Dermal Dolgu Maddeleri

Dermal dolgu maddelerinin cilde sağladığı fayda ile ciltte gençlik, parıltı, pürüzsüzlük yaratmaktadır. Dermal dolgu ihtiyacı cildinde kırışıklık, sarkma, çökme gibi yaşlılık etkileri görülmeye başlamış kişiler içindir. İçerdiği Hyalüronik Asidin sağladığı katkı ile artık kullanılmayan sabit dolgulara alternatif oluşturulmuş ve ciltte memnuniyet verici çözümler sağlamıştır. Dermal dolgunun pratik, kolay uygulaması ile kişi gençlik etkisini cildinde yeniden görebilmekte, estetik bir görünüme kavuşmaktadır.

Dermal Dolgu Nedir?

Dermal dolgu, etken maddesi Hyalüronik Asit olan bir karışımdır. Jelimsi bir yapısı vardır. Dermal dolgunun özelliği tamamen doğal içeriğe sahip olmasıdır. Uygulandığı alanda elastikiyet yaratarak dolgun, sıkı, pürüzsüz bir cilt görünümü oluşturur. Kırışıklık, sarkma, çizgi, çöküntü etkileri kaybolur. Dermal dolgu sayesinde cilt gençlik günlerindeki formuna ve parlaklığına kavuşur. 

Dermal Dolgu Nasıl Yapılır?

Dermal dolgu uygulanışı oldukça kolay bir işlemdir. Uygulama öncesinde anestezik krem sürülerek uygulama alanı uyuşturulur. Dermal dolgu ihtiyaç duyulan noktalara ince uçlu enjektör yardımıyla minik dokunuşlarla aktarılır. İşlem süresi uygulama alanına göre 10-30 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. İşlem sırasında ve sonrasında ağrı, acı hissedilmez. 

Dermal Dolgu Nerelere Uygulanır?

Dermal dolgu genellikle yüz bölgesinde kullanılmaktadır. Yüz bölgesinde şakak, kaş çevresi, göz altı, burun, elmacık kemiği, yanak, nazolabial çizgiler, ağız kenarları, jawline (çene), dudak alanlarında kullanılır. Yüz haricinde el bölgesinde kırışıklık, sarkma gibi etkileri gidermede, eldeki deformasyonları yok etmede kullanılır.

Dermal Dolgu Maddeleri Nelerdir?

Dermal dolgu Hyalüronik Asidin yanı sıra cilde yararlı pek çok vitamin, aminoasit, peptit, mineral içeriklerinden de oluşur. Hyalüronik Asit estetik sektöründe en sık kullanılan ve mucizevi etkiler yaratan bir maddedir. Hyalüronik Asit insan vücudunda bulunur fakat yaş ilerledikçe kayba uğrar. Su bazlı bu içerik sayesinde cilt nemli ve hacimli kalır. Dermal dolgunun içeriğinde ağırlıklı olarak Hyalüronik Asit bulunur. Piyasada dermal dolgu adı altında çeşitli markalar kullanılmaktadır. Her marka farklı oranlarda içeriğe sahiptir. Kişinin cildindeki ihtiyaç hangi içerik ile sağlanacaksa o ürün doktor tarafından tercih edilmektedir. 

Dermal Dolgunun Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Dermal dolguların içeriklerinin farklı olmasının yanı sıra kalitesi de farklı olabilmektedir. Kliniğimizde sadece FDA onaylı ürünler kullanılmaktadır. Bir dolgu markasının FDA onaylı olması dışında şu özelliklerine de dikkat edilmelidir:

 • Doğal maddelerden oluşma
 • Güvenilir olma
 • Dayanıklı olması fakat kalıcı olmaması
 • Çok yönlü olma
 • Etken maddenin Hyalüronik Asit olması
 • Uzun zamandır kullanılıyor olması

Dolgu vücuda enjekte edilerek verildiği için sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle deneyimli doktorlar tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarda yapılmalıdır.

Dermal Dolgu Ne Kadar Uygulanır?

Dermal dolgunun ne kadar uygulanacağı uygulama alanı ve kişinin cildindeki deformasyon derecesine göre değişmektedir. Genellikle 1-2 ml dolgu tercih edilmektedir. Daha az ya da daha çok uygulanan durumlar da söz konusudur. Ne kadar dolgu kullanılacağı ilk muayene sırasında belirlenmektedir.

Dermal Dolgu Kimlere Uygulanır?

Dermal dolgu şu kişilere uygulanabilir:

 • 18 yaşını doldurmuş olan kadın ve erkekler
 • Hamile olmayan, emzirme döneminde olmayan kişiler
 • Kronik ya da alerjik rahatsızlığı olmayanlar
 • Uygulama alanında açık yara, uçuk gibi enfeksiyon taşımayan kişilere
 • Akne gibi cilt sorunları olmayan kişilere
 • Kanser tedavisi görmeyen kişilere

Dermal Dolgu Kalıcı Mıdır?

