terleme tedavisi

Terleme tedavisi, vücudun değişik bölgelerinde yer alan ter bezlerinin, çeşitli nedenlere bağlı olarak, olması gerektiğinden daha fazla çalışması sonucunda kişilerin ihtiyaç duyduğu bir tedavi çeşididir. Vücutta genel olarak terleme şikayetlerinin en fazla görüldüğü bölgeler, avuç içleri, ayak tabanları, kasıklar, ense ve koltuk altı gibi ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir. Aşırı terleme, kişilerde utanç, kendini kötü hissetme, toplumdan uzaklaşma gibi sosyal ve psikolojik olarak olumsuz etkilere yol açabileceğinden, sorunun tedavi edilmesi kişilerin yaşadığı sıkıntıları büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Terleme tedavisi ile, fazla çalışan ter bezlerinin işlevi normal standartlara döndürülerek, aşırı terlemenin kişilerde meydana getirdiği olumsuz durumların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. 

Aşırı Terleme Nedir?

Aşırı terleme, tıbbi literatürde adına “hiperhidrozi” denilen, toplumda birçok kişinin karşı karşıya kalabileceği istenmeyen bir durumdur. Normal şartlarda, terleme, vücudun ısı kontrolünü sağlamak için meydana getirdiği fizyolojik bir reaksiyondur. Normalin üstünde terleme problemi yaşayan kişilerde, sıcak hava, nem faktörü ya da vücudun ısı kontrolü mekanizmasına bağlı kalmaksızın, kontrolsüz bir şekilde terleme meydana gelmektedir. 

Aşırı terleme problemi yaşayan kişilerin fazla efor sarf etmeden de oldukları yerde terleme gibi problemlerle karşılaşmaları söz konusu olabilmektedir. Öyle ki, hiçbir şekilde hareket etmeden avuç içlerinden ter damlama gibi durumlar yaşayabilmektedirler. Tıpta  adı Frey sendromu olarak bilinen; sadece yemek yerken oluşan terleme problemi gibi durumlar da görülebilmektedir. Aşırı terleme, ülkemizin nüfusunun %1 i kadar kısmında gözlemlenen ve verdiği çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle kişileri çare arayışına sevk eden bir şikayettir.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terleme neden olur, sorusunu, net bir şekilde yanıtlandırabilmek  pek kolay değildir. Bazı durumlarda terleme nedeninin kaynağı tespit edilememektedir.  Genellikle avuç içleri, ayak tabanları ve koltuk altlarında oluşan aşırı terleme reaksiyonlarının altında yatan nedenler arasında , sıklıkla; hormonal düzensizlikler, yoğun stres, genetik yatkınlık, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi gerekçeler sıralanabilir. Hamilelik dönemi, özellikle sıcak  yaz aylarında, alınan kiloların da etkisiyle aşırı terlemenin yaşandığı bir süreçtir.  Menopoz dönemindeki kadınların da büyük oranda aşırı terleme şikayetleri ile karşılaştığı gözlenmektedir, ancak bu durum,  genellikle menopoz dönemindeki hormonal dalgalanmaların stabil hale gelmesi ile birlikte sona ermektedir. Ergenlik döneminde yaşanan aşırı heyecan, utangaçlık gibi duygular, sınav stresi, başarısız olma korkusu gibi gibi kaygılar da fazla terlemeye neden olabilmektedir fakat, bu durum da, buluğ çağı sona erip kişilik gelişimi tamamlandığı dönemlerden sonra tekrar etmeyebilmektedir. Fazla miktarda alkol kullanmak, terlemeyi tetikleyen faktörlerden biridir, uyuşturucu maddeleri kullanmak da aynı etkiye neden olmaktadırlar.

Dolaşım sistemine ait çeşitli hastalıklar, hormon salınımındaki bozulmalar, özellikle tiroid bezinin aşırı çalışması; hipertiroidi hastalığı, bazı nörolojik hastalıklar, şeker metabolizmasındaki düzensizlikler, tansiyon problemleri de, yine aşırı terlemeye yol açan etkenler arasında yer almaktadırlar. Fazla kilo yine, terlemeyi arttıran etkenler arasında yer alır. Bazen de hiçbir nedene bağlı olmaksızın, herhangi bir sağlık problemi yaşamayan bireyler de terleme fazlalığından muzdarip olabilirler. Normalden fazla terlemek, kişilerde estetik ve sosyal açıdan rahatsızlık meydana getirmekte, kişiler el terlemesi yaşadığında; en basit selamlaşma yöntemi olan tokalaşmaktan dahi kaçınabilmektedir. Fazla hassas kişilerde aşırı terleme problemi sosyal fobiye neden olabilmektedir.

