsız medikal yöntemlerde sıklıkla ve başarıyla uygulanmaktadır. Gençlik aşısında da etken madde olarak yer almaktadır. Hyalüronik asidin yanı sıra değişen oranlarda çeşitli mineral, vitamin, peptitler, aminoasitler aşı içeriğinde bulunmaktadır. Kullanılan aşı markasına göre içerik oranları farklılaşsa da aşının işlevi değişmemektedir. Hangi aşı markasının kullanılacağı kişinin cilt yapısı göz önünde tutularak ve sağlayacağı fayda düşünülerek seçilmektedir.

Gençlik Aşısı Kimlere Uygulanır?

Gençlik aşısı yaşlanma belirtilerinin görülmeye başlandığı 30’lu yaşlardan itibaren uygulanmaktadır. 30 yaşın altında farklı nedenlerden dolayı cildinde deformasyon yaşayan ve yaşlılık etkileri oluşmadan engellemek isteyen kişilere de Gençlik Aşısı uygulanmaktadır. Gençlik aşısının alt yaş sınırı 18’dir. Cinsiyet farkı gözetilmeksizin kadın, erkek herkese ve her cilt tipine uygulanabilir.

Gençlik aşısı uygulanma şartları şunlardır:

 • Ciltte kırışıklık, sarkma görülmesi
 • Cildin nemini kaybederek kuruması, matlaşması
 • Cildin güneş ışığı, sigara, alkol gibi nedenlerle lekelenmesi, yıpranması
 • Hamile veya emzirme döneminde olunmaması
 • Alerjik bünyeye sahip olunmaması ya da deri hastalığı (uçuk, sedef vb) yaşanmaması
 • Kanser tedavisi görmüyor olunması
 • Kanama hastalığı veya kronik rahatsızlık olmaması

Gençlik Aşısı Nerelere Uygulanır?

Gençlik aşısı yaşlılık etkisi görülen her cilt alanına uygulanabilir. Sıklıkla uygulanan alanlar şunlardır:

 • Alın
 • Kaş çevresi
 • Göz çevresi
 • Orta yüz
 • Ağız çevresi
 • Alt yüz
 • Boyun, dekolte
 • Eller 

Gençlik Aşısı Hangi Avantajları Sağlar?

Gençlik aşısı sıklıkla uygulanan, popüler, ameliyatsız, yaşlanma karşıtı bir uygulamadır. Gençlik aşısının avantajları şunlardır:

 • Gençlik aşısı kırışıklık, sarkma gibi yaşlılık etkilerini gidererek cildi parlak, aydınlık, pürüzsüz bir canlılığa kavuşturur.
 • Güneş lekesi, sigara tüketiminden kaynaklı kuruluk ve yıpranma etkilerini gidererek cildin nemlenmesini sağlar.
 • Tüm cilt tiplerine uygulanabilir.
 • Gençlik aşısının uygulanışı kolay ve pratiktir.
 • Uygulama sırasında ve sonrasında ağrı, acı duyulmaz.
 • Genel anestezi alınmaz. Lokal anesteziyle (kremle) uygulama bölgesi uyuşturulur.
 • Ameliyatlı yöntemlere göre fiyat olarak uygundur.

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Gençlik aşısı öncesi uygulama alanına anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Gençlik aşısı içeriği ince uçlu enjektörle önceden belirlenen noktalara aktarılır. İşlem 15-20 dakika civarında sürer. Kişi uygulama sırasında acı ya da ağrı hissetmez. İşlem bittikten sonra kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Kişi 30-35 yaş aralığındaysa ilk Gençlik Aşısı uygulamasından 15 gün sonra 2. uygulama yapılır. 2. seans Gençlik Aşısının etkisini pekiştirmek içindir. 35 yaş üstü kişilere 2. seanstan 30 gün sonra IAL Sistem ACP yapılır. IAL Sistem ACP ağır salınımlı bir etki yaratarak Hyalüronik Asidin etkisini uzatır. 35 yaş üstü kişilerde Gençlik Aşısının etkisi bu şekilde daha güçlü olmakta ve kalıcılık süresi uzamaktadır. Gençlik aşısı uygulandıktan sonra birkaç gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Tam olarak ciltte etkisi 3 ay içerisinde oluşmaktadır.  

