İp Askı ile Yüz Germe, polidioksanon içeren özel ipler kullanılarak cildin alt tabakalarına bu iplerin yerleştirilmesi ile ciltte gerginleştirme sağlayan ve kolajen üretimini tetikleyen cerrahi müdahale olmadan gerçekleştirilen bir uygulamadır. İp askı yüz germe sayesinde zaman içerisinde yaş alma ve yer çekimi ile oluşan sarkık görüntü giderilir, yüz kaldırılır ve genç bir görünüm elde edilebilir. Yaş almayla özellikle yüzde meydana gelen sarkmalar, gevşemeler, elastikiyet kaybı ve yüz hatlarının belirginliğini kaybetmesi gibi değişikliklerde etkili olan uygulama bu sorunları gidererek cildi sıkılaştırmayı hedefler. 

PDO iplerin cildin alt katmanlarına yerleştirilmesi ile etkisini 3 farklı şekilde gösterir:

 • Mekanik efektler sayesinde anında cildi yukarı kaldırma
 • Ciltteki dokuyu, ince çizgileri ve elastikiyeti iyileştirmek için kolajen ve elastin lifi üretimini tetikleyen bir süreç başlatarak hücresel yenileme
 • Yağ dokusunun büzülmesini sağlayarak cildi sıkılaştırma

İp askı yüz germe uygulamasının pek çok avantajı vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tüm cilt tiplerine, tüm ten renklerine uygulanabilir bir işlemdir.
 • Kişiye kısa sürede gündelik yaşamına dönme imkanı sağlar.
 • Cerrahi bir işlem olmaması nedeniyle herhangi bir kesi yapılmaz ve iz kalma durumu olmaz.
 • İyileşme süresi kısadır.
 • Deride yara veya zarar oluşturmadan etki eder bu sayede iz kalmaz, renk değişikliği oluşmaz ve enfeksiyon riski yoktur.

İp Askı Yüz Germe Nasıl Uygulanır? Nasıl Etki Eder?

PDO ip askı yüz germe uygulaması önce hastanın cilt durumu detaylı bir şekilde uzman bir hekim tarafından analiz edilmesi ile başlayan bir süreçtir. Kişinin yüzündeki sarkma, gevşeme, elastikiyet kaybı gibi sorunların ne derecede olduğu tespit edildikten sonra işleme uygun olması durumunda bir hazırlık sürecine girilir. Hekim tarafından bu uygulamada kullanılacak ip sayısı ve hangi bölgelerde iplerin kullanılacağı belirlenir ve haricindeki bir bölgede işlem yapılmaz. 

Uygulama öncesinde cilt bir temizleyici yardımıyla iyice temizlenerek işleme hazırlanır. Bu adım, sonrasında enfeksiyon oluşma ihtimalini engellemek için mutlaka atlanmaması ve özenle gerçekleştirilmesi gereken önemli bir adımdır. Devamında öncesinde iplerin giriş yapılacağı belirlenen bölgelere hastanın acı hissetmemesi ve rahat bir uygulama geçirmesi için özel bir krem yardımıyla lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur.

Uyuşan bölgelerde ince uçlu ve hissedilmeyecek kadar hafif iğnelere takılı pdo ipler derinin cildin 4-5 mm altındaki dokulara yerleştirilmeye başlar ve belirlenen sayıdaki ipler yerleştirildikten sonra yukarıya doğru çekilerek gerginlik sağlanır. İplerdeki fazlalıklar istenen gerginliğe ulaşıldığında kesilir. Pdo ipler ameliyatlarda da sıklıkla kullanılan ve vücut tarafından hızlıca emilerek kaybolan iplerdir. Bu ipler yerleştirildikleri bölgelerdeki hücreleri uyararak kolajen ve elastin liflerin oluşturulmasını tetikler.

Kişiden kişiye işlem süresi değişiklik gösterebilmekle özellikle hassas cilt yapısına sahip kişilerde işlem sonrası ağrı, hassasiyet, kızarıklıklar ve şişlik görülebilir. Soğuk kompres yapmak kızarıklık ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılarak ağrılar geçirilebilir. 

İp Askı Yüz Germe İşleminde Kullanılan İplerin Özelliği Nedir?

 • İnsan vücudu ile uyumlu ve vücut tarafından emilebilen iplerdir.
 • Kolajen ve elastin lifi üretimini tetikler.
 • Yüzdeki derinin kalitesine ve sarkma durumuna göre deriyi 3-10 mm yukarı doğru çekerek kaldırır. 

İp Askı Yüz Germe Uygulamasından Kimler Yararlanabilir?

Yaş alma veya yer çekimine bağlı orta yüz sarkmaları, boyundaki gevşek doku problemleri, gıdı ve çene hattında sarkmalar, kaş düşüklüğü gibi problemlerin toparlanmasını isteyen kişiler PDO ip askı yüz germe uygulamasını tercih ederek ciltlerinde gerginlik sağlayabilirler. Özellikle 30 yaş ve üzeri kişilerde yaşlanma ile bu problemler ortaya çıkmaya başlar.

Cerrahi bir işlem olmamasından dolayı bu tarzda operasyonlardan kaçınan kişiler için uygun bir tedavi yöntemidir. Kısa sürede gündelik hayata dönebilme imkanı sunması sebebiyle vakit konusunda sıkıntı yaşayabilecek kişiler için de doğru bir tercih olabilir.

Bu uygulama şu kişiler için tavsiye edilmez:

 • Kanser veya diyabet hastası olanlar,
 • Otoimmün bir hastalığı bulunanlar,
 • Çok ileri yaşta olanlar,
 • Cildi çok hassas olanlar,
 • Pıhtılaşma ve enfeksiyonel bir sorun yaşayanlar
 • Hamile veya emzirme sürecinde olanlar

Hem kadın hem de erkeklerde uygulanabilir fakat her cinsiyet için farklı yaklaşımlar göz önünde bulundurularak uygulama planlanır ve yapılır. 

İp Askı Yüz Germe Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

PDO ip askı yüz germe uygulaması;

 • Göz kapakları ve kaşlarda oluşan sarkmalarda, 
 • Gıdı ve yanak bölgesindeki sarkmalarda,
 • Ovalleşen çene bölgesinde,
 • Çene altında,
 • Ağız kenarlarındaki sarkmalarda,
 • Boyun bölgesindeki gerginliğini kaybetmiş kısımlarda,
 • Diz üstlerindeki ve karın çevresindeki hafif sarkmalarda etki gösteren bir uygulamadır.

İp Askı Yüz Germe Uygulama Sonrası

Uygulamanın ardından kişiler kısa sürede günlük yaşamına geri dönebilirler fakat dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İşlemden sonraki 2 gün yüze masaj yapılarak nemlendirici benzeri krem bir ürün sürülmemesi ve makyaj yapılmaması tavsiye edilir.
 • İşlem sonrasındaki 12 saat boyunca yüze mümkün olduğunca dokunulmamalıdır. Yüz yıkanmamalı, ıslatılmamalıdır.
 • Hassas cilt yapısına sahip kişilerde uygulama sonrası ağrı ve hassasiyet görülebilmektedir. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile bu problemin önüne geçilebilir.
 • Oluşabilecek kızarıklıklar, şişlikler ve morarmalar için soğuk kompres uygulanabilir.
 • Kişinin cilt bakımı rutinine dönmesi için en az 2 gün geçmesi gereklidir. 
 • İplerin giriş bölgelerine doktorun gerekli görmesi durumunda antibiyotikli krem kullanılabilir. Bu, enfeksiyon riskini azaltır.
 • İşlemin ardından hastanın bir hafta boyunca sırt üstü pozisyonda yatması tavsiye edilir. Yüz üstü yatmak yüzdeki şişliği arttırabilir.
 • Uygulama bölgesine zarar verebilecek masaj, kese, spadan uzak durulmalıdır. Sıcak ortamlar şişliği arttırabileceği için hamam ve sauna da bu dönemde tavsiye edilmez. 
 • İşlem sonrasındaki bir ay boyunca mimik hareketlerinden olabildiğince kaçınılmalıdır.
 • Cildin her zaman güneşin zararlı ışınlarından korunması gereklidir. Cildin bu hassas döneminde de bu duruma daha fazla dikkat ederek güneş kremi kullanımına ve güneşin zararlı ışınlarına direkt olarak maruz kalınmamasına özen gösterilmelidir.
 • İşlemin ardından yaklaşık 2 hafta boyunca diş tedavisi yapılmamalıdır.

İp Askı Yüz Germe Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Görülür?

PDO ip askı yüz germe uygulamasından sonra hacim ve yüzün yapılanma etkisi hemen görülebilmektedir. Ancak cilt altına yerleştirilen ipler zamanla erimektedir ve ilk 3 ayda maksimum düzeyde etki ederler. 6 ay içerisinde eriyen ipler bu süre içerisinde kolajen üretimini desteklemeye ve cildin canlılığını korumaya devam ederler. 

İp Askı Yüz Germe Uygulamasının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık olarak 6-8 ay boyunca ciltte kalan ipler sayesinde gerginlik görünümü veren uygulamadan sonra iplerin etkisi ve kolajen üretimiyle yaklaşık olarak 1.5-2 sene kadar uygulamanın olumlu etkileri devam eder. 2 senenin sonunda yüz yavaş yavaş eski halini almaya ve sarkmalar kendini belli etmeye başlar. Bu noktalarda hastalar işlem öncesine göre daha fazla rahatsızlık duyabilmektedir. Sarkmalar ilerlemeden küçük rötuşlar yapılabilir veya işlem tekrar yapılabilir.

İp Askı Yüz Germe Fiyatları

ip askı yüz germe fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. PDO ip askı yüz germe işleminde fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan biri kullanılan iplerin kalitesi ve sayısıdır. Bunun haricinde doktorun tecrübesi, işlemin yapıldığı kliniğin donanımı, daha önce bu uygulamayı yaptıran kişilerin memnuniyetleri de fiyatı etkileyen diğer unsurlardır.  Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek Sağlık Bakanlığına göre yasal olmayan bir durumdur. En doğru fiyat bilgisi için estetik işlemin yaptırılacağı kliniğe gidilerek doktora muayene olmak gereklidir. Yapılan bu muayene sonucunda kişide yapılacak olan işlemler belirlenerek yapılacak işleme göre en doğru fiyat bilgisi çıkartılır. 

PDO ip askı yüz germe uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir ve kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar PDO ip askı yüz germe hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha genç görünen bir cilt görünümüne kavuşmak ve daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet vermekteyiz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak PDO ip askı yüz germe fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.