Dysport

Dysport, tıpkı botox gibi botulinum toksini içeren ve “clostridium botulinum” adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Amacı kas gevşetmek olan ilaçlardan biridir. Bu nörotoksin sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını önleyen bir toksindir ve bu sayede yüzdeki kasların bazılarının kasılmasını engeller. Uygulanan toksin sayesinde kasılması ile kırışıklığa neden olan kaslar bir süreliğine işlemini yapamaz duruma gelirler. 

Dysport uygulaması botox ile benzer şekillerde uygulanan bir uygulamadır. Yaşlanmaya bağlı olarak artan kırışıklıkların yumuşatılması ve önlenmesine yardımcı olur. Botox ile etkileri neredeyse aynıdır fakat dozaj üniteleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Dysport, kırışıklıklar üzerinde botoxa göre daha hızlı bir etki yaratır. 

Dysport Hangi Bölgelere Uygulanır?

Dysport da botox ile neredeyse aynı görevi görmesi sebebiyle uygulama bölgeleri de aynıdır. Vücudun özellikle yüz bölgesinde oluşan kırışıklıklarında kullanılan dysportun uygulandığı bölgeler şu şekildedir:

 • Göz çevresinde oluşan kaz ayağı olarak da adlandırılan kırışıklıklar
 • Alın bölgesindeki kırışıklıklar
 • İki kaş arasındaki bölgede oluşan kırışıklıklar
 • Ağız ve burun kenarındaki kırışıklıklar
 • Boyundaki çizgiler
 • Burun ucu (burun ucunu kaldırmada kullanılır)
 • Üst dudakta oluşan kırışıklıklar
 • Çene bölgesindeki kırışıklıklar

Dysport da botox ile aynı şekilde aşırı terleme tedavisinde kullanılabilen bir uygulamadır. Aşırı terlemenin en çok karşılaşıldığı el içi bölgesi, ayaklar ve koltuk altına uygulanabilmektedir.

Dysport Nasıl Uygulanır?

Enjeksiyon şeklinde uygulanan dysport mimik yapmamızı sağlayan yüz kaslarına etki ederek kırışıklık tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Aynı zamanda botox gibi aşırı terlemeyi önlemek için de kullanılabilir. Tedavinin ihtiyaç duyulduğu bölgelerde ne kadar dysport enjekte edileceği kişiye ve bölgeye özel olarak belirlenmelidir. 

Kırışıklık tedavisindeki dysport uygulamasından önce kişi ve doktor arasında detaylı bir değerlendirme görüşmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirme ile öncelikle kişinin cildinin dysport uygulamasına uygun olup olmadığı belirlenir. Sonrasında kişinin isteklerine ve doktorun yönlendirmelerine göre bir tedavi planı çıkartılarak süreç devam eder.

Uygulamaya geçilmeden önce uygulama yapılacak bölgenin temizlenmesi enfeksiyon oluşmaması adına özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Temizlenen bölgeye lokal anestezi anestezik bir kremle yapılır ve bölge uyuşturulur. Uyuştuğundan emin olunan bölgeye sulandırılarak inceltilen ilacın bir kısmı kırışıklığa sebep olan kasların olduğu bölgelere çok az miktarda ve yavaş yavaş olacak şekilde enjekte edilir. Uygulama sonrasındaki en az 4 saat dik bir pozisyonda durulması uygulamanın başarılı bir sonuç vermesi adına önem verilmesi gereken bir durumdur. Bu sayede ilaç enjekte edildiği noktada tutunur ve sonuç başarılı olur. 

Enjekte edilen toksin sayesinde kaslar kasılmayı bırakır ve bu şekilde çizgiler ve kırışıklıkların oluşumu bir süreliğine engellenmiş olur. Uygulama sonucunda kişinin cildi daha pürüzsüz ve kırışıksız bir görünüme ulaşır. Dysport uygulamalarının özellikle kaş aralarındaki ve alındaki kırışıklıklarda daha iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Dysport tedavisi genellikle ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Fakat bazı hastaların acı eşiğine göre, sonrasında tedavi bölgesine buz uygulaması yapılabilmektedir.. İşlem bitiminden sonraki birkaç gün çok fazla cilt ile temas sağlanmamalıdır. 

Dysport uygulaması yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürer ve yüzde iz bırakmayan bir uygulamadır. İğnenin uygulandığı kısımlara uygulama sonrası soğuk kompres yapılabilir. Dysport etkisi anında gözlemlenebilir ve zamanla tam olarak oturur. 

Dysport ve Botox Uygulamalarının Farkı Nedir?

Dysport ve botox FDA onaylı ve aslında aynı amaç için kullanılan fakat molekül yapılarında farklılıklar olan botilinum toksinleridir. Her ikisi de kalıcı uygulamalar değildir belli periyotlarla yenilenmeye ihtiyaç duyarlar. Farkları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Dysport botoxa göre daha küçük moleküllerden oluşmaktadır. Formüllerinin temelleri farklı olsa da vücutta aynı amaçla kullanılır ve aynı faydayı sağlarlar. 
 • Dysport kırışıklıklara ve diğer problemlere botox uygulamasından daha kısa sürede etkili eder. 
 • Daha küçük molekül yapısına sahip olması nedeniyle botoxtan daha fazla alanda kullanılabilir.
 • Dysport botoxa göre daha büyük tedavi alanlarında etkilidir. Botox ise küçük alanlarda çok daha etkili bir uygulamadır. 
 • Dysport mimik kullanımını botoxa nazaran daha az sınırlandırır. 