Gençlik Aşısı Fiyatları

Gençlik aşısı fiyatı aşının markası, kullanılacak doz, seans sayısı, uygulayan doktorun tecrübesi gibi faktörler tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle sabit bir fiyat verilememektedir. En sağlıklı fiyat bilgisi muayene olunduktan sonra edinilebilir.

Gençlik Aşısı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gençlik aşısı sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Gençlik Aşısı uygulamasından sonra uygulama alanında morluk, şişlik oluşabilir. Bu etkiler birkaç gün içerisinde yok olur. Kişi buz kompres uygulayarak bu etkileri azaltabilir.
 • İlk hafta bol su tüketilmelidir.
 • Sıcak banyo yapılmamalıdır. Hamam, sauna, solaryum gibi yerlere gidilmemelidir.
 • Uygulama bölgesi darbelerden korunmalıdır. Üzerine yatılmamalıdır. Kaşınmamalıdır.
 • Sigara, alkol gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır.
 • Güneş altında kalınmamalıdır.

Gençlik Aşısı Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Gençlik aşısının kalıcılığı hastanın yaşı, genetik özellikleri, yaşam biçimi, cildine gösterdiği özen gibi faktörlerle kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak 6-8 ay kalıcılık görülmektedir. Kişi senede 2 kez Gençlik Aşısı yaptırarak cildindeki gençlik etkisini kalıcı hale getirebilir.

Gençlik Aşısı Kaç Seans Uygulanır?

Gençlik Aşısı 30’lu yaşlardan itibaren ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. Yaşlılık etkilerinin ortaya çıktığı 30-35 yaş aralığında Gençlik Aşısı genellikle 2 seans olarak uygulanır. Seanslar arasında 15 gün boşluk bırakılmaktadır. 35 yaşından sonra ise yaşlanma etkileri daha kuvvetli kendini gösterdiği için 2 seans Gençlik Aşısından sonra 30 gün boşluk bırakılarak IAL Sistem ACP uygulanır. IAL Sistem ACP ilk 2 seansın etkisini güçlendirmekte ve uzatmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda seans sayısı uzatılabilir veya 35 yaş üstüne 2 seans yeterli bulunabilir. Kişinin genetik yapısı ve cilt özelliklerine göre Gençlik Aşısının dozu ve seans sayısı değişebilir. Gençlik aşısı gerekli bulunursa farklı uygulamalarla kombine de edilebilir. 

Gençlik Aşısı Riskli Midir?

Gençlik aşısının kişi için riskli olup olmadığı muayene ve tetkikler sırasında belirlenmektedir. Gençlik aşısının yapılması kişi için riskliyse yapılmaz. Uygulanmasında sakınca bulunmayan kişiler için Gençlik Aşıları risksiz ve yan etkisizdir. Gençlik aşısı gibi medikal uygulamalar daima sadece plastik cerrah ya da dermatolog tarafından uygulanmalıdır. İstenmeyen sonuçların oluşmaması ve sağlık sorunları yaşamamak adına doktorun deneyimi, malzeme kalitesi, uygulanan yerin Sağlık Bakanlığı onaylı olması oldukça önemlidir. 

Gençlik Aşısının Uygulanma Mevsimi Var Mıdır?

Gençlik aşısı her mevsim uygulanabilen bir aşıdır. Aşı yapıldıktan sonra 1-2 hafta güneşte kalmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Eğer yaz tatili planlanıyorsa aşıyı yaz tatilinden önce yapmak yazın oluşabilecek cilt lekelerinden etkilenmemek için önemlidir. 

Gençlik Aşısı Başka Uygulamalarla Kombineli Uygulanır Mı?

Gençlik aşısı kişinin ihtiyacı olması ve doktorun gerekli bulması durumunda başka uygulamalarla bir arada kullanılabilir. Bu uygulamalar Somon DNA, H100, Dermapen, Altın İğne gibi uygulamalardır. Kombine uygulamalarla yapılan işlemin etkisi artmakta ve ciltteki kalıcılık süresi uzamaktadır.