Dermapen, günümüzde sıklıkla kullanılan ve son teknoloji ile geliştirilmiş bir gençleştirme ve cilt yenileme yöntemidir. İşlem esnasında cilt dokusunda kontrollü bir şekilde hasar oluşturulup cildin kendini yenileme mekanizmasının aktif hale getirilmesi amaçlanmaktadır. İnce çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinden ciltteki sorunların tedavi edilmesine kadar pek çok alanda kullanımına başvurulan dermapen uygulamasına dair tüm detaylar yazının devamında.

Dermapen Nedir?

Dermapen

Dermapen, ince uçlu minik cilt iğnelerinin kullanıldığı ve vücuttaki kolajen üretimini teşvik ederek cildin gençleşmesini ve yenilenmesini sağlayan bir cilt tedavisidir. Dermapen uygulamasında kolajen ve elastin üretiminin azalması nedeniyle meydana gelen ince çizgi, kırışıklık, sarkma, çukurlaşma ve daha pek çok cilt sorununun çözümü için minik uçlu iğnelerle ciltte kontrollü bir şekilde hasar oluşturulur, kolajen üretimi teşvik edilir ve cilt kendisini yenileme başlar.  

Dermapen Hangi Cilt Sorunlarında Kullanılır?

Dermapen uygulaması, yaş almaya bağlı olarak kolajen ve elastin üretiminin azalması nedeniyle meydana gelen pek çok cilt sorununda güvenle kullanılmaktadır. Bu cilt sorunlarından bazıları;

 • Yaşlanmış ve sarkmış ciltlerin sıkılaşma sağlanarak toparlanmasında ve daha genç cir cilt görünümüne kavuşmasında,
 • İnce çizgi ve kırışıklıklarının görünümlerinin hafifletilmesinde,
 • Geniş gözenek görünümünün iyileştirilmesinde,
 • Özellikle sigara kullanan kişilerde dudak çevresinde meydana gelen çizgilerin görünümlerinin hafifletilmesinde,
 • Cildin daha sıkı, daha dinamik ve genç görünmesinde,
 • Sivilce ve cerrahi yara ile yanıkların tedavisinde,
 • Hamilelik ve kilo verimi sonrasında meydana gelen deri çatlaklarının hafifletilmesinde,
 • Çeşitli cilt sorunları nedeniyle meydana gelen çukurlaşma probleminde dermapen uygulaması yapılmaktadır.

Dermapen Nasıl Yapılır?

Dermapen uygulamasına karar verilmeden önce kişi detaylı bir şekilde muayene edilir. Ardından işlemin yapılmasına karar verilirse uygulama bölgesi lokal anestezik krem aracılığıyla uyuşturulur. Bu sayede işlem esnasında kişinin herhangi bir acı ya da ağrı yaşamaması sağlanır. Cildin tamamen uyuşması için bir süre beklenir ve ardından işleme başlanır. 

Dermapen işlemi esnasında ciltteki kolajen üretimini arttırıp yenilenme sürecinin başlatılması için, mikro uçlu iğneler aracılığıyla cilde kontrollü bir şekilde hasar verilmektedir. Hasar verilmesi esnasında, otomatik titreşimli bir cihaz ve cilt yüzeyine dikey olarak hasar verecek şekilde çok sayıda iğneye sahip başlık kullanılır. Bu başlık cilt yüzeyinde hareket ettirildikçe, ciltte ince kanallar açılır ve cilt kolajen üretimi için uyarılmış olur. Devamında kişinin cildinin ihtiyacına göre belirlenen ve pepitdler, antioksidanlar ve vitaminler içeren krem ve serumlar nazik bir şekilde cilde uygulanır ve bu etken maddelerin direkt olarak doku ve hücrelere etmeleri sağlanır. İşlemin sonrasında cildin kendisini onarma ve yenileme süreci devam eder.

Dermapen Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Dermapen uygulamasıdır alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapıldığı takdirde oldukça güvenli ve tatmin edici sonuçlar sağlayan bir uygulamadır. 

 • Diğer cilt bakım uygulamalarına kıyasla alerji yapma ve iz kalma riski neredeyse yok denilecek seviyededir. 
 • İşlem esnasında kullanılan iğneler tek kullanımlıktır. Bu nedenle enfeksiyon ve hastalık kapma ihtimali bulunmaz. 
 • Ayarlanabilir iğne derinliğine sahiptir. Bu sayede kişinin cildinin ihtiyacına ve uygulama bölgesine göre özelleştirilebilmektedir. 
 • Dudak üstü, burun ve göz etrafı gibi hassas ve küçük bölgelere bile uygulama yapılma imkanı sunar. 
 • İşlem öncesinde uygulama bölgesine sürülen topikal anestezik krem sayesinde acısız ve ağrısız bir seans sunar. 
 • Kısa süre içerisinde tamamlanması ve önemli bir yan etkisinin olmaması sayesinde kişi güneş kremi kullanımına ve su değmemesine dikkat ederek günlük yaşamına devam edebilir. 

Dermapen Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Dermapen uygulamasının ilk seansı yapıldıktan sonra ilk 1-3 gün boyunca ciltte hafif kızarıklığın olması oldukça normaldir. Bu kızarıklığın kendiliğinden geçmesiyle beraber ilk sonuçlar görülmeye başlanır. Cildin ihtiyacına ve ciltteki sorunun büyüklüğüne bağlı olarak kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 4-6 seans tamamlandıktan sonra daha kalıcı ve daha etkili sonuçlar ortaya çıkmaktadır. 

Dermapen Kaç Seansta Sonuç Verir?

Dermapen uygulamasının kaç seans yapılacağı cildin ihtiyacına ve mevcut sorununa göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle gençleştirme etkisi için 4 hafta arayla ortalama 4-6 seanslık, akne tedavisi için 6 hafta arayla ortalama 5-6 seanslık ve cilt sıkılaştırma etkisi için ise 4-6 hafta arayla ortalama 10 seanslık tedavi istenen sonucun elde edilmesinde yeterli olmaktadır. 

Dermapen Kaç Ayda Bir Yapılır?

Dermapen uygulamasının başında belirlenen seans sayılarının tamamlanması ve istenen genç, sıkı ve aydınlık cilt görünümünün elde edilmesinin ardından ortalama 6 ayda bir tekrarı yapılan seanslar sayesinde uygulamanın etkilerinin sürekliliği sağlanmaktadır. 

Dermapen Cildi Beyazlatır Mı?

Dermapen uygulaması esnasında açılan mikro kanallar aracılığıyla cilt altı dokusuna nüfuz etmek üzere seansın sonlarına doğru cildin ihtiyacına uygun etken maddeleri içeren krem ve serum uygulamaları yapılır. Bu etken maddelerin içerisinde cilt rengini açarak melazma sorununun da ortadan kaldırılmasını hedefleyen asitler bulunabilmekte ve bu sayede cilt tonunda açılma da sağlanabilmektedir. 

Dermapen Kime Yapılmaz?

Dermapen, alanında uzman kişiler tarafından hijyenik koşullar altında yapıldığı takdirde oldukça güvenli bir uygulamadır. Kırışıklık, ince çizgi, sarkma, elastikiyet kaybı ve cilt lekelerinden müzdarip olan tüm kadın ve erkeklere uygulanabilmekle beraber cildinde aktif enfeksiyon bulunan kişilere bu sürecin sonunda dermapen uygulaması yaptırmaları tavsiye edilir. 

Dermapen Ciltte İz Bırakır Mı?

Dermapen uygulaması mikro iğne uçlarıyla cilt yüzeyinde kontrollü hasar oluşturmaya ve bu sayede de cildin kendisini yenileme mekanizmasını aktif etmeye yarayan bir işlemdir. Alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından hijyenik koşullar altında yapılmadığı takdirde cildin enfeksiyon kapması veya kalıcı leke oluşması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle dermapen işleminin yapıldığı kliniğin kalitesi ve doktorun tecrübesi oldukça önemlidir. 

Dermapen Hangi Aylarda Yapılmaz?

Dermapen uygulaması esnasında cilt yüzeyinde mikro hasarlar oluşturulduğundan dolayı leke kalma ihtimalinin önüne geçmek için cildin güneşin zararlı ışınlarına karşı her zamankinden daha fazla korunması gerekmektedir. Bu nedenle cilt güneşe maruz bırakılmadığı takdirde dermapen uygulamasının 4 mevsim yapılması mümkündür. 

Dermapen Sonrası Kaç Gün Su Değmemesi Gerekir?

Dermapen uygulamasının ardından uygulama bölgesine 24 saat boyunca su değmemelidir. Makyaj yapılmaya bir gün sonrasında başlanabilmektedir. Epilasyon ve ağda gibi cildi tahriş edebilecek uygulamalar ile dermapen işleminin arasında ise en az 2 hafta aralık bulunmalıdır.

Dermapen Lekeleri Yok Eder Mi?

Dermapen işlemi cildin üst katmanına mikro hasar vererek kolajen üretimi için teşvik ederken, diğer bir yandan da ciltte yenilenme süreci başlatılır. Cildin alt katmanlarından üst katmanlarına doğru yenilenme ve kolajen üretimi gerçekleştikçe cilt lekelerinde açılma ve ciltte aydınlanmanın meydana gelmesi hedeflenmektedir. 

Dermapen Kaç Dakika Sürer?

Dermapen uygulamasının kaç dakika süreceği uygulama bölgesine, genişliğine, cildin mevcut durumuna ve ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir süreden bahsetmek gerekirse, dermapen işleminin seans süresi ortalama 30-40 dakika kadardır. 

Dermapen Sonrası Soyulma Kaç Gün Sürer?

Dermapen uygulamasının yapıldığı ilk 3 gün boyunca cilt aldığı mikro hasarlar nedeniyle hafif kırmızı renktedir. Devamında ise yavaş yavaş cilt soyulmaları başlar. Ortalama bir hafta kadar devam eden soyulma sürecinin sonunda cilt katmanı yenilenmiş olur.  

Regl Döneminde Dermapen Yapılır Mı?

Regl dönemleri hem hormonal dengesizlik nedeniyle cilt yağlanmasının değişken olduğu hem de cildin daha hassas olduğu bir dönemdir. Bu nedenle dermapen uygulamalarının regl üzerinden ortalama bir haftalık bir süre geçtikten sonra yapılmaları daha doğrudur. 

Dermapende Kaç İğne Var?

Dermapen cihazının ucunda bulunan ve otomatik hareketi sayesinde cilt yüzeyine dikey olacak şekilde mikra hasarlar verilmesini sağlayan iğne uçları toplam 12 adettir. Bu iğneler sayesinde cilt yüzeyinde çoklu mikrokanallar açılır ve bu kanallar aracılığıyla cildin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve peptidleri içeren serum ve kremler cilt altı dokularına gönderilirler.

İki Dermapen Arası Kaç Gün Olmalı?

Dermapen seanslarının aralığı kişi özelinde belirlenmektedir. Cildin ihtiyacı, yapısı ve mevcut sorunu bu aralığın belirlenmesinde önemlidir. Genel bir aralıktan bahsetmek gerekirse, dermapen uygulamaları ortalama bir ay arayla ayda bir kez olacak şekilde yapılmaktadır. Seans aralıklarının sıklaştırılması, işlemin etkinliğine bir katkı sağlamadığı gibi tam tersi cildi gereksiz yere yıpratarak iyileşme sürecini uzatabilmektedir. 

Dermapen Göz Çevresine Uygulanır Mı?

Dermapen uygulamasında kullanılan cihazın özel başlığı sayesinde ulaşılmanın en zor olduğu göz çevresi ve dudak üstü gibi bölgelere de uygulama yapılma imkanı tanımaktadır. 

Dermapen Sivilceleri Yok Eder Mi?

Dermapen işlemi sayesinde cilde verilen mikro hasarların iyileştirilmesi için, cilt yenilenme mekanizmasını ve kolajen üretimini otomatik olarak aktif hale getirir. Bu durumda bir yandan cilt yenilenirken diğer yandan da daha sağlıklı ve daha canlı bir cilt görünümü oluşur. Bu esnada kişinin yüzünde sivilce ve sivilce lekeleri mevcutsa, cilt yenilenmesiyle beraber onlarda da iyileşme görülür.

Dermapen Acı Verir Mi?

Dermapen işlemi öncesinde uygulamanın yapılacağı bölgeye lokal anestezik krem uygulanır ve tamamen uyuşana kadar beklenir. Bu sayede işlem süreci oldukça konforlu geçer. Kişi, herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. 

Dermapen Mi Altın İğne Mi?

Dermapen uygulaması genellikle hafif sorunlu ciltlerde uygulanan, ciltte kolajen üretiminin arttırılarak cildin yenilenmesini ve canlanmasını sağlayan bir uygulamadır. Altın iğne ise daha derin kırışıklıklara, koyu lekelere ve pürüzlü cilt yapısına sahip olan kişilere çözüm olarak uygulanmaktadır. 

Dermapen Mi PRP Mi?

Dermapen uygulaması, PRP’den üst seviyede fayda alınabilmesi için kombine olarak da uygulanabilmektedir. Bu sayede gergin, canlı, taze ve aydınlık cilt görünümü daha etkin bir şekilde ortaya çıkmış olur. 

Dermapen ve Dermaroller Arasındaki Fark Nedir?

Dermapen uygulamasında kullanılan cihaz ulaşılmaz en zor bölgeler olan burun kenarı ve dudak üstü gibi bölgeler için de uygulama yapılma imkanı tanırken, dermaroller ise silindir şeklindeki başlığı nedeniyle Dermapen ile ulaşılabilen alanlara müdahale edilmesine imkan tanımamaktadır.

Dermapen Fiyatı Nedir?

Dermapen uygulaması, Quartz Klinik’te alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmaktadır.   Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Ayrıca dermapen uygulamasının fiyatı kişinin doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle dermapen yaptırarak daha genç ve daha canlı bir cilt görünümüne kavuşmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.