Dysport Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dysport da botox gibi uygulama sonrasında kısa sürede gündelik yaşama dönülebilen bir uygulamadır fakat sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dysport uygulamasından sonra en az 4 saat boyunca dik durulmalıdır. İlacın enjekte edildiği noktada tutunabilmesi ve buna bağlı olarak başarılı bir sonuç alınması için önemli bir durumdur. 
 • Dysport uygulamasının yapıldığı gün belli bir süre yüz su ile temas etmemelidir ve makyaj yapılmamalıdır. 
 • Uygulamayı takip eden 1-2 gün hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalı ve sıcak su ile banyo yapılmamalıdır.
 • Güneşin zararlı ışınlarından korunmak her zaman önemli bir durumdur. Cildin bu hassas sürecinde de bu duruma özen gösterilmeli ve güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir.

Dysport Fiyatları 

Dysport fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Dysport işleminde fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan biri kullanılan malzemenin kalitesi ve miktarıdır. Bunun haricinde doktorun tecrübesi, işlemin yapıldığı kliniğin donanımı, daha önce bu uygulamayı yaptıran kişilerin memnuniyetleri de fiyatı etkileyen diğer unsurlardır.  Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek Sağlık Bakanlığına göre yasal olmayan bir durumdur. En doğru fiyat bilgisi için estetik işlemin yaptırılacağı kliniğe gidilerek doktora muayene olmak gereklidir. Yapılan bu muayene sonucunda kişide yapılacak olan işlemler belirlenerek yapılacak işleme göre en doğru fiyat bilgisi çıkartılır. 

Dysport uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir ve kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar dysport hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha genç görünen bir cilt görünümüne kavuşmak ve daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet vermekteyiz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak dysport fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dysport Uygulamasının Etki Süresi Ne Kadardır?

Dysport etki süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Kişinin uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken hususlara ne kadar dikkat ettiği, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı, düzenli kullanılması gereken ilaçlar, sahip olunan hastalıklar ve uyku ve beslenme düzeni ve yeterliliği gibi konular dysport etkisinin ne kadar süre devam edeceğini değiştiren faktörlerdir. Fakat ortalama olarak bu süre 4-6 arası olarak belirtilebilir.

Dysport Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Dysport uygulamasının da yan etkiler botox uygulamasında olduğu gibi neredeyse yok denecek kadar azdır. Bazı hastalarda işlem sonrası hafif bir baş dönmesi görülebilmektedir. Uygulama bölgelerinde cildin hassasiyetine göre değişiklik gösterebilecek hafif morluklar oluşabilir. Bunlar kapatıcı ürünler kullanılarak gizlenebilir hafif morluklardır.

Hatalı bir dysport uygulaması yapılmış ise, uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken pozisyon duruşu gibi durumlara dikkat edilmemişse veya ilaç doğru bir yere değil de göz kapağına yakın bir konumda noktaya enjekte edilmiş ise göz kapağında sarkmalar gözlenebilir. Fakat bu durum çok nadir karşılaşılan ve geçici bir durumdur. 

Dysport Uygulaması Sonrasında Mimiklerde Kayıp Yaşanır Mı?

Dysport veya botox uygulamaları sonrasında mimik kayıplarının yaşanması pek çok şeye bağlıdır. Bunlar enjeksiyonun uygulandığı bölge ve kullanılan doz gibi değişkenlik gösteren noktalardır. Alın, kaş, göz çevresi gibi bölgelerde mimik yapmaya yarayan kaslar uygulama ile bir miktar engellenebilir ancak uygulanan doza göre harekete daha elverişli bir uygulama yapılabilir. 

Dysport uygulamasında da botox uygulamasında olduğu gibi etkilen kısımlar sadece enjeksiyonun yapıldığı kısımlardır. Kullanıcı yorumlarına göre dysport, botox uygulamasına göre mimik kullanımını daha az sınırlandıran bir uygulamadır. 

Dysport Uygulamasının Kimlere Uygulanması Doğru Değildir?

Bu işlem kırışıklıklarından şikayetçi olan neredeyse herkese uygulanabilmektedir fakat bazı durumlarda uygulanması mümkün değildir veya tavsiye edilmez. Uygulanması doğru olmayan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamile veya emzirme dönemindeki kadınlar
 • Nöromüsküler bir rahatsızlığa sahip olan kişiler
 • Kanama problemleri olan veya bununla ilişkili bir hastalığı olanlar
 • Tedavi bölgelerinde ciddi deri rahatsızlıkları bulunan kişiler
 • Kas spazmları için ilaç kullanan kişiler