Liposuction İle Kaç Kilo Yağ Alınır ; Birçok kilo verme yöntemine rağmen bir türlü istediğiniz ideal vücut hatlarına kavuşamadıysanız, aynaya her baktığınızda bölgesel yağ birikmeleriniz gözünüze batıyorsa ve artık bu durum için başka bir çözüm arayışındaysanız sizin için en uygun ve yüz güldüren çözümün liposuction uygulamasında olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bölgesel olarak göbek, bel, basen ve bacak içlerinde biriken inatçı yağların vücuttan uzaklaştırılmasıyla istenilen incelmeyi ve kilo fazlalığı nedeniyle değil vücut yapısı ve yağ birikmesi nedeniyle kilolu görünen bölgelerin istenilen görünüme kavuşmalarını sağlayan bu uygulamayla ilgili olarak Liposuction ile Kaç Kilo Yağ Alınır sorusundan nasıl yapıldığına ve riskleri olup olmadığına dair merak edilen tüm soruların cevapları bu yazıda. 

Liposuction İle Kaç Kilo Yağ Alınır

Liposuction nedir?

Liposuction, cerrahi bir işlem olarak geçer ve temel amacı hastanın vücudundaki dengesiz yağ dağılımını ortadan kaldırarak daha düzgün ve orantılı bir vücut kontürünün elde edilmesini sağlamaktır. Bölgesel yağlanma problemine çözüm olan bu uygulama, pek çok estetik cerrahisini destekleyecek şekilde kombine olarak da uygulanabilmektedir. Örneğin, karın germe ameliyatı yaptırarak daha sıkı ve düz bir karın bölgesine kavuşmak isteyen hastalarda eğer karın bölgesinde yağ birikmesi mevcutsa yalnızca karın germe işlemiyle fazla deri ve dokuların toplanması istenilen kusursuz görünümü sağlamayacaktır. Bu gibi durumlarda karın germe ameliyatının öncesinde liposuction uygulaması yapılarak bölgede biriken yağlar vücuttan uzaklaştırılıp ardından germe işlemi yapılarak oldukça fit ve tatmin edici bir karın görünümünü meydana getirmek mümkündür. Yine aynı şekilde erkek hastaların meme bölgesinde yağ birikimine bağlı olarak meydana gelen jinekomasti sorunu için yapılan ameliyatlarda liposuction yönteminin kullanılmasıyla beraber kusursuz bir görünüm elde edilir. 

Liposuction uygulamaları yalnızca yağ birikmelerini vücuttan uzaklaştırarak ilgili bölgenin şekillenmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda alınan yağların çarpık bacak görünümünün düzeltilmesi, küçük memelere dolgunluk katılması, daha hacimli ve kıvrımlı kalçalara sahip olunması veya vücutta dolgunluk sağlanarak kontür düzenlemelerinin yapılması gibi pek çok işlemde ilgili bölgeye enjekte edilerek oldukça tatmin edici sonuçların elde edilmesini de sağlamaktadır. Liposuction uygulamasıyla hastanın vücudundan alınan yağların yine hastanın vücudunda dolgunlaştırma sağlanması amacıyla kullanılmasında kişinin kendi yağ dokuları kullanıldığından dolayı herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaması gibi önemli bir avantajı da mevcuttur.

Liposcution ile Kaç Kilo Yağ Alınır?

Liposuction ile kaç kilo yağ alındığı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle ortalama 3-4 kilo kadar saf yağ alınmakta ve bu miktar kişinin kilosuna eksilen 5-6 kilo olarak etki etmektedir. Belirtilen bu miktardan daha fazla yağ alımı gerekiyorsa, bu durumda ikinci bir liposuction operasyonu yapılarak geri kalan yağlar da çekilebilmektedir. Ancak aynı bölgeden yapılan liposuction uygulaması için ortalama 1,5 ay kadar bir sürenin geçmesi gerekmektedir. 

Liposuction işlemi nasıl yapılır?

Günümüzde estetik cerrahide kullanılan farklı liposuction yöntemleri mevcut olsa da hepsinin temel amacı bölgesel olarak biriken yağları vücuttan uzaklaştırmaktır. Hangi liposuction yönteminin kullanılacağı ise hasta özelinde biriken yağ miktarına, uygulama bölgesine ve vücut yapısına göre değişkenlik göstermektedir. En sık kullanılan liposcution yöntemlerinden kısaca bahsedecek olursak;

 • Klasik liposuction işleminde vücuttaki yağ hücrelerinin özel bir sıvı enjekte edilerek şişirilmesinin ardından vakumlanarak vücuttan uzaklaştırılmaları sağlanır. 
 • Vaser (ultrasonik liposuction) işleminde yağ birikiminin olduğu bölgede cilt altı dokusuna gönderilen ultrason dalgaları sayesinde yağlar parçalanır ve ardından ince borular aracılığıyla vücuttan çıkarılırlar. 
 • Laser liposcution işleminde adından da anlaşılacağı üzere lazer dalgaları yağların parçalanmasında görev alır. Lazer ışınlarıyla parçalanıp sıvı hale gelen yağlar ince kanüller vasıtasıyla vücuttan alınırlar. 
 • Lipomatik liposuction işleminde ise titreşimli kanüller kullanılarak yağların parçalanması ve ardından alınarak istenen vücut kontürüne ulaşılması sağlanır. 

Liposuction hangi vücut bölgelerine yapılır?

Liposuction uygulamaları kadınlarda genellikle diyet ve egzersize dirençli yağ birikmelerinin yoğun olarak görüldüğü göbek, bel, basen, iç bacak, kalça, kol ve gıdı bölgelerine yapılırken, erkek hastalarda ise yağ birikmesi nedeniyle jinekomasti sorunu yaşayan kişilerin göğüs bölgesine ve yağlanmanın sık görüldüğü karın ve sırt bölgesine yapılmaktadır.  Özellikle zayıf bir fiziğe sahip olup sporla kas yapmasına rağmen istediği karın kası görünümüne yağlardan dolayı ulaşamayan erkekler, liposuction uygulaması sayesinde karın bölgelerinde baklava görünümüne kavuşmaktadırlar. 

Liposuction kimlere yapılır?

 • Kilo fazlasını vermiş; ancak diyet ve egzersiz rutinine rağmen dirençli yağlarından bir türlü kurtulamayan ve bu nedenle de vücudunun görünümünden bir türlü tatmin olamayan,
 • Erkek hastalarda yağ dokusunun artmasından dolayı meme büyüme yani jinekomasti sorunu yaşayan,
 • Bazı vücut bölgelerinde incelme ve şekillenme isterken alınan yağların tekrar enjekte edilerek bazı vücut bölgelerinde dolgunlaşma ve kontür düzeltme ihtiyacı duyan,
 • Erkek hastalarda karın bölgesinde baklava görünümüne yani belirgin karın kası görünümüne kavuşmak isteyen,
 • Şeker hastalığı vb. vücutta yara iyileşmesini geciktirecek herhangi bir sağlık sorununa sahip olmayan,
 • Cilt elastikiyeti iyi durumda olup bu sayede işlem sonrası kısa sürede pürüzsüz cilt görünümüne kavuşabilecek olan,
 • Sigara ve alkol tüketimine bir süre ara vermeyi kabul eden,
 • Genel anestezi alınmasında herhangi bir sorunu veya alerjisi bulunmayan,
 • Diyet ve spor yaparak istediği orantılı vücut görünümüne bir türlü ulaşamadığından dolayı sabrını ve özgüvenini kaybetmiş,
 • 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış olan tüm kadın ve erkek hastalara liposuction işlemi yapılabilmektedir. 

Liposuction’ın yan etkileri var mıdır?

 • Liposuction işlemi esnasında cilt altı dokuda parçalanan yağların vücuttan uzaklaştırılmasında ince uçlu kanüller kullanılmaktadır. Bu kanüller vücuda giriş noktalarında geçici ufak hasarlar bırakabildiği için kısa süreli morluk, kabuklanma veya cilt yüzeyinde benekli görünüm ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hassas ciltli kişilerde bu gibi durumlar daha sık yaşanabilmektedir. Ancak hafif yan etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir ve oldukça normallerdir. 
 • Yine uygulama bölgesinde yapılan müdahaleye bağlı olarak geçici ödemlerin oluşması mümkündür. 
 • Hassas ciltli kişilerde meydana gelen morarmalar çok nadir olmakla beraber bazen kişinin müdahale edilen bölgedeki ten renginde koyulaşmaya neden olabilmektedir. Ancak bu yan etki de kendiliğinden geçen ve kısa süreli etkilerdendir. 
 • Çok nadir görülen bir diğer yan etki ise uygulamanın yapıldığı bölgede geçici sıvı birikiminin meydana gelme durumudur. Böyle bir yan etki gerçekleştiğinde bir süre kendiliğinden geçmesi beklenir; ancak geçmemesi halinde ufak bir şırınga yardımıyla biriken bu sıvı vücuttan kolaylıkla çekilebilmektedir. 

Liposuction’ın riskleri var mıdır?

Günümüzde oldukça sık tercih edilen liposuction işlemi alanında uzman estetik ve plastik cerrahlar tarafından ve hijyenik koşullarda yapıldığı takdirde risksiz ve hızlı iyileşme sürecine sahip estetik müdahalelerden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak doktor ve klinik seçiminde hassas davranılmadığı ve merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapıldığı takdirde uzun tedavi süreçlerini, hatta bazen geri dönüşümsüz hataları beraberinde getirebilmektedir. Cilt yüzeyinde kalıcı dalgalı ve çökmelerin olduğu bir görünüm, kontür düzensizlikleri, enfeksiyon kapılması veya dolgunluk istenen bölgelere yağların geri enjekte edilmesinde iki meme arasında asimetri farkının meydana gelmesi bu risklerden yalnızca birkaçıdır. İstenmeyen bir sonuçla karşılamaması adına, hastaların liposuction uygulaması için doktor ve klinik seçiminde nihai kararı vermelerinden önce ilgili sertifika ve evrakları görmelerini, akıllarına yatmayan bir durum olursa başka bir doktorun daha fikrini almalarını tavsiye ediyoruz.

Liposuction uygulamasının fiyatı nedir?

Liposuction uygulamaları Quartz Klinik’te alanında uzman kişiler tarafından sıklıkla yapılan işlemlerdendir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtme işlemi yasal olarak kabul edilemez. Bu nedenle vücudundaki bölgesel yağlanmadan rahatsız olup daha şekilli ve düzgün kontürlü bir vücuda sahip olmak için liposuction uygulaması yaptırmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.