Dermal dolgu kalıcı değildir. Doğal ve vücut ile uyumlu olduğu için bir süre sonra vücut tarafından absorbe edilmekte, atılmaktadır. Sağlık açısından vücut tarafından atılmayan, kalıcı olan hiçbir dolgu tercih edilmemelidir. Dermal dolgunun kalıcılık süresi kişiden kişiye değişir. Metabolizma hızı, uygulanan alanın hareketi, kişinin sağlığına gösterdiği özen, genetik gibi nedenlerle dolgunun kalıcılığı farklı olmaktadır. Dermal dolgular çeşidine ve kullanıldıkları yere göre ortalama 6 ile 12 ay arasında kalıcılık göstermektedir. 

Dermal Dolgu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dermal dolgu sonrasında uygulama alanında şişlik, ödem, kızarıklık görülebilir. Bu etkiler normaldir ve birkaç gün içerisinde yok olur. Bu etkiler için buz kompres uygulanarak rahatlama sağlanabilir. Dolgu sonrasında sıcak banyo yapmamak, hamam, sauna, solaryum gibi yüksek ısı ve buhar olan yerlerden uzak durmak gerekir. Uygulama alanını darbelerden korumak, steril tutmak, üzerine yatmamak da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Dermal Dolgu Fiyatı

Dermal dolgu fiyatı dolgu markası, kullanılan dolgu miktarı, uygulanan bölge, uygulayan doktorun tecrübesi gibi pek çok faktör tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle net bir fiyat vermek mümkün değildir. En sağlıklı bilgi muayene edilip cilt özellikleri ve ihtiyaçları belirlendikten sonra edinilebilir.

Dermal Dolgunun Avantajları Nelerdir?

 • Dermal dolgu uygulanan alandaki kırışıklık, sarkma, çökme gibi etkileri gidererek cildi pürüzsüz, genç, hacimli, sağlıklı bir görünüme kavuşturur.
 • Kuruyan alanlarda nemli, ıslak, aydınlık bir etki yaratır. 
 • Dermal dolgunun uygulanışı kısa ve pratiktir. 
 • Ameliyat olmadan, genel anestezi almadan, konforlu şekilde uygulaması sağlanır. 
 • İyileşme ve etki süreci hızlıdır.
 • Dermal dolgunun fiyatı ameliyatlı uygulamalara göre daha uygundur.

Dermal Dolgunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Dermal dolgu öncesinde kişi muayene edilerek sağlık geçmişi alınır. Kronik rahatsızlığı veya alerjik bünyesi olan kişilere dermal dolgu uygulanmaz. Dermal dolgu plastik cerrah ya da dermatologlar tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. İstenmeyen estetik görünümler ya da sağlık sorunları yaşamamak adına uzman doktor ve Sağlık Bakanlığı onaylı klinik, muayenehane, hastane ortamında dolgu işlemlerinin yaptırılması gerekir. Dermal dolgu bu koşullar altında uygulandığında hiçbir risk ve yan etki taşımamaktadır.

Dermal Dolguda Ağrı Olur Mu?

Dermal dolgu uygulanmadan önce anestezik krem sürülerek dolgu uygulanacak alan uyuşturulur. Bu nedenle kişi ağrı duymamaktadır. Dolgu kesi ile yapılan bir işlem olmadığı için uygulama sonrasında da ağrı oluşmaz. Ağrı hassasiyeti olan kişiler iğne uygulanan noktalarda karıncalanma, kaşınma gibi etkiler hissedebilirler. Bu etkiler birkaç gün içinde yok olur. Buz kompres uygulanması kişide rahatlama etkisi sağlar. 

Dermal Dolgu Yapıldıktan Sonra Ne Zaman Etki Gösterir?

Dermal dolgu yapıldıktan sonra hemen fark edilir derecede etki sağlar. İlk günler yüzde şişkinlik olabilir. Şişlik, ödem, kızarıklık gibi etkilerin kaybolması ve dolgunun yüzde oturması 1-2 hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Dermal Dolgu Çıkartılabilir Mi?

Dermal dolgudan memnun kalınmaması, vazgeçilmesi durumlarında Hyalüronik Asit uygulandığı gibi Hyalüronidaz uygulanarak dolgunun erimesi sağlanır. Hyalüronidaz zararsız ve doğal bir maddedir. Hyalüronik asidin erimesini hızlandırır ve eriyen madde vücuttan doğal yollarla atılır. İstenirse daha sonra yeniden aynı bölgeye dermal ya da yağ dolgusu uygulanabilir. İstenmeyen durumların yaşanmaması ve tekrar yaptırma zahmetine girmemek için en başından deneyimli plastik cerrah / dermatolog kontrolünde dolgu işlemlerinin yaptırılması tavsiyemizdir. 

Dermal Dolgu ile Başka Uygulamalar Kombine Edilir Mi?

Dermal dolgu farklı uygulamalarla kombineli uygulanabilir. Kişinin ihtiyacına göre kombine olabilecek işlemler doktor tarafından muayene sırasında belirlenir. Aynı nokta üzerine olmamak şartıyla botoks ve dolgu uygulaması aynı seansta yapılabilmektedir. Ya da ameliyatsız germe işlemleriyle dolgu kombine edilebilir. Birbirlerini destekler nitelikte fayda sağlayan bu kombine uygulamalar ile daha işlevsel ve estetik sonuçlar alınmaktadır.