Meme Ucu Küçültme

Meme Ucu Küçültme ile kişinin meme ucu bölgesindeki aşırı büyüklük ideal boyuta getirilir. Meme ucu büyüklüğü kişiyi estetik olarak oldukça rahatsız eden bir sorundur. Kadın ya da erkeklerde görülen meme ucu büyüklüğü genetik, hamilelik, emzirme, aşırı kilo alma, hormonsal rahatsızlıklar gibi nedenlerle oluşmaktadır. Meme ucunun büyük olması kişiyi hem sosyal yaşamda rahatsız eder hem de psikolojik olarak etkiler. Kişi istediği kıyafeti giyemez. Cinsel yaşamda rahat hareket edemez. Özgüvenini kaybeder. Meme Ucu Küçültme ameliyatı ile bu sorunlar çözümlenerek kişi mutlu, özgüvenli bir yapıya kavuşur.

Meme Ucu Küçültme Nedir?

Meme Ucu Küçültme meme ucunun olması gerekenden büyük olduğu durumlarda ameliyatla küçültülmesi, normal boyutlara getirilmesidir. Meme Ucu Küçültme ihtiyacı kadın ya da erkeklerde, büyük ya da küçük memelerde, şişman ya da zayıf kişilerde görülmektedir. Özellikle görülen bir yaş grubu yoktur. Herkeste doğuştan ya da sonradan oluşabilir. Meme ucu büyüklüğü kişinin kıyafet giyiminde zorluk oluşturur. Meme ucunun giysinin üstünden belli olması nedeniyle kalın kumaşlı kıyafetler, kalın sütyenler tercih etmek durumunda kalınır. Denize, havuza girerken kişide çekinme yaratan bir durum oluşur. Karşı cinsle ilişki olumsuz etkilenir. Özellikle erkekler daha feminen bir göğüs yapısı oluşturduğu için bu sorundan daha çok şikâyetçi olurlar. Tüm bu sorunlardan Meme Ucu Küçültme ameliyatı ile kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

Meme Ucu Küçültme Ameliyatsız Yapılabilir Mi?

Meme Ucu Küçültme işlemi ameliyatsız, kesi olmadan yapılamayan bir işlemdir. Meme Ucu Küçültme ameliyatı oldukça kolay, kısa süren ve iyileşme süreci konforlu bir uygulamadır. 

Meme Ucu Küçültmenin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı kişilere şu faydaları sağlamaktadır:

 • Hem uygulanması hem de iyileşmesi kolay ve konforlu bir ameliyattır.
 • Meme ucunun büyük görüntüsü kaybolur. İdeal form ve boyutta meme ucuna kavuşulur.
 • Kişi istediği kıyafeti giyebilir. Denize ya da havuza girerken sıkıntı yaşamaz.
 • Cinsel ilişki olumlu anlamda etkilenir.
 • Kişi psikolojik anlamda rahatlar. Özgüveni artar.
 • Erkekler bu ameliyatla daha erkeksi bir göğüs görünümüne kavuşurlar.

Meme Ucu Küçültme Fiyatları

Meme Ucu Küçültme ameliyatı fiyatları meme ucunda yaşanan deformasyon, ameliyatta uygulanan teknik, doktorun deneyimi, kullanılan malzemeler gibi pek çok etkene göre oluşur. Bu nedenle en sağlıklı bilgi yapılacak muayene sonrasında edinilebilir. Meme Ucu Küçültme fiyatı diğer meme estetiği işlemlerine göre oldukça ekonomik bir işlemdir.

İdeal Meme Ucu Nasıl Olmalıdır?  

Meme ucu bölgesine areola denmektedir. İdeal meme ucu büyüklüğü kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama areola çapı 3-4cm, meme ucu yüksekliği ise 1cm olmalıdır. Bu boyutun üzerinde olan ve estetik olarak rahatsız edici olan meme ucu görünümleri Meme Ucu Küçültme ameliyatı ile değiştirilebilir. 

Meme Ucu Küçültme Kimlere Yapılır?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı şu kişilere uygulanmaktadır:

 • Meme ucu büyüklüğünden rahatsızlık duymak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak
 • Alerjik reaksiyon ya da kronik rahatsızlığı bulunmamak
 • Ameliyat olmasında, anestezi almasında engel olmamak 
 • Kanser tedavisi görmüyor olmak, meme kanseri riski bulunmamak

Meme Ucu Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı kişinin meme ucundaki deformasyona göre planlanır. Kimi kişilerde areola bölgesi (meme ucundaki renkli kısım) büyükken kimi kişilerde meme uç noktası büyüktür. Kimi kişilerdeyse her iki kısımda da büyüklük vardır. Meme ucundaki büyüklük tek memede olabileceği gibi iki memede de olabilir. Böyle durumlarda kişiye özel, farklı teknikler kullanılarak meme ucu sorunları çözüme kavuşturulur. Hangi tekniğin kullanılacağı kişinin meme ucu sorununa bağlı olmanın yanı sıra emzirme işlevini sürdürüp sürdürmeyeceği ya da erkek, kadın olmaya göre de değişmektedir.

Meme Ucu Küçültme lokal ya da genel anesteziyle yapılmaktadır. Meme ucundaki fazla doku kesilerek çıkartılır. Areola bölgesi bu şekilde küçülmüş olur. İhtiyaca göre meme uç noktası kesilerek küçültülür. İşlem sona erdiğinde dikiş atılır. Meme Ucu Küçültme ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir.

Meme Ucu Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Meme Ucu Küçültme sonrasında eğer işlem lokal anesteziyle yapıldıysa kişi aynı gün taburcu olarak günlük yaşamına dönebilir. Genel anesteziyle yapılan ameliyatlarda hastanın durumuna göre 1 gece hastanede kalmak gerekir. Operasyon sonrası bir miktar ağrı yaşanması normaldir. Doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. İyileşme sürecinde pansuman ve kontroller aksatılmamalı, sırtüstü uyunmalı, göğüs bölgesi darbelerden korunmalıdır. 7 gün içerisinde kişi tamamen iyileşerek ameliyat sonuçlarını meme ucu bölgesinde görebilir.

Meme Ucu Küçültme Kalıcı Mıdır?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı kalıcı sonuçlar sağlayan bir uygulamadır. Kişinin meme ucu hormonsal bir rahatsızlık yaşanmazsa veya aşırı kilo alınmazsa ideal boyutunda kalmaktadır. Meme Ucu Küçültme sonrası dengeli beslenme, spor yapma, moral ve motivasyonu yüksek tutma alışkanlık haline getirilmelidir. 

Meme Ucu Küçültme Riskli Midir?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı deneyimli ve uzman kişilerce yapılmazsa pek çok risk barındırır. Göğüs bölgesinin enfeksiyon kapması, meme ucunun içeri kaçması, şekil bozukluğu gibi estetik ve sağlığı tehdit eden riskler oluşabilir. Bu riskler Meme Ucu Küçültme ameliyatının deneyimli bir Plastik Cerrah tarafından yapılması durumunda ortadan kalkacaktır.

Meme Ucu Küçültme Ameliyatı Başka Ameliyatlarla Kombine Edilir Mi?  

Meme Ucu Küçültme ameliyatı kolay bir ameliyattır. Pek çok ameliyatla kombineli olarak uygulanabilir. Sıklıkla meme estetiği (meme büyütme, küçültme, dikleştirme), annelik estetiği (karın germe, vajinal estetik) ile kombineli şekilde uygulanmaktadır. 

Meme Ucu Küçültme Ameliyatında Ağrı Olur Mu?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı lokal ya da genel anesteziyle uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle uygulama sırasında ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında anestezinin etkisinin kaybolmasıyla bir miktar ağrı olabilir. Bu ağrı 3-4 gün içerisinde geçecektir. Doktorun önerdiği ağrı kesicinin kullanılması ve soğuk kompres uygulanması rahatlama sağlayabilir.

Meme Ucu Küçültme Sonrasında Emzirme Yapılabilir Mi?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı farklı tekniklerle yapılmaktadır. Kişinin daha sonra doğum yapma düşüncesi varsa süt kanalları etkilenmeyecek şekilde ameliyat planlanır. Fakat bazı kişilerde meme ucunun deformasyonundan dolayı süt kanallarına dokunmak zorunlu hale gelebilir. Bu kişiler muayene sırasında belirlenerek ayrıntılı olarak bilgilendirilir. Kişinin böyle bir durumu oluştuğunda Meme Ucu Küçültme ameliyatının doğumdan sonraya ertelemesi daha uygun olacaktır.

Meme Ucu Küçültme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı sonrasında kesi izi hem çok minik olduğu için hem de iç çamaşırı içinde kaldığı için belirgin değildir. Özellikle sadece meme başı noktasının küçültüldüğü işlemlerde iz hiç olmamaktadır. Ameliyatta uygulanan tekniğe göre kesi izi çoğu kişide belirli bir süre sonra silikleşmekte ve kaybolmaktadır.

Meme Ucu Küçültme Kansere Yol Açar Mı? 

Meme Ucu Küçültme ameliyatı kansere yol açmaz. Ameliyattan kaynaklanan tümör ya da ur oluşumu görülmez. Ameliyat öncesinde kişiye mamografi çekilerek inceleme yapılır. Kanser riski olan ya da kanser tedavisi gören kişilere ameliyat kesinlikle uygulanmaz.

Meme Ucu Küçültme Nerede Yapılır?

Meme Ucu Küçültme ameliyatı sadece Plastik Cerrahlar tarafından uygulanabilen bir işlemdir. Bu işlemin deneyimli Plastik Cerrahlar tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı klinik, muayenehane, hastane ortamlarında uygulanmasına dikkat edilmelidir.