Yağ Enjeksiyonu vücudun çeşitli yerlerindeki dolgu ihtiyacını gidermenin yanı sıra bölgesel yağlanma görülen kısımların da forma girmesini sağlayan bir işlemdir. Yağ enjeksiyonu ihtiyaç duyulan her bölgeye yapılabilir. Risksiz olması ve uzun süreli kalıcılık göstermesi avantajları arasındadır. Yağ enjeksiyonu hem vücuttan yağın alınması (Liposuction) hem de vücuda transfer edilmesi işlemleriyle çifte fayda sağlayan, kolay ve zahmetsiz uygulanan bir işlemdir.

vücuda yağ enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde genetik özellikler, yaş alma, geçirilen hastalıklar, aşırı kilo alıp verme, doğum yapma gibi nedenlerle farklı deformasyonlar oluşur. Bu deformasyonlar kırışıklık, çizgi, çökme, sarkma, dalgalanma, hattın kaybolması gibi etkilerle kendini gösterir. Bu olumsuz etkiler neticesinde kişi yaşlı, yorgun görünür. Yağ Enjeksiyonu vücuttaki deformasyonlu yerlere yağ dolgusu uygulanmasıdır. Yağ enjeksiyonunun kök hücre içermesi ve volüm etkisi sağlaması uygulanan yerdeki işlevini oluşturmaktadır. Yağ enjeksiyonu uygulanan yerler pürüzsüzleşir, parlak, canlı, genç bir cilt etkisi oluşur.

Yağ Enjeksiyonu Nerelere Yapılır?

Yağ enjeksiyonu kişinin görsel ve fiziki olarak ihtiyacını duyduğu her bölgeye yapılabilir. Sıklıkla uygulama yapılan bölgeler şunlardır:

 • Yüz bölgesi: Yüz bölgesi cilt deformasyonunun en fazla görüldüğü alandır. Yüzde dudaklar, çene, burun, yanaklar, elmacık kemikleri, şakak, alın, göz altı, göz çevresi gibi alanlara sıklıkla yağ enjeksiyonu uygulanmaktadır.
 • Meme bölgesi: Memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi kolaylıkla ve doğal bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Bacak, kol, el bölgesi: Bacak, kol, el bölgesindeki aşırı incelik, çökme, şekil bozukluğu gibi deformasyonlar yağ enjeksiyonu ile giderilerek formda bacak, kol, el görünümleri oluşturulmaktadır.
 • Kalça, popo bölgesi: Kalça ve popo büyütmek isteyenler yağ enjeksiyonu ile istedikleri kalça, popo görünümüne kavuşurlar.
 • Vajina bölgesi: Vajinaya yağ dolgusu uygulaması hem görsel deformasyonu gidermek hem de yaşanan sağlık sorunlarının çözümünü sağlamak için yapılmaktadır.
 • Kol, omuz altı ve göğüs kası altı bölgeleri: Erkeklerin daha kaslı ve erkeksi görünmelerini sağlamak amacıyla kol, omuz altı ve/veya pektoral kasa (göğüs kası altı) yağ enjeksiyonu yapılmaktadır.

Bu bölgeler haricinde kişinin ihtiyacı doğrultusunda vücudun hemen hemen her bölgesine yağ enjeksiyonu uygulanmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Uygulanır?

Yağ enjeksiyonu için şu şartlar sağlanmalıdır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Vücutta fazla yağ bulunan bölge olması
 • Liposuction uygulaması için engel olmaması
 • Alerjik reaksiyon ya da kronik hastalığa sahip olmamak
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak
 • Kanser şüphesi bulunmaması ya da kanser tedavisi görmüyor olmak

Yağ Enjeksiyonu Hangi Faydaları Sağlar?

Yağ transferi kişiye şu faydaları sağlamaktadır:

 • Liposuctionla yağ alınan bölgede incelme ve formda bir görünüm oluşur.
 • Kişi hem fazla yağlarından kurtulma hem de dolgu ihtiyacını karşılamaktadır.
 • Yağ transferi uygulanan alan pürüzsüz, aydınlık, genç bir görünüme kavuşur.
 • Kırışıklık, sarkma, dalgalanma, çökme etkileri kaybolur. 
 • Ciltteki çatlama, kuruma etkileri kaybolur nemli, parlak bir cilt yapısı oluşur.
 • Düz hatlar giderilerek kıvrımlı, hacimli bir vücut yapısı elde edilir.
 • Hızlı uygulanan ve kolay iyileşme sağlanan bir işlemdir.
 • Yağ dolgusu risksiz, ağrısız, ekonomik bir işlemdir.
 • Diğer dolgu çeşitlerine göre daha uzun süreli kullanım sağlanmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Kişi ilk muayeneye geldiğinde vücudunda dolgu ihtiyacı olan ve fazla yağ bulunan alanlar belirlenir. Ne kadar yağ alınacağı ve ne kadar yağın enjeksiyonda kullanılması gerektiği hesaplanır. Eğer kişi bu iki işlem için de uygunsa bu işlemlerin nasıl yapılacağı planlanır. Yağ enjeksiyonuna lokal ya da genel anesteziyle Liposuction yapılarak başlanır. Fazla yağlar Vaser Liposuction yöntemiyle parçalanarak alınır. Alınan yağlar işlemden geçirilerek enjeksiyona hazır hale getirilir. Yağ dolgusu uygulanacak alan lokal anesteziyle uyuşturulur. İnce uçlu enjektör yardımıyla yağ dolgusu gerekli noktalara azar azar aktarılır. Aktarma işleminden sonra uygulanan alan elle şekillendirilir. Yağ Enjeksiyonu uygulanan alana göre 10-30 dakika sürmektedir. İşlem sırasında ağrı ya da acı hissedilmemekte, uygulama kolay ve rahat bir şekilde tamamlanmaktadır. 

Yağ Enjeksiyonu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Yağ Enjeksiyonu sonrasında kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Liposuction uygulanan alanda korse kullanımı zorunludur. Hem Liposuction alanında hem de yağ enjeksiyonu yapılan alanda şişme, ödem, kızarıklık etkileri görülebilir. Bu etkilerin giderilmesi için soğuk kompres uygulanması tavsiye edilir. Yağ Enjeksiyonu sonrasında şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Uygulama alanı darbelerden korunmalıdır.
 • Sıcak banyo yapılmamalı, hamam, sauna, solaryum gibi yerlerden uzak durulmalıdır.
 • Yorucu aktivitelerde bulunulmamalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Uygulama bölgesi kaşınmamalı, ovuşturulmamalı, masaj yapılmamalıdır.

İyileşme sürecinin sona ermesi ve uygulama bölgesinin son şekline kavuşması 7 ile 10 gün arasında gerçekleşmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mıdır?

Vücuda uygulanan yağ doğal bir madde olduğu için %30’luk bir kısmı uygulamadan hemen sonra erime gösterir. Bu nedenle genellikle kişinin yağ ihtiyacından biraz fazlası enjekte edilerek vücutta oluşacak ilk kayıp telafi edilmektedir. Yağ enjeksiyonu zaman içerisinde yaş alma, metabolizma hızı, uygulanan alanın hareketi, kişinin sağlığına gösterdiği özen gibi nedenlerle kayba uğrar. Yağ dolgusu diğer dermal dolgulara göre daha uzun ömürlüdür. Ortalama 2-3 yıl kalıcılık göstermektedir.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası Ağrı Olur Mu?

Lokal anestezinin etkisi kaybolduğunda kişi Liposuction uygulanan alanda bir miktar ağrı hissedebilir. Böyle bir durumda doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalı, buz kompres uygulanmalıdır. Yağ enjeksiyonu uygulanan bölgede ağrı ya da acı oluşmaz. Uygulama alanında kaşınma, karıncalanma gibi etkiler hissedilebilir. Bu etkiler birkaç gün içerisinde yok olmaktadır. 

Yağ Enjeksiyonu Riskli Midir?

Yağ Enjeksiyonu tamamen doğal bir madde ile yapıldığı için risk veya zarar oluşturmaz. Kişi için risk oluşturan bir durum varsa muayene esnasında belirlenerek Liposuction ve enjeksiyon işlemleri yapılmaz. Yağ Enjeksiyonunun istenmeyen sağlık sorunlarının oluşmaması ve estetik olarak iyi sonuçlar sağlamak için Plastik Cerrah ya da Dermatolog kontrolünde uygulanması gereklidir.

Yağ Enjeksiyonu Nerelerden Yağ Alınarak Uygulanır?

Liposuctionla yağ alma işlemi genellikle karın, bel, basen, uyluk, popo bölgelerinden inatçı yağların alınmasıyla gerçekleştirilir. Her kişinin bölgesel yağlanma yaşadığı alan farklıdır. Bu nedenle doktor muayene sırasında nerelerden yağ alımının gerçekleştirilebileceğini belirlemektedir.

Yağ Enjeksiyonu Başka İşlemlerle Kombine Olur Mu?

Yağ enjeksiyonu ve Liposuction işlemleri kombineli uygulanan işlemlerdir. Eğer kişi uygun bulunursa başka işlemlerle de kombine edilerek uygulanabilir. Bu işlemler; karın germe, yüz germe, kol-bacak germe, annelik estetiği gibi uygulamalardır. 

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Yağ Enjeksiyonu fiyatları uygulanan alana göre değişmektedir. İşleme Liposuction uygulaması da dahil olduğu için dermal dolgu uygulamalarına göre fiyat daha yüksek olsa da daha uzun ömürlü kullanılması nedeniyle ve çifte fayda sağladığı için (hem dolgu, hem yağ alımı) daha uygun fiyata gelmektedir. Kişiye özel fiyat bilgisi muayene sırasında belirlenmektedir.