q switch nd yag lazer
Q Switch Lazer – Nd:YAG Lazer Nedir?

Q Switch Lazer ciltte oluşan lekelenme, akne izi, çil gibi istenmeyen görünümleri gidermede işlevsel bir teknolojidir. Ciltte yaşlanma, güneş ışığı, ameliyat kesi izi, yaralanma, akne izi, dövme gibi nedenlerle oluşan izler/lekeler cildin kötü görünmesine yol açar. Kişiler bu olumsuz görünümden dolayı mutsuz olurlar. Q Switch Lazer uygulamasıyla ağrısız, kısa süreli, konforlu bir şekilde istenmeyen tüm lekelerden kurtulmak, istenen cilt tonuna ulaşmak, pürüzsüz, aydınlık bir cilt yapısına kavuşmak mümkündür.

Q Switch Lazer Nedir?

Q Switch Nd:Yag Lazer en son teknolojinin uygulandığı bir sistemdir. 1064 nm (derinlikli cilt sorunlarında kullanılır), 532 nm (yüzeysel cilt sorunlarında kullanılır) dalga boyuna sahip, 3 başlıklı, her cilde uygun, farklı çalışma hızlarında seçenek sunan bir cihazdır. Q Switch Lazerde Fotona cihazı kullanılmaktadır. Q Switch Lazer ile yaşlılık lekesi, dövme, akne izi, güneş lekesi, doğum lekesi, çil, Moğol lekesi, ameliyat izi gibi rahatsızlık verici izler silinebilir. Ayrıca tüy sarartma, karbon peeling, cilt gençleştirme gibi işlemlerde de Q Switch Lazerden faydalanılmaktadır. Q Switch güvenli, hızlı atım yapabilen, her cilt yapısına uyumlu bir uygulamadır. Q Switch yaptıran kişiler ideallerindeki pürüzsüz, ışıltılı cilde kavuşmalarının mutluluğunu yaşarlar.

Q Switch Lazer Kimlere Uygulanır? 

Q Switch Nd:Yag Lazer işlemi cinsiyet farkı gözetmeksizin herkese uygulanabilir. Her cilt tipiyle uyumlu olan bu sistem sadece şu kişilere uygulanamamaktadır:

 • Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar
 • Kanser şüphesi bulunanlar ya da kanser tedavisi gören kişiler
 • Alerjik reaksiyon oluşma riski bulunan kişiler 

Q Switch Lazer Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Q Switch Lazer vücudun gerekli her bölgesinde uygulanabilir. Uygulama alanına göre başlık seçeneği olduğu için her alanda çalışmak rahat bir şekilde gerçekleşir. En sık yüz, boyun, kol, el, sırt bölgelerinde uygulanmaktadır.

Q Switch Lazer Nasıl Uygulanır?

Q Switch Lazer uygulamasında anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Uygulama öncesinde cilt temiz bir hale getirilir. Lazer ışınları ciltte ihtiyaç olan yere yöneltilir ve sorunu oluşturan pigmentin parçalanması / izin silinmesi / kolajenin aktiflenmesi sağlanır. Ortalama 15-20 dakika süren seanslar kişinin ihtiyacına göre 5-6 seansa dek sürebilmektedir. Kimi işlemlerde (dövme gibi) 10-15 seansa dek lazer uygulanması gerekebilir. Farklı cilt yapılarının olması, cilt sorununun kapladığı alan ve derinliği gibi faktörler nedeniyle seans sayısı her kişide farklı olacaktır. Her seans sonunda ciltteki gelişmeler gözle görülür derecede fark edilir. Seans aralığı 3-6 hafta arasında değişmektedir.

Q Switch Lazer Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Q Switch Lazer uygulamasından önce cildin olumsuz etkilenmemesi için güneşte kalmamak gerekir. Uygulamadan 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçlar kullanılmamış olunmalıdır. Doktorun uygun gördüğü durumlarda uygulama bölgesinin tıraşlanarak gelinmesi gerekebilir. 

Q Switch Lazer Sonrası Nasıl Geçer?

Uygulama sonrasında ciltte kızarıklık ve kabuklanma oluşabilir. Bu etkiler 3-5 gün içerisinde kendiliğinden yok olur. Uygulama sırasında ve sonrasında rahatsız edici bir etki oluşmaz. Konforlu, ağrısız, acısız bir işlemdir. Kişiler günlük yaşamlarına hemen dönebilir. 

Q Switch Lazer Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Q Switch Nd:Yag Lazer sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Uygulama alanı kaşınmamalıdır. Kabuk oluşursa koparılmamalıdır.
 • Uygulama alanında sadece doktorun önerdiği krem kullanılmalıdır. Kozmetik hiçbir ürün kullanılmamalıdır.
 • Ciltteki kızarıklık için soğuk kompres uygulanabilir.
 • Güneşte kalınmamalı, açık havada güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.
 • Sıcak banyo yapılmamalı, solaryuma gidilmemelidir.
 • Cilde zararlı sağlıksız besinler tüketilmemelidir.

Q Switch Lazerde Ağrı Duyulur Mu?

Q Switch Lazer genellikle anesteziye gerek duyulmadan yapılır. Ağrı duyulan bir işlem değildir. Uygulama sonrasında da ağrı ya da acı hissi oluşmaz. Nadiren, ağrı eşiği düşük ya da aşırı korkan kişilerde lokal anestezi ile soğuk hava uygulaması yapılabilir. Ağrı kesici kullanmak gerekmez. Uygulama alanında kaşınma, karıncalanma gibi hisler duyulabilir. Bu etkiler de 3-5 gün içerisinde yok olmaktadır. 

Q Switch Lazer Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Q Switch Lazer her mevsim yapılabilen bir uygulamadır. Fakat uygulama sonrasında güneşte kalmamak gerektiği için yaz aylarında cildi korumak biraz daha zor olabilmektedir. Bu kritere dikkat edildiği sürece kişilerin tercihine göre her mevsim yapılabilir.

Q Switch Lazer Kalıcı Sonuç Sağlar Mı?

Q Switch Lazer kalıcı etki sağlayan bir işlemdir. Uygulama öncesinde kişinin cilt sorunu ve cilt yapısı incelenerek kaç seansta çözüm sağlanacağı belirlenir. Ciltteki sorun giderilene dek uygulama devam eder. Dövme gibi derin izlerde seans sayısı bu duruma bağlı olarak uzun olabilmektedir. Yaşlılık lekesi, güneş lekesi, akne izi gibi çeşitli lekeler tedavi tamamlandıktan sonra yeniden oluşabilir. Q Switch etkisinin kalıcı olması için kişi cildinin hassasiyetlerini fark ederek yaşam biçimini bu duruma göre belirlemelidir. Güneşte kalmamak, sağlıklı beslenmek, cildi hijyen tutmak, nemli tutmak gibi önlemler Q Switch etkisini kalıcı hale getirmektedir.

Q Switch Lazerin Riski Var Mıdır?

Q Switch Lazer güvenilir ve risksiz bir işlemdir. Uygulama esnasında doğru hızın belirlenmesi, doğru alana uygulanması ve cihazın doğru sürelerde ciltte tutulması oldukça önemlidir. Başka dokuların zarar görmemesi, sağlık sorunları oluşmaması için bu işlemin mutlaka dermatolog tarafından uygulanması gerekir. Q Switch Lazer uygulaması uzman ve deneyimli bir dermatolog tarafından gerçekleştirildiği müddetçe zararsız bir işlemdir. Kanser, ur gibi oluşumlara yol açmaz. Ciltte yanık meydana gelmez.  

Q Switch Lazerin Faydaları Nelerdir?

Q Switch Lazerin sağladığı faydalar şunlardır:

 • Yaşlılık / güneş / doğum / moğol lekesi, çil gibi vücutta istenmeyen lekeleri yok eder. Cilt pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme kavuşur. 
 • Dövme, ameliyat kesisi, akne gibi izlerin ciltten silinmesini gerçekleştirir.
 • Ciltteki ton farklılıkları giderilir, cilt sağlıklı rengini alır.
 • Kolajen dokuyu uyararak sıkı bir cilt oluşmasını sağlar.
 • Rahatsız edici tüylerin sarartılması ve fark edilemeyecek görünüme gelmesi sağlanır.
 • Karbon peeling ile cilt renginin sağlıklı duruma gelmesini ve lekelerden arınmayı sağlar.
 • Anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır.
 • Hızlı, pratik, risksiz bir uygulamadır.
 • Minimal bölgeye etki ettiği için çevre dokuların hasar görmesi söz konusu değildir. 

Cilt Lekelerinden Kremle Kurtulmak Mümkün Müdür?

Cilt lekelerini giderici pek çok kozmetik kremin piyasada satışı mevcuttur. Bu kremlerin kişilerin cilt sorunlarına ne derece fayda sağlayacağı şüphelidir. Sağlık sorunları yaşamamak adına dermatolog tarafından muayene olmalı, sorununuzun çözümü için doktorun tavsiye edeceği krem ya da lazer yöntemini kullanmalısınız. Q Switch Nd:Yag Lazer uygulaması kalıcı çözüm sunması ve risksiz bir yöntem olması nedeniyle cilt lekelerinden kurtulmanın en etkili yöntemidir. 

Q Switch Lazer Fiyatları

Q Switch Lazer fiyatları; uygulama amacı, uygulama bölgesi büyüklüğü, seans sayısı gibi faktörlere göre değişmektedir. Kliniğimize gelen kişiler dermatolog tarafından muayene edilerek sorunu tespit edilir, kaç seans lazer uygulanması gerektiği belirlenir. Bu nedenle en doğru fiyat bilgisi doktor muayenesi sonrasında edinilmektedir.