Zaman içerisinde yaş almaya, sık mimik yapımına, kolajen üretiminin azalmasına ve yer çekiminin negatif etkilerine bağlı olarak yüz bölgesinde sarkma, deformasyon, elastikiyet kaybı, kırışıklık ve ince çizgiler nedeniyle yaşlı görünüm meydana gelmektedir. Bu sorunlarla baş başa kalan kadınlar ve erkekler çözüm arayışına girmekte ve genellikle cerrahi olmayan teknikleri hem daha ulaşılabilir olmalarından hem de uzun iyileşme süreçlerini beraberinde getirmiyor olmalarından dolayı tercih etmektedirler. Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Teknikleri olarak geçen bu tekniklerin neler oldukları, avantajları ve kalıcılık süreleri gibi merak edilen detaylara dair tüm bilgiler bu yazıda. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Nedir?

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Teknikleri

Ameliyatsız yüz gençleştirme teknikleri, cerrahi işlemlere alternatif olarak sunulan ve hastanın beklentisi olan daha genç ve daha dinamik bir yüz görünümünü sunmayı hedefleyen uygumalardır. Sıklıkla tercih edilen bu yöntemler, cilt gençleştirme sürecini cerrahi işlemlere oranla çok daha kolay hale getirmektedirler. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Teknikleri Kimler İçin Uygundur?

Ameliyatsız yüz gençleştirme teknikleri, genellikle yaş almayla beraber ortaya çıkan cilt sorunlarına yönelik olarak uygulanmakla beraber yüzündeki gençleşme etkisi için cerrahi operasyon olmak istemeyen, 18 yaşını dolduran tüm kadın ve erkeklere genel sağlık durumları da elverişli olduğu sürece uygulanabilen tekniklerdir. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Teknikleri Nelerdir? Hangi Bölgelere Uygulanır?

Ameliyatsız yüz gençleştirme tekniklerinin en sık tercih edilenleri botoks, dolgu, ip askı, Fotona, PRP, mezoterapi, altın iğne, Scarlet, somon DNA, lazer ve Hydrafacial uygulamalarıdır. Günümüzde oldukça popüler olan bu teknikler yüz bölgesine ek olarak ihtiyaç duyulan gıdı ve boyun bölgelerine de sıklıkla uygulanmaktadır. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Tekniklerinin Avantajı Nedir?

  • Ameliyatsız yüz gençleştirme teknikleri, cerrahi gençleştirme operasyonlarıyla kıyaslandıklarında daha uygun maliyetli ve daha ulaşılabilirlerdir. 
  • Genellikle genel anestezi yerine lokal anestezi altında yapıldıklarından dolayı işlem esnasında hasta ağrı ya da acı hissetmezken, işlemden sonra da genel anestezinin olası etkilerinden korunmuş olmaktadır. 
  • İşlemlerin sonrasında uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmadan günlük yaşama rahatlıkla geri dönülebilmektedir. 
  • İşlemlerin etkilerinin azalmasıyla beraber tekrar uygulamalarının yapılması mümkündür. 
  • Hem kadın hem de erkeklere rahatlıkla uygulanmaktadırlar. 

Botoks ile Yüz Gençleştirme

Botoks ile yüz gençleştirme, ameliyatsız yüz gençleştirme tekniklerinin başında gelmektedir. İşlem esnasında botulinum içeriği hastanın yüz bölgesinde ihtiyaç duyulan bölgelere ince uçlu iğneler aracılığıyla enjekte edilir. Enjekte edilen bu içerik sayesinde bölgede bulunan kasların geçici olarak felç olmalarını sağlanmakta, bu sayede bir yandan yaş almaya bağlı olarak meydana gelen deformasyonlar giderilerek genç bir görünüm elde edilirken diğer bir yandan da mevcut çizgi ve kırışıklıkların ilerlemesinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Özellikle sık mimik yapılmasından dolayı meydana gelen kaz ayaklarının, alın kırışıklıklarının, burun kenarından ağız kenarında doğru uzanan çizgilerin ve kaş çatılmasından dolayı iki kaş arasında oluşan kırışıklık ve deformasyonların giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Bir dermatolog ya da plasitk cerrah tarafından uygulaması yapılan botoks işleminin ilk etkileri 72 saat içerisinde ortaya çıkmakta ve kişinin bünyesinin botulinum içeriğini eritmesine bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber ortalama 6 ay kadar etki süresi bulunmaktadır. Botoks ile yüz gençleştirme işleminin etkilerinin azalmasıyla beraber tekrarının yapılması her zaman mümkündür. 

Dolgu ile Yüz Gençleştirme

Dolgu ile Yüz Gençleştirme

Dolgu ile yüz gençleştirme uygulaması, ameliyatsız yüz gençleştirme tekniklerinden bir diğeridir. İşlem esnasında kırışıklık, ince çizgi ve deformasyonların olduğu bölgeye vücut tarafından herhangi bir negatif reaksiyona ya da alerjiye neden olmayacak güvenlikteki dolgu içeriği ince uçlu iğne aracılığıyla enjekte edilmektedir. İşlem esnasında kişi herhangi bir acı ya da ağrı hissetmediği gibi işlem biter bitmez günlük rutine de devam edilebilmektedir. Sağladığı konfor sayesinde yüz bölgesinde daha genç bir görünümü arzu eden kişiler tarafından tercih edilen dolgu uygulamasının kalıcılığı ise kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 8-12 ay kadardır. Bu sürenin sonunda arzu edilirse uygulamanın tekrarı mümkündür. 

İp Askı ile Yüz Gençleştirme

İp askı ile yüz gençleştirme işlemi yaş almaya ve yer çekiminin etkisine bağlı olarak yüz bölgesinde meydana gelen sarkma ve deformasyonlar için sıklıkla uygulanan ameliyatsız yüz gençleştirme tekniğidir. İşlem esnasında özel ipler cilt altı dokusuna yerleştirilirler. Ardından gerilerek asılırlar ve kişinin yüzünde istenen genç ve dinamik görünüm sağlanmış olur. Bu işlem esnasında farklı özelliklere sahip ipler kullanılabilmektedir. Ortalama 1,5-2 yıl içerisinde vücut tarafından eritilen ipler kullanılabildiği gibi 5-6 yıl kalıcılığa sahip iplerin kullanılması da mümkündür. Kişinin yüzündeki deformasyon ve sarkmaları gideren bu teknik lokal anestezi altında yapıldığından dolayı hem neredeyse ağrısız bir işlemdir hem de uzun iyileşme süreçlerini beraberinde getirmez. Yalnızca yara iyileşmesi geç olduğundan dolayı şeker hastalarına, pıhtılaşma sorunu yaşayanlara, kanser hastalarına, cildinde aktif enfeksiyon bulunanlara, ağır kronik rahatsızlığı olanlara, hamilelik ve emzirme sürecinde olanlara uygulanamamaktadır. 

Fotona ile Yüz Gençleştirme

Fotona ile yüz gençleştirme uygulaması, 4 boyutlu olarak yüz gençleştirmeye imkan tanıyan non-invaziv bir yöntemdir. İşlem öncesinde uygulama bölgesine lokal anestezi yapılır. Bu sayede işlem esnasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Uygulama bölgesinin uyuşmasının ardından yüz bölgesine hem içeriden hem de dışarıdan 4 boyutlu gençleştirme uygulanarak cildin en alt katmanlarına kadar müdahale edilmesine olanak tanır ve en alt katmandan en üst katmana doğru kolajen üretimi için gerekli olan uyarılma sağlanmış olur. Ortalama 4-6 seanslık Fotona uygulaması sayesinde vücudun kolajen üretimi artarak kırışıklıklarda düzelme, cilt elastikiyetinde artış ve ciltte sıkılaşma sağlanmış olur. 

PRP ile Yüz Gençleştirme

prp cilt

PRP ile yüz gençleştirme en sık tercih edilen ameliyatsız yüz gençleştirme tekniklerinden biridir. İşlem esnasında hastanın vücudundan alınan kan çeşitli işlemlere tabii tutularak platelet yönünden zengin kısmı ayrıştırılır. Ardından kişinin damarına geri enjekte edilir. Bu sayede ciltte yenilenme ve gençleşme süreci başlamış olur. 

Mezoterapi ile Yüz Gençleştirme

Mezoterapi, ince uçlu iğnelerle yapılan bu uygulama cilt gençleştirme tekniği olarak uygulanmasının yanı sıra ciltteki leke ve selülit görünümü için de sıklıkla talep görmektedir. Belirli aralıklarla yapılan mezoterapi uygulaması sayesinde ciltte başlatılan gençleşme sürecinin devamlılığı da sağlanmış olur. 

Altın İğne ile Yüz Gençleştirme 

Altın iğne, fraksiyonel radyofrekans uygulaması ile yüz bölgesinde arzu edilen gençleşmeyi sağlayan bir uygulamadır. İşlem öncesinde dezenfekte edilen yüz bölgesine lokal anestezik krem uygulaması yapılır ve hastanın yüz bölgesine özel iğneler aracılığıyla uygulama yapılarak ciltte gençleşmenin sağlanması hedeflenir. İşlem sonrasında müdahale edilen bölgede hafif bir kızarıklığın ve devamında kabuklanmaların oluşması oldukça normaldir. Bu hafif yan etkisi ortalama 3-4 gün içerisinde geçmektedir. Uygulamanın yapıldığı gün yüze su değmesi yasaktır. Cildin iyileşme süreci boyunca güneşten korunması lekelenmenin önüne geçilmesi için oldukça önemlidir. Doktorun belirleyeceği sayıda yapılan altın iğne uygulaması sayesinde ciltte arzu edilen gençleşme sağlanmaktadır. 

Scarlet ile Yüz Gençleştirme

Scarlet uygulamasıyla yüz gençleştirme işlemi esnasında mikro iğneler aracılığıyla cilt altı dokusuna radyofrekans dalgaları gönderilir. Bu sayede cilt altı dokuda kolajen üretimi tetiklenerek ciltte yenilenme ve gençleşme süreci başlatılmış olur. Düzenli aralıklar yapılan Scarlet uygulaması sayesinde cildin elastikiyeti artar ve daha sıkı daha dinamik bir yüz görünümü meydana gelir. 

Somon DNA

Somon DNA ile yüz gençleştirme tekniği, genellikle dolgu ve botoks uygulamalarını destekleyici olarak tercih edilmektedir. Dolgu ve botoks uygulamaları sayesinde ciltte deformasyon ve kırışıklık görünümünün iyileşmesi sağlanırken, somon DNA uygulaması sayesinde de cilde kaybettiği nem geri kazandırılarak elastikiyet katılır. Böylece yüzdeki sarkma ve nem kaybından dolayı meydana gelen kırışıklık görünümünde azalma meydana gelir. 

Lazer ile Yüz Gençleştirme

Lazer ile yüz gençleştirme uygulamasında lazer ışınları yardımıyla cildin üst tabakası ısıtılır ve ardından yaş almaya bağlı olarak yıpranan alt tabaka meydana çıkar. Bu sayede ciltte yenileme süreci başlatılır. Bir yandan cilt kendini yenilerken, diğer bir yandan da taze ve genç cilt görünür hale gelmeye başlar. Kısa süre içerisinde kişi arzu ettiği yenilenmiş ve taze cilt görünümüne kavuşabilmektedir. 

Hydrafacial ile Yüz Gençleştirme

Hydrafacial ile Yuz Genclestirme

Hydrafacial, cildin ihtiyaç duyduğu nem ve bakımı sağlayarak anti-aging etkisi yaratan bir yüz gençleştirme tekniğidir. Nemlenen ciltteki kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünde iyileşme sağlanırken, ortalama 4-6 seanslık Hydrafacial uygulaması sayesinde cilt yüzeyi tüm ölü hücrelerden arındırılmış ve daha taze daha genç bir görünüme kavuşmuş olur.  

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Tekniklerinin Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Yüz gençleştirme etkilerinin devam etmesi için sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede bir yandan cilt içeriden beslenirken diğer bir yandan da düzenli kan akışı sağlanarak dolaşım hızlandırılmış ve vücuttaki oksijen seviyesi yükseltilmiş olur. 
  • Günlük koşturmaca içerisinde yeteri kadar vitamin, mineral ve amino asitten zengin gıda alınamadığında, bu içeriklerin dışarıdan takviye edilmesinde fayda vardır. 
  • Cilt yüzeyine uygulanan kozmetik ürünlerin iyi temizlenmesi ve düzenli yapılan cilt bakımı, cildin genç kalmasına katkı sağlar. 
  • Hücre yenilenmesini yavaşlatması nedeniyle sigara ve alkol tüketimine son verilmelidir. 
  • Ayrıca yeteri kadar su tüketimi yapılmalı, uyku düzenine dikkat edilmeli ve vücuttaki stres seviyesi mümkün olduğu kadar kontrol altında tutulmalıdır. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Tekniklerinin Fiyatı Nedir?

Ameliyatsız yüz gençleştirme tekniklerinin fiyatı, uygulanacak olan tekniğe, kişinin ihtiyacına, seans sayısına ve sıklığına, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle zaman içerisinde yaş almaya, sık mimik yapmaya ve yer çekimine bağlı olarak yüz bölgesinde meydana gelen yaşlanma belirtilerinden rahatsız olan ve daha dinamik daha genç yüz görünümüne sahip olmak isteyen hastalarımız, Quartz Klinik’te randevu ve bilgi almak için 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bizimle iletişim kurabilirler.