Koltuk altlarında oluşan aşırı terleme problemi, deodorant kullanılmasına rağmen istenmeyen ter kokuları oluşturarak ya da kıyafetlerin kol altı ya da çeşitli bölümlerinde lekelere yol açarak kişileri sosyal ortamlarda zor durumda bırakabilmektedirler. Ayak terlemeleri, ayakkabı seçiminde kısıtlamaya gidilmesine, terlik kullanırken ayaklarda kayma ve yaralanma oluşmasına, istenmeyen kokuların meydana gelmesine, kış günlerinde çorapların sırılsıklam olmasına yol açabilmektedir. Aşırı terleme görülen bölgelerde, nemli ortamda üremeye ve yerleşmeye meyilli olduklarından, sıklıkla mantar enfeksiyonları ile karşılaşılabilmektedir.

Fazla tere maruz kalan dokular yumuşayacağı ve sürtünme nedeni ile tahriş olabileceği için; pişik, yara ve akabininde çeşitli enfeksiyonlara açık hale gelmektedir. Bireyleri psikolojik olarak da olumsuz yönde etkileyen aşırı terleme problemine neden olan faktörler tam olarak tespit edilememekle birlikte, aşırı terleme probleminin tedavi edilerek bireylerin bu rahatsızlıktan kurtulması, psikolojik ve sosyal olarak kendini daha rahat ve özgür hissedebilmesi, aşırı terlemenin meydana getirdiği ruhsal ve fiziksel etkilerden uzak kalması mümkündür. 

Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Terleme tedavisinde  uygulanan  ve büyük ölçüde olumlu yanıt alınan birkaç çeşit yöntem mevcuttur ve aşırı terleme problemine maruz kalan kişilere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kolay uygulanabilir olması, kısa sürede etkin çözüm sağlanabildiği ve yan etkisi bulunmadığından dolayı, tercih edilen uygulamalar arasında en yaygın olanı, botoks işleminden yararlanılarak terlemenin önüne geçilmeye çalışılması prensibidir. Botoks uygulaması öncesinde, yoğun terleme yaşanan bölgenin doğru tespit edilebilmesi açısından nişasta iyot testi yapılmaktadır.  Uygulanan botoks tedavisi neticesinde terleme miktarında ciddi oranda azalma gözlenir. Botoks uygulamasında, Botulinum toksini ile sinir uçları aracılığı ile ter bezlerini uyararak  fazla ter salgılanmasını engelleme prensibi kullanılarak fazla terlemenin önüne geçilmesi sağlanır. Botoks tedavisinin etkisi, botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra ortalama bir hafta içinde kendini göstermektedir.

Botoks uygulaması yapılmadan önce, yoğun terleme yaşanan alana anestezik krem sürülerek enjeksiyon işlemi sırasında ağrı ve acı hissi duyulmaması sağlanmaktadır. Hedef bölgede bulunan cilt altına, özel ince uçlu iğneler vasıtası ile botoks maddesi enjekte edilmektedir.. Botoks uygulamasının geçerli olduğu süre, kişiden kişiye değişen bir zaman aralığında olmasına rağmen, ortalama altı ile on iki ay gibi bir süre aralığında bireyler, aşırı terleme şikayetlerinden kurtulabilmektedirler. Botoks tedavisi, terleme miktarı arttığı zamanlarda tekrar uygulanarak kişilerde yaşanan aşırı terleme probleminin ortadan kalkması sağlanmaktadır. Kliniğimizde; aşırı terleme sorunları ile günlük hayatında problemler yaşayan kişiler, FDA onaylı botoks uygulamaları sayesinde kısa süreli bir işlem ile, sıkıntılarından kurtulabilmektedirler. Yaklaşık yirmi yıldan beri  botoks uygulaması, terleme tedavisi için en çok kullanılan tedavilerin başında  gelmektedir. Botoks uygulaması İle yapılan aşırı terleme tedavisinin herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Terleme problemini kalıcı olarak ortadan kaldırmak için ise cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Terlemenin yoğun yaşandığı bölgede mevcut olan sinirlere ve ter bezlerine yapılan cerrahi müdahale ( sempatik blokaj )  sonucunda, aşırı terleme problemi yaşayan kişiler, mevcut  şikayetlerinden kurtulabilmektedirler.  Endoskopik Torasik Sempatektomi ( ETS )  adı verilen operasyon, genel anestezi altında uygulanır ve %90 oranında başarılı sonuç elde edilme şansı bulunmaktadır. Cerrahi uygulama yapılan hastalarda yapılan araştırmalarda, %60 gibi bir oranda terlemenin tekrar etmediği gözlenmiştir.

Terleme Tedavisi Fiyatları

Terleme tedavisi fiyatları, aşırı terleme yaşanan bölgeye uygulanacak malzeme miktarına ve seans sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kliniğimizde, terleme şikayetlerinizi ortadan kaldırabilmek adına uzman kadromuz tarafından uygulanan yüksek kalitede ve FDA tarafından onaylı botoks tedavimiz ile arzu ettiğiniz konfora kavuşmanız ve terleme şikayetlerinizin ortadan kalkması mümkün olacaktır. Siz de aşırı terleme problemine çözüm arıyorsanız, tedavi planınızı oluşturmak, randevu alıp kliniğimize gelmek  ve  ekibimizden daha detaylı bilgi alabilmek için iletişim hattımızdan +902122414624 bizlere ulaşabilir, terleme tedavisi hakkında merak ettiğiniz  